Koszykówka 3×3 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 – turniej mężczyzn
| ||
Dyscyplina | ||
---|---|---|
Organizator | ||
Szczegóły turnieju | ||
Gospodarz | ||
Otwarcie | 24 lipca 2021, Tokio | |
Zamknięcie (finał) | 28 lipca 2021, Tokio | |
Liczba drużyn | 8 (z 2 konfederacji) | |
Liczba hal | 1 (w 1 mieście) | |
I miejsce | ||
II miejsce | Rosyjski Komitet Olimpijski | |
III miejsce |
Turniej mężczyzn w koszykówce 3x3 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 odbył się w dniach 24-28 lipca 2021 w hali Aomi Urban Sports Park w Tokio.
Był to debiutancki turniej w koszykówce 3x3 na igrzyskach olimpijskich. Mecz finałowy rozgrywany dn. 28 lipca 2021 roku pomiędzy Łotwą a Rosyjskim Komitetem Olimpijskim zakończył się zwycięstwem Łotyszy 21 - 18. Mecz o brązowy medal rozgrywany dn. 28 lipca 2021 roku pomiędzy Serbią a Belgią, zakończył się zwycięstwem Serbów 21 - 10.
Uczestnicy
Zawody | Data | Miejsce | Drużyna |
---|---|---|---|
Gospodarz | – | – | Japonia |
Ranking FIBA[1] | 1 listopada 2019 | – | Chiny |
Rosyjski Komitet Olimpijski | |||
Serbia | |||
Światowy Turniej Kwalifikacyjny | 26–30 maja 2021 | Graz | Polska |
Holandia | |||
Łotwa | |||
4-6 czerwca 2021 | Debreczyn | Belgia |
System rozgrywek
Faza grupowa rozegrana została w systemie kołowym (każdy z każdym). Do fazy play-off awansowało sześć najlepszych drużyn. W ćwierćfinałach 4 drużyna po fazie grupowej zagrała z 5 drużyną, a 3 z 6. Zwycięzcy awansowali do półfinałów, w których zmierzyli się z 1 i 2 drużyną po fazie grupowej. Zwycięzcy półfinałów zagrali o mistrzostwo olimpijskie w finale, a przegrani w meczu o brązowy medal.[2]
Harmonogram rozgrywek
Legenda:
FG | Faza grupowa | ¼ | Ćwierćfinały | ½ | Półfinały | B | Mecz o 3. miejsce | F | Finał |
24 Sb. | 25 Nd. | 26 Pn. | 27 Wt. | 28 Śr. | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
FG | FG | ¼ | ½ | B | 1 |
Sędziowie
Na turniej zostało powołanych 12 sędziów z 12 państw.[3]
Faza grupowa
O kolejności w grupie decydują określone kryteria:
- Liczba wygranych meczów
- Bilans w meczach bezpośrednich
- Zdobyte punkty
(G) – gospodarz |
(A) – awans do półfinału |
awans do ćwierćfinału |
odpadnięcie z turnieju |
Poz. | Reprezentacja | Mecze | Punkty | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | Z | P | zdob. | str. | bilans | Średnia | ||
1. | Serbia (A) | 7 | 7 | 0 | 138 | 91 | +47 | 19.7 |
2. | Belgia (A) | 7 | 4 | 3 | 126 | 127 | −1 | 18.0 |
3. | Łotwa | 7 | 4 | 3 | 133 | 129 | +4 | 19.0 |
4. | Holandia | 7 | 4 | 3 | 132 | 129 | +3 | 18.9 |
5. | Rosyjski Komitet Olimpijski | 7 | 3 | 4 | 116 | 125 | −9 | 16.6 |
6. | Japonia (G) | 7 | 2 | 5 | 123 | 134 | −11 | 17.6 |
7. | Polska | 7 | 2 | 5 | 120 | 130 | −10 | 17.1 |
8. | Chiny | 7 | 2 | 5 | 119 | 142 | −23 | 17.0 |
godziny zostały podane w czasie środkowoeuropejskim letnim (UTC+2)
Mecz 1
24 lipca 2021 04:35 | Polska 14 – 21 Łotwa | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides, Edmond Ho | ||||
Pkt: Hicks 8 | Pkt: Miezis 7 |
Mecz 2
24 lipca 2021 05:00 | Chiny 13 – 22 Serbia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Marek Maliszewski, Glenn Tuitt | ||||
Pkt: Hu 6 | Pkt: Domović, Bulut 11 |
Mecz 3
24 lipca 2021 08:00 | Rosyjski Komitet Olimpijski 21 – 13 Chiny | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Glenn Tuitt, Cecília Tóth | ||||
Pkt: Zuev 12 | Pkt: Hu 6 |
Mecz 4
24 lipca 2021 08:25 | Serbia 16 – 15 Holandia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Marek Maliszewski | ||||
Pkt: Vasić 5 | Pkt: Voorn 6 |
Mecz 5
24 lipca 2021 11:40 | Łotwa 20 – 21 Belgia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides, Edmond Ho | ||||
Pkt: Lasmanis 11 | Pkt: Vervoort 11 |
Mecz 6
24 lipca 2021 12:05 | Japonia 19 – 20 Polska | OT | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Vlad Ghizdareanu, Jasmina Juras | |||
Rezultaty w kwartach: 18-18 OT: 1-2 | ||||||
Pkt: Brown, Tominaga 7 | Pkt: Pawłowski, Zamojski 7 |
Mecz 7
24 lipca 2021 15:00 | Holandia 18 – 15 Rosyjski Komitet Olimpijski | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Jasmina Juras, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Van der Horst 9 | Pkt: Karpenkov 6 |
Mecz 8
24 lipca 2021 15:25 | Belgia 16 – 18 Japonia | OT | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Vlad Ghizdareanu, Su Yu-yen | |||
Rezultaty w kwartach: 16-16 OT: 0-2 | ||||||
Pkt: Bogaerts 5 | Pkt: Yasuoka 7 |
Mecz 9
25 lipca 2021 04:35 | Rosyjski Komitet Olimpijski 16 – 21 Belgia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Vlad Ghizdareanu, Cecília Tóth | ||||
Pkt: Karpenkov 7 | Pkt: Celis, Vervoort 7 |
Mecz 10
25 lipca 2021 05:00 | Polska 12 – 15 Serbia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Jewgienij Ostrowski, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Pawłowski 4 | Pkt: Vasić 5 |
Mecz 11
25 lipca 2021 08:00 | Chiny 17 – 18 Łotwa | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Jewgienij Ostrowski, Vlad Ghizdareanu | ||||
Pkt: Hu 12 | Pkt: Lasmasis 11 |
Mecz 12
25 lipca 2021 08:25 | Serbia 21 – 14 Belgia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides , Cecília Tóth | ||||
Pkt: Domović 13 | Pkt: Bogaerts 6 |
Mecz 13
25 lipca 2021 11:40 | Rosyjski Komitet Olimpijski 16 – 21 Polska | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Pisklov 6 | Pkt: Pawłowski 8 |
Mecz 14
25 lipca 2021 12:05 | Japonia 20 – 21 Holandia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Marek Maliszewski , Vanessa Devlin | ||||
Pkt: Tominaga 10 | Pkt: Bekkering, Slagter 6 |
Mecz 15
25 lipca 2021 15:00 | Holandia 21 – 18 Chiny | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Glenn Tuitt, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Van der Horst 8 | Pkt: Hu 17 |
Mecz 16
25 lipca 2021 15:25 | Łotwa 21 – 18 Japonia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Marek Maliszewski | ||||
Pkt: Lasmanis 7 | Pkt: Tominaga 9 |
Mecz 17
26 lipca 2021 04:35 | Belgia 20 – 21 Chiny | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Marek Maliszewski, Cecília Tóth | ||||
Pkt: Vervoort 10 | Pkt: Hu 9 |
Mecz 18
26 lipca 2021 05:00 | Serbia 21 – 11 Japonia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Glenn Tuitt | ||||
Pkt: Domović Bulut 7 | Pkt: Yasuoka 8 |
Mecz 19
26 lipca 2021 08:00 | Japonia 16 – 19 Rosyjski Komitet Olimpijski | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Glenn Tuitt, Cecília Tóth | ||||
Pkt: Brown 7 | Pkt: Pisklov 7 |
Mecz 20
26 lipca 2021 08:25 | Łotwa 16 – 22 Serbia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Marek Maliszewski | ||||
Pkt: Lasmanis, Čavars, Miezis 5 | Pkt: Majstorović 11 |
Mecz 21
26 lipca 2021 11:40 | Holandia 16 – 18 Belgia | OT | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides, Jewgienij Ostrowski | |||
Rezultaty w kwartach: 16-16 OT: 1-2 | ||||||
Pkt: Voorn 10 | Pkt: Vervoort 7 |
Mecz 22
26 lipca 2021 12:05 | Polska 19 – 21 Chiny | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Vlad Ghizdareanu, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Pawłowski 7 | Pkt: Hu 12 |
Mecz 23
26 lipca 2021 15:00 | Rosyjski Komitet Olimpijski 19 – 15 Łotwa | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Vlad Ghizdareanu, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Zuev 7 | Pkt: Lasmanis 6 |
Mecz 24
26 lipca 2021 15:25 | Holandia 22 – 20 Polska | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides, Jewgienij Ostrowski | ||||
Pkt: Bekkering, Van der Horst 6 | Pkt: Hicks 8 |
Mecz 25
27 lipca 2021 07:40 | Belgia 16 – 14 Polska | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Vlad Ghizdareanu | ||||
Pkt: Vervoort 11 | Pkt: Hicks 8 |
Mecz 26
27 lipca 2021 08:05 | Chiny 16 – 21 Japonia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Gao 8 | Pkt: Tominaga, Yasuoka 8 |
Mecz 27
27 lipca 2021 11:00 | Serbia 21 – 10 Rosyjski Komitet Olimpijski | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Markos Michaelides , Cecília Tóth | ||||
Pkt: Vasić 8 | Pkt: Karpenkov 5 |
Mecz 28
27 lipca 2021 11:25 | Łotwa 22 – 18 Holandia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Jasmina Juras | ||||
Pkt: Miezis 9 | Pkt: Van der Horst 8 |
Faza Play-off
Play-off
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
1 | Serbia | 10 | |||||||||||
4 | Holandia | 19 | Rosyjski Komitet Olimpijski | 21 | |||||||||
5 | Rosyjski Komitet Olimpijski | 21 | Rosyjski Komitet Olimpijski | 18 | |||||||||
Łotwa | 21 | ||||||||||||
Belgia | 8 | ||||||||||||
3 | Łotwa | 21 | 2 | Łotwa | 21 | ||||||||
6 | Japonia | 18 |
Mecz o 3. miejsce | |||
Serbia | 21 | ||
Belgia | 10 |
Ćwierćfinały
Mecz 29
27 lipca 2021 14:00 | Holandia 19 – 21 Rosyjski Komitet Olimpijski | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Van der Horst 8 | Pkt: Zuev 9 |
Mecz 30
27 lipca 2021 15:20 | Łotwa 21 – 18 Japonia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Jasmina Juras, Marek Maliszewski | ||||
Pkt: Krūmiņš 9 | Pkt: Tominaga 8 |
Półfinały
Mecz 31
28 lipca 2021 10:30 | Serbia 10 – 21 Rosyjski Komitet Olimpijski | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Marek Maliszewski, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Domović Bulut 5 | Pkt: Zuev 11 |
Mecz 32
28 lipca 2021 11:40 | Belgia 8 – 21 Łotwa | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Vervoort 5 | Pkt: Lasmanis 9 |
Mecz o 3 miejsce
Mecz 33
28 lipca 2021 14:15 | Serbia 21 – 10 Belgia | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Edmond Ho, Marek Maliszewski | ||||
Pkt: Domović Bulut 7 | Pkt: Vervoort 5 |
Finał
Mecz 34
28 lipca 2021 15:25 | Rosyjski Komitet Olimpijski 18 – 21 Łotwa | Aomi Urban Sports Park, Tokio Sędziowie: Jasmina Juras, Markos Michaelides | ||||
Pkt: Karpenkov 7 | Pkt: Lasmanis 10 |
Statystyki
Indywidualne
Punkty
Poz. | Zawodnik | M | Pkt | Średnia |
---|---|---|---|---|
1. | Kārlis Lasmanis | 10 | 76 | 7,6 |
2. | Hu Jinqiu | 7 | 65 | 9,3 |
3. | Thibaut Vervoort | 9 | 61 | 6,8 |
4. | Nauris Miezis | 10 | 61 | 6,1 |
5. | Dušan Bulut | 9 | 60 | 6,7 |
6. | Keisei Tominaga | 8 | 55 | 6,9 |
7. | Aleksandr Zujew | 10 | 54 | 5,4 |
8. | Dimeo van Der Horst | 8 | 51 | 6,4 |
9. | Ilja Karpienkow | 10 | 51 | 5,1 |
10. | Ryuto Yasuoko | 8 | 46 | 5,8 |
Drużynowe
Punkty
Poz. | Drużyna | M | Pkt | Średnia |
---|---|---|---|---|
1. | Łotwa | 10 | 196 | 19.6 |
2. | Rosyjski Komitet Olimpijski | 10 | 176 | 17.6 |
3. | Serbia | 9 | 169 | 18.8 |
4. | Holandia | 8 | 151 | 18.9 |
5. | Belgia | 9 | 144 | 16.0 |
6. | Japonia | 8 | 141 | 17.6 |
7. | Polska | 7 | 120 | 17.1 |
8. | Chiny | 7 | 119 | 17.0 |
Tabela końcowa
Poz. | Reprezentacja | Mecze | Punkty | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | Z | P | zdob. | str. | bilans | Średnia | ||
Łotwa | 10 | 7 | 3 | 196 | 173 | +23 | 19.6 | |
Rosyjski Komitet Olimpijski | 10 | 5 | 5 | 176 | 175 | +1 | 17.6 | |
Serbia | 9 | 8 | 1 | 169 | 122 | +47 | 18.8 | |
4 | Belgia | 9 | 4 | 5 | 144 | 156 | −12 | 16.0 |
Wyeliminowane w ćwierćfinale | ||||||||
5. | Holandia | 8 | 4 | 4 | 151 | 150 | +1 | 18.9 |
6. | Japonia (G) | 8 | 2 | 6 | 141 | 155 | −14 | 17.6 |
Wyeliminowane w fazie grupowej | ||||||||
7. | Polska | 7 | 2 | 5 | 120 | 130 | −10 | 17.1 |
8. | Chiny | 7 | 2 | 5 | 119 | 142 | −23 | 17.0 |
Przypisy
Bibliografia
|
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Basketball. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
A icon from the OOjs UI lib.
Olympic Movement flag
Proportions 2:3, created 1913, adopted 1914, first used 1920.
- Colors as per http://fairspielen.de/wp-content/uploads/2015/09/Annexe-3-Olympism_and_the_Olympic_Symbol_-_Principles_and_Usages_Guide-1.pdf
- blue: PMS 3005C
- yellow: PMS 137C
- black: PMS 426C
- green: PMS 355C
- red: PMS 192C
- Dimensions of the rings taken from http://fairspielen.de/wp-content/uploads/2015/09/Annexe-3-Olympism_and_the_Olympic_Symbol_-_Principles_and_Usages_Guide-1.pdf
Chinese Taipei Olympic Flag. According to the official website of Chinese Taipei Olympic Committee, Blue Sky(circle) & White Sun(triangles) above the Olympic rings is neither the National Emblem of the Republic of China, nor the Party Emblem of Kuomintang (KMT), but a design in between, where the triangles do not extend to the edge of the blue circle, as registered at International Olympic Committee in 1981 and digitally rendered in 2013. Besides, the blue outline of the five-petaled plum blossom is broader than the red one. Moreover, the CMYK code of the blue one and the Blue Sky & White Sun is "C100-M100-Y0-K0", and different from the Olympic rings (C100-M25-Y0-K0). Note that it's the only version recognized by IOC.
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a silver medal
An icon that represents a bronze medal