Kotlety ziemniaczane

Kotlety z pyr
Kotlety ziemniaczane (na dole) podane z surówką.

Kotlety ziemniaczanekotlety sporządzane z ciasta, którego głównym składnikiem są ziemniaki. Mogą zawierać różne dodatki. Są potrawą charakterystyczną dla kuchni polskiej[1], np. w wersji z serem twarogowym i majerankiem są popularne na Podkarpaciu (Solina, Baligród, Cisna, Olszanica, Lesko, Uherce Mineralne)[2].

Przygotowanie

Ciasto ziemniaczane na kotlety robi się z następujących składników[3]:

Ciasto doprawia się do smaku solą i pieprzem[3]. Do ciasta można dodać usmażoną na tłuszczu posiekaną cebulę[3], ser lub twaróg[1]. Można także sporządzać je z mięsem lub wędzoną rybą, np. dorszem[1].

Kotlety ziemniaczane można sporządzać bez dodatku mąki, jedynie z ziemniaków i jaj jako podstawowych składników, zależy to od rodzaju ziemniaków – ziemniaki mączyste, w przeciwieństwie do wodnistych, nie wymagają dużego dodatku mąki, podobnie jak ziemniaki zmielone zaraz po ugotowaniu i rozrzucone po całej stolnicy celem odparowania wody[3].

Ciasto zarabia się siekając nożem i krótko wyrabia, po czym dzieli na porcje. Z porcji gotowego ciasta formuje się wałek o średnicy 6 cm, który kroi się na plastry o grubości 2 cm, z których kształtuje się owalne lub okrągłe kotlety[3]. Kotlety obtacza się w bułce tartej lub panieruje, po czym smaży po obu stronach na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor[3].

Z półproduktów

Kotlety ziemniaczane można też przygotować z gotowego uszlachetnionego półproduktu, w skład którego wchodzi mieszanka purée ziemniaczanego (susz ziemniaczany) z mąką ziemniaczaną, pszenną, jajami w proszku i przyprawami, po wymieszaniu z wodą, zarobieniu, uformowaniu kotletów i usmażeniu[4].

Podawanie

Kotlety ziemniaczane podaje się z sosem (np. grzybowym, pomidorowym) i surówką[3]. Mogą stanowić danie zasadnicze lub jego uzupełnienie[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Praca zbiorowa: Kuchnia Polska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, 1989, s. 348, 514. ISBN 83-208-0399-3.
  2. Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Solina, Baligród, Cisna, Olszanica, Lesko, Uherce Mineralne: Podkarpackie Smaki (pol.). W: Kotlety ziemniaczane z serem [on-line]. podkarpackiesmaki.pl. [dostęp 2017-12-17].
  3. a b c d e f g Krystyna Flis, Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: Cz. 2 (pol.). W: Ciasto ziemniaczane [on-line]. WSiP, 1988. s. 78 i 79. [dostęp 2017-12-17].
  4. a b Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: Cz. 1 (pol.). W: Przetwory ziemniaczane [on-line]. WSiP, 2007. s. 154. [dostęp 2017-12-17].

Media użyte na tej stronie

Kotlety ziemniaczane.jpg
Autor: Magalia, Licencja: CC BY 3.0
Kotlety ziemniaczane z serem feta