Koziołek Matołek
Ten artykuł od 2011-06 zawiera treści, przy których brakuje odnośników do źródeł. |
| ||
Pomnik Koziołka Matołka w Pacanowie | ||
Twórca | Kornel Makuszyński Marian Walentynowicz | |
Inne informacje | ||
Specjalność | podróżnik, wędrowiec |
Koziołek Matołek – postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, która ukazała się w 1932 roku. Jest to postać wciąż popularna, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera niekoniecznie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie[1].
Historia
Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny[2].
Makuszyński napisał całą historię w postaci rytmicznych czterowierszy ośmiozgłoskowcem; do każdego czterowiersza przypisana jest jedna ilustracja Walentynowicza. To z tekstu Makuszyńskiego pochodzą liczne utrwalone w polszczyźnie sformułowania jak „w Pacanowie kozy kują”, porównania czy inne określenia. Warto zaznaczyć, że wizerunki powszechnie dziś znanych i pamiętanych postaci z Koziołka są trzecią wersją rysunkową Walentynowicza; pierwsze dwie dość znacznie się od ostatecznej różniły.
Obaj autorzy wrócili raz jeszcze do postaci Koziołka Matołka w 1938 r. w ostatnim z trzech tomów przygód małpki Fiki-Miki (dwa pierwsze ukazały się w latach 1934 i 1935). Książeczki te były pisane i rysowane identyczną metodą ilustrowanych czterowierszy jak opowieści o Matołku. W tej książeczce Matołek z racji swych dawnych osiągnięć i sławy jest już królem polskich kóz i ukazany jest jako rozważny władca.
Po wojnie książeczki dostosowano do realiów[3].
W roku 2003 minister kultury Waldemar Dąbrowski zorganizował w Pacanowie obchody 70. urodzin Koziołka Matołka. W 2005 roku powstał pomysł stworzenia nowoczesnego centrum kultury dla dzieci, a w 2010 roku oficjalne otwarto Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Ma ukazać się również pełnometrażowy film 3D Koziołek Matołek i porywacze zabawek[4].
Pierwsze wydania książek z serii Przygody Koziołka Matołka
Wszystkie 4 tomy zostały wydane przez wydawnictwo Gebethner i Wolff w Warszawie[5]. Pierwszy tom został wydany z datą 1933, choć w rzeczywistości ukazał się na Boże Narodzenie w roku 1932[6]. W katalogu Biblioteki Narodowej jako najstarsze zindeksowane są następujące pozycje[5]:
- 120 przygód Koziołka Matołka – 1933
- Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933
- Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933
- Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934
Koziołek Matołek w kulturze
- W latach 1969–1971 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych powstał serial animowany pt. Dziwne przygody Koziołka Matołka[7].
- W roku 1971 roku Polskie Nagrania wydały w wersji muzycznej cztery części Przygód Koziołka Matołka na dwóch płytach gramofonowych z muzyką Marka Sewena oraz recytacją Henryka Boukołowskiego[8].
- Fragmenty serialu o przygodach Koziołka Matołka były wielokrotnie wykorzystywane w serialu Świat według Kiepskich, jego fanką była Babka Rozalia.
Galeria
Zobacz też
- Dziwne przygody Koziołka Matołka, serial animowany
- Przygody Koziołka Matołka, bajka muzyczna
- Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
Przypisy
- ↑ Marek Misiora, Bibliografia komiksów wydanych w Polsce, Centrala, Poznań 2010, ISBN 978-83-930146-2-0.
- ↑ Milena Orłowska, Najnowsza premiera płockiego teatru – Koziołek Matołek, gazeta.pl 17.04.2006.
- ↑ Koziołek Matołek na cenzurowanym [TAJEMNICE PRL] Uśmiechaj się z Koziołkiem Matołkiem [WIDEO] – Dziennikzachodni.pl, dziennikzachodni.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
- ↑ Koziołek Matołek powraca. rogalinski.com.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)].
- ↑ a b Wynik wyszukiwania frazy „120 przygód Koziołka Matołka”. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2018-02-16].
- ↑ Mariusz Urbanek: Makuszyński o jednym takim któremu ukradziono słońce. Wydawnictwo Czarne, 2017, s. 181. ISBN 978-83-8049-499-2.
- ↑ Dziwne przygody Koziołka Matołka w bazie Filmweb
- ↑ Marek Sewen, Henryk Boukołowski, „Przygody Koziołka Matołka”, Polskie Nagrania 1971.
Linki zewnętrzne
- Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (pol.). [dostęp 2011-02-11].
- Strona 12. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej Pacanów-Norwegia 2014 (pol.). [dostęp 2014-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-05)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Piotrus (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 3.0
- pl:Pacanów, pomnik Koziołka Matołka
- en:Pacanów, monument of Koziołek Matołek
Koziołek Matołek w Pacanowie
Koziołek Matołek w Pacanowie
Autor: Platanacero, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zakopane, pomnik Kornela Makuszyńskiego, poniżej znajduje się figurka Koziołka Matołka.
Koziołek Matołek w Pacanowie
Koziołek Matołek w Pacanowie
Koziołek Matołek w Pacanowie
Koziołek Matołek w Pacanowie