Król Popiel i inne wiersze

Król Popiel i inne wiersze
Autor

Czesław Miłosz

Typ utworu

tom poezji

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Paryż

Język

polski

Data wydania

1962

Wydawca

Instytut Literacki

Król Popiel i inne wiersze – tom wierszy Czesława Miłosza wydany w 1962 r. przez Instytut Literacki w Paryżu jako 79. tom Biblioteki „Kultury”.

Tom obejmuje wiersze powstałe w latach 1944-1962, głównie w Montgeron, w większości publikowane na łamach paryskiej „Kultury”. Książka stanowi pierwszy autonomiczny tom poezji od czasu Trzech zim (1936), gdyż zarówno Ocalenie (1945), jak i Światło dzienne (1953) były zbiorami wierszy z różnych okresów. Pierwsze wydanie krajowe w oficjalnym obiegu ukazało się w 1980 r, wraz z tomem Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada.[1]

Zawartość

Tom zawiera 20 wierszy i trzy poematy:

  • Kroniki miasteczka Pornic – miejscowości w Bretanii, w której Słowacki pisał „Genezis z ducha”,
  • Album snów – zapis autentycznych snów poety,
  • Po ziemi naszej – tytułem i zamysłem odsyłający do Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, z wierszem o chomiku na fotelu w teatrze.

Wśród wierszy znalazły się m.in.: Sroczość (odwołujący się do filozoficznego sporu o uniwersalia, poszukiwania jakiejś istoty wszystkiego, co istnieje), Wielkanoc 1620 roku (medytacja nad życiem pozagrobowym i zmartwychwstaniem), Heraklit (o którym poeta pisał wypracowanie maturalne i tłumaczył fragmenty jego pism), Ballada (odwołująca się do czasu wojny, w którym matka Tadeusza Gajcego rozpamiętuje śmierć swojego syna), Powinien, nie powinien (jeden z pierwszych wierszy napisanych w Berkeley, przypomnienie magicznych reguł bycia w świecie przyswojonych w dzieciństwie). Tom cechuje polemiczny dialog z tradycją literacką (antyk, barok, romantyzm).[2]

Wydania polskie

  • Paryż: Instytut Literacki, 1962
  • Warszawa: Niezależna Oficyna NOWa, 1979
  • Warszawa: Signum, 1980
  • Suwałki: Q. Oficyna Wydawnicza NSZZ „Solidarność” Region Pojezierze, 1981

Przypisy

  1. Cz. Miłosz, Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada i inne wiersze, Kraków: Znak, 1980.
  2. J. Tomkowski, Literatura polska, Warszawa 1993, s. 312.

Bibliografia

  • Renata Gorczyńska (Ewa Czarnecka), Podróżny świata. Rozmowy z Czesławem Miłoszem. Komentarze, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1992 (Rozmowa trzynasta – O tomie „Król Popiel i inne wiersze”)
  • Dariusz Pawelec, „Sroczość’ Miłosza, [w:] Szkolny słownik literatury polskiej XX wieku, red. M. Pytasz, Katowice: Videograf II, 1998, s. 575-576.

Linki zewnętrzne