Królestwo Włoch (774–962)

Królestwo Włoch
Regnum Italiæ/Regnum Italicum
Regno d'Italia
774–962-1648
Położenie
Język urzędowy

języki romańskie

Ustrój polityczny

monarchia

Status terytorium

Królestwo

Data powstania

Podbój przez Franków
774

Włączenie do Cesarstwa / Pokój westfalski

962 / 1648

Mapa
Państwo za panowania Lotara II
Żelazna korona – insygnium władzy

Królestwo Włoch (łac. Regnum Italiæ, Regnum Italicum; wł. Regno d'Italia) – państwo powstałe na Półwyspie Apenińskim po podboju przez Franków, pod wodzą Karola I Wielkiego, istniejącego tu Królestwa Longobardów. W 962 stało się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Królestwo Włoch w ramach państwa Franków

Wzmocnienie królestwa Longobardów za panowania Liutpranda (711-744) oraz ich napór na papieski Rzym wywołały w 754 i 756 interwencję Franków. W 774 Karol Wielki zdetronizował panującego wówczas Dezyderiusza i przejął żelazną koronę Longobardów (przekazał ją w 781 swojemu synowi Pepinowi), a ich państwo włączył do państwa Franków.

W 843 roku traktatem w Verdun podzielono Imperium Karolińskie, a jego włoska część przypadła Lotarowi. Z czasem państwo uległo osłabieniu i podziałom.

Królestwo Włoch niezależne

Po abdykacji Karola Otyłego do władzy doszli lokalni możni. To oni oraz papież mieli największy wpływ na obsadę tronu. Walki o koronę królewską, i łączoną z nią od tego okresu cesarską, toczyły się aż do połowy X wieku.

Królestwo Włoch w ramach Cesarstwa Rzymskiego

W 951 włoski tron przejął Otton I Wielki, król Niemiec. W 962 został koronowany na cesarza, co dało początek Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu, z którym Królestwo Włoch zostało połączone unią realną. Z czasem stało się jedną z trzech części składowych cesarstwa. Każdy władca Niemiec, przed koronacją cesarską w Rzymie, co do zasady koronowany był na króla Włoch. Ostatnim koronowanym królem Włoch był Karol V 22 lutego 1530 w Bolonii. Królestwo istniało jako część cesarstwa de facto do 1648 (pokój westfalski). Mimo utraty ziem włoskich, cesarze aż do końca Rzeszy w 1806 wysuwali roszczenia do dawnego królestwa, zachowując tym samym tytuł króla Włoch.

Zobacz też

Bibliografia

  • Pierre Riche: Karolingowie. SUPERNOWA-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, 1997, s. 393.
  • ITALY, emperors & kings. mg.ac.

Media użyte na tej stronie

Kingdom of Italy 1000.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 4.0
A map of the Kingdom of Italy within the Holy Roman Empire and within Europe circa 1000 CE. The main subdivisions of the Byzantine Empire, Holy Roman Empire, Burgundy, France and Poland are also shown.
Italy Lothar II.svg
Autor:

Trasamundo

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Regnum italiae en época de Lotario II y sus regiones