Kraby

Kraby
Brachyura
Linnaeus, 1758
Ilustracja
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0

Liocarcinus vernalis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Rząd

dziesięcionogi

Infrarząd

kraby

Pachygrapsus marmoratus, Morze Adriatyckie
Mictyris longicarpus
Krab tęczow nasy (Cardisoma armatum)
Mały krabik w piasku (Cardisoma armatum)
(c) Christian Fischer, CC BY-SA 3.0
Krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis)

Kraby (Brachyura, z języka greckiego krótki odwłok/ogon) – grupa[a] krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów (Decapoda). Kraby są najliczniejszą (opisano 10 500 gatunków[1]) grupą dziesięcionogów, u której pierwsza para odnóży krocznych przekształciła się w szczypce. Wielkość ciała bardzo zróżnicowana, o rozpiętości odnóży od kilku milimetrów (Pinnotheres pisum) do prawie 4 m (japoński krab pacyficzny).

Głowotułów jest szeroki, okrągławy lub trapezowaty, okryty twardym pancerzem (karapaks). Czułki obu par silnie skrócone. Odwłok zredukowany, krótki i wąski, podwinięty pod głowotułów. Brak uropodiów, odnóża odwłokowe służą do podtrzymywania jaj (pleopodia) lub jako narządy kopulacyjne (gonopody). Kraby są bardzo zwinne. Mogą poruszać się do przodu, do tyłu lub bokiem. Chelipedy (szczypce) nie są wykorzystywane w lokomocji. Większość gatunków nie potrafi pływać, ale członkowie rodziny Portunidae wykazują tę zdolność, a zwłaszcza kalinek błękitny (Callinectes sapidus), który jest najlepszym pływakiem spośród skorupiaków[2]. Kraby zasiedlają wszystkie typy środowisk morskich na wszystkich głębokościach, oraz środowiska słodkowodne i lądowe. Większość żyje w ciepłych morzach, nieliczne zasiedliły wody słodkie i zimne morza, natomiast w tropikach wiele gatunków żyje w wilgotnych środowiskach lądowych, wracając do morza tylko na okres rozrodu.

Odżywianie

Otwór gębowy otoczony przydatkami położony jest na brzusznej stronie ciała. Kraby mogą być padlinożercami, roślinożercami, żywić się detrytusem lub polować. Ich ofiarami często padają duże bezkręgowce. Szczypce krabów wykazują przystosowanie do przeważającej diety danego gatunku. Przykładowo, wiele krabów ma szczypce różniące się rozmiarem – jest to przystosowanie do polowania na mięczaki – duże chelipedy służą do kruszenia skorupy ofiary, zaś małe – do cięcia. Gatunki detrytusożerne, np. z rodzaju Uca, filtrują muł przydatkami gębowymi. Krótki przełyk prowadzi do żołądka podzielonego na przestronną część wpustową i mniejszą część odźwiernikową, oddzieloną zastawką. W części wpustowej występują oskórkowe zęby, które mechanicznie rozdrabniają pokarm. Ich praca regulowana jest zestawem mięśni otaczających żołądek. Część odźwiernikowa ma połączenie z dużym gruczołem trzustkowo-wątrobowym, wydzielającym enzymy trawienne. Do wnętrza gruczołu przechodzi tylko rozdrobniony pokarm, który jest następnie trawiony i wchłaniany. Materiał niedostatecznie rozdrobniony przechodzi przez jelito i jest wydalany przez odbyt.

Wymiana gazowa

Wymiana gazowa zachodzi poprzez skrzela. Są one ukryte w komorach pod pancerzem, co chroni je przed wysychaniem i pozwala na bytowanie w strefie pływów, a nawet prowadzenie wodno-lądowego trybu życia. Wejście do komory skrzelowej znajduje się po obu stronach ciała koło podstaw szczypiec. Prąd omywający skrzela wytwarzany jest przez przewiewniki – wyrostki drugiej pary szczęk. Aby uchronić delikatne narządy oddechowe przed zabrudzeniem, wiele krabów co jakiś czas odwraca kierunek przepływu wody przez skrzela w celu oczyszczenia ich. Oprócz tego na szczękonóżach są specjalne wyrostki – epipodity, służące do usuwania osadu ze skrzeli.

Transport wewnętrzny

Otwarty układ krwionośny. Serce ma trzy pary ostii. Opuszcza je 5 tętnic. Każda rozgałęzia się i zaopatruje w krew organy wewnętrzne. Następnie krew wylewa się do hemocelu, dostaje się do brzusznej zatoki żylnej, skąd udaje się do skrzeli, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Ze skrzeli krew wędruje do zatoki okołosercowej i serca. Kompletny obieg krwi u dużych Decapoda trwa około 40 do 60 sekund. Krew zawiera wiele rodzajów komórek, m.in. zdolne do fagocytozy amebocyty oraz komórki wyrzucające czynnik powodujący krzepnięcie w miejscach zranienia. Barwnik oddechowy hemocyjanina jest rozpuszczony w osoczu. U dużych, ruchliwych form transportuje 90% tlenu dostarczanego do organizmu.

Wydalanie

Kraby, tak jak reszta skorupiaków, są amonioteliczne, co oznacza, że wydalają amoniak. Do jego usuwania dochodzi poprzez skrzela i nefrydia. Nefrydialne organy wydalnicze – tzw. gruczoły czułkowe, inaczej zwane zielonymi, składają się z kanalika i pofałdowanego worka, który jest otoczony kanałami hemocelu. Tworzy się duża powierzchnia styku, przez którą zachodzi aktywny transport produktów przemiany materii do wnętrza narządów wydalniczych. Kanaliki wyprowadzające w części końcowej rozszerzają się w pęcherzyk moczowy i znajdują ujście w nefrydioporze u podstawy drugiej pary czułków.

Układ nerwowy

Mózg położony jest nad przełykiem i składa się z trzech płatów (protocerebrum, deutocerebrum i tritocerebrum). Z mózgu wychodzą nerwy wzrokowe i unerwiające pierwszą i drugą parę czułków. Tritocerebrum opuszcza para konektyw okołoprzełykowych łączących mózg ze zwojami brzusznymi. Układ nerwowy krabów wykazuje największą pośród skorupiaków koncentrację – wszystkie zwoje brzuszne połączone są w jeden duży zespół komórek nerwowych. Mózg nie kontroluje wszystkich złożonych czynności krabów. Eksperymentalnie stwierdzono[3], że takie czynności jak pobieranie pokarmu czy kopulacja mogą być wykonywane po usunięciu mózgu. Dzieje się tak dlatego, że ośrodki je kontrolujące znajdują się w zwojach brzusznych. Ponadto występuje też część autonomiczna układu nerwowego, unerwiająca serce i układ pokarmowy.

Rozmnażanie

Kraby są rozdzielnopłciowe. Gonady są parzyste, znajdują się w centralnej części głowotułowia. Zapłodnienie wewnętrzne, do kopulacji służą przystosowane do tego celu odnóża odwłokowe (gonopody). Kraby wykazują złożone zachowania godowe. Samce z rodzaju Uca wykonują tańce godowe polegające na wymachiwaniu większymi z pary szczypiec. Toczą też ze sobą walki o samicę. Samice opiekują się jajami aż do wyklucia młodych. Trzymają je na odnóżach odwłokowych (pleopodiach).

Znaczenie gospodarcze

Stanowią do 20% połowów morskich skorupiaków. Roczne światowe połowy wynoszą ponad 1,5 mln ton, z tego 20% przypada na Portunus trituberculatus poławiany u wybrzeży Chin.

Kraby w Polsce

W Morzu Bałtyckim spotykane są 3 gatunki krabów. Krab brzegowy (Carcinus maenas) oraz zachodzące w górę polskich rzek krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis) zawleczony z Chin oraz krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii) zawleczony z Ameryki Północnej, znany w Polsce głównie z Martwej Wisły.

Systematyka

Do krabów zalicza się około 70 rodzin (połowę wszystkich wśród dziesięcionogów), grupowanych w sekcjach Dromiacea i Eubrachyura, obejmujących nadrodziny:

 • Dromiacea De Haan, 1833
  DakoticancroideaRathbun, 1917
  Dromioidea De Haan, 1833
  EocarcinoideaWithers, 1932
  GlaessneropsoideaPatrulius, 1959
  Homolodromioidea Alcock, 1900
  Homoloidea De Haan, 1839
 • Raninoida De Haan, 1839
 • Cyclodorippoida Ortmann, 1892
 • Eubrachyura de Saint Laurent, 1980
  • Heterotremata Guinot, 1977
  Aethroidea Dana, 1851
  Bellioidea Dana, 1852
  Bythograeoidea Williams, 1980
  Calappoidea De Haan, 1833
  Cancroidea Latreille, 1802
  Carpilioidea Ortmann, 1893
  Cheiragonoidea Ortmann, 1893
  Componocancroidea Feldmann, Schweitzer & Green, 2008
  Corystoidea Samouelle, 1819
  Dairoidea Serène, 1965
  Dorippoidea Macleay, 1838
  Eriphioidea Macleay, 1838
  Gecarcinucoidea Rathbun, 1904
  Goneplacoidea Macleay, 1838
  Hexapodoidea Miers, 1886
  Leucosioidea Samouelle, 1819
  Majoidea Samouelle, 1819
  Orithyioidea Dana, 1852
  Palicoidea Bouvier, 1898
  Parthenopoidea Macleay,
  Pilumnoidea Samouelle, 1819
  Portunoidea Rafinesque, 1815
  Potamoidea Ortmann, 1896
  Pseudothelphusoidea Ortmann, 1893
  Pseudozioidea Alcock, 1898
  Retroplumoidea Gill, 1894
  Trapezioidea Miers, 1886
  Trichodactyloidea H. Milne Edwards, 1853
  Xanthoidea Macleay, 1838
  • Thoracotremata Guinot, 1977
  Cryptochiroidea Paul’son, 1875
  Grapsoidea MacLeay, 1838
  Ocypodoidea Rafinesque, 1815
  Pinnotheroidea De Haan, 1833

Obecność w kulturze

Krab jest przywoływany w metaforze znanej jako mentalność kraba, obrazującej sposób działania grupy w przypadku wyróżniających się osiągnięć członków[4].

Uwagi

 1. Brachyura są obecnie klasyfikowane w randze infrarzędu.

Przypisy

 1. Richard C. Brusca, Gary J. Brusca: Invertebrates second edition. Sinauer Associates, Inc, s. 529. ISBN 0-87893-097-3.
 2. Edward E. Ruppert, Robert D. Barnes: Invertebrate Zoology 6th edition. Saunders College Publishing, 1994. ISBN 0-03-026668-8.
 3. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 427. ISBN 83-01-14154-9.
 4. L. Douglas Wilder, Son of Virginia: A Life in America’s Political Arena. Lyons Press. p. 185. [[Specjalna:Książki/9781493019526|ISBN 978-1-4930-1952-6]]., 1 października 2015.

Bibliografia

 • Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004. ISBN 83-01-14154-9.
 • Edward E. Ruppert, Robert D. Barnes: Invertebrate Zoology 6th edition. Saunders College Publishing, 1994. ISBN 0-03-026668-8.
 • Richard C. Brusca, Gary J. Brusca: Invertebrates second edition. Sinauer Associates, Inc. ISBN 0-87893-097-3.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Crabs (Pachygrapsus marmoratus).webm
Autor: Petar Milošević, Licencja: CC BY-SA 4.0
Crab life (Pachygrapsus marmoratus), Adriatic Sea.
Krabik na piasku.JPG
Autor: Inetta, Licencja: CC BY-SA 3.0
na plaży w piasku mieszkały setki malutkich krabików.Podczas spacerów po plaży chowały się one do swoich norek
EriocheirSinensis1.jpg
(c) Christian Fischer, CC BY-SA 3.0
The Chinese mitten crab, Eriocheir sinensis. This male specimen was found ashore in 150 metres distance to the banks of the Elbe river in the German federal state of Brandenburg. It behaves defending against the viewer by erecting the body and showing its hairy claws. The carapax’s width is estimated at six centimetres.
Aus soldier Crab.jpg
Autor: User:LiquidGhoul edited by User:Brian0918, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Light-blue Soldier Crab (Mictyris longicarpus), family Mictyridae.
Liocarcinus vernalis.jpg
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0
Vernal crab from the Belgian coastal waters on board of RV Belgica.