Regiony historyczne i etnograficzne Polski
Regiony historyczne i etnograficzne Polski – obszary powiązane wspólną historią i kulturą, niekiedy także więzami gospodarczymi na przestrzeni wieków.
Według Normana Daviesa we współczesnych granicach Polski znajdują się (niektóre tylko częściowo) następujące krainy historyczne[1]: Wielkopolska (łac. Polonia Maior), Małopolska (łac. Polonia Minor), Mazowsze (łac. Mazovia), Kujawy (łac. Cuiavia), Śląsk (łac. Silesia, składający się Górnego Śląska oraz Dolnego Śląska), Pomorze (łac. Pomerania, składające się z dwóch krain o odmiennej przeszłości historycznej – Pomorze Wschodnie i Pomorze Zachodnie), Prusy (łac. Prussia), Ruś Czerwona (łac. Ruthenia Rubra, przy tym tylko jej zachodnia część - Grody Czerwieńskie, w odróżnieniu od wschodniej części - Rusi Halickiej) oraz Podlasie (łac. Podlachia, początkowo nieuwzględniane)[2]. W Polsce środkowej wymieniane są także ziemia sieradzka (łac. terra Siradiae) i ziemia łęczycka (łac. terra Lanciciensis)[3].
Na terenie dawnych Prus wyróżnia się historyczno-etnograficznie Warmię, Barcję i Natangię (czasami określane jako Prusy Dolne), Sambię, Mazury, Małą Litwę oraz Powiśle[4], niekiedy określane terminem Prus Górnych (niem. Oberland). Pozostałe dawne pruskie krainy za czasów Prusów leżą w obrębie wyżej wymienionych. Dodatkowo za oddzielne krainy historyczne częściowo leżące w Polsce należy uznać Suwalszczyznę, Orawę[5], Spisz[6] oraz Łużyce[7], z których do Polski należą zarówno wschodnie krańce Łużyc Dolnych (Żary), jak i Górnych (Zgorzelec, Lubań). Do Polski należą również terytoria historycznych Czech (ziemia kłodzka) oraz Moraw (uzyskane w wyniku korekt granicznych obszary koło Osoblahy)[3].
Poza wschodnimi granicami Polski ustalonymi w 1945[8] pozostają krainy historyczne (lub ich części), które znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej do czasu rozbiorów (1772–1795) oraz na terytorium II Rzeczypospolitej do czasu zawarcia porozumień między mocarstwami wielkiej trójki (1943–1945)[9][10]. Od czasów Kazimierza Wielkiego w skład Korony Królestwa Polskiego wchodziły duża część Wołynia i Podola. Po unii lubelskiej (1569) do Korony Królestwa Polskiego w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły: Wołyń (łac. Volhynia), Podole (łac. Podolia), Ukraina (łac. Ucraina)[2] oraz Inflanty (łac. Livonia).
Regiony obecnej Polski
W obecnych granicach Polski, ustalonych w 1945 r. znajdują się następujące regiony historyczno-etnograficzne:
- Pomorze[a]
- Wielkopolska
- Ziemia kaliska
- Ziemia poznańska
- Ziemia lubuska
- Ziemia kostrzyńska
- Ziemia kiniecka
- Ziemia słubicka
- Ziemia sulęcińska
- Łużyce[c]
- Kujawy
- Ziemia łęczycko-sieradzka
- Śląsk[e]
- Ziemia kłodzka
- Prusy[f]
- Suwalszczyzna[o]
- Mazowsze
- Kurpie lub Kurpiowszczyzna
- Ziemia płocka
- Ziemia rawska
- Mazowsze właściwe
- Podlasie[p]
- Ziemia drohicka
- Ziemia mielnicka
- Ziemia bielska
- Ziemia białostocka
- Polesie[q]
- Małopolska
- Ziemia krakowska
- Podhale
- Łemkowszczyzna (zachodnia)
- Zagłębie Dąbrowskie
- Sądecczyzna
- Żywiecczyzna
- Ziemia radomska
- Ziemia kielecka lub Kielecczyzna
- Spisz[r]
- Orawa[s]
- Ziemia sandomierska
- Ziemia lubelska lub Lubelszczyzna
- Ziemia krakowska
- Ruś Czerwona lub Grody Czerwieńskie[t]
Dawne regiony Polski
Poza granicami współczesnej Polski znajduje się kilka regionów, które kiedyś wchodziły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów lub II Rzeczypospolitej. Należą do nich:
- Inflanty
- Żmudź
- Auksztota
- Dzukia
- Ruś Czarna
- Ruś Biała
- Ruś Nowogrodzka
- Ziemia smoleńska
- Podole
- Wołyń
- Ukraina (Naddnieprze)
- Mołdawia
- Wołoszczyzna
- Morawy
- Słowacja
Uwagi
- ↑ a b Region znajduje się częściowo również w Niemczech.
- ↑ Krajna pod względem kulturowym jest pograniczem pomiędzy Wielkopolską, a Pomorzem.
- ↑ Łużyce znajdują się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Region leży również na terenie Niemiec.
- ↑ Ziemia dobrzyńska pod względem kulturowym jest pograniczem pomiędzy Kujawami, a Pomorzem (ziemią chełmińską).
- ↑ Region znajduje się częściowo również w Czechach.
- ↑ Region znajduje się częściowo również w Rosji (obwód kaliningradzki) i na Litwie.
- ↑ Warmia plemienna znajduje się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Region leży również w obwodzie kaliningradzkim.
- ↑ Natangia znajduje się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Region leży również w obwodzie kaliningradzkim.
- ↑ Barcja znajduje się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Region leży również w obwodzie kaliningradzkim.
- ↑ Tylko niewielka część Nadrowii leży terenie współczesnej Polski. Region znajduje się prawie w całości na obszarze obwodu kaliningradzkiego.
- ↑ Znajduje się tylko częściowo na obszarze współczesnej Polski. Region leży również na terenie Litwy. Jaćwież nie zawsze bywa zaliczana do Prus.
- ↑ Ziemia malborska pod względem kulturowym jest pograniczem pomiędzy Prusami, a Pomorzem.
- ↑ Prusy Dolne znajdują się tylko częściowo na obszarze współczesnej Polski. Region leży również na terenie obwodu kaliningradzkiego.
- ↑ Powiśle pod względem kulturowym jest pograniczem pomiędzy Prusami, a Pomorzem.
- ↑ Suwalszczyzna znajduje się tylko częściowo na obszarze współczesnej Polski. Region leży również na terenie Litwy.
- ↑ Podlasie znajduje się tylko częściowo we współczesnej Polsce. Region ten jest także białoruskim i litewskim regionem historycznym.
- ↑ Jest także historycznym regionem Białorusi, Ukrainy, Litwy i Rosji. Tylko jej niewielka część znajduje się we współczesnej Polsce.
- ↑ Spisz znajduje się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Ze względu na jego występowanie w Polsce, niekiedy wyróżnia się Polski Spisz. Region ten jest także słowackim i węgierskim regionem historycznym.
- ↑ Orawa znajduje się tylko częściowo na terenie współczesnej Polski. Region ten jest także słowackim i węgierskim regionem historycznym.
- ↑ Jest także historycznym regionem Ukrainy. Znajduje się tylko częściowo we współczesnej Polsce.
Przypisy
- ↑ Davies N., Boże igrzysko. Historia Polski, t. 1, Kraków 1994, s. 54-63.
- ↑ a b Dodatkowo według wydania z 2007 roku.
- ↑ a b Polska: regiony historyczne, histmag.org [zarchiwizowane] .
- ↑ Mapa - krainy historyczne w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego. [dostęp 2010-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-12)].
- ↑ Informacje o krainie w Orawskim Portalu Turystycznym. [dostęp 2016-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-03)].
- ↑ Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy: Charakterystyka regionu. [dostęp 2022-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-26)].
- ↑ Informacje o polskiej części Łużyc w portalu podroze.pl
- ↑ Ustawa z dnia 31 grudnia 1945 r. o ratyfikacji podpisanej w Moskwie dnia 16 sierpnia 1945 r. umowy między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko-radzieckiej granicy państwowej (Dz.U. z 1946 r. nr 2, poz. 5).
- ↑ Krystyna Kersten: Jałta w polskiej perspektywie. London: Aneks Publishers, 1989, s. 101–110. ISBN 0-906601-58-4.
- ↑ Edmund Jan Osmańczyk: Encyklopedia ONZ i stosunków międzynarodowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1982, s. 256, 258, 408. ISBN 83-214-0092-2.
- ↑ a b Krainy historyczne w Polsce – 10 faktów, które warto poznać [MAPY], histmag.org [dostęp 2022-09-22] .
Zobacz też
- Region historyczny
- Region etnograficzny
- Podział administracyjny I Rzeczypospolitej
- Prowincja (w I Rzeczypospolitej)
- Ziemia w dawnej Polsce
Media użyte na tej stronie
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Coat of arms of Poland-official.png