Krajowa Scena Młodzieżowa

Krajowa Scena Młodzieżowa - nurt w polskiej muzyce rockowej końca lat 80. XX wieku. Propagowali go Paweł Sito i Piotr Majewski, prowadzący w Programie Trzecim Polskiego Radia audycję o tej samej nazwie, w ramach audycji Zapraszamy do Trójki[1].

Do zespołów KSM należały[1]:

Zaliczano też do nich tak odmienne grupy jak KSU, One Million Bulgarians, Proletaryat, Balkan Electrique oraz De Mono.

Według Jana Skaradzińskiego KSM skupiał zespoły nawiązujące stylistycznie do bigbitu – muzykę skromnie zaaranżowaną, czasami półakustyczną, w warstwie tekstowej korzystającą często z ironii i sentymentalizmu, odróżniającą się tym samym od ostrzejszej, rockowej i buntowniczej muzyki początku lat 80. Krytykę dziennikarzy skupił często niski poziom warsztatowy zespołów, choć ich zaletą była świeżość[1].

Popularność KSM zaczęła się w latach 1986-87. W latach 1988-90 odbywały się ogólnokrajowe trasy koncertowe KSM, a w 1989 jeden dzień festiwalu w Jarocinie oraz Rock Opole. Jeden z koncertów z maja 1988 na Festiwalu Życia został upamiętniony albumem „Rock życia”, gdzie znalazły się nagrania Ziyo, De Mono, Róż Europy, Gedeon Jerubbaal oraz Formacji Nieżywych Schabuff.

Przypisy

  1. a b c Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Poznań: In Rock, 2006, s. 321. ISBN 83-60157-14-6.