Krakowska Grupa Bluesowa

Krakowska Grupa Bluesowa
Ilustracja
Krakowska Grupa Bluesowa na Rawa Blues Festival w katowickim Spodku, 6.10.07
Rok założenia1983
Pochodzenie Polska
Gatunekblues
blues rock
Skład
Paweł Małysiak
Artur Bazior
Jerzy Walasek
Tomasz Suchowiejko
Bartosz Bętkowski
Bogusław Mietniowski
Byli członkowie
Jarosław Wojciech Sokół
Dariusz Wiśniewski
Jerzy Kowal
Wojciech Namaczyński
Artur Laszczka
Ryszard Swaczek
Robert Korzeniak
Leszek Kowal
Jan Małysiak
Strona internetowa

Krakowska Grupa Bluesowa – zespół bluesowy pochodzący z Krakowa[1].

Historia

Początkowa działalność (lata 80.)

Zespół został założony wiosną 1983 przez Jarosława Sokoła, który był pierwszym managerem grupy. Pierwotny skład zespołu stanowili:

Niewiele później do zespołu dołączyli także Wojciech Namaczyński (perkusja), Artur Laszczka (instrumenty klawiszowe) oraz Ryszard Swaczek (śpiew).

Pierwszy koncert zespołu odbył się późną jesienią roku 1983 i spotkał się z wielkim aplauzem publiczności, podobnie jak koncert w Dworku Białoprądnickim, kiedy to KGB wystąpiła wraz z zespołem The Cooks.

Jakiś czas później współpracę z zespołem zakończył Ryszard Swaczek, a funkcję wokalistów przejęli Dariusz Wiśniewski i Artur Bazior.

W roku 1985 zespół zakwalifikował się do piątej edycji festiwalu Rawa Blues, odbywającego się co roku w katowickim Spodku i został zaliczony do grona 10 laureatów. W późniejszych latach grupa dwukrotnie jeszcze występowała na Rawie Blues.

Jesienią 1985 do zespołu dołączył saksofonista Tomasz Suchowiejko.

Pod koniec lat osiemdziesiątych działalność zespołu uległa zawieszeniu.

KGB współcześnie

W roku 1998 zespół został reaktywowany z inicjatywy Pawła Małysiaka. Do nowego składu zespołu dołączyli Jerzy Walasekperkusja oraz Robert Korzeniakbas, gdyż Paweł Małysiak postanowił grać na gitarze.

W 2001 roku z zespołem rozstał się Jarosław Sokół, który został managerem zespołu Bluesmobile Tadeusza Pocieszyńskiego.

Rok później zespół nagrał pierwszą płytę pod tytułem Czekam na okazję. Album po raz pierwszy ukazał się w sprzedaży 18 maja 2002, kiedy KGB wystąpiła na IV Pikniku Bluesowym, odbywającym się na krakowskim rynku, wraz z zagranicznymi artystami, jak np. amerykańska gwiazda – Ronnie Baker Brooks. Koncert promujący płytę odbył się 23 maja 2002 w krakowskim klubie Extreme. Album spotkał się z przychylnymi recenzjami krytyki.

Wkrótce po wydaniu płyty zespół opuścił Artur Laszczka, a w roku 2003 także Dariusz Wiśniewski, który założył własny projekt. Mniej więcej w tym czasie zespół zaczął wspomagać saksofonista Bartosz Bętkowski, którego gościnne występy z czasem przerodziły się w trwałą współpracę. W 2005 z grania w zespole zrezygnował Robert Korzeniak, którego zastąpił Leszek Kowal.

6 października 2007 roku zespół ponownie zagrał na Festiwalu Rawa Blues w Katowicach, gdzie po występie na małej scenie został wybrany zwycięzcą w głosowaniu publiczności, w związku z czym wystąpił również na dużej scenie.

20 października 2007 ukazał się w sprzedaży nowy album KGB, noszący tytuł Pomyśl dobrze.

W 2012 r. Leszek Kowal zdecydował się opuścić zespół ze względów osobistych. Wkrótce po tym nowym basistą został Jan Małysiak, syn Pawła. W 2014 r. miała miejsce kolejna zmiana basisty, do zespołu dołączył wówczas Bogusław Mietniowski[2], znany z takich zespołów jak Wawele, 2 plus 1 czy Wolna Grupa Bukowina, współpracował on również m.in. z Andrzejem Zauchą.

Obecny skład

Dyskografia

Przypisy

  1. Radosław Rabiański, Krakowska scena muzyczna : encyklopedia : piosenka, jazz, rock, heavy metal, muzyka alternatywna, hip-hop, muzyka klubowa, Kraków: Muzyka Iagellonica, 2006, ISBN 83-7099-139-4, OCLC 166887263 [dostęp 2020-02-06].
  2. Krakowska Grupa Bluesowa - personalia (pol.). [dostęp 2017-11-20].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Krakowska Grupa Bluesowa-Spodek 2007.jpg
Krakowska Grupa Bluesowa na festiwalu Rawa Blues w katowickim Spodku