Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński

Krakowski Zakład Witrażów
S. G. Żeleński
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Adres

31-111 Kraków
Al. Krasińskiego 23

Data założenia

1902

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński”
Ziemia50°03′32,1″N 19°55′33,0″E/50,058917 19,925833
Strona internetowa

Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński – pracownia witrażowa założona w 1902 roku przez Władysława Ekielskiego i Antoniego Tucha jako Krakowski Zakład Witrażów, rozwinięta w latach 1904–1914 przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego, a po jego śmierci przez jego żonę i syna. Odegrała ważną rolę w rozwoju polskiej sztuki witrażowej dzięki współpracy z takimi artystami jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer.

Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało upaństwowione, a następnie przekształcone w spółdzielnię, natomiast w 2001 zakupione przez prywatnego właściciela Piotra Ostrowskiego. Współcześnie Zakład wciąż wytwarza witraże oraz stawia sobie za zadanie ochronę i propagowanie polskiego dziedzictwa witrażowego, będąc najstarszą istniejącą pracownią witrażową w Polsce.

Od 2004 roku przestrzenie Zakładu udostępniane są zwiedzającym w ramach żywego muzeum jako Pracownia i Muzeum Witrażu.

Historia

Okoliczności historyczne

Przełom XIX i XX wieku to w Europie i USA okres wzrostu popularności witrażu jako rzemiosła oraz techniki artystycznej, co wynikało ze szczególnych tendencji w kulturze tamtego okresu. Artyści związani z takimi prądami jak secesja oraz Arts and Crafts dążyli do renesansu rzemiosła artystycznego. Piękno i kunszt wykonania obiektów codziennego użytku przeciwstawiano brzydocie typowej dla masowej, fabrycznej produkcji oraz postulowano, by odrodzona sztuka użytkowa zajęła miejsce równoważne sztukom pięknym (Pawłowicz s. 68).

Witraże szczególnie dobrze wpisały się w założenia stylistyczne secesji  - wyraziste linie oraz płaskie plamy barwne typowe dla obiektów witrażowych sprawiły, że wielu artystów decydowało się na pracę w tej technice[1].

Należeli do nich zarówno ważni światowi twórcy (George Braque, Henri Matisse, Marc Chagall, William Morris, Antoni Gaudí, Frank Lloyd Wright) jak i polscy artyści (Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Stefan Matejko, Wojciech Jastrzębowski, Jan Piasecki).

Powstanie i działalność Zakładu

W Polsce aż do początku XX wieku nie istniała ani jedna pracownia pozwalająca na realizację złożonych dzieł sztuki. Dopiero w 1902 roku architekt Władysław Ekielski i malarz Antoni Tuch założyli Krakowski Zakład Witrażów.

W 1904 roku do spółki przystąpił Stanisław Gabriel Żeleński, by dwa lata później przejąć ją w całości. Jego zasługą był znaczny rozwój Zakładu. Żeleński odbył podróż po znanych europejskich pracowniach i na podstawie tych doświadczeń opracował nowatorską wizję swojego przedsiębiorstwa, którą następnie zaczął konsekwentnie realizować. Wzniesiono nowy budynek zaprojektowany we współpracy ze słynnym krakowskim architektem Ludwikiem Wojtyczką uwzględniając specyficzne potrzeby warsztatu. Znajdowało się tam m.in. atelier dla artystów, biblioteka oraz mieszkanie rodziny Żeleńskich. Sprowadzono specjalistów, którzy mieli wykształcić polską załogę i już niedługo zatrudniano wyłącznie rodzimych rzemieślników. Stworzono stanowisko kierownika artystycznego, które kolejno zajmowali Jan Bukowski, Stefan Matejko i Henryk Uziembło – wszyscy z kręgu Polskiej Sztuki Stosowanej. Pierwotnie w budynku mieściła się również pracownia mozaiki szklanej w stylu Murano.

Przedsiębiorstwo było znane pod nazwą „Krakowski Zakład Witrażów, Oszkleń Artystycznych i Fabryka Mozaiki Szklanej S.G. Żeleński” – powszechnie funkcjonował skrót „S.G. Żeleński”.

Stanisław Gabriel Żeleński brał udział w I wojnie światowej jako oficer armii austro-węgierskiej i zginął w 1914 pod Łukowem. Zakład przeszedł w ręce jego żony, Izabeli z Madejskich, która sprawnie zarządzała przedsiębiorstwem a oprócz tego brała udział w procesie twórczym – słynęła z wielkiej wprawy w doborze szkieł i kolorów.

Rodzina Żeleńskich prowadziła Zakład do roku 1952, kiedy został on upaństwowiony. Do późnych lat 90 należał do spółdzielni Renowacja i pozostawał wciąż najważniejszym ośrodkiem sztuki witrażowej w Polsce. Niestety, po transformacji ustrojowej zaczął chylić się ku upadkowi.

W roku 1999 wykupił go Piotr Ostrowski. Uzyskał on zgodę potomków rodziny Żeleńskich na kontynuowanie działalności pod oryginalną nazwą oraz używanie oryginalnej identyfikacji wizualnej, w tym loga zaprojektowanego dla zakładu przez prof. Jana Bukowskiego w 1904 roku.

Po 2000 roku poza nowymi projektami wykonano tu realizację historycznych koncepcji Stanisława Wyspiańskiego do katedry wawelskiej, konserwację witraży Józefa Mehoffera do Domu pod Globusem oraz rekonstrukcję serii ośmiu okien tego samego artysty zaprojektowanych dla kościoła w Turku. W 2017 roku Zakład podjął się rekonstrukcji witraża Apollo Spętany Wyspiańskiego, stworzonego przez artystę do budynku Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie.

W ciągu ponad stu lat działalności Krakowski Zakład Witrażów został uhonorowany ponad 80 nagrodami na konkursach i wystawach w kraju oraz za granicą.

Najważniejsze realizacje

  • Kraków, witraże w kościele Mariackim (Proj. S. Wyspiański i J. Mehoffer)
  • Kraków, witraże w kaplicy Świętokrzyskiej katedry wawelskiej (proj. J. Mehoffer)
  • Kraków, ul. Radziwiłłowska 4, Apollo Spętany, znany też jako System Słoneczny Kopernika (proj. S. Wyspiański)
  • Kraków, ul. Szpitalna 30, witraże w Hotelu Pollera (proj. Stanisław Wyspiański)
  • Kraków, Muzeum Narodowe - Vita Somnium Breve, (proj. J. Meffoher)
  • Kraków, witraże w Zamku na Wawelu (proj. Włodzimierz Przerwa - Tetmajer)
  • Kraków, ul. Szpitalna 13, witraże w dawnym budynku Kasy Oszczędnościowej, obecnie siedziba Banku PKO (proj. J. Mehoffer)
  • Kraków, witraże w kościele na Skałce (proj. Adam Bunsch)
  • Kraków, al. Słowackiego 64, witrażowa klatka schodowa w budynku Nowego Herbewa (proj. Piotr Ostrowski)- witraż pt. Wyłaniający się horyzont
  • Korczyna, witraże w kościele parafialnym (proj. Stefan Matejko)
  • Kalisz, witraże w katedrze św. Mikołaja (proj. Włodzimierz Przerwa-Tetmajer)
  • Przemyśl, bazylika archikatedralna, św. Jan Chrzciciel w Wielkim Ołtarzu i św. Stanisław Biskup (proj. J. Mehoffer, T. Wojciechowski)
  • Gdańsk, witraże w bazylice Mariackiej (proj. Wiktor Ostrzołek)
  • Kołobrzeg, witraże w bazylice konkatedralnej (proj. Wiktor Ostrzołek)
  • Bielsko Biała, Gmach niegdysiejszej Komunalnej Kasy Oszczędności, potem Banku Śląskiego
  • Lwów, witraże w katedrze ormiańskiej (proj. Jan Henrik Rozen)
  • Podkowa Leśna, witraże w kościele św. Krzysztofa (proj. Jan Henrik Rozen)
  • Mysłowice - Janów, witraże w kościele św. Maksymiliana Kolbe (proj. Werner Lubos)
  • Zabawa, witraże w sanktuarium Karoliny Kózkówny (proj. Piotr Ostrowski)
  • Białystok, witraże w sanktuarium Miłosierdzia Bożego (proj. Piotr Ostrowski)
  • Lublin, witraże w kościele MB Nieustającej Pomocy (proj. Piotr Ostrowski)
  • Wąwolnica, witraże w kaplicy przy sanktuarium Matki Boskiej Kembelskiej (proj. Piotr Ostrowski)
  • Tarnów, witraże w kościele Świętej Rodziny (proj. Stefan Matejko)

Witraże w krakowskich kamienicach

Przypisy

  1. Krystyna Pawłowska, Witraże w kamienicach krakowskich z przełomu wieków XIX i XX, 1994, s. 90.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Krakow Medical Society house, Apollo-stained glass window design by Stanisław Wyspiański, 4 Radziwillowska street, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put Zetpe0202, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dom Towarzystwa Lekarskiego, witraż Apollo spętany projekt St. Wyspiański, ul. Radziwiłłowska 4, Kraków
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
PałacPokutyńskich-UlicaKarmelicka29-Witraż1-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Pałac Pokutyńskich w Krakowie przy ulicy Karmelickiej 29. Witraż na I półpiętrze wykonany w 1918 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński.
Stained glass window (6 Borelowskiego-Lelewela street), 1909 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż (ul. Borelowskiego-Lelewela 6), 1909 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
KamienicaKennerów-UlicaSzpitalna38-Witraż2-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica Kennerów przy ulicy Szpitalnej 38 w Krakowie. Witraż na II półpiętrze z medalionem z motywem Sukiennic wykonany w 1912 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Anna Gramatyka-Ostrowska.
Pollera Hotel, stained glass window I, ca. 1900 design. by Stanisław Wyspiański, 30 Szpitalna street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hotel Pollera, witraż I, ok 1900 proj. Stanisław Wyspiański, ul. Szpitalna 30, Stare Miasto, Kraków
Kamienica-UlicaGarncarska5-Witraż-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Garncarskiej 5 w Krakowie. Witraż w drzwiach na klatkę schodową z medalionami z motywem krajobrazów wykonany przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaStanisławaStaszica14-Witraż1-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Stanisława Staszica 14 w Krakowie. Witraż na I półpiętrze wykonany w 1910 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Jan Palka.
Kamienica-UlicaZwierzyniecka17-Witraż2-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Zwierzynieckiej 17 w Krakowie. Witraż na II półpiętrze z obrazkiem topoli wykonany w 1913 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
PałacPokutyńskich-UlicaKarmelicka29-Witraż2-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Pałac Pokutyńskich w Krakowie przy ulicy Karmelickiej 29. Witraż na II półpiętrze wykonany w 1918 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński.
Stained glass window (23 Basztowa street), 1914 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż (ul. Basztowa 23), 1914 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
KamienicaKennerów-UlicaSzpitalna38-Witraż1-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica Kennerów przy ulicy Szpitalnej 38 w Krakowie. Witraż na I półpiętrze z medalionem z motywem Barbakanu wykonany w 1912 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Anna Gramatyka-Ostrowska.
Kamienica-UlicaJózefaPiłsudskiego9-Witraż(Nadświetle)-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Józefa Piłsudskiego 9 w Krakowie. Witraż w nadświetlu „Motyle” wykonany w 1914 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Zbigniew Pronaszko.
Stained glass window (27 Karmelicka street), 1911 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż (ul. Karmelicka 27), 1911 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
Stained glass window (5 Dunin-Wasowicza street), 1939 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż (ul. Dunin-Wąsowicza 5), 1939 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
Kamienica-UlicaZwierzyniecka17-Witraż3-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Zwierzynieckiej 17 w Krakowie. Witraż na III półpiętrze z obrazkiem chałupy wykonany w 1913 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaTeofilaLenartowicza5-Witraż-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Teofila Lenartowicza 5 w Krakowie. Witraż w nadświetlu z medalionami z motywem krajobrazów wykonany w 1912 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaTopolowa46-Witraż-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Topolowej 46 w Krakowie. Witraż nad bramą frontową wykonany w 1910 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
KamienicaKennerów-UlicaSzpitalna38-Witraż3-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica Kennerów przy ulicy Szpitalnej 38 w Krakowie. Witraż na III półpiętrze z medalionem z motywem Kościoła św. Franciszka z Asyżu wykonany w 1912 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Anna Gramatyka-Ostrowska.
Kamienica-UlicaZwierzyniecka17-Witraż1-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Zwierzynieckiej 17 w Krakowie. Witraż na I półpiętrze „Róże pnące” wykonany w 1913 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaJózefaPiłsudskiego9-Witraż2-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Józefa Piłsudskiego 9 w Krakowie. Witraż na II półpiętrze „Irysy” wykonany w 1914 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaZwierzyniecka17-Witraż4-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Zwierzynieckiej 17 w Krakowie. Witraż na IV półpiętrze z obrazkiem chałupy wykonany w 1913 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Stained glass window, 5 Straszewskego street, 1910 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż, ul. Straszewskiego 5, 1910 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
Museum of stained glass, Kraków.JPG
Autor: Cancre, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Witrażu. Al. Z. Krasińskiego 23, Kraków. Architekt: Ludwik Wojtyczko, 1906
Kamienica-UlicaJózefaPiłsudskiego9-Witraż1-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Józefa Piłsudskiego 9 w Krakowie. Witraż na I półpiętrze „Maki” wykonany w 1914 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.
Kamienica-UlicaStanisławaStaszica14-Witraż2-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kamienica przy ulicy Stanisława Staszica 14 w Krakowie. Witraż na II półpiętrze wykonany w 1910 roku przez Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, proj. Stefan Matejko.