Krambambula (napój alkoholowy)
Krambambula – rodzaj dawnej nalewki ziołowej, słodkiej wódki przyrządzanej w wielu odmianach. Również napój z dodatkiem wódki, cukru i cytryny[1].
Według J. Kitowicza w dawnej Rzeczypospolitej zaliczana była wraz z ratafią do najdroższych trunków tego rodzaju (po tynfie za kielich o zawartości ⅛ kwaterki); często serwowana na wytrzeźwienie po długotrwałym pijaństwie[2]. Znana w Europie, uchodziła za jedną z najdroższych „wódek gdańskich”. Gloger wyjaśnia jej nazwę jako pochodzącą z przyśpiewu hulaszczej piosenki niemieckiej („Krambambuli, so heisst der Titel, womit dich ein Starost beehrt”)[3].
Na kresach dawniej (jeszcze w XIX wieku) określano tak podawany w zajazdach rozgrzewający napój złożony z gorącej wody, wódki, cukru i cytryny[4].
Współcześnie na Białorusi uchodzi za rodzimy rodzaj słodkiej wódki (oryg. крамбамбуля) , o ruskiej tradycji sięgającej czasów litewskich. Jej podstawą zasadniczo są przyprawy (np. cynamon, pieprz, kminek, anyżek, jałowiec) oraz miód. Znane są przepisy z dodatkami smakowymi w postaci np. migdałów lub skórki pomarańczy.[5].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ M. Arcta Słownik wyrazów obcych. Warszawa: Wydawnictwo S. Arcta, 1947, s. 161.
- ↑ Opis obyczajów za panowania Augusta III. Poznań 1840, rozdz. X, 1.
- ↑ Encyklopedia staropolska ilustrowana. Warszawa: P. Laskauer, 1902, t. 3, s. 95.
- ↑ Por. Józef Ignacy Kraszewski: Kopciuszek. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1966, t. 1, s. 429.
- ↑ Крамбамбуля - Глыток Гісторыі!, drink.by [dostęp 2017-06-21] .