Krasowy

Krasowy
Dzielnica Mysłowic
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Mysłowice

W granicach Mysłowic

27 maja 1975

Zarządzający

Urszula Copek

Wysokość

300 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności


2,811[1]

Strefa numeracyjna

32

Kod pocztowy

41-409

Tablice rejestracyjne

SM

Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, na dole znajduje się punkt z opisem „Krasowy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Krasowy”
Ziemia50°11′00″N 19°08′19″E/50,183281 19,138584
Portal Polska

Krasowy (niem. Krassow) – dzielnica Mysłowic[2] położona na południu miasta.

Położenie

Krasowy położone są w południowo-wschodniej części Wyżyny Śląskiej na terenie województwa śląskiego. Krasowy graniczą z dzielnicami miasta Mysłowice: Ławki, Wesoła, Larysz-Hajdowizna, Kosztowy oraz z miastem Lędziny. Pod względem ukształtowania osadniczego wykazują kształt ulicówki, czyli osady zwartej w sobie.

Środowisko naturalne

Pod względem geologicznym miejscowość leży w obrębie pogórza karbońskiego, którego wzniesienia dochodzą do 330 m n.p.m. Na terenach tych miejscami zachowały się szczątkowe ławice wapienia muszlowego, eksploatowanego w wapieniołomach i piecach wapiennych, zaś występujące miejscami na powierzchnię pokłady karbońskie, dały początek kopalniom węgla kamiennego.

Historia

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie Krasów pochodzą z okresu rzymskiego, są to odkryte fragmenty ceramiki, żużlu i polepy. Znaleziska te obok kamiennego toporka z okresu neolitu odkrytego w Starej Wesołej należą do najstarszych śladów pobytu człowieka na terenie Mysłowic. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o wsi Krasowy spotykamy w dokumencie „Sprzedaż sołectwa wolnego w Lędzinach” spisaną 24 czerwca 1295 r. w Staniątkach (klasztor sióstr benedyktynek), gdzie występuje nazwa Crassow. W dokumencie tym pojawia się imię ówczesnego sołtysa Krasów, Zislausa i jego syna kleryka – Klemensa (pergaminowy oryginał tego dokumentu przechowywany jest w archiwum kapituły wrocławskiej F,40).

Kolejne wieki stanowią czarną plamę w historii Krasów, wiemy tylko, że w tych latach nastąpił upadek wsi, tak by w połowie XVI w. Krasowy jako wieś zagospodarowana właściwie już nie istniała i nosiła określenie „wsi pustej” opustoszałej (Villa deserta, prosus annihilata). Nie znamy przyczyny tego gospodarczego upadku. Być może przyczyną była zbytnia odległość od klasztoru w Staniątkach utrudniająca gospodarczą kontrolę wsi, być może jakieś zniszczenie np. poprzez działania wojenne, tego stwierdzić się jednak do tej pory nie dało. 23 marca 1555 r. Baltazar Promnitz, pan na Pszczynie, biskup wrocławski, odkupił Lędziny i opustoszałą wieś Krasowy od klasztoru w Staniątkach za 1.1000 talarów śląskich (oryginał tego dokumentu znajduje się w archiwum ks. w Pszczynie). Około 1591 r. Baltazar Promnitz odbudował wieś Krasowy, która stała się tym samym miejscowością graniczną pomiędzy dobrami majoratu pszczyńskiego a dobrami pani na Mysłowicach – Katarzyny Salomonowej. Do pierwszych osadników nowo założonej wsi Krasowy należały rodziny: Kuscha, Merda, Wybranietz, Glas, Bremll, Janotta, Rozmus, Kochman. Wraz z powstawaniem nowej wsi w Krasowach powstaje karczma, o której wiadomości pochodzą już od 1590 r. Poznajemy też wolnego karczmarza Griegera Kuscha. Z 1592 r. zachował się dokument (archiwum ks. w Pszczynie) zatwierdzający dla Griegera Kuscha prawa karczmarskie przez ówczesnego Pana na Pszczynie Seyfried Promnitza. Z 1649 r. z metryk lędzińskich poznajemy nazwisko jednego z wójtów Krasów, jest w nich wzmianka o starym Wojciechu z Krasów. W 1711 r. wójtem Krasów jest Matheus Pathalong, w 1811 r. Jakob Kucz, 1856 r. – Jan Pathalong, 1875 r. – Edward Weissenberg, 1881 r. – Mikołaj Strzempa, 1912-1914 – Strzempa, 1928-1932 – Michał Gonsiorczyk. W kolejnych latach wieś coraz bardziej się rozbudowywała.

Okres większego ożywienia przypadł, gdy w sąsiedniej Wesołej powstała Huta Szkla Ruhberg, a później coraz liczniejsze na tych terenach kopalnie węgla kamiennego oraz cynkownie. W 1784 r. powstała w Krasowach pierwsza w powiecie pszczyńskim nieparafialna szkoła, do której zaczęły uczęszczać dzieci z Krasów, Wesołej i Dziećkowic. Krasowy były w tym okresie wsią graniczną pomiędzy państwem pruskim a Polską, dlatego dzieci z Kosztów do krasowskiej szkoły zaczęły chodzić dopiero z początkiem XIX w., po przyłączeniu Kosztów do Prus. Pierwszym nauczycielem nowej szkoły został urodzony w 1740 r. w Mysłowicach Andrzej Olesch. Wcześniej dzieci z Krasów i okolic należały do szkoły w Lędzinach. W 1919 r. rozpoczęto i zakończono budowę kościoła. Budowniczym i pierwszym proboszczem rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa w Krasowach został ks. dziekan Jan Wodarz. Wcześniej wieś Krasowy należała do parafii Lędziny, a potem do kościoła w Bieruniu. W 1855 r. Krasowy liczyły 672 mieszkańców, w 1940 r. już 1887, a dziś Krasowy jako dzielnica Mysłowic mają ok. 3200 mieszkańców.

W latach 1973-75 w gminie Wesoła[3]. 27 maja 1975 włączone wraz z gminą Wesoła (i miastem Wesoła) do Mysłowic[4].

Zobacz też

Bibliografia

Przypisy

  1. Urząd Miasta Mysłowice. "Raport o stanie miasta Mysłowice na lata 2006 – 2011"
  2. bip.myslowice.pl: Jednostki pomocnicze. [dostęp 2016-01-27]. (pol.).
  3. Uchwała Nr XX/99/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 6 grudnia 1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie katowickim (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 20 grudnia 1972 r., Nr. 12, Poz. 103)
  4. Dz.U. z 1975 r. nr 15, poz. 87

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Mysłowice location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Mysłowice, Poland
Ta mapa of Mysłowice została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
POL COA Krasowy.png
Autor: Tomasz Steifer, Licencja: CC BY 2.5
Herb dzielnicy Mysłowic - Krasowy
Mysłowice Krasowy.jpg
Autor: Crihyc, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na Krasowy – dzielnicę Mysłowic.
POL Mysłowice COA.svg
Autor: JacekGo, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Herb miasta Mysłowice w Polsce