Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Ilustracja
Siedziba Biblioteki Głównej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krosno

Adres

ul. Wojska Polskiego 41
38-400 Krosno

Dyrektor

mgr Bogusława Bęben

Data założenia

1947

Wielkość zbiorów

317.492 jedn. inwentarzowych

Rodzaje zbiorów

książki,
czasopisma oprawne,
dokumenty audiowizualne,
dokumenty elektroniczne,
druki ulotne

Położenie na mapie Krosna
Mapa konturowa Krosna, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Krośnieńska Biblioteka Publiczna”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Krośnieńska Biblioteka Publiczna”
Ziemia49°41′12,646″N 21°46′26,641″E/49,686846 21,774067
Strona internetowa

Krośnieńska Biblioteka Publiczna – miejska samorządowa instytucja kultury, prowadzona przez Krosno, miasto na prawach powiatu w woj. podkarpackim, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach i akcjach promujących czytelnictwo, laureatka m.in. Medalu Biliotheca Magna Perennisque i Nagrody FRDL za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym.

Historia

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie jest kontynuatorką tradycji bibliotekarstwa powszechnego, którego tradycje sięgają w Krośnie pocz. XX w. (Biblioteka Towarzystwa Szkoły Ludowej, czytelnie ludowe na Białobrzegach i w Suchodole).

Biblioteka publiczna o statusie biblioteki powiatowej została utworzona w 1947 r. W pierwszym kwartale 1948 r. posiadała 2.377 książek, 820 czytelników i obsługiwała 28 punktów bibliotecznych na terenie pow. krośnieńskiego. 15 stycznia 1949 r. Miejski Komitet Biblioteczny przekazał do użytku odrębną placówkę biblioteczną dla mieszkańców Krosna. Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej powstał z darów społecznych, zakupów w wydawnictwach „Książka”, „Wiedza”, „Czytelnik” oraz książek przekazanych przez Naczelną Dyrekcję Bibliotek Ministerstwa Oświaty.

W 1954 r., w oparciu o pismo Ministerstwa Kultury z dn. 14 lipca i uchwałę Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie, połączono bibliotekę powiatową z biblioteką miejską. W strukturze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki wyodrębniono: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz Dział Udostępniania Zbiorów (wypożyczalnia dla dorosłych, wydzielony księgozbiór dla dzieci, czytelnia i komórka informacyjna). PiMBP nadzorowała 9 bibliotek gromadzkich i 72 punkty biblioteczne w pow. krośnieńskim, w tym 3 w dzielnicach rolniczych Krosna.

W związku ze zmianami w strukturze administracyjnej kraju, 27 sierpnia 1975 r. decyzją Wojewody Krośnieńskiego Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna uzyskała status biblioteki wojewódzkiej, a wraz z nim nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek w dawnych powiatach: bieszczadzkim, brzozowskim, jasielskim, krośnieńskim i sanockim oraz zadanie koordynacji działalności kulturalno-oświatowej w bibliotekach publicznych województwa krośnieńskiego.

W marcu 1999 r., Uchwałą Rady Miasta, Biblioteka została przejęta przez samorząd miejski. Na podstawie nadanego przez organizatora statutu zmieniła nazwę na Krośnieńska Biblioteka Publiczna. Od 1 grudnia 2003 r. pełni również funkcje biblioteki powiatowej.

Kierownicy i dyrektorzy Biblioteki

  • Józef Panek (kierownik, 1 stycznia 1955 - 30 listopada 1960)
  • Henryk Olbrycht (kierownik, 1 grudnia 1961 - 31 sierpnia 1965)
  • Marian Terlecki (dyrektor, 1 września 1965 - 15 września 1993)
    • Teresa Maj (zastępca dyrektora, 1 października 1975 - 30 listopada 1992)
  • Teresa Leśniak (dyrektor, 1 stycznia 1994 - 30 stycznia 2018)
  • Bogusława Bęben (zastępca dyrektora, 1 lutego 1995 - 30 stycznia 2018; dyrektor, czerwiec 2018 - )

Struktura

W strukturze organizacyjnej Biblioteki do bezpośredniej obsługi czytelników wydzielone są:

  • Wypożyczalnia Główna
  • Czytelnia Główna
  • Czytelnia Internetowa
  • Dział Informacyjno-Regionalny
  • Oddział dla Dzieci
  • Filia nr 1 - Polanka, ul. Decowskiego 42
  • Filia nr 2 - Suchodół, ul. Grunwaldzka 2
  • Filia nr 3 - Os. Traugutta, ul. Witosa 1e
  • Filia nr 4 - Os. Tysiąclecia, ul. Krakowska 124
  • Filia nr 5 - Białobrzegi, ul. Kopernika 17
  • Filia nr 6 - Centrum Multimedialne - Śródmieście, ul. Ordynacka 8
  • Filia nr 7 - Os. Turaszówka, ul. Rzeszowska 1

Obszary działania

Krośnieńska Biblioteka Publiczna gromadzi, opracowuje, udostępnia na miejscu i wypożycza na zewnątrz wydawnictwa zwarte, czasopisma i gazety, dokumenty audiowizualne i elektroniczne. Zbiory o charakterze uniwersalnym liczą: 265.970 książek, 2.450 tomów czasopism oprawnych, 49.072 jednostki inwentarzowe zbiorów specjalnych i 150 tytułów periodyków bieżących.

Biblioteka rejestruje rocznie ok. 14.000 stałych czytelników; średnio dziennie odwiedzana jest przez 700 osób, którym udostępnia ok. 2.000 jednostek zbiorów. Na podstawie zasobów własnych i źródeł zewnętrznych Biblioteka udziela średnio dziennie 200 informacji bibliotecznych, faktograficznych i bibliograficznych.

W oferowanych usługach Biblioteka w wykorzystuje technologię informatyczną. Posiada 80 stanowisk komputerowych (67 do dyspozycji czytelników). W Bibliotece Głównej działa sieć komputerowa (4 serwery i 47 komputerów), w której dostęne są zasoby www, katalogowe i bibliograficzne bazy danych. Informację o zbiorach Biblioteka udostępnia on-line w formie katalogów tworzonych przez wszystkie placówki na jednej instalacji zintegrowanego systemu SOWA2/MARC21, umożliwiającego m.in. automatyzację obsługi czytelników, zdalne rezerwowaniwe i zamawianie wybranych pozycji.

Biblioteka posiada stronę www, tworzy Krośnieńską Bibliotekę Cyfrową i Krośnieńską Bazę Informacji Regionalnej, dokumentujące i popularyzujące dorobek kulturalny regionu w formie cyfrowej.

Jako promotor książki i czytelnictwa Biblioteka jest organizatorem spotkań autorskich, sesji popularnonaukowych, konferencji międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, konkursów, warsztatów, zajęć z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej. Oferta działań kulturalno-edukacyjnych przeznaczona jest dla wielu grup odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Osobom starszym i niepełnosprawnym (głównie z dysfunkcją wzroku) Biblioteka oferuje ponad 5.000 tytułów książki mówionej i filmów z funkcją audiodeskrypcji oraz odpowiednie narzędzia do korzystania z komputerów osobistych i książek: MultiLektory, monitor brajlowski, powiększalnik tekstu MyReader, odtwarzacze książki mówionej oraz oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające (Jaws Professional, Lunar Plus). Obsługę specjalnych grup użytkowników prowadzi Filia nr 6 - Centrum Multimedialne.

Dotacje zewnętrzne (1.235.000 zł w latach 2004-2011) na realizację działań kulturalno-edukacyjnych Biblioteka pozyskuje w konkursach grantowych, m.in. programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach współpracy z bibliotekami publicznymi w Euroregionie Karpackim Biblioteka jest organizatorem konferencji, seminariów, warsztatów literackich, konkursów dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka jest wydawcą Bibliografii Krosna i powiatu krośnieńskiego 2000-2005, półrocznika Krośnieńskie Zeszyty Biblioteczne, materiałów konferencyjnych, katalogów wystaw i zbiorów prac laureatów Krośnieńskiego Konkursu Literackiego. Wydawnictwa Biblioteki są dostępne jako dokumenty elektroniczne w Krośnieńskiej Bibliotece Cyfrowej.

W Bibliotece działają: Dyskusyjny Klub Książki, Literackie Forum Dyskusyjne, Klub Miłośników Filmu, Klub Podróżnika, Krośnieński Klub Miłośników Fantastyki "Elizjum".

Uwagi

Dane statystyczne na podst.: Sprawozdanie z działalności Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Bibliografia

  • Teresa Leśniak. Krośnieńska Biblioteka Publiczna 13 lat po reformie... Bibliotekarz 2012, nr 3, s. 15-21.
  • 60 lat przed jutrem. Red. Teresa Leśniak. Krosno: Krośnieńska Biblioteka Publiczna, 2007. ISBN 978-83-905155-7-1
  • Barbara Malinowska. 50-lecie bibliotekarstwa publicznego w Krośnieńskiem. Krośnieńskie Zeszyty Biblioteczne 1997, nr 2, s. 6-24.
  • Krośnieńskie Zeszyty Biblioteczne. Krosno: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 1997--
  • Więcej: Bibliografia regionalna

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Krośnieńska Biblioteka Publiczna.jpg
Autor: KBP Krosno, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Biblioteki Głównej (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41)
Krosno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Krosno, Poland
Ta mapa of Krosno została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.