Kronika Monemwazji
Kronika Monemwazji (gr. Το χρονικόν της Μονεμβασίας) – anonimowa kronika bizantyńska dotycząca w pierwszej części wydarzeń z lat 587-805.
Jest poświęcona założeniu i początkom Monemwazji - miasta i twierdzy na południowym Peloponezie. Tekst Kroniki zachował się w czterech wersjach. Dzieli się na dwie odrębne części. Pierwsza zawiera relację o pojawieniu się Awarów w Konstantynopolu w 558 roku, stosunkach bizantyńsko-awarskich za cesarza Maurycjusza, najazdach na Peloponez do lat 804/805. Druga część opowiada o losach Monemwazji w XIV wieku, poprzedzone wzmianką o awansie miasta w latach 1082-1083. Datowanie pierwszej części to początek X wieku[1]. Kronika jest istotnym źródłem do dziejów kolonizacji Słowian na Peloponezie.
Bibliografia
- Stanisław Turlej, The Chronicle of Monemvasia: the migration of the Slavs and church conflicts in the Byzantine source from the beginning of the 9th century, Cracow: Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica" 2001.
- Stanisław Turlej, Kronika Monembazji [w:] Encyklopedia kultury bizantyńskiej, red. Oktawiusz Jurewicz, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2002, s. 288-289.
Przypisy
- ↑ Stanisław Turlej, Kronika Monembazji [w:] Encyklopedia kultury bizantyńskiej, red. Oktawiusz Jurewicz, Warszawa 2002, s. 288.