Krosno

Krosno
miasto na prawach powiatu
Na pierwszym planie Rynek Krosna z lotu ptaka. Zabytkowy plac z niewielką ilością drzew. Dookoła niewysokie kamienice.
Krosno Parva Cracovia „Mały Kraków” – panorama miasta
HerbFlaga
HerbFlaga
Dewiza: Krosno Miasto Szkła
Państwo Polska
Województwo podkarpackie
Prawa miejskieokoło 1348
PrezydentPiotr Przytocki
Powierzchnia44,70 km²
Wysokość260 m n.p.m.
Populacja (30.06.2020)
• liczba ludności
• gęstość

46 139[1]
1032,2 os./km²
Strefa numeracyjna13
Kod pocztowy38-400
Tablice rejestracyjneRK
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Krosno”
Położenie na mapie Polski
Ziemia49°40′56″N 21°45′57″E/49,682222 21,765833
TERC (TERYT)1861011
SIMC0952410
Hasło promocyjne: Krosno – Miasto Szkła
Urząd miejski
ul. Lwowska 28a, ul. Staszica 2
38-400 Krosno
Strona internetowa
BIP

Krosnomiasto na prawach powiatu w Polsce położone w województwie podkarpackim.

Według danych GUS z 30 czerwca 2020 roku, Krosno liczyło 46 139 mieszkańców[1]. Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno tworzą miasto Krosno oraz gminy powiatu ziemskiego: gmina Chorkówka, gmina Jedlicze, gmina Korczyna, gmina Krościenko Wyżne, gmina Miejsce Piastowe i gmina Wojaszówka[2]. Miejski Obszar Funkcjonalny miasta Krosna liczy 115 tys. mieszkańców. Natomiast powiat krośnieński według danych GUS z 31 XII 2019 roku liczył 112 283 mieszkańców.

Krosno to największe miasto południowego Podkarpacia, ośrodek o znaczeniu regionalnym i subregionalnym. Siedziba wielu instytucji o zasięgu ponadlokalnym: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Okręgowej Komisji Wyborczej, Sądu i Prokuratury Okręgowej, Okręgowego Urzędu Górniczego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Urzędu Celnego, Instytutu Nafty i Gazu oraz RTCN Sucha Góra.

Stolica województwa krośnieńskiego od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 r.

Znajduje się w Euroregionie Karpackim, w skład którego wchodzą przygraniczne tereny Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.

Leży w historycznej ziemi sanockiej[3]. Krosno uzyskało lokację miejską około 1348 roku[4]. W 1367 roku Kazimierz Wielki nadał miastu tytuł Królewskiego Wolnego Miasta Krosna i własny herb księstwa brzesko-kujawskiego, przedstawiający pół orła i pół lwa na czerwonym polu Miasto królewskie położone na przełomie XVI i XVII wieku w ziemi sanockiej województwa ruskiego[5], w drugiej połowie XVII wieku należało do starostwa krośnieńskiego[6].

Geografia

Krosno leży w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego. Krosno określano jako „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”, dlatego że krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami kojarzył się z krakowskim Starym Miastem, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta. O celowości porównywania do Krakowa świadczy umieszczenie widoku Krosna w miedziorycie Georga Brauna (1541–1622) i Fransa Hogenberga (ok. 1535–1590), w dziele Civitates orbis terrarum (Miasta świata wydanym w 1617 r. w Kolonii) w towarzystwie m.in. Krakowa, Poznania, Warszawy czy Zamościa, oraz w dziele Andreasa Cellariusa (1596–1665) z 1659 r. Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuanie Novissima Descriptio, wydanym w Amsterdamie.

Kotlina Krośnieńska od zachodu graniczy z doliną Jasiołki i niewielkimi przełęczami, z Kotliną Jasielską, a na wschodzie łączy się doliną Wisłoka i z Kotliną Zarszynską. Nad Krosnem wznosi się od północy tzw. Pasmo Odrzykońskie, z wyróżniającymi się kulminacjami Królewskiej Góry (554 m n.p.m.) i Suchej Góry (585 m n.p.m.). U podnóża pierwszej, znajduje się Zamek „Kamieniec”, a na szczycie drugiej wieża przekaźnikowa stacji telewizyjnej. Do krośnieńskiego bogactwa oprócz ropy naftowej, piaskowca, glinek, zaliczamy źródła mineralne, które występują w dzielnicy Białobrzegi, jako siarkowo-wodorowe, na Zawodziu siarczany i solanki o dużym stężeniu, oraz w innych dzielnicach solanki o różnym składzie chemicznym.

Krosno – w widłach Wisłoka i Lubatówki, stanowiło regularny, zwarty układ urbanistyczny z czworokątnym Rynkiem i wychodzącą z niego rozplanowaną siecią ulic. Z Rynku wybiegały symetrycznie w kierunkach na południe i północ po trzy ulice, które zbiegały się przy bramach miejskich.

Krosno jest pełne średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek, usytuowanych głównie w obrębie Rynku, który mieści się na wzniesieniu ok. 277 m n.p.m. Miasto należy do Zagłębia Naftowego Jasielsko-Krośnieńskiego, słynie również z hut szkła i z lotnictwa.

Historia

Rynek w Krośnie
Rynek w Krośnie

Turystyka

W 2016 r. władze miasta uruchomiły portal informacyjny dla turystów: visitkrosno.pl[7][8].

Zabytkowe kościoły

Dzwonnica przy Kościele Farnym
Kamienica Mazurkiewiczów
Kamienica Wójtowska
Zabytkowy dom dziecka w Krośnie, ul. Grodzka 2 (1899 r.)[9]
Dom W. R. Portiusa
Dom Curia Praetoriana
Pałac Dunikowskiego, obecnie Urząd Stanu Cywilnego
Pałac Trzecieskich w dzielnicy Polanka, datowany na 1808 r.
Cmentarz żydowski
Alejka na starym cmentarzu w Krośnie
 • Kościół Farny św. Trójcy (bazylika kolegiacka)
 • Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów
 • Kościół św. Wojciecha
 • Kościół i Klasztor oo. Kapucynów
 • Kaplica Emaus przy ul. Kletówki
 • Kościół NMP Królowej Polski
 • Klasztor Jezuitów – wzniesiony w latach 1660–1667, w wyniku fundacji Stanisława Zaremby, Bobolów i Balów. Częściowo wykorzystano fortyfikację miejska nad rzeką Lubatówką. Przez stulecie mieścił uczelnię jezuicką o wysokim poziomem nauczania. Czworobok dziedzińca zamykał od północy zburzony w roku 1807 kościół jezuitów pw. Niepokalanego Poczęcia N.P. Marii – jedna z 7 świątyń w mieście do połowy XVII wieku. Po kasacie zakonu przez zaborcę, w roku 1773, mieściła się tu szkoła, a potem szpital wojskowy. Po pożarze w roku 1849 odbudowany w XIX wieku. Teraz siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Kościół Franciszkanów pw. Nawiedzenia NMP w Krośnie


Inne atrakcje

W najbliższej okolicy:

Krośnieńskie podcienia

Podział administracyjny

Jednostki pomocnicze miasta Krosna
Gmach Rady Powiatowej, obecnie Urząd Miasta Krosna
Była siedziba władz województwa krośnieńskiego, obecna starostwa powiatowego w Krośnie

Statut miasta przewiduje możliwość tworzenia dzielnic oraz osiedli jako jednostek pomocniczych miasta[14]. Miasto jest podzielone na 6 dzielnic oraz 6 osiedli[15]:

 1. Dzielnica Białobrzegi
 2. Dzielnica Krościenko Niżne
 3. Dzielnica Polanka
 4. Dzielnica Suchodół
 5. Dzielnica Śródmieście
 6. Dzielnica Zawodzie
 7. Osiedle Stefana Grota-Roweckiego
 8. Osiedle ks. Bronisława Markiewicza
 9. Osiedle Południe
 10. Osiedle Traugutta
 11. Osiedle Turaszówka
 12. Osiedle Tysiąclecia

Demografia

Osobny artykuł: Ludność Krosna

Piramida wieku mieszkańców Krosna w 2014 roku.

Piramida wieku Krosno.png

Gospodarka

Według danych GUS za rok 2005 dochód na jednego mieszkańca w Krośnie wynosił 3100,30 zł, co daje 105,30% średniej krajowej w 2005 roku. W tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 6,5%[16].

Według danych GUS za rok 2017 dochód na jednego mieszkańca w Krośnie wynosił 6123 zł. W tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 3,3%[16] najniższej w całym województwie podkarpackim i jedna z najniższych w całej Polsce.

W 2017 roku dochód budżetu Krosna wyniósł 284,6 mln zł. Dochody własne osiągnęły kwotę 127,8 mln zł. Z podatku od osób fizycznych Krosno otrzymało 49,6 mln zł, a z podatku od nieruchomości 33,0 mln zł (oba te dochody stanowiły największą część dochodów własnych). Subwencje wyniosły 89,1 mln zł, a dotacje 67,8 mln zł. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca Krosna wyniósł 6123 zł.

W mieście działa ponad 5,5 tysiąca podmiotów gospodarczych. Około 97% z nich to przedsiębiorstwa prywatne. Krosno jest silnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym, który charakteryzuje się dużą różnorodnością branż. Zajmuje wysokie pozycje w rankingach miast przyjaznych dla biznesu. Regularnie uzyskuje najwyższe oceny w raportach atrakcyjności inwestycyjnej opracowywanych na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Główne sektory, na których opiera się lokalna gospodarka, bazują na bogatych tradycjach, doświadczonych kadrach oraz stałym wdrażaniu innowacji.

Transport

Transport drogowy

Przez Krosno przebiegają:

Transport lotniczy

Lotnisko w Krośnie

Jest to jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie, które należy od 2008 roku do miasta Krosna, a jest użytkowane przez Aeroklub Podkarpacki. W grudniu 2016 roku zakończyła się budowa asfaltowej drogi startowej o długości 1100 metrów i szerokiej na 30 metrów oraz dróg kołowania. Wybudowano także pełne oświetlenie lotniska (dróg kołowania, pasa startowego i płyt postojowych), a także zaawansowaną stację meteorologiczną i dwa wskaźniki wiatru. Zamontowano również oznakowanie pionowe. Rok później wybudowano bezobsługową stację paliw lotniczych[19].

Lądowisko Krosno-Szpital

W 2013 r. przy ul. Korczyńskiej oddano do użytku przyszpitalne lądowisko sanitarne dla helikopterów[20].

Dawne Lotnisko Iwonicz (wykreślone z rejestru lotnisk ULC)

Niegdyś sportowe lotnisko posiadające dwa pasy startowe: trawiasty i asfaltowy, od 1 stycznia 2021 roku włączone w granice administracyjne Krosna, na jego terenie planowana jest druga strefa inwestycyjna oraz łącznik do drogi DK19 i dalej do węzła Krosno-Północ (w Iskrzyni) drogi S19[21][22].

Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

Najbliższe lotnisko obsługujące linie pasażerskie znajduje się w Jasionce koło Rzeszowa. Posiada drugi co do długości pas startowy w Polsce.

Transport zbiorowy

Dworzec autobusowy w Krośnie (przed przebudową)
Autobus MKS Krosno

MKS Krosno obsługuje 5 linii miejskich (A, B, E, G, K), 14 podmiejskich (0, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 16, 18, 20, 23), szkolną KS oraz nocną N1.

Transport kolejowy

Przez Krosno przebiega linia kolejowa nr 108 StróżeKrościenko (dawna Kolej Transwersalna CzadcaHusiatyn)

Dworzec główny PKP w Krośnie

Linia kolejowa biegnąca z Jasła do Zagórza nie jest zelektryfikowana. Obsługę połączeń pasażerskich realizuje spółka Przewozy Regionalne, która jest dofinansowywana ze środków samorządu województwa i spółka PKP Intercity.

 • W Krośnie znajdują się przystanki kolejowe:
  • Krosno Turaszówka
  • Krosno Polanka (daw. Polanka-Karol)
  • Krosno (Dworzec Główny)
  • Krosno Miasto

Ruch pociągów pasażerskich odbywa się pociągami Przewozów Regionalnych w kierunkach ZagórzJasło i z powrotem oraz PKP Intercity na trasie ZagórzStróżeKraków Główny[23][24].

W planach na lata 2021–2027 jest elektryfikacja torów kolejowych na trasie Jasło-Krosno-Zagórz oraz wybudowanie łącznika kolejowego JedliczeSzebnie[25].

Edukacja

Przedszkola

 • Przedszkole Miejskie nr 1
 • Przedszkole Miejskie nr 2
 • Przedszkole Miejskie nr 3
 • Przedszkole Miejskie nr 4
 • Przedszkole Miejskie nr 5
 • Przedszkole Miejskie nr 8
 • Przedszkole Miejskie nr 10
 • Przedszkole Miejskie nr 11
 • Prywatne Przedszkole „Tęczowa Kraina”
 • Prywatne Przedszkole Językowe „Bajkowy Świat”
 • Niepubliczne Przedszkole „Stokrotka”
 • Terapeutyczne Niepubliczne Przedszkole „Guziczek”

Szkoły podstawowe

 • Prywatna Szkoła Muzyczna I st. „Pro Musica”
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego
 • Zespół Szkół nr 2 w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. E.Kolanki
 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka
 • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. „Dar Górników” w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja
 • Szkoła Podstawowa nr 12
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków
 • Szkoła Podstawowa nr 15
 • Społeczna Szkoła Muzyczna I st.

Szkoły ponadpodstawowe

(c) Autorem zdjęcia jest Przemysław Niepokój-Hepnar - www.HEPNAR.pl, CC BY-SA 3.0
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika („Szczepanik”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara („Bursa”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica („Mechanik”)
 • Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza („Naftówka”, jedyna w Polsce szkoła naftowa)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 („Elektryk”, „Turasz”)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Jana Sasa-Zubrzyckiego („Budowlanka”)
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie („Kopernik”)
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie („Guzikówka”, „Dwójka”)
 • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Bronisława Markiewicza („Katolik”)
 • Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych („Plastyk”)
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I.J. Paderewskiego („Muzyczna”, „Muzyk”)
 • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego – szkoła dzienna młodzieżowa im. Pawła z Krosna („CKU”)
 • Społeczna Szkoła Muzyczna II st.

Szkoły dla dorosłych i policealne uzupełniające

 • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego
 • Policealne Studium Zawodowe „Wszechnica”
 • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony „O’chikara”
 • Wieczorowa Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych
 • Podkarpackie Towarzystwo Edukacji Alternatywnej „Wszechnica”

Szkolnictwo wyższe

Kultura

Budynek Orbisu w Krośnie
Budynek RCKP przy ul. Kolejowej 1

Wydarzenia kulturalne

 • Maj – Balony nad Krosnem[26][27]
 • Czerwiec – Dni Krosna[26][28], Szklany Festiwal – Glass Festival[26][29]
 • Lipiec – Young Arts Festival[30], Świet(l)ne Miasto[31], Wjazd Króla[26]
 • Sierpień – Karpackie Klimaty[26][32]
 • Wrzesień – Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy[28][33], Krośnieńskie Spotkania Teatralne[34].

Grupy, zespoły, stowarzyszenia i kluby

 • „A-PSIK” (Amatorsko-Profesjonalna Scena Improwizacji Krośnieńskiej) – stały skład
 • Chór mieszany „Echo” (zróżnicowana wiekowo grupa) – część składu stała, część zmienna
 • Grupa baletowa bez nazwy (2 grupy: starsza i młodsza) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Grupa muzyczna Decapitated
 • Grupa teatralno-taneczno-wokalna „Kleks” (4 grupy dziecięce) – zmienne składy zależnie od wieku
 • Kabaret SSOK (uczniowie ZSP 1) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego, często przy współpracy byłych członków kabaretu
 • Kapela ludowa „Białobrzeżanie” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub aktywizujący „Klub Seniora” (seniorzy) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub dyskusyjny „Elizjum” (młodzież i dorośli) – częściowo zmienny zależnie od wieku, częściowo stały skład
 • Klub fotograficzny „Fotoklub” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Klub literacko-promotorski „Klub Literacki RCKP” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Orkiestra dęta „Miejska Górnicza Orkiestra Dęta” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Pracownia artystyczna „Otwarta Pracownia” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Pracownia artystyczna „Pracownia Grafiki Tradycyjnej” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
 • Studio piosenki „SWING” (uczniowie gimnazjalni i licealni) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Studio ruchowo-baletowe „Studio Ruchu” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Teatr akrobatyczno-widowiskowy „Teatr na bruku” (zróżnicowana wiekowo grupa) – zmienny skład każdego lata
 • Teatr dramatyczno-widowiskowy „S.T.R.A.C.H.” (licealiści i studenci) – stały skład (z wyjątkami)
 • Teatr dramatyczno-wokalny „The Great Insomnia” – od marca 2012 nieaktywny (uczniowie licealni) – stały zamknięty skład
 • Teatr dramatyczny „itd...” (3 grupy: starsza, średnia, młodsza) – zmienne składy zależnie od wieku
 • Teatr dramatyczny „Marysia” (uczniowie I LO) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego
 • Teatr dramatyczny „Teatr z fleszem” (uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych) – zmienny skład zależny od wieku
 • Zespół muzyczny Decapitated
 • Zespół muzyczny „Euro Band Blues” (promocja młodych talentów) – zmienny skład
 • Zespół muzyczny „Gruba Berta” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Zespół muzyczny „Intia” (młodzież i dorośli) – stały skład
 • Zespół muzyczny „Leaders Lie” (młodzież i dorośli) – stały skład
 • Zespół śpiewaczy ludowych „Kamratki” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
 • Zespół taneczny „Crazy Dance” (młodzież – wyłącznie dziewczęta) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół taneczny „Tęcza” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół Taneczny Kleks (dzieci i młodzież)
 • Zespół tańca współczesnego „Strecz” (młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół teatralno-taneczny „Radosna Rodzinna Akademia Teatralna” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
 • Zespół wokalno-instrumentalny „Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży Dysonans” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku

Media

W Krośnie działają portale internetowe m.in. Krosno24.pl, Terazkrosno.pl, Krosno112.pl, Krosnocity.pl, krosno365.pl. Swoją siedzibę mają tutaj Radio Fara, Trendy Radio, RMF Maxxx Krosno czy TV Obiektyw. Swoim zasięgiem miasto obejmują gazety lokalne, takie jak Nowiny i Super Nowości. W grudniu 2018 roku rozpoczęto wydawanie lokalnego dwutygodnika „KrosnoSfera”[35], a od października 2020 roku dwutygodnika „terazKrosno.pl Extra!”[36]. Swoją redakcję posiada publiczny nadawca Radio Rzeszów.

Religia

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

 • zbór w Krośnie

Kościół katolicki

Zgromadzenie zakonne

Kościół Zielonoświątkowy w RP

 • zbór „Dobra Nowina”

Świadkowie Jehowy

Świecki Ruch Misyjny „Epifania”

 • zbór w Krośnie

Sport i rekreacja

Obiekty sportowe

 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Klub sportowy „Budo” – karate, boks, judo, mma
 • tor speedrowerowy
 • przy ulicy Bursaki
  • Hala Sportowo-Widowiskowa
  • zespół basenów otwartych
  • otwarte lodowisko w zimie
  • korty tenisowe
  • stadion lekkoatletyczny i do piłki nożnej
  • fitness park
  • klub EUROGYM[38]
 • przy ulicy Legionów
  • mała Hala Widowiskowo-Sportowa
  • stadion z torem żużlowym i boiskiem piłkarskim
  • korty tenisowe
  • boisko do piłki nożnej
 • przy ulicy Rzeszowskiej
  • basen kryty (długość 25 m)
  • boisko do piłki nożnej (90 × 48) + bieżnia z tartanu
  • boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę typu „Orlik”
 • przy ulicy Wojska Polskiego
  • międzyszkolny basen kryty (długość 25 m)
 • przy ulicy Okrzei
  • park rowerowy[39]
  • park linowy Linoskoczek[40]
 • Czarnorzeki
  • wyciąg narciarski

W Krośnie znajdują się również mniejsze, najczęściej przyszkolne i osiedlowe boiska sportowe.

Kluby sportowe

Klub żużlowy KSM Krosno
Derby Stal Sanok – Karpaty Krosno
 • Chorągiew Ziemi Krośnieńskiej „Milites”
 • Karpaty Krosno – piłka nożna mężczyzn
 • KKS Karpaty Krosno – siatkówka mężczyzn
 • Klub Pływacki Masters Krosno
 • Klub Pływacki Swim2Win Krosno
 • Klub Tańca Towarzyskiego „Gracja”
 • Klub Tańca Sportowego K-STUDIO
 • Krośnieński Klub Biegacza
 • Krośnieński Klub Karate „Tsunami”
 • KKK MOSiR Krosno – koszykówka
 • Krośnieński Klub Kyokushin Karate
 • Krośnieński Klub Tenisa Stołowego
 • Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych
 • Krośnieńskie Towarzystwo Tenisowe – tenis ziemny
 • LOK – Elektryk Krosno – strzelectwo sportowe
 • Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik”
 • MLKS Orlew Krosno – piłka nożna
 • OKS Markiewicza Krosno – piłka nożna
 • OZS Guzikówka Krosno – piłka nożna
 • SHK Krosno – hokej na lodzie
 • Uczniowski Klub Sportowy „Piętnastka”
 • Uczniowski Klub Sportowy „Sokolik”
 • UKS Koniczynka Krosno – piłka nożna
 • UKS Oratorium Krosno
 • UMGKS Nafta Krosno – strzelectwo sportowe
 • Wilki Krosno – żużel

Osoby związane z Krosnem

Pomnik Józefa Piłsudskiego

Honorowi obywatele miasta Krosna

Związani z kolegium w Krośnie

Współpraca międzynarodowa

Miasta partnerskie

Byłe miasta partnerskie

Miasta zaprzyjaźnione

Zobacz też

Przypisy

 1. a b Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-05-20].
 2. Oficjalna strona Miasta Krosna / Dla Mieszkańców / Miejski Obszar Funkcjonalny / Zasięg MOF, krosno.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 3. Jerzy Motylewicz: Miasta ziemi przemyskiej i sanockiej w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku. Południowo-Wschodni Instytut Naukowy, Przemyśl 1993, s. 44. ISBN 83-9011-580-8.
 4. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2007 (Prace naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), s. 42–43, ISBN 978-83-226-1616-1, ISSN 0208-6336.
 5. Atlas historyczny Rzeczypospolitej Polskiej wydany z zasiłkiem Akademii Umiejętności w Krakowie, [T. 1], Epoka przełomu z wieku XVI-ego na XVII-sty. Dział II-gi. „Ziemie Ruskie” Rzeczypospolitej, Dział opracowany przez Aleksandra Jabłonowskiego [...], k. 4.
 6. Lustracja województwa ruskiego 1661-1665. Cz. 1, Ziemia Przemyska i Sanocka, wydali Kazimierz Arłamowski i Wanda Kaput, Wrocław-Warszawa-Kraków 1970, s. 276.
 7. Miasto Szkła ma nową stronę dla turystów: visitkrosno.pl, KrosnoCity.pl – Krośnieński Portal Informacyjny, 6 kwietnia 2016 [dostęp 2019-01-12] (pol.).
 8. VisitKrosno – Miasto Szkła – Zaplanuj z nami swoją podróż do Krosna., visitkrosno.pl [dostęp 2021-03-10].
 9. Oficjalna strona Miasta Krosna / Dla Mieszkańców / Zdrowie i pomoc społeczna / Dom Dziecka.
 10. Dla Turystów / Zabytki / Stare miasto / Rynek, Krosno.pl – oficjalna strona Miasta Krosna [dostęp 2019-01-12].
 11. Dla Turystów / Szklane zagłębie, Krosno.pl – oficjalna strona Miasta Krosna [dostęp 2019-01-12].
 12. Historia hutnictwa w Krośnie, Centrum Dziedzictwa Szkła – Krosno [dostęp 2019-01-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-29].
 13. Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, etnocentrum.pl [dostęp 2021-03-10].
 14. Uchwała LVI/1022/10 Rady Miasta Krosna z dnia 26 lutego 2010 r. w sprawie Statutu Miasta Krosna (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2010 r. Nr 22 poz. 530).
 15. O mieście, krosno.pl, 8 lipca 2016 [dostęp 2021-11-11].
 16. a b Miasto Gmina Powiat Krosno (pol.). Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. [dostęp 2010-09-14].
 17. Najważniejsza polska część Via Carpatia powstanie do końca 2026 roku za 27 mld zł, forsal.pl, 5 października 2020 [dostęp 2021-03-10] (pol.).
 18. Oficjalna strona Miasta Krosna / Dla Mieszkańców / Zmiana granic / Aktualności, krosno.pl [dostęp 2021-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-24].
 19. Lotniska · Krosno, lotniska.dlapilota.pl [dostęp 2021-03-10].
 20. Szpital przebudowuje lądowisko, KrosnoCity, 7 czerwca 2013 [dostęp 2021-03-10].
 21. Pd, Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów [dostęp 2017-09-02] (pol.).
 22. Telewizja Polska S.A, Większe Krosno. Strefa inwestycji na dawnym lotnisku Iwonicz, rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-03-10] (pol.).
 23. Nowe pociągi z Krosna. Szybciej dojedziemy do Krakowa i Warszawy, Krosno24, 23 listopada 2020 [dostęp 2021-03-10].
 24. Przyjazdy i odjazdy pociągów – internetowa wyszukiwarka połączeń kolejowych, rozklad-pkp.pl [dostęp 2021-03-10].
 25. Elektryfikacja torów w Krośnie? Jest na to szansa, Krosno24, 8 marca 2021 [dostęp 2021-03-10].
 26. a b c d e Najbliższe wydarzenia. VisitKrosno.
 27. Balony nad Krosnem, visitkrosno.pl [dostęp 2021-03-10].
 28. a b Aktualne wydarzenia kulturalno rozrywkowe w Krośnie, visitkrosno.pl [dostęp 2021-03-10].
 29. Krosno – Miasto Szkła, web.archive.org, 6 sierpnia 2016 [dostęp 2021-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-06].
 30. YOUNG ARTS FESTIVAL [dostęp 2021-03-10] (pol.).
 31. Krosno – Miasto Szkła, web.archive.org, 3 sierpnia 2016 [dostęp 2021-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-03].
 32. KARPACKIE KLIMATY 2019 – FESTIWAL KULTUR POGRANICZA, visitkrosno.pl [dostęp 2021-03-10].
 33. Nocne Teatralia Strachy, Nocne Teatralia Strachy [dostęp 2021-03-10] (pol.).
 34. Krośnieńskie spotkania teatralne [dostęp 2021-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-11].
 35. Gaba Pawłowska, Pierwsze urodziny KrosnoSfery, Krosnosfera, 14 grudnia 2019 [dostęp 2020-07-02] (pol.).
 36. Tomasz Czech, terazKrosno.pl EXTRA! Bezpłatna gazeta miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, terazKrosno, 29 października 2020 [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 37. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-01-02].
 38. KROSNO: 4 urodziny Klubu Eurogym – Krosno112.pl – Krośnieński Portal Ratowniczy [dostęp 2017-05-09] (pol.).
 39. VisitKrosno – Miasto Szkła – Zaplanuj z nami swoją podróż do Krosna, visitkrosno.pl [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-09] (pol.).
 40. VisitKrosno – Miasto Szkła – Zaplanuj z nami swoją podróż do Krosna, visitkrosno.pl [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-23] (pol.).
 41. Szematyzm na rok 1895. Lwów: 1895, s. 3.
 42. Miasta partnerskie (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].
 43. Krosno zakończyło współpracę z miastem partnerskim. Przewodniczący nie potrafił wypowiedzieć jego nazwy, krosnocity.pl, 8 maja 2017 (pol.).
 44. Miasta zaprzyjaźnione (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].

Bibliografia

 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. I, red. Garbarcik J., Kraków 1972
 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. II, red. Garbarcik J., Kraków 1973
 • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red. Cynarski St., Kraków 1995
 • Sarna W. ks.: Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym. Józef Styfi. Przemyśl 1898. Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1997
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie do 1919, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 9, Krosno 1995
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1919-1939, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 13, Krosno 1997
 • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1939-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 15, Krosno 1999
 • Kuropatnicki E.A. hr.: Geografia albo dokładne opisanie królestw Galicyi i Lodomeryi, Wojciech Manecki. Lwów 1858, Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1998
 • Orłowicz M.: Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim. Książnica Polska. Lwów 1919, Reprint: Ruthenus Rafał Barski. Krosno 2002
 • Maczek S.: Od podwody do czołga. Wspomnienia wojenne 1918-1945, Ossolineum, Wrocław 1990
 • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1901-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 12, Krosno 1997
 • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1946-1995, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 14, Krosno 1998
 • Nieć J.: Rzeszowskie za Sasów. Szkic historyczny, Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej, Rzeszów 1938
 • Wojnar T., Kyc A.: Tradycja i współczesność. Monografia Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno” SA 1923-1998, KHS „Krosno” SA. Krosno 1998

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 50.9 N
 • S: 48.95 N
 • W: 21.03 E
 • E: 23.66 E
POL województwo podkarpackie flag.svg
Flaga województwa podkarpackiego
Palac Trzecieskich Krosno.jpg
Autor: Bl0ndas85, Licencja: CC BY-SA 4.0
Palac Trzecieskich Krosno zwany "Pałacem Polanka
City Hall in Krosno.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno, ul. Staszica 1 - dawniej gmach Rady Powiatowej, obecnie Urząd Miasta (zabytek nr A-151)
Krosno, BWA Kolejowa 1.jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie, ul. Kolejowa 1
Rynek miejski - Krosno, podkarpackie.JPG
Autor: Janalexandernovalis, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno, historyczny układ urbanistyczny, XIV, XIX/XX
Krosno, dzwonnica 1.JPG
Autor: Aniceta, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno, dzwonnica, 1 poł. XVII
2018MksKrosno.jpg
Autor: Bl0ndas85, Licencja: CC0
Hybrydowy autobus MKS KROSNO
Krośnieńska Biblioteka Publiczna.jpg
Autor: KBP Krosno, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Biblioteki Głównej (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41)
Pomnik pilsudskiego foto hepnar.jpg
Autorem zdjęcia jest Przemysław Niepokój-Hepnar - WWW.HEPNAR.PL
Krosno. Dom Curia Praetoriana - Rynek 5. A-6 z 23.09.1982.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno. Dom Curia Praetoriana - Rynek 5
Powiat office in Krosno, 1 Bieszczadzka (2013).jpg
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ulica Bieszczadzka 1 w Krośnie. Siedziba starostwa powiatowego w Krośnie
Sp83DSC 0078.JPG
Autor: Wistula, Licencja: CC BY 3.0
Krosno, ehemaliger Bischofspalast, jetzt Museum
Krosno, market square.jpg
Autor: Krzysztof Burek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krosno, market square
Kamienica Wójtowska w Krośnie 277-ZN-60 z 01.06.1960.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno - Kamienica Wójtowska, ul. Rynek 7
Flag Krosno POL.png
Autor: Von Sprat, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flaga Krosna.
Kapucyni.JPG
Autor: Martyna97, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno, kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, 1771-1811
Krosno. Dworzec kolejowy, ul. Kolejowa 1. A-75 z 22.08.2003.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno - dworzec kolejowy, ul. Kolejowa 1
Krosno -dom dziecka Caritas A-202 z 07.05.1990.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dom dziecka Caritas w Krośnie, ul. Grodzka 2
Piramida wieku Krosno.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców Krosna, 2014
Krosno, židovský hřbitov, náhrobky IV.jpg
Autor: Jeśli zamierzać użyć tego zdjęcia poza projektami Wikimedia, będę wdzięczny za informację mailową. Więcej zdjęć możesz znaleźć w mojej galerii., Licencja: CC BY 3.0
Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwały Zarządu nr UZ 2011-27. (Zgłoś swój projekt!)
ZUZEL KSM KROSNO FOTO HEPNAR.jpg
Autor: Przemekhepnar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Żużlowcy drużyny KSM KROSNO. Autorem zdjęcia jest Przemysław Niepokój-Hepnar. WWW.HEPNAR.PL
Derby Stal Sanok - Karpaty Krosno.JPG
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Derby Stal Sanok - Karpaty Krosno 21.08.2010
LO KOPERNIK FOTO HEPNAR.JPG
(c) Autorem zdjęcia jest Przemysław Niepokój-Hepnar - www.HEPNAR.pl, CC BY-SA 3.0
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.
Krosno, kościół Franciszkanów (panorama).jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościół oo. Franciszkanów w Krośnie.
ORBIS KROSNO FOTO HEPNAR.JPG
Autor: Przemekhepnar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Orbis w Krośnie. Autorem zdjęcia jest Przemysław Niepokój-Hepnar. WWW.HEPNAR.PL
Kamienica Mazurkiewiczów w Krośnie.JPG
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kamienica przy ul. Jana Szczepanika 2 w Krośnie, gdzie mieszkał i pracował Dionizy Mazurkiewicz i przyszli na świat oraz wychowali się jego synowie: Andrzej, August i Stanisław, w kamienicy mieszkał też w dzieciństwie wynalazca Jan Szczepanik
Krosno, strarý hřbitov II.jpg
Autor: Jeśli zamierzać użyć tego zdjęcia poza projektami Wikimedia, będę wdzięczny za informację mailową. Więcej zdjęć możesz znaleźć w mojej galerii., Licencja: CC BY 3.0
Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwały Zarządu nr UZ 2011-27. (Zgłoś swój projekt!)
Z. Żyburtowicz (5).tif
Autor: Krosno Miasto Szkła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Krośnieńskie podcienia
Krosno subdivision map.svg
Autor: PółCzłowiek-półInfobox, Licencja: ODbL
Mapa jednostek pomocniczych miasta Krosna
Pałac Dunikowskiego ob.USC w Krośnie A-175 z 09.11.1989.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krosno - Pałac Dunikowskiego (obecnie USC), ul. 8 Września 4.
Z. Żyburtowicz (3).tif
Autor: Krosno Miasto Szkła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Franciszkanów pw. Nawiedzenia NMP w Krośnie
Krosno dworzec autobusowy.jpg
Autor: Bl0ndas85, Licencja: CC BY-SA 4.0
Krosno. Dworzec autobusowy.