Kruder & Dorfmeister
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność | od 1993 |
Wydawnictwo | Studio !K7, G-Stone Recordings |
Powiązania | Tosca, Peace Orchestra |
Skład | |
Peter Kruder Richard Dorfmeister | |
Strona internetowa |
Kruder & Dorfmeister – austriacki zespół muzyczny, założony w 1993 roku w Wiedniu przez Petera Krudera (ur. 1967)[1] i Richarda Dorfmeistera (ur. 1968)[1], grający muzykę elektroniczną będącą wypadkową takich gatunków jak trip hop, downtempo, nu jazz i breakbeat.
Zyskał większą sławę dzięki swoim mistrzowskim remiksom i miksom didżejskim, niż jako producent własnych utworów. Dzięki przeróbkom utworów takich artystów jak: William Orbit, Bomb the Bass, Bone Thugs-n-Harmony i United Future Organization stał się jednym z najbardziej cenionych artystów wśród miłośników sal tanecznych[2].
Obaj muzycy uważają się za kompletnych dźwiękowych fetyszystów i, jak sami mówią, wykorzystują dźwięki, które znajdują gdzieś na płytach, a potem alienują je elektronicznie:
„Nasze narzędzia to komputer Apple i trzy kilogramy marihuany, wtedy masz dźwięk w głowie”[3].
Historia
XX w.
Zanim Peter Kruder i Richard Dorfmeister się spotkali, pierwszy z nich był wiedeńskim fryzjerem a drugi bez powodzenia grywał w wiedeńskich zespołach[3]. W latach 90. XX wieku byli jednymi z pierwszych twórców trip hopu. Pracowali głównie jako didżeje oraz produkowali remiksy nagrań innych artystów. W1993 roku zadebiutowali na rynku płytowym EP-ką „G-Stoned”, wydaną we własnym zakresie po tym, jak ich dema zostały odrzucone przez szereg wytwórni[4]. EP-ka zawierała hipnotyczny utwór „High Noon”, a jej okładka przedstawiała obu muzyków w pozach członków duetu Simon & Garfunkel z okładki ich albumu Bookends autorstwa Richarda Avedona. Ep-ka pojawiła się na rynku czasie, gdy hip-hopowe rytmy zaczęły emancypować się od rapu, a rozkwitająca scena breakbeatowa w Wielkiej Brytanii zaczęła przyciągać większą uwagę publiczności[5].
W 1996 roku Kruder i Dorfmeister wnieśli własny wkład wkład do serii miksów DJ Kicks berlińskiej wytwórni !K7 Records; ich album DJ-Kicks: Kruder & Dorfmeister pozostaje najlepszym z ich dotychczasowych wydawnictw didżejskich. Album ten spotkał się z większym zainteresowaniem niż debiutancka Ep-ka, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie do jego popularności przyczynił się wpływowy DJ radiowy, Gilles Peterson. Na albumie, utrzymanym w klimacie downtempo, znalazły się między innymi przeboje takich wykonawców tego gatunku, jak: Thievery Corporation, Hardfloor i The Herbaliser oraz własny utwór duetu, „High Noon”, pochodzący z debiutanckiej EP-ki[4].
W 1998 roku ukazał się dwupłytowy album The K&D Sessions, który przyniósł uznanie obu muzykom. Wydawnictwo odznaczało się oryginalnym wówczas stylem produkcji: przytępione bity, dubowe pogłosy i przestrzenne projekty dźwiękowe. Na drugim krążku znalazły się głównie instrumentalne utwory takich wykonawców jak: Sin, David Holmes, Sofa Surfers i Mama Oliver oraz własny utwór duetu, „Boogie Woogie”. Album ten wywarł znaczący wpływ na eklektyczną, opartą na hip-hopie muzykę downtempo, przeżywającą swój rozkwit w latach 90. XX i na początku XXI wieku[4].
XXI w.
W lutym 2001 roku ukazała się książka o obu muzykach i ich wytwórni G-Stone Recordings. Była to płyta CD z dołączoną książeczką, zawierającą zdjęcia i teksty o wiedeńskiej muzyce elektronicznej[3].
W 2008 roku duet wydał EP-kę „Shakatakadoodub”. [2]. W 2010 roku ukazała się kompilacja wytwórni G-Stone Recordings, Sixteen F**king Years of G-Stone Recordings[3].
W wywiadzie udzielonym 28 stycznia 2011 roku Karlowi Fluchowi z dziennika Der Standard obaj muzycy wyjaśnili, dlaczego dotychczas nie wydali albumu studyjnego:
Od początku chcieliśmy robić klasykę. Od naszej pierwszej EP-ki. Nigdy nie chcieliśmy wydać czterech utworów, z których tylko dwa byłyby dobre, wszystkie muszą być dobre. Dlatego właśnie nie było albumu. Był ukończony – były nawet próbne tłoczenia – ale nie w takiej jakości jak ta EP-ka.
Obaj muzycy obok działalności didżejskiej realizują również projekty solowe[4]. Dorfmeister występuje z Rupertem Huberem w zespole Tosca, natomiast Kruder w 1999 roku wydał album pod szyldem Peace Orchestra[2].
W kwietniu 2020 roku austriacki magazyn kulturalny The Gap umieścił „High Noon” na 7. miejscu listy najważniejszych austriackich piosenek pop – AustroTOP zauważając przy okazji, że dzięki duetowi DJ mix i remix stały się formą sztuki, a sami muzycy należą do nielicznej grupy światowych gwiazd muzyki popularnej z Austrii[6].
Pod koniec sierpnia 2020 roku Kruder & Dorfmeister udostępnili teledysk do swojego najnowszego utworu „Johnson”, który zwiastował ich nadchodzący album, zatytułowany 1995. Utwór zawiera surowe i emocjonalne sample wokalne, a towarzyszący mu teledysk został nakręcony w opuszczonym domu, którego mieszkańcy wchodzą w interakcję z otoczeniem pod wpływem hipnozy futurystycznego urządzenia VR[7].
13 listopada 2020 roku duet wydał swój pierwszy album studyjny, 1995. Piętnaście utworów, które znalazło się na tym wydawnictwie, było od około ćwierćwiecza znanych jedynie wąskiemu gronu i w bardzo ograniczonej wersji[8]. Utwory te powstały pomiędzy 1993 a 1995 rokiem, kiedy muzycy intensywnie komponowali wykorzystując do tego celu komputer Atari ST-1040 i sampler AKAI S-1100. W wywiadzie udzielonym 20 listopada 2020 roku Alexowi Ruderowi z radia KEXP muzycy zapowiedzieli, iż przygotowują nowy materiał, zarówno jako Kruder & Dorfmeister jak i w ramach projektów Tosca i Peace Orchestra[9].
Spuścizna
Odkąd w 1993 roku pojawili się na scenie, austriaccy producenci i didżeje Peter Kruder i Richard Dorfmeister wyznaczyli standardy dla całego gatunku: są oni po prostu ojcami chrzestnymi downtempo.
K&D to obok Falco najwięksi twórcy austriackiej muzyki pop. 20 lat temu downtempo było czymś naprawdę znaczącym, a Kruder & Dorfmeister byli jednym z jego najbardziej uznanych wykonawców. Z pewnością to hip-hop wykorzystywał sampling w najbardziej znaczący sposób, ale to downtempo przesunęło granice, jeśli chodzi o łączenie gatunków (…) i sprawiło, że DJ mix stał się formą sztuki samą w sobie.
Odznaczenia
15 marca 2017 roku duet Kruder & Dorfmeister w uznaniu swoich zasług na polu muzyki został uhonorowany odznaczeniem Goldene Ehrenzeichen der Stadt Wien[12].
G-Stone Recordings
W 1994 roku Kruder i Dorfmeister założyli niezależną wytwórnię płytową, G-Stone Recordings, która zapoczątkowała nową erę w historii austriackiej muzyki, przynosząc z biegiem lat światowe uznanie dla całej wiedeńskiej sceny muzyki elektronicznej. Pod koniec lat 90. G-Stone Recordings była ucieleśnieniem czegoś, co wielu definiowało „wiedeńskie brzmienie” w dziedzinie muzyki elektronicznej[13].
Dyskografia
Albumy
- 2020 – 1995[14]
Single i EP-ki
- 1993 – „G-Stoned”[15]
- 1996 – „DJ-Kicks EP”
- 1996 – „Going Under”
- 2008 – „Shakatakadoodub”
- 2020 – „Johnson”
Miksy didżejskie
- 1996 – Conversions: A K&D Selection[16]
- 1996 – DJ-Kicks: Kruder & Dorfmeister
- 1998 – The K&D Sessions
Przypisy
- ↑ a b c Karl Fluch: Interview: "Wir haben keine Schuld an der Verwässerung" (niem.). Der Standard. [dostęp 2021-06-03].
- ↑ a b c John Bush: Kruder & Dorfmeister (ang.). AllMusic. [dostęp 2021-02-13].
- ↑ a b c d laut.de: Kruder & Dorfmeister (niem.). www.laut.de. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ a b c d Mike G (Mike Watson): Essential albums: Kruder & Dorfmeister (ang.). ambientmusicguide.com. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ RA: Kruder & Dorfmeister (ang.). ra.co. [dostęp 2021-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-02)].
- ↑ Stefan Niederwieser: AustroTOP – Die 100 wichtigsten österreichischen Popsongs (niem.). thegap.at. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Electronic Groove: Kruder & Dorfmeister are back with ‘Johnson’ (ang.). electronicgroove.com. [dostęp 2021-05-31].
- ↑ laut.de: Kruder & Dorfmeister: "1995" (niem.). www.laut.de. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ Alex Ruder: Midnight In A Perfect World: Kruder & Dorfmeister (Exclusive Mix + Interview) (ang.). KEXP. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Beatport: Kruder & Dorfmeister (ang.). www.beatport.com. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Stefan Niederwieser: Legacy: Kruder & Dorfmeister, Vienna's gold (ang.). www.europavox.com. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Wiener Zeitung: Jäger des unbekannten Sounds (niem.). www.wienerzeitung.at. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ Austrian Music Export: G-Stone Recordings (ang.). www.musicexport.at. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Discogs: Kruder & Dorfmeister: Albums (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ Discogs: Kruder & Dorfmeister: Singles & EPs (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-02-14].
- ↑ Discogs: Kruder & Dorfmeister: DJ Mixes (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-02-14].