Kruk wielkodzioby

Kruk wielkodzioby
Corvus albicollis[1]
Latham, 1790
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

krukowate

Rodzaj

Corvus

Gatunek

kruk wielkodzioby

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kruk wielkodzioby[3] (Corvus albicollis) – gatunek dużego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zamieszkujący wschodnią i południową Afrykę. Nie wyróżnia się podgatunków[4][5]. Nie jest zagrożony.

Charakterystyka

Nieco mniejszy (50–54 cm długości) niż kruk (Corvus corax), ale najbliżej spokrewniony z krukiem grubodziobym (C. crassirostris). Ma dużo krótszy ogon i głębszy dziób z białą końcówką, który jest mocno zagięty (prawie tak jak u kruka grubodziobego). Choć ma w przeważającej części czarne upierzenie, gardło, pierś i szyja są ciemnobrązowe, ze słabym fioletowym połyskiem. W dolnej części szyi w okolicach karku zobaczyć można duże białe pole.

Często nazywa się go krukiem z bólem gardła (chrypką). Wynika to z tego, że odgłosy zbliżone do dźwięków wydawanych przez kruka Corvus corax mają bardziej ochrypły ton. Rechot również jest zbliżony do wykonania kruka (C. corax), ale posiada też bardziej szepczące ozdobniki.

Występowanie

Para kruków wielkodziobych

Spotyka się go we wschodniej i południowej Afryce w otwartych górskich krajobrazach. Dość często widywany w małych miastach i na wsiach, pod warunkiem, że znajdują się na górzystym lub pagórkowatym terenie, gdzie mogą znaleźć dla siebie w pobliżu schronienie i miejsca gniazdowe.

Pożywienie

Większą część pokarmu znajduje na ziemi, choć może go też zdobywać na drzewach. Widziano przypadki, kiedy upuszczał żółwie z dużych wysokości, tak by upadły na twarde podłoże, zwłaszcza skały. Zaraz po uderzeniu skorupy gada o ziemię ptaki nurkowały za nim, aby go zjeść lub powtarzały nawet tę czynność, gdy skorupa niewystarczająco popękała. Kruki wielkodziobe z chęcią zbierają padlinę, która jest pozostałością po wypadkach drogowych, w których ucierpiały różne gatunki zwierząt.
Owoce, ziarna zbóż, owady, małe gady, orzechy ziemne i ludzkie pożywienie to chętnie zjadane elementy diety tego kruka. Gdy ze strony człowieka nie doświadcza prześladowania, żeruje na podwórkach i w ogrodach bez ukrywania się przed nim.

Okres lęgowy

Gniazda kruków wielkodziobych znajdują się najczęściej na półkach skalnych na klifach, ale wyjątkowo znaleźć je można na drzewie. Samica składa przeważnie 3–5 jaj.

Status

IUCN uznaje kruka wielkodziobego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako zazwyczaj rzadki, choć lokalnie pospolity. Trend liczebności populacji oceniany jest jako spadkowy[2].

Przypisy

  1. Corvus albicollis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Corvus albicollis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Corvidae Leach, 1820 - krukowate - Crows and Jays (wersja: 2020-09-20). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-01-12].
  4. White-necked Raven (Corvus albicollis). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-15)]. (ang.).
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Crows, mudnesters, birds-of-paradise. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2021-01-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Corvus albicollis White-necked Raven.JPG
Autor: Yoky, Licencja: CC BY-SA 3.0
White-necked Raven (Corvus albicollis), picture taken somewhere between Ngorongoro and Serengeti, Tanzania
Two corvus albicollis.jpg
Autor: Kenneth M. Gale, , United States, Licencja: CC BY 3.0 us
Two Corvus albicollis (White-necked Raven).
Corvus albicollis map.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC-BY-SA-3.0
This picture shows us the distribution area of the Corvus albicollis or "White-necked Raven". It is already on the english Wikipedia, howerver it's not in the Commons, so editors from other nation can't use it unless they upload it onto their own national Wikipedia.