Krystyna Oleksy

Krystyna Oleksy
Zawód, zajęcie

filolożka, muzealniczka

Krystyna Oleksy - polska edukatorka, muzealniczka oraz filolożka. Przez prawie 40 lat pracy zawodowej związana z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Laureatka nagrody "Światło Pamięci".

Wykształcenie

Ukończyła studia z filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz podyplomowego Studium Muzeologicznego[1].

Praca zawodowa

Po studiach rozpoczęła pracę w dziale naukowo-oświatowym Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB). Następnie pracowała w muzealnym wydawnictwie. Od grudnia 1990 do lutego 2012 pełniła funkcję wicedyrektorki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W ramach muzeum zainicjowała utworzenie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH). Od powstania MCEAH w 2005 roku, kierowała jego działaniami jako zastępca dyrektora muzeum ds. edukacji.

Zainicjowała także program stałej współpracy PMAB z Instytutem Jad Waszem w Jerozolimie, Izraelu. Efektem tej współpracy jest wyszkolenie ponad tysiąca edukatorów, nauczycieli i przewodników izraelskich w Polsce i polskich w Izraelu.

Krystyna Oleksy jest także współautorką scenariusza ekspozycji prezentowanej w budynku centralnej łaźni obozowej w Birkenau. Wystawa ta przedstawia świat Żydów w Europie przed Holokaustem. Wystawie tej towarzyszy katalog-album "Zanim odeszli... Fotografie odnalezione w Auschwitz", którego jest współautorką.[1]

W kadencji 2017-2021 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nominowana także na kolejną kadencję (2021–2025), w kwietniu 2021 złożyła rezygnację z członkostwa w radzie.[2][2][3] Jej rezygnacja poprzedzona była polityczną nominacją Beaty Szydło, po której - w ramach protestu przeciw upolitycznianiu Rady oraz samego muzeum, rezygnację złożyło dwóch członków rady: prof. Stanisław Krajewski - filozof, oraz Marek Lasota - dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Krystyna Oleksy w swoim liście rezygnacyjnym do MKiDN nie podała uzasadnienia swojej decyzji.[2]

Łącznie, z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau pracowała przez 37 lat.[1]

Dodatkowo pełni funkcję członkini międzynarodowej rady naukowej Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem, Międzynarodowej Rady miejsca pamięci i muzeum Topografia Terroru w Berlinie, Międzynarodowej Komisji Ekspertów Miejsca Pamięci Bergen-Belsen oraz Muzeum w Żabikowie.

Odznaczenia i nagrody

W 2012 roku otrzymała nagrodę "Światło Pamięci".

Przypisy

  1. a b c Światło Pamięci i podziękowania za lata pracy, auschwitz.org, 31 stycznia 2012 [dostęp 2021-08-13].
  2. a b c Nagłe rezygnacje z Rady Muzeum Auschwitz, TVN24 [dostęp 2021-08-13] (pol.).
  3. Redakcja, Oświęcim. Kontrowersje po nominacji Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz. Już trzy rezygnacje!, Gazeta Krakowska, 15 kwietnia 2021 [dostęp 2021-08-13] (pol.).