Krystyna Zelwerowicz

Grób Krystyny Zelwerowicz na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym

Krystyna Eugenia Severin-Zelwerowicz (ur. 26 grudnia 1901, zm. 30 sierpnia 1974) – reżyserka, dyrektorka teatrów.

Życiorys

Córka Mikołaja. W 1925 ukończyła Oddział Dramatyczny Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, a jej debiut sceniczny miał miejsce w warszawskim Teatrze Bogusławskiego w "Jak wam się podoba".

W 1927 wyszła za mąż za Aleksandra Zelwerowicza, wraz z którym w latach 1929-1931 pracowała w Wilnie w Teatrze Na Pohulance. Później studiowała reżyserię w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, a po uzyskaniu dyplomu w 1936 reżyserowała przedstawienia w Teatrze Kameralnym i Teatrze Malickiej. Do wybuchu II wojny światowej występowała także w warszawskim Teatrze Małym. Współpracowała także przy filmach "Dziewczęta z Nowolipek" (1937), "Sygnały" (1938) i "Granica" (1938) jako asystent reżysera.

W okresie okupacji hitlerowskiej była kelnerką w Café Bodo i prowadziła założoną przez siebie i innych w 1940 roku "Kawiarnię u aktorek".

Po wojnie pracowała jako reżyser i dyrektor – kierowała Teatrem 7 Kotów w Krakowie, była zastępcą dyrektora warszawskiego Teatru Współczesnego, a także dyrektorem Teatru Ludowego. Później pracowała w Pagarcie.

Jest pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (kwatera D/3/20).

W 1954 roku w 10. rocznicę Polski Ludowej odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1], a w 1955 - Medalem 10-lecia Polski Ludowej[2].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Krystyna Zelwerowicz grave.JPG
Autor: Cezary p, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Krystyny Zelwerowicz na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym