Kryza (ubiór)

Portret pastora z Hamburga Bernharda Klefekera w stroju z kryzą, Friedrich Carl Gröger

Kryzaokrągły, marszczony lub plisowany kołnierz, noszony w Europie Zachodniej, Środkowej i Północnej od połowy XVI wieku do połowy XVII wieku. Wykonywana z cienkiej tkaniny, zazwyczaj obszytej koronką. Pod koniec XVI wieku na popularności zyskiwały kryzy uszyte wyłącznie z koronki[1]. Do usztywnienia używano krochmalu lub drucianego stelaża[2].

Mogły przyjmować duże rozmiary, o średnicy zbliżonej do średnicy damskiej sukni. Niekiedy były również upinane do góry, za uszami, tworząc kształt ściętego stożka[3].

Kryza była symbolem statusu i bogactwa. Osoba ją nosząca wysyłała jasny sygnał, że nie musi wykonywać żadnej pracy fizycznej, co świadczyło o jej przynależności do wyższych warstw społecznych. Wpływ na postrzeganie tego elementu ubioru miał również fakt, że wymusza on wyprostowaną, postawę z wysoko podniesionym podbródkiem, co kojarzyło się z dumą i elegancją. Również wysoka cena koronek czyniła ten typ kołnierza produktem luksusowym[1].

Historia

Kryza skonstruowana z trzech warstw cienkiego, białego lnu, ściśle przylegająca do dekoltu, obszyta koronką klockową. Średnica: około 40 cm. Datowana na lata 20. XVII wieku.

Moda na kryzy pojawiła się w XVI wieku w Hiszpanii, a w drugiej połowie XVI wieku przeszła do większości krajów Europy Zachodniej, Środkowej i Północnej. Najdłużej utrzymała się w Holandii, gdzie była noszona do połowy XVII wieku[4]. W Polsce moda na kryzy nie przyjęła się szeroko, nosili je przede wszystkim cudzoziemscy królowie i królowe[4].

Kolory kryz

Najpopularniejszym i podstawowym kolorem kryzy był biały[5], jednak niekiedy krochmal używany do usztywnienia kryzy wzbogacano barwnikami, co pozwalało na uzyskanie delikatnego, pastelowego odcienia, który spierał się razem z krochmalem. Barwniki pochodzenia roślinnego pozwalały na uzyskanie kolorów: różowego, jasnofioletowego, żółtego[6], zielonego[7]. Kolor jasnofioletowy osiągany był także przy użyciu koszeliny[6]. Żółty kolor uzyskiwany był dzięki drogocennemu szafranowi[8]. Do osiągnięcia bladoniebieskiego odcienia używano smalty[6].

Niebieskawy odcień miał sprawiać, że cera noszącego wydawała się bledsza, przez co bardziej atrakcyjna dla współczesnych[5] [9]. W Anglii, w roku 1595, królowa Elżbieta zabroniła noszenia barwionych na niebiesko kryz[6].

Spośród barwionych kryz największą popularnością w całej Europie cieszyły się te w kolorze żółtym[7]. W Anglii żółty wyszedł z mody po procesie i egzekucji skazanej za morderstwo Anny Turner, która była uważana za wynalazczynię żółtego krochmalu. Barwiona na żółto kryza zaczęła stanowić symbol upadku moralności. Według niektórych współczesnych, Anna założyła ten dodatek na swój proces, po czym kat postanowił ironicznie założyć szafranowożółtą kryzę do wykonania wyroku. Możliwe jednak, że jest to jedynie ówczesna plotka, gdyż istnieją inne źródła pierwotne, które nie wspominają tego faktu. [10]

Kolorowe kryzy rzadko można spotkać na portretach nie tylko dlatego, że były mniej popularne od wersji w kolorze białym. Późniejsi konserwatorzy przemalowywali je, uznając biel za prawidłowy, docelowy kolor kryzy[6].

Galeria

Przypisy

  1. a b The Fashion Historian: Ruffs, The Fashion Historian [dostęp 2020-05-26].
  2. Encyklopedia PWN, Warszawa: Wydawn. Naukowe PWN, OCLC 644242944 [dostęp 2020-05-26].
  3. Hab'k O.Westman, Transactions of the Society of Literary & Scientific Chiffoniers; being essays on primitive arts in domestic life. The Spoon, with upwards of one hundred illustrations, etc, 1844.
  4. a b Urszula Kołaczkowska, 500 zagadek z historii sztuki, 1969, s. 158.
  5. a b Vicki, Elizabethan Ruffs, Historical Britain, 22 lipca 2013 [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  6. a b c d e Elizabeth's London: Everyday Life in Elizabethan London, Liza Picard, 2014.
  7. a b Ruth Turner Wilcox, The Dictionary of Costume, 1979.
  8. Vivian Thomas, Nicki Faircloth, Shakespeare's Plants and Gardens: A Dictionary, 2014.
  9. Christopher Breward, The Culture of Fashion, 1994.
  10. Ann Rosalind Jones, Peter Stallybrass, Renaissance Clothing and the Materials of Memory, 2000.

Media użyte na tej stronie

16th century ladies ruffled collars (ruffs).jpg
16th century ladies ruffled collars (ruffs) - illustration by Percy Anderson for Costume Fanciful, Historical and Theatrical, 1906
Van somer christian lady cavendish.jpg
Lady Cavendish is shown with her daughter Anne, but the little girl is not the only one of Christian's children in the painting. At the time of the portrait, Lady Cavendish was pregnant with her third child, a son to be named Charles, after his godfather, Charles I of England.
Pipkrage - Livrustkammaren - 7978.tif
Uwaga: For documentary purposes the original description has been retained. Factual corrections and alternative descriptions are encouraged separately from the original description.
Pipkrage, LRK 33076
Nyckelord: Pipkrage, Dräkter, Spets, Vitt, 1600-tal, Föremålsbild
Elizabeth I in coronation robes.jpg
Queen Elizabeth I of England in her coronation robes, patterned with Tudor roses and trimmed with ermine. She wears her hair loose, as traditional for the coronation of a queen, perhaps also as a symbol of virginity. The painting, by an unknown artist, dates to the first decade of the seventeenth century (NPG gives c.1600) and is based on a lost original also by an unknown artist.
Erik Norman Svendsen.jpg
Bishop Erik Norman Svendsen, Copenhagen
William Larkin Anne Clifford, Countess of Dorset.jpg
Portrait of Anne Clifford, Countess of Dorset and later Countess of Pembroke (1590 - 1676).
B Boys 03.jpg
Autor: All Saints' Church, Northampton, Licencja: CC0
The Boys' Choir of All Saints Northampton
Joan Alleyn 1596.jpg
Joan Woodward, wife of the actor Edward Alleyn and step-daughter of Philip Henslowe, 1596. Dulwich Picture Gallery.