Krzyż Zasługi Obrońców

Krzyż Zasługi Obrońców
Aizsargu Nopelnu krusts
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1927

Kruszec

Srebro

Wydano

ok. 1 tys.

Powiązane

Medal Obrońców „Za Gorliwość”

Krzyż Zasługi Obrońców lub Krzyż „Aizsargów” (łot. Aizsargi Nopelnu krusts) – odznaczenie przyznawane w okresie międzywojennym zasłużonym członkom łotewskiej ochotniczej formacji obrony terytorialnej Aizsargi i innym osobom, które wniosły znaczący wkład na polu obrony terytorialnej i utrzymania porządku w Republice Łotewskiej.

Historia odznaczenia

Pomysł ustanowienia odznaczenia przyznawanego za zasługi dla obrony terytorialnej kraju powstałej w 1919 ochotniczej zbrojnej formacji Aizsargi zrodził się w 1924[1], ale samo odznaczenie zostało ustanowione dopiero w trzy lata później[1] i było przyznawane za szczególny wysiłek zbrojny członków organizacji Aizsargi w obronie Łotwy podczas walk z sowietami w wojnie w latach 1918-1920, a także za wkład w utrzymaniu porządku w kraju w okresie po zakończeniu wojny. Odznaczenie nadawane było przez prezydenta Łotwy do 20 marca 1939[2].

Opis odznaczenia

Krzyż w kształcie swastyki wykonany był w Rydze przez grawera W. Millersa ze srebra próby 875. Miał wymiary 40x40 mm[3].

  • Na awersie krzyża wypełnionego białą emalią przedstawiony był romb wypełniony wiśniową emalią z dłonią trzymającą uniesiony do góry nagi miecz. Pomiędzy ramionami krzyża znajdował się wieniec dębowy wypełniony zieloną emalią.
  • Rewers krzyża był zupełnie gładki i pozbawiony jakichkolwiek elementów poza umieszczonym na dolnym ramieniu oznaczeniem próby srebra i nazwiskiem grawera: V. MILLERS/RĪGA[3].
  • Wstążka orderu – o szerokości 35 mm[3] – wykonana z mory w kolorze białym z dwoma żółtymi paskami umieszczonymi symetrycznie po prawej i lewej stronie umieszczonych w samym środku wstążki dwu pasków w kolorze wiśniowym, tworzących flagę łotewską.

Odznaczeni

W sumie odznaczono około 1 tys. osób[4].

Przypisy

  1. a b Aizsargu Nopelnu krusts. biblioteka.tukums.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-14)].. biblioteka.tukums.lv (dostęp 5.XII.2010)
  2. Kristīne Ducmane: Decorations of the Republic of Latvia 1918-1940, Ryga 1993, str. 45
  3. a b c Kristīne Ducmane: Decorations of the Republic of Latvia 1918-1940, Ryga 1993, str. 46
  4. Vilius Kavaliauskas: Orders, Decorations and Medals of Estonia, Latvia and Lithuania. Kopenhaga: Ordenshistorisk Selskab, 1996, s. 39-41.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
Coat of arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic