Krzyżanowo (województwo pomorskie)

Krzyżanowo
osada
Ilustracja
Kościół pw. św. Barbary
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Powiat

malborski

Gmina

Stare Pole

Liczba ludności (2005)

356

Strefa numeracyjna

55

Tablice rejestracyjne

GMB

SIMC

0156682

Położenie na mapie gminy Stare Pole
Mapa konturowa gminy Stare Pole, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Krzyżanowo”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Krzyżanowo”
Położenie na mapie powiatu malborskiego
Mapa konturowa powiatu malborskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Krzyżanowo”
Ziemia54°02′42″N 19°12′16″E/54,045000 19,204444

Krzyżanowo (dawniej: język staropruski Seitkaimis, niem. Notzendorf) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Stare Pole na obszarze Żuław Elbląskich w pobliżu tras linii kolejowej Malbork-Elbląg i drogi krajowej nr 22. Wraz z sąsiednim Starym Polem stanowi zwarty obszar zabudowany o charakterze małomiasteczkowym osiągając 2200 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Dzwonnica

Historia

Historia Krzyżanowa wiązana jest najczęściej z historią zakonu krzyżackiego, bo przecież do Malborka – stolicy państwa zakonnego jest jedynie 12 kilometrów. Jednak wcześniejszymi mieszkańcami okolicznych terenów i założycielami wsi były plemiona słowiańskie i pruskie (Seitkaimis lub Seytkam – wymieniana pod tymi bałtyjskimi nazwami była jeszcze w 1385 roku). Po osiedleniu osadników zachodnich w XII-XIV wieku pierwotna ludność tubylcza z biegiem lat została przez nich wchłonięta.

Pierwsze prawo lokacyjne (prawo chełmińskie) zostało nadane wsi około roku 1319. Niemiecka nazwa wsi Notzendorf pochodzi od nazwiska bogatego właściciela ziemskiego (bauera) Nocze. Miejscowość podlegała pod komturię dzierzgońską, a bezpośrednio była administrowana przez komornictwo w Fiszewie. Krzyżanowo stanowiło główny ośrodek religijny dla ludności wyznania katolickiego z okolicznych wsi. W 1330 r. mieszkańcy sąsiedniej wsi Stare Pole zostali zobowiązani do płacenia dziesięciny dla kościoła w Krzyżanowie. Polski król Kazimierz odnowił lokację wsi w roku 1476.

Do końca II wojny światowej wieś Notzendorf leżała w granicach Prus Wschodnich w rejencji Westpreussen. Po wojnie ludność niemiecka została wysiedlona, a do wsi, która zmieniła nazwę na Krzyżanowo, przybyli osadnicy z całej Polski.

W Krzyżanowie powstała w 1408 r. szkoła dla dzieci z parafii katolickiej. Szkoła ta przetrwała do 1934 roku w budynku przy ulicy Kościelnej (w budynku dawnego sklepu spożywczego i klubokawiarni).

Zabudowa wiejska Krzyżanowa pochodzi z XIX i XX wieku. Nie zachowały się przykłady dawnego drewnianego budownictwa ludowego. W zachodniej części wsi stoi dom dużego gospodarza, mieszkalny z zagrodą, z IV ćwierci XIX wieku.

Zabytki

Według rejestru zabytków NID[1] na listę zabytków wpisane są:

  • kościół pw. św. Barbary, XIV-XV, nr rej.: A-172 z 30.05.1957
  • cmentarz (nieczynny), nr rej.: A-172 z 30.06.1994
  • dzwonnica drewniana, 1 poł. XIX, nr rej.: j.w.
  • ogrodzenie z bramą, nr rej.: j.w.

Najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa jest gotycki kościół św. Barbary pochodzący z XIV wieku[2]. Kościół usytuowany jest w dawnym centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Starego Pola, Szaleńca, Żuławki Sztumskiej (a dalej Dzierzgonia) i Kraszewa. Początki budowy kościoła sięgają początku XIV wieku, gdy wzniesiono obecny korpus nawowy (konstrukcja szachulcowa). Około 1340 roku dostawiono od wschodu prezbiterium, a szachulcowy korpus dodatkowo obmurowano. W końcu XIV wieku wybudowano wieżę, w dolnej kondygnacji murowaną, a wyżej drewnianą. Wieża ta została zniszczona przez wielki sztorm w 1817 roku. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w.

Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Cmentarz wraz z układem zieleni wysokiej, zachowanymi nagrobkami, murem cmentarnym, bramą i dzwonnicą wraz z trzema dzwonami założony został prawdopodobnie już w I połowie XIV wieku. Zachowały się 4 neogotyckie, żeliwne krzyże nagrobne z lat 1825-1889 i wykonany ze sztucznego kamienia nagrobek w formie krzyża z 1918 r. Najstarszymi elementami są dwie neoklasycystyczne piaskowcowe stele z 1796 r. i piaskowcowy, bogato profilowany słupek z 1740 r. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021, s. 66 [dostęp 2020-04-13].
  2. Piotr Skurzyński „Warmia, Mazury, Suwalszczyzna” Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2004 s. 59 ISBN 83-7200-631-8

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Powiat malborski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu malborskiego, Polska
Krzyżanowo, kościół.jpg
Autor: Jasny63, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krzyżanowo, kościół parafialny p.w. św. Barbary, 1 poł. XIV
Stare Pole (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Stare Pole, Polska
2 Church Bells Tower Krzyzanowo-Netzendorf 2008.jpg
Autor: Robustboy, Licencja: CC BY 3.0
Dzwonnica przed kościołem w Krzyżanowie