Krzysztof Luks

Krzysztof Luks
Data i miejsce urodzenia

23 lutego 1946
Elbląg

Poseł II kadencji Sejmu
Okres

od 19 września 1993
do 20 października 1997

Przynależność polityczna

Unia Wolności

Krzysztof Tadeusz Luks (ur. 23 lutego 1946 w Elblągu) – polski ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor nauk ekonomicznych, poseł na Sejm II kadencji, były wiceminister transportu.

Życiorys

Ukończył w 1968 studia na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Uzyskiwał następnie stopnie doktora i doktora habilitowanego. W 1990 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zakresie ekonomiki transportu morskiego i portów. Zawodowo był związany z Uniwersytetem Szczecińskim. Prowadził zajęcia w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Był pracownikiem naukowym Instytutu Morskiego w Gdańsku, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

W 1993 został posłem II kadencji wybranym z listy Unii Demokratycznej w okręgu elbląskim. Zasiadał m.in. w Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Obrony Narodowej. W 1997 nie ubiegał się o reelekcję, w tym samym roku w rządzie Jerzego Buzka z rekomendacji Unii Wolności objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.

Zdymisjonowano go w 1999 w związku ze wszczętym procesem lustracyjnym. W 2000 został prawomocnie uznany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie za tzw. kłamcę lustracyjnego[1].

Publikacje

  • Ekonomiczne metody koordynacji pracy głównych uczestników obrotu portowego, 1974.
  • Morze oknem na świat. Handel zagraniczny i transport morski Polski, 1978.
  • Problemy współczesnej żeglugi morskiej (współautor), 1980.
  • Prywatyzacja w polskich portach morskich (współautor), 1994.
  • Transport morski w polityce transportowej państwa (współautor), 2001.
  • Węzłowe problemy funkcjonowania i rozwoju portów morskich (współautor), 1988.
  • Zasady koordynacji obrotu portowego (współautor), 1975.

Przypisy

Bibliografia