Krzysztof Peucker

Krzysztof Peucker
Data i miejsce urodzenia

ok. 1662
Królewiec

Data i miejsce śmierci

3 listopada 1735
Reszel

Narodowość

niemiecka

Dziedzina sztuki

rzeźba

Epoka

barok

Krzysztof Peucker (ur. prawdopodobnie w 1662 w Królewcu, zm. 3 listopada 1735 w Reszlu) – niemiecki rzeźbiarz okresu baroku.

Życiorys

Przed przybyciem na Warmię działał w Królewcu, skąd najprawdopodobniej pochodził. Podaje się też, że przed, a najpóźniej w 1711 pod wpływem jezuitów ze Świętej Lipki porzucił wyznanie luterańskie i przyjął katolicyzm. Przypuszczalnie w okresie między 1711 a 1715 przeniósł się do Reszla. Jego żoną była Urszula. Informacje o małżonkach występują już w dokumentach z lat 20. i 30. XVIII w. Miał syna i trzy córki.

Na Warmię trafił w wieku 50 lat, stąd przypuszczenie, że mógł mieć liczniejszą rodzinę, która nie cała z nim przybyła na nowe tereny. Syn Krzysztof (późniejszy zakonnik o imieniu Robert) urodził się w 1701 (nie wiadomo czy w Reszlu, znane są jednak dane o tym, że jako 15-latek uczęszczał do reszelskiego kolegium jezuickiego, a rok wcześniej do przedostatniej klasy tamtejszego gimnazjum). Najstarsza z córek – Elżbieta, w 1724 wyszła za Jana Chrystiana Schmidta, reszelskiego rzeźbiarza, praktykującego w warsztacie ojca. Była matką jedenaściorga dzieci, w tym późniejszego kanonika dobromiejskiego Franciszka Schmidta oraz rzeźbiarza Chrystiana Bernarda Schmidta. Dwie młodsze córki to Katarzyna i Anna. Krzysztof Peucker zmarł w wieku 73 lat, jego żona natomiast 4 sierpnia 1759 w wieku 84 lat.

Szkoła i wykształcenie

Przyjmuje się, że uczył się i praktykował w warsztacie Jana Krzysztofa Döbla w Królewcu. Tam też współpracował z nim jeszcze w ostatnich latach XVII w.

Działalność

Pierwsze informacje o jego dziełach dotyczą już działalności po przybyciu na Warmię. Wcześniejsze prace powstałe w Królewcu nie są znane.

Samodzielnie rozpoczął działalność na zamówienia jezuitów z kościoła w Świętej Lipce (bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce) już w 1698 (ołtarz św. Anny), chociaż w 1699 podpisywał się nadal jako „Peucker in Konigsberg”. Wykonał wówczas ambonę (z figurą Marii w zwieńczeniu – 1699–1701), ołtarze św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego oraz św. Stanisława Kostki i Michała Archanioła (1702).

W latach 1712–1714 spod jego dłuta wyszedł największy w tej świątyni ołtarz główny z figurą św. Jana Chrzciciela. Poświadczone są też prace Peuckera dla katedry fromborskiej (bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku). Z okresu 1724–1725 pochodzi ołtarz maturalny, zaś z lat 1734–1738 stalle chórowe. Należy dodać, że nie był on autorem projektów tych dzieł, jedynie ich wykonawcą.

Dziełami jego autorstwa były ponadto:

  • prawy ołtarz boczny kościoła w Chwalęcinie (Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie) z 1730, a najprawdopodobniej też główny z 1728.
  • ołtarz główny (1725–1726) i Najświętszej Marii Panny (1722) w Krośnie (Sanktuarium Maryjne Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Krośnie), a być może też ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej z 1722.
  • ołtarze boczne, późnobarokowe z 1721 w kościele pw. św. Katarzyny w Płoskini (kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini).

Pod koniec życia, w 1735 ufundował ołtarz do kościoła w Kadynach (Zespół klasztorny Franciszkanów w Kadynach) przeniesiony do kościoła w Opinie. Powstał on w jego warsztacie, niestety rzeźbiarz nie doczekał jego nastawy.

Przypisuje się mu ponadto: cztery ołtarze w kościele jezuitów w Grodnie (z lat 1707–1709), ołtarz różańcowy w kościele parafialnym w Jezioranach (ok. 1710) z figurą Marii Immaculaty, ołtarz główny w kościele w Stoczku Klasztornym (1712–1713) i w Wozławkach (ok. 1725), skąd pochodzi też jego ambona.

Bibliografia

  • Baranowski Andrzej Józef, Barok wileński na artystycznej mapie Europy Środkowej, „Biuletyn Historii Sztuki” 2011, nr 3/4, s. 281–340.
  • Smoliński Mariusz, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku, Olsztyn 2006, OBN, s. 22–26, 298.
  • Bełza Marta, Tajemnice ołtarza w św. Lipce. Zabytki regionu, „Gazeta Wyborcza” 2011, nr 189, dod. „Olsztyn”, s. 2.
  • Przeracki Jerzy, Artyści działający na Warmii w XVIII wieku (Krzysztof Peucker, Jan Chrystian Schmidt, Chrystian Bernard Schmidt, Krzysztof Sand, Jan Witt, Jan Ignacy Witt, Jan Antoni Frey, Piotr Andrzej Kolberg i Józef Joachim Korzeniewski), „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” 2011, nr 3, s. 441–499.

Media użyte na tej stronie

Święta Lipka Kościół Pielgrzymkowy Ołtarz Główny 004.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Altare maggiore della basilica di Santa Maria a Święta Lipka, opera di Krzysztof Peucker