Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża
w Toruniu
Symbol zabytku nr rej. A/48/182 z 10 października 1929[1]
Ilustracja
Widok Krzywej Wieży od strony południowej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Pod Krzywą Wieżą 1

Typ budynku

baszta

Styl architektoniczny

gotyk

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

2 poł. XIII w.

Ważniejsze przebudowy

XVIII w., XIX w.

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się ikonka wieży z opisem „Krzywa Wieżaw Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°00′30,04″N 18°36′07,92″E/53,008344 18,602200
Krzywa Wieża, fotografia z 1961 roku

Krzywa Wieża w Toruniu – średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).

Lokalizacja

Krzywa Wieża znajduje się w południowo-zachodnim narożu dawnych murów miejskich Starego Miasta, w obrębie Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Pod Krzywą Wieżą 1, na zachód od Bramy Klasztornej. W sąsiedztwie znajdują się Hotel Bulwar oraz Alpinarium.

Historia

Wybudowana została w 2. poł. XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych, lecz z niedociągniętą do końca ścianą od strony miasta. Przez otwory w jej bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, zaś brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji. Już w średniowieczu z piaszczysto-gliniastego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym[2].

Odchylenie zmierzone na przełomie 2006 i 2007 roku wynosiło 5°13'15". Odchylenie szczytu wieży od pionu wyniosło wówczas 146,171 cm.

W XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcje obronne. Podciągnięto wówczas do końca czwartą ścianę, wyrównano stropy i przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie XX wieku, całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym – pulpitowym.

W latach 60. XX wieku mieściło się w niej kilka stowarzyszeń kulturalnych. W latach 70. i 80. - oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Wieża mieściła też kawiarnię i kiosk z pamiątkami. Obecnie wieżą zarządza Toruńska Agenda Kulturalna i jest ona dostępna dla zwiedzających[3][4]. Wieża stanowi dziś jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów Starego Miasta.

Legendy o Krzywej Wieży

Legenda o powstaniu nazwy miasta Toruń

Według podania jedna z toruńskich baszt przyjaźniła się z Wisłą. Od przepływającej obok rzeki słuchała interesujących opowieści. Po pewnym czasie zaczęła zazdrościć Wiśle jej barwnego życia, ta jednak wciąż chwaliła się podpływając coraz bliżej murów baszty. Z czasem Wisła zaczęła podmywać jej mury. Baszta nie mogła wytrzymać już uderzeń fal i przestraszona krzyknęła: Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę! Rzeka odpowiedziała: To ruń! Krzyk niesiony echem usłyszeli wędrowcy zastanawiający się, jakie to miasto o wysokich ceglanych murach widać na horyzoncie. Tak właśnie nazwę Toruń nanieśli na swoje mapy.

Legenda o grzechu Krzyżaka

Na toruńskim zamku żyło 12 rycerzy zakonnych. Jednego z nich zauroczyła młoda mieszczka. Spotykali się w toruńskich zaułkach, lecz mieszkańcy szybko donieśli o ich miłości komturowi i władzom miasta. Oboje kochanków ukarano, dziewczynie wymierzono 25 batów, a rycerzowi kazano zbudować wieżę. Wieża ta miała być jednak tak krzywa, jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. Do dziś jest także miejscem, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy wtedy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę. Legenda ta stała się elementem interaktywnego pokazu poświęconego historiom i legendom toruńskim w Domu Legend Toruńskich, podczas którego uczestnicy budują własną wieżę.

Galeria

Widziana od strony wschodniej
widziana od strony południowej
Wejście
Widziana od strony zachodniej
Widziana od strony południowej

Zobacz też

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2008-09-30].
  2. Toruń Przewodnik informator. Toruń: Literat, 2007. ISBN 978-83-7527-023-5.
  3. https://www.tak.torun.pl/zamek/
  4. Wojciech Pierzchalski, Remont Krzywej Wieży w Toruniu. Co będzie w środku?, Toruń Nasze Miasto, 10 maja 2022 [dostęp 2022-10-29] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Toruń location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa miasta Toruń, Polska
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kwtorun.jpg
Autor: Merc777, Licencja: CC BY-SA 4.0
Krzywa Wieża - Toruń
Krzywa kamienica, Kujawy1961.jpg
Autor: Babcia Hania, Licencja: CC BY-SA 3.0
krzywa kamienica w Toruniu
Mury miejskie Torunia, ul. Flisacza.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mury miejskie Torunia, ul. Flisacza
Toruń - Krzywa Wieża.jpg
Autor: Spitfire303, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Toruń - Krzywa Wieża
TORUŃ, AB. 029.JPG
Autor: Antekbojar, Licencja: CC0
KRZYWA WIEŻA.
Tower.png
tower icon
Leaning Tower in Toruń.jpg
Autor: Zorro2212, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krzywa wieża w Toruniu
Mury miejskie - Kryzwa Wieża Toruń Aysh 01.JPG
Autor: Ayshaa, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Toruń - Krzywa Wieża (widok z tyłu) w zespole murów miejskich (zabytek nr A/586)
Toruń, Krzywa Wieża (wejście) (Ola Z.).JPG
Autor: Ola Zaparucha, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą 1 - "Krzywa Wieża" (zabytek nr rejestr. A/586)