Ksantypa

Otho Vaenius, Ksantypa wylewa nocnik na Sokratesa, ilustracja w Quinti Horatii Flacci Emblemata, 1612

Ksantypa (stgr. Ξανθίππη) (V/IV w. p.n.e.) – Atenka, żona Sokratesa. Postać przysłowiowa za sprawą przypisywanego jej nieznośnego charakteru.

Biografia

Nieliczne wiadomości o niej są mocno niepewne ze względu na skąpe i w większości pochodzące z późniejszych stuleci źródła.

Reyer van Blommendael, Sokrates, jego dwie żony i Alkibiades (1675)

Pochodziła z Aten, prawdopodobnie z zamożnej rodziny, a Sokrates otrzymał wraz z nią posag. Małżeństwo zostało prawdopodobnie zawarte ok. 415 r. p.n.e. Źródła są niezgodne co do tego, czy była jedyną żoną Sokratesa (tak Platon i Ksenofont), czy też żoną drugą (pierwszą miała być Myrto). Ta druga informacja pochodzi od Diogenesa Laertiosa, który powołuje się na zaginiony dialog Arystotelesa O szlachetnym pochodzeniu. Zgodnie z dziełem Diogenesa Laertiosa (powstałym ok. 700 lat po śmierci Sokratesa) Sokrates miał trzech synów: Sofronikosa i Meneksenosa z pierwszą żoną i Lamproklesa z Ksantypą. W tym wypadku Ksantypa byłaby znacznie młodsza od Sokratesa, ponieważ w chwili jego śmierci (399 r. p.n.e., miał wtedy ok. 70 lat) ich wspólny syn, Lamprokles był opisywany jako małe, noszone jeszcze na rękach, dziecko[1][2]. Jest jednak możliwe, że wszyscy trzej synowie byli dziećmi Ksantypy[3]. Arystoksenos z Tarentu twierdził, że Sokrates miał jednocześnie dwie żony[4]. Przekaz ten, współcześnie odrzucany ze względu na to, że filozof ten był jednoznacznie wrogi Sokratesowi, był jednak wielokrotnie powtarzany przez innych autorów[3][5].

Charakter

Ksantypa stała się znana ze swojego trudnego charakteru. Miała być kłótliwa i drażliwa, narzekając na swojego męża i sprawiając mu wiele trudności. W Atenach miał być znany jej cięty i złośliwy język[1][6]. Nieznośny charakter Ksantypy stał się przysłowiowy już w starożytności. Zachowały się anegdoty z życia małżeńskiego Sokratesa, które miały ukazywać cnotliwe życie filozofa i jego mądrość w zestawieniu ze swarliwością żony. Niektóre z nich podał Diogenes Laertios:

Kiedy razu pewnego Ksantypa naprzód mu nawymyślała, a potem wylała mu na głowę kubeł wody, oświadczył: „Czy nie mówiłem, że kiedy Ksantypa grzmi, to potem lunie deszcz?” Gdy Alkibiades zauważył, że wymysły Ksantypy są nie do zniesienia, odpowiedział: „Ja się przyzwyczaiłem, tak jak się można przyzwyczaić do ciągłego warkotu kołowrotka. A ty na przykład, czy dobrze znosisz gęganie gęsi?” „Tak – odparł Alkibiades – ale one dają mi jaja i pisklęta”. A na to Sokrates: „A mnie Ksantypa urodziła synów”. Kiedy przyjaciele, widząc, jak razu pewnego na rynku Ksantypa w złości zdarła zeń płaszcz, wzywali go, żeby ją uderzył, powiedział: „Nie, na Zeusa! Piękna to byłaby scena: my walczymy ze sobą na pięści, a z was jedni mówią: „Dobrze Sokratesie!” drudzy zaś: „Lepiej, Ksantypo!” Mówił, że wziął sobie za żonę jędzę, tak jak jeźdźcy wybierają sobie narowiste konie. „I tak jak oni – dodawał – jeżeli potrafią ujeździć takiego konia, dadzą sobie radę ze wszystkimi innymi, tak i ja, dzięki temu, że mogę wytrzymać z Ksantypą, potrafię współżyć ze wszystkimi ludźmi”.

Diogenes Laertios II 37, Żywoty i poglądy sławnych filozofów

Współcześni badacze wskazują jednak, że źródła na szczególnie kłótliwy charakter Ksantypy są niepewne i prawdopodobnie jest to idea późniejsza. Nie ma takich świadectw u Platona, który znał ją bezpośrednio[7]. Marginalne uwagi o jej trudnym charakterze przekazał Ksenofont[8][9], powołując się na jej syna Lamproklesa oraz Antystenesa, który miał ją określić jako kobietę „ze wszystkich jakie tylko są, były i będą, najbardziej nieznośną”[2][7][10], Antystenes był jednak cynikiem, przeciwnym instytucji małżeństwa i widzącym w niej przeszkodę w cnotliwym życiu wymaganym przez filozofię[2][11].

Te nieliczne uwagi w kolejnych stuleciach urosły do przysłowiowej postaci. Obok Diogenesa Laertiosa (III-IV w.n.e.) liczne anegdoty przytoczyli też Plutarch (I-II w.n.e.) i Claudius Aelianus (II-III w.n.e.). Ksantypa pojawia się również w fikcyjnych listach Sokratesa i sokratyków, powstałych w ramach drugiej sofistyki (III-V w.n.e.)[12].

Przekazy te ukazują Sokratesa jako wzór filozofa, który nawet w sytuacjach błahych potrafi zachować spokój i wyciągnąć z nich naukę dla innych. Ksantypa stała się w nich figurą symboliczną, pozwalającą ukazać się cnocie mędrca, w szczególności cierpliwości (patientia)[7][13]. Szczególnie negatywny obraz Ksantypy został ukształtowany w tradycji cynickiej, w ramach krytyki instytucji małżeństwa i jej sprzeczności z życiem filozoficznym[14].

Ostry język mógł być też wynikiem trudnego charakteru Sokratesa, który (nawet dla współczesnych) nie był przykładnym mężem: zaniedbywał rodzinę, jej sprawy materialne i wychowanie dzieci[15]. Małżeństwo dla Ksantypy z dużo starszym i pochodzącym z niższych klas społecznych Sokratesem, który dodatkowo był skonfliktowany z wieloma osobami w Atenach, było trudnym doświadczeniem[15].

Współcześnie wskazuje się również, że opinia o Ksantypie, jakoby była osobą kłótliwą i gadatliwą, wskazywać może na to, że wyłamywała się ona z ról społecznych, jakie kultura starogrecka przypisywała kobietom, a które wiązały się z cichym i pokornym wzorcem kobiecości[1].

Ksantypa i wykluczenie kobiet

Współcześnie zaczęto zwracać uwagę, że sposób opisywania Ksantypy ujawnia wiele z pozycji kobiet w społeczeństwie starogreckim. Sokrates jest mężczyzną wiodącym żywot wśród męskich przyjaciół. Kobiety są wykluczone z dyskusji filozoficznych, które prowadzi. Jak podaje Platon w Fedonie, w dniu śmierci Sokratesa jego uczniowie przyszli do więzienia, gdzie spotkali Ksantypę z dziećmi[16]. Sokrates ją odprawił płaczącą, by pozostać sam z uczniami na pożegnalnej uczcie, podczas której popełnił samobójstwo. Wskazuje to na oddzielność światów: kobiecego, związanego z życiem rodzinnym i z emocjami, oraz męskiego, związanego z życiem publicznym, w którym królują rozum i filozofia. Sokrates wybrał to drugie, a jego żona nie miała do niego przystępu w ostatnich chwilach życia[1]. Sytuacja taka nie była jednak normą w Atenach, ponieważ inni skazywani na śmierć spędzali często ostatnie chwile w towarzystwie rodziny. Była to raczej decyzja Sokratesa, który poprzez ten wybór nadawał swojej śmierci publiczny charakter, adresowany do swoich uczniów wzorcowy sposób zakończenia życia filozofa[17][18].

Kultura

Język potoczny

Imię Ksantypy weszło języka potocznego. Pisane małą literą oznacza kobietę złośliwą, zrzędliwą i kłótliwą[19].

W językach niemieckim i holenderskim istnieje przysłowie „Ksantypy się nie rodzą” (tzn. nikt nie rodzi się złośliwcem, ale się nim staje)[20].

Literatura

Jan van Somer, Ksantypa ujeżdżająca Sokratesa, 1655-1700. Wbrew opisowi, grafika przedstawia odmienny motyw: Filis i Arystotelesa

Ksantypa jest motywem literackim wykorzystywanym od starożytności. Odwoływano się do jej przysłowiowej swarliwości i trudnego charakteru. W takiej postaci pojawia się m.in. u[21][13]:

Autorzy wprowadzali postać kłótliwej żony, przywrównując ją do Ksantypy, m.in. William Shakespeare w Poskromieniu złośnicy (1592, akt 1 scena 2) czy Henry Fielding w Historii życia Toma Jonesa (1749, w postaci pani Partridge).

Pojawiały się także próby reinterpretacji jej postaci[13][21]:

Ikonografia

Ksantypa była motywem w sztukach pięknych (najwcześniejsze zachowane dziełą pochodzą ze średniowiecza). Przedstawiano ją w scenach z Sokratesem, rzadko natomiast samodzielnie. Przedstawienia były ilustracją dla moralnych przypowieści. Szczególnie częstym motywem w sztuce była Ksantypa wylewająca wodę (czasami zawartość nocnika) na głowę Sokratesa. Motyw ilustrował fragment podany przez Diogenesa Laertiosa[23][24].

Inne

Przypisy

  1. a b c d Salisbury 2001 ↓.
  2. a b c Reale 2000 ↓, s. 303.
  3. a b Krońska 2001 ↓, s. 38.
  4. Diogenes Laertios 1982 ↓, s. II 26.
  5. Legutko 2013 ↓, s. 32–33.
  6. Legutko 2013 ↓, s. 30–31.
  7. a b c Legutko 2013 ↓, s. 31.
  8. Ksenofont, Memorabilia, II 2.
  9. Marchewka 2018 ↓, s. 80–81.
  10. Uczta, [w:] Ksenofont, Pisma sokratyczne, Leon Joachimowicz (tłum.), Warszawa: PWN, s. 2 10.
  11. Marchewka 2018 ↓, s. 81–82.
  12. Marchewka 2018 ↓, s. 75–76.
  13. a b c Brumble 1998 ↓.
  14. Marchewka 2018 ↓, s. 85.
  15. a b Legutko 2013 ↓, s. 31–32.
  16. Platon, Fedon, 59e8-60b1.
  17. Marchewka 2018 ↓, s. 76–78.
  18. Sarah B. Pomeroy, Goddesses, Whores, Whives, and Slaves. Women in Classical Antiquity, New York: Schocken Books, 1995, rozdz. V.
  19. Witold Doroszewski (red.), Słownik języka polskiego, Warszawa 1958–1969.
  20. Karl Friedrich Wilhelm Wander (red.), Deutsches Sprichwörter-Lexikon, t. 5, Leipzig 1880, s. 478.
  21. a b Legutko 2013 ↓, s. 33.
  22. Linda Hunt Beckman: Amy Levy (1861–1889) (ang.). jwa.org. [dostęp 2016-12-20].
  23. Diogenes Laertios 1982 ↓, s. II 21-37.
  24. Kenneth Lapatin, Picturing Socrates, [w:] Sara Ahbel-Rappe, Rachana Kamtekar (red.), A Companion to Socrates, Blackwell Publishing, 2006, s. 110–158.

Bibliografia

  • Diogenes Laertios, Żywoty i poglądy słynnych filozofów, Irena Krońska i inni, Warszawa: PWN, 1982.
  • Irena Krońska, Sokrates, Warszawa: Wiedza Powszechna, 2001.
  • Ryszard Legutko, Sokrates, Poznań: Zysk i S-ka, 2013.
  • Anna Marchewka, Ksantypa – dobra żona Sokratesa, „Collectanea Philologica”, XXI, 2018, s. 75–86.
  • Ryszard Legutko, Sokrates, Poznań: Zysk i S-ka, 2013.
  • Giovanni Reale, Historia filozofii starożytnej, t. 1, Lublin: Wydawnictwo KUL, 2000.
  • Xanthippe, [w:] Joyce S. Salisbury, Encyclopedia of Women in the Ancient World, Santa Barbara - Denver - Oxford: ABC Clio, 2001, s. 369–370.
  • H. David Brumble, Classical Myths and Legends in the Middle Ages and Renaissance, London - Chicago: Fitzroy Dearborn Publishers, 1998, s. 353.

Media użyte na tej stronie

Socrates en Xantippe Socrates & Xantippe (titel op object), RP-P-1909-132.jpg
Autor: Rijksmuseum, Licencja: CC0


Identificatie
Titel(s): Socrates en XantippeSocrates & Xantippe (titel op object)
Objecttype: prent
Objectnummer: RP-P-1909-132
Catalogusreferentie: Hollstein Dutch 40
Opschriften / Merken: verzamelaarsmerk, verso, gestempeld: Lugt 2228
Omschrijving: De halfnaakte Xantippe zit op de rug van haar kruipende man Socrates. Ze heeft een zweep in de ene en een bit in de andere hand. Op de achtergrond een boekenkast en een tafel met een boek en een globe.

Vervaardiging
Vervaardiger: prentmaker: Jan van Somer
Datering: 1655 - 1700
Fysieke kenmerken: mezzotint
Materiaal: papier
Techniek: mezzotint
Afmetingen: blad: h 251 mm (afgesneden) × b 185 mm

Onderwerp
Wat: Xanthippe pours water over Socrates' headglobebookwhip

Verwerving en rechten
Verwerving: aankoop 1909
Copyright: Publiek domein
Socrates and Xanthippe.jpg
Xanthippe empties the chamber-pot over the head of Socrates. In the background a man is bullying an elderly couple in a sailing-ship. From Emblemata Horatiana, Imaginibus In Aes Incisis Atque Latino, Germanico, Gallico Et Belgico Carmine Illustrata by Otho Vaenius, 1607.
Reyer Jacobsz. van Blommendael, Socrate, ses deux épouses et Alcibiade, 1675. Huile sur toile, 210 x 198 cm. Strasbourg, Musée des Beaux-Art.jpg
Reyer Jacobsz. van Blommendael, Socrate, ses deux épouses et Alcibiade, 1675. Huile sur toile, 210 x 198 cm. Strasbourg, Musée des Beaux-Arts