Ksawery Gałęzowski

Ksawery Gałęzowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia5 stycznia 1832
Lipowiec
Data i miejsce śmierci22 marca 1907
Paryż
doktor nauk medycznych
Specjalność: okulistyka
Alma MaterAkademia Medyczno-Chirurgiczna w Petersburgu
Doktorat1865
Szpitalprywatna klinika w Paryżu
Okres zatrudn.1867-1907
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
(c) Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Grobowiec Ksawerego Gałęzowskiego na Père-Lachaise

Ksawery Gałęzowski (ur. 5 stycznia 1832 w Lipowcu w guberni kijowskiej, zm. 22 marca 1907 w Paryżu) – polski lekarz, okulista i wynalazca tzw. metody Gałęzowskiego[1].

Rodzina

Syn Franciszka i Antoniny z Szokalskich. Miał dwie siostry: Wiktorię i Eleonorę oraz brata Józefa (1834-1916). Żona Augusta z domu Tamberlik, była córką sławnego tenora Enrico Tamberlika. Jego stryj Seweryn Gałęzowski był lekarzem chirurgiem, działającym w Paryżu.

Życiorys

Kształcił się w Akademii Medyczno-Chirurgicznej w Petersburgu do 1858, następnie w Paryżu, gdzie się doktoryzował w 1865 roku. W Paryżu kształcił się u słynnego paryskiego okulisty Louisa-Auguste Desmarresa. Był jednym z najznakomitszych okulistów paryskich. W 1867 otworzył prywatną klinikę w Paryżu, która zdobyła światowy rozgłos. Był autorem nowych metod operacyjnych. W roku 1872 założył pierwsze we Francji czasopismo okulistyczne „Journal d'Ophtalmologie” (1872), a następnie „Recueil d'Ophtalmologie”[1]. Po śmierci stryja Seweryna w 1878 roku, przewodniczący Rady szkoły batiniolskiej. Udoskonalił podstawowy w okulistyce przyrząd służący do obserwacji dna oka – oftalmoskop[1].

Był czynnym członkiem Towarzystwa Paryskiego Lekarzy Polskich. Ogłosił kilkaset prac ze swojej specjalizacji. Wynalazł tzw. "metodę Gałęzowskiego" – nową, skuteczną metodę operacyjnego leczenia odwarstwienia siatkówki, która wówczas była chorobą nieuleczalną prowadzącą do ślepoty. Upowszechniła się ona dopiero 26 lat później kiedy ogłosił ją powtórnie szwajcarski okulista Jules Gonin, który obecnie jest uznawany za jej odkrywcę na zachodzie[1]. Jako pierwszy opisał również w 1882 w czasopiśmie „Lancetmigrenę siatkówkową[2]. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Legią Honorową

Dzieła

  • 1872 Traite des maladies des yeux[3].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ksawery Gałęzowski drzeworyt (cropped).jpg
Portret Ksawerego Gałęzowskiego wg. wzoru Władysława Podkowińskiego, drzeworyt ; 12,2x9,7 cm