Księżniczka Marsa

Księżniczka Marsa
A Princess of Mars
Ilustracja
Okładka książki
AutorEdgar Rice Burroughs
Typ utworuscience fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaStany Zjednoczone
Językangielski
Data wydania1912
WydawcaA. C. McClurg
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego1927
poprzednia
brak
następna
Bogowie Marsa

Księżniczka Marsa (ang. A Princess of Mars) – pierwsza część cyklu science fantasy o przygodach Johna Cartera na Marsie. Powieść napisał Edgar Rice Burroughs, a po raz pierwszy została wydana w 1912.

Treść

John Carter walczący w randze kapitana kawalerii po stronie Południa w amerykańskiej Wojnie Domowej, po zakończeniu wojny wyrusza wraz z przyjacielem na poszukiwanie złota. W trakcie tych poszukiwań w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Dzięki mniejszej grawitacji Marsa zyskuje przewagę nad tubylcami, którzy mają rzadsze kości i mięśnie dostosowane do grawitacji Marsa[1]. Te atuty pozwalają mu uniknąć śmierci z rąk tubylców – Tharków (zielonych olbrzymów o sześciu kończynach). W trakcie okazuje się jednak, że na Marsie żyje więcej ras rozumnych – w tym bardziej humanoidalne. John Carter zakochawszy się w księżniczce jednej z tych ras, wyrusza na jej ratunek.

Adaptacje

  • W grudniu 2009 roku odbyła się premiera filmu Księżniczka Marsa nakręconego i wydanego na podstawie powieści przez The Asylum[2]. Film ukazał się bezpośrednio na DVD.
  • W marcu 2012 roku odbyła się premiera filmu John Carter, którego podstawą do napisania scenariusza były utwory Księżniczka Marsa oraz John Carter of Mars z 1964 roku[3].

Przypisy

  1. Grawitacja Marsa jest ok. 3 razy mniejsza od grawitacji Ziemi. W rzeczywistości nie pozwala to zatem na aż taką przewagę jak zarysowana w fabule.
  2. Księżniczka Marsa w bazie Filmweb
  3. John Carter w bazie Filmweb

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Princess of Mars large.jpg
Cover of A Princess of Mars by Edgar Rice Burroughs, published by McClurg.