Księstwo Kleve

Herb Księstwa
Mapa z 1477 z księstwami Kleve, Jülich i Bergu oraz z hrabstwem Mark

Księstwo Kleve (niem. Herzogtum Kleve) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego i leżało na obszarach dzisiejszych Niemiec (część Nadrenii Północnej-Westfalii) i Holandii (część Limburgii, Brabancji Północnej i Geldrii). Jego terytorium rozciągało się po obu stronach Renu, wokół stolicy Kleve i w przybliżeniu pokrywało się z dzisiejszymi okręgami Kleve i Wesel oraz z obszarem miasta Duisburg.

Historia

Pierwsze wzmianki o hrabstwie Kleve (Grafschaft Kleve) pojawiły się w XI wieku. W 1417 hrabstwo przekształcone zostało w księstwo. Jego historia jest blisko związana z sąsiadami: księstwem Jülich, księstwem Bergu i Geldrią oraz z hrabstwem Mark. W 1368 hrabstwa Kleve i Mark utworzyły jeden organizm państwowy. W 1521 Jülich, Berg, Kleve i Mark zostały połączone unią personalną.

Gdy w 1609 zmarł bezpotomnie ostatni książę Kleve, Jülich i Bergu Jan Wilhelm, wybuchła wojna o sukcesję, zakończona ostatecznie podziałem księstwa Jülich-Kleve-Berg. Na podstawie traktatu pokojowego w Xanten, zawartego 12 listopada 1614 księstwo to zostało podzielone między Palatynat Neuburski (który otrzymał Księstwo Jülich i Księstwo Bergu) i Brandenburgię (w której ręce dostały się Kleve i Hrabstwo Mark). Jednak znaczna część księstwa Kleve okupowana była przez Holandię aż do 1672. W 1701 Kleve wraz z całą Brandenburgią stało się częścią Królestwa Prus. Kilkadziesiąt lat później, podczas wojny siedmioletniej w latach 1757-1762 Kleve okupowali Francuzi.

Podczas wojen rewolucyjnych Kleve w 1795 znów dostało się pod okupację francuską i pozostało we francuskich rękach aż do zakończenia wojen napoleońskich w 1815. Po klęsce Napoleona księstwo zostało zlikwidowane, stając się częścią pruskiej prowincji o nazwie Jülich-Kleve-Berg (prowincja ta od 1822 nosiła nazwę Nadrenia), oprócz takich miast jak Gennep, Zevenaar i Huissen, które weszły w skład Holandii.

Władcy Kleve

Hrabiowie Kleve

Książęta Kleve

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Julich-Berg-Klewe.jpg
Mapa Księstw Klewe, Berg i Jülich oraz hrabstwa Mark w 1477.
Kleve-St-Wappen (vers 1549 - 1560).png
Stammwappen der Grafen von Kleve (mit dem Detailfehler, dass die Krone des Stieres bereits den märkischen Schachbalken aufweist, was anachronistisch ist, denn die späteren Grafen und Herzöge von Kleve waren des Stammes von der Mark -aber die Grafen von der Mark hatten eben den Schachbalken als Stammwappen).