Kuźnicze Góry

Kuźnicze Góry – boczne, kilkukilometrowe pasmo w Krowiarkach (Sudety Wschodnie) pomiędzy Kątami Bystrzyckimi a Stójkowem. Nazwa pasma pochodzi od złóż darniowej rudy żelaza wydobywanych tutaj w średniowieczu oraz prawdopodobnej lokalizacji kuźnic.

W skład pasma wchodzą następujące kulminacje:

  • Kuźnica 578 m n.p.m.
  • Pośrednica 569 m n.p.m.
  • Kuźnicza Góra 541 m n.p.m.

Na południowym zachodzie Kuźnicze Góry łączą się z Dworską Górą, a przez nią z Chłopkiem i pozostałą częścią Krowiarek. Na północy łączą się z Siedlicą i Dzielcem.

Przez przełęcz pomiędzy Pośrednicą a Kuźnicą przechodzi prawdopodobnie najstarszy trakt łączący Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Obecnie jest to niepozorna gruntowa droga. W okolicy przełęczy stoi przy drodze stary kamienny monolitowy krzyż z rytem miecza. Krzyż wyciosany jest w gnejsie, ma wysokość 94 cm, rozpiętość ramion 43 cm, a grubość 17-28 cm. Określany jest często jako tzw. krzyż pokutny, co jednak nie ma podstaw w dowodach ani badaniach, a jest oparte jedynie na nieuprawnionym założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże monolitowe, zwłaszcza te z rytami broni, o których pochodzeniu nie zachowały się żadne informacje, są krzyżami pokutnymi[1], chociaż w rzeczywistości powód fundacji takiego krzyża może być różnoraki, tak jak każdego innego krzyża. Niestety hipoteza ta stała się na tyle popularna, że zaczęła być odbierana jako fakt i pojawiać się w lokalnych opracowaniach, informatorach czy przewodnikach jako faktyczna informacja, bez uprzedzenia, że jest to co najwyżej luźny domysł bez żadnych bezpośrednich dowodów.

Pasmo leży na granicy gmin Lądek-Zdrój (od północy) i Stronie Śląskie (od południa).

Zbudowane z gnejsów należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Na wschodnim stoku Kuźniczej Góry, ponad doliną Białej Lądeckiej znajduje się grupa skałek gnejsowych.

Przypisy

  1. Arkadiusz Dobrzyniecki. Krzyże i kapliczki pokutne ziemi złotoryjskiej – historia pewnego mitu. „Pomniki Dawnego Prawa”. 11-12 (wrzesień-grudzień 2010), s. 32–37, 2010. 

Bibliografia

  • Stronie Śląskie, Lądek Zdrój. Plany miast, mapa okolic, Studio wydawnicze PLAN, Wrocław 2006, ISBN 83-60180-16-4
  • Wojciech Ciężkowski Lądek Zdrój, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 1998, ISBN 978-83-7125-165-8
  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1993, ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-911777-1-8