Kuchnia gruzińska
Kuchnia gruzińska – sposób gotowania i potrawy pochodzące z Gruzji i przyrządzane przez Gruzinów na całym świecie.
Kuchnia zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji, zapewnia obfitość i różnorodność płodów rolnych, w tym wielu aromatycznych przypraw. W ciepłym słońcu dojrzewają soczyste pomidory, arbuzy, melony, winogrona a także karalioki (szaron) i dorodne bakłażany. Z kolei górskie hale dostarczają baraniny oraz setek gatunków sera. Dzięki temu narodowa kuchnia szczyci się bogactwem potraw[1]. Dzięki charakterystycznym dodatkom, takim jak orzechy włoskie, czosnek, ocet, nasiona granatu i aromatyczne zioła, potrawy gruzińskie uzyskują swój unikatowy smak, a kuchnię gruzińską jedyną w swoim rodzaju[2]. Znamienne jest używanie do potraw orzechów włoskich utartych na miękką masę. Znajdziemy je w sosach, farszach, zupach, a nawet w klasycznych sałatkach, z pomidorem, ogórkiem i zieleniną[3].
Prawdopodobnie część kuchni gruzińskiej ma swoje korzenie w Indiach. Chleb po gruzińsku i w hindi nazywa się dokładnie tak samo – puri, a gruziński piec tone pochodzi od hinduskiego pieca tandoor. Te podobieństwa to najprawdopodobniej dziedzictwo Mongołów, którzy najpierw okupowali Indie, a potem przybyli na Kaukaz, przynosząc tam przy okazji tradycje kulinarne wcześniej podbitych ziem[3].
Sosy i przyprawy
- Adżika (gruz. აჯიკა) – ostra pasta z czerwonej papryki z dodatkiem soli, czosnku i ziół (w tym czasami z chmeli-suneli)[4].
- Chmeli-suneli (gruz. ხმელი-სუნელი) – aromatyczna, lecz nie ostra mieszanka przypraw.
- Saciwi (gruz. საცივი) – pasta z orzechów z przyprawami (suszone zioła, czosnek, ocet, pieprz cayenne). Podawana na zimno (gruzińskie słowo ciwi oznacza „na zimno”). Jest stosowana jako dodatek do wielu mięs (zwykle kurczaka i indyka), ryb i dań warzywnych[5].
- Tkemali (gruz. ტყემალი) – aromatyczny sos produkowany ze śliwek i specjalnie dobranych przypraw[3]. Podawany przede wszystkim do mięs[2]
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Adżika w wersji megrelskiej
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Zielona adżika
Przekąski
- Chaczapuri (gruz. ხაჭაპური) – zapiekany placek nadziewany serem (chaczo – ser + puri – chleb), to najpopularniejsze gruzińskie danie[2]; podaje się go w różnych wariacjach, w zależności od regionu[6]. Chaczapuri imeruli, mająca pochodzenie w regionie Imeretii, to najbardziej popularna wersja, z okrągłym ciastem i ze znajdującym się wewnątrz delikatnie solonym serem. Czaczapuri megruli – wersja z regionu Magrelii, charakteryzująca się ułożeniem sera na wierzchu ciasta[2]. Chaczapuri adżaruli – pochodząca z Adżarii wersja, w której ciasto formuje się w kształt łódki, a na znajdujące się w środku nadzienie serowe wbija się żółtko jajka i dodaje trochę masła[7].
- Adżapsandali (gruz. აჯაფსანდალი) – danie wegetariańskie składające się z bakłażana, ziemniaków, pomidorów, papryki i przypraw[8][9].
- Kuczmaczi (gruz. კუჭმაჭი) – danie z wątróbki, serc i żołądków z orzechami i posypanymi na górę nasionami granatu[10].
- Kupati (gruz. კუპატი) – kiełbasa wyrabiana z wieprzowiny, z dodatkiem soli, pieprzu, cebuli, czosnku a także mieszanki przypraw chmeli-suneli[11]. W wersji z Imeretii kupati jest smażone i podawane z posiekaną cebulą i sosem tkemali[12].
- Lobiani (gruz. ლობიანი) – ciasto chlebowe z nadzieniem z fasoli[13].
- Lobio (gruz. ლობიო) – potrawa z fasoli, która prawie w każdej rodzinie wykonywana jest według innego przepisu[2]. Z reguły zawiera ona kolendrę, orzechy włoskie, czosnek i cebulę[14][15].
- Mczadi (gruz. მჭადი) – placki z mąki kukurydzianej, tradycyjnie spożywane wraz z lobio i serem[16][17]. Są bardzo popularne zwłaszcza w zachodniej Gruzji[18].
- Mudżudżi (gruz. მუჟუჟი) – danie na zimno z wieprzowiny w galaretce. Składniki zawierają mięso wieprzowe (ogony, uszy, nogi) marchew, ocet, czosnek, cebule, zioła, korzenie, liście laurowe, ziele angielskie i cynamon[19][20].
- Badridżani (gruz. ბადრიჯანი) – potrawa ze smażonego bakłażana faszerowanego saciwi (gruz. საცივი) – czyli przyprawioną pastą z orzechów[21].
- Pchali (gruz. ფხალი) – danie z różnymi posiekanymi i mielonymi warzywami (z bakłażanów, kapusty, szpinaku, fasoli lub buraków) i połączone z orzechami włoskimi, octem, cebulą, czosnkiem, nasionami granatu i ziołami[22].
- Tolma (gruz. ტოლმა) – w Armenii, Azerbejdżanie i Turcji zwane dolma, to bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mięsem lub pastą orzechową przyprawioną nasionami granatu oraz aromatycznymi ziołami[2].
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Adżapsandali
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Kuczmaczi
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Lobio
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Mczadi
- (c) salvagekat, CC BY-SA 2.0
Badridżani
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Pchali z kapusty
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Pchali z buraków
Dania główne
- Charczo (gruz. ხარჩო) – gęsta zupa gulaszowa[6]. Do mięsa (najczęściej wołowiny) dodaje się ryż, cebulę, czosnek, kolendrę, ostrą paprykę, sól, pieprz, liść laurowy oraz mieszankę przypraw uccho-suneli[23]. Występuje także w wersji nigwziani charczo, czyli z dodatkiem sosu orzechowego[2]. Dotyczy jej humorystyczna sentencja mnemotechniczna: "Tak ostra, że się po niej charczy"[6].
- Czanachi (gruz. ჩანახი) – danie z gulaszu jagnięcego oraz z pomidorów, bakłażanów, ziemniaków, botwy i czosnku[24].
- Czakapuli (gruz. ჩაქაფული) – gulasz z kotletów jagnięcych lub cielęciny, z dodatkiem cebuli, czosnku, soli, liści estragonu, sosu tkemali, białego wina wytrawnego, mieszanych świeżych ziół (pietruszka, mięta, koper, kolendry)[25][26].
- Czachochbili (gruz. ჩახოხბილი) – pikantna zupa wołowa z duszonym kurczakiem, pomidorami, sosem pomidorowym, ostrą papryką, czosnkiem, kolendrą, liściem laurowym, solą i pieprzem[27]
- Chinkali (gruz. ხინკალი) – pierogi o charakterystycznym kształcie „sakiewek”, z pogrubieniem na szczycie, którego zwykle się nie jada. Faszeruje się je sosem-rosołem oraz wieprzowym lub wołowym mięsem[6]. Danie ma też swoje wegetariańskie mutacje, w których farsz jest w postaci grzybów lub sera[2][28]. Chinkali często są zamawiane w restauracjach podczas spotkań w gronie przyjaciół[1].
- Mcwadi (gruz. მწვადი) – gruzińska nazwa na szaszłyk. Mięso (wołowina, wieprzowina lub baranina) pokrojone na kawałki i nabite na metalowe pręty piecze się na grillu[3][2]. Często przyrządzane podczas wypadów na pikniki za miastem. Na jesieni przyprawia się je ziarenkami granatów[1].
- Chaszlama (gruz. ხაშლამა) – danie z gotowanej wołowiny popularne zwłaszcza w Kachetii. We wschodnich, górskich regionach Gruzji (Tuszetia i Chewsuretia) danie przyrządza się z baraniny. Do mięsa dodaje się liście laurowe, czarny pieprz, białą cebulę, czosnek pietruszkę i sól[29].
- Kurczak Tabaka (gruz. წიწილა ტაბაკა) – kurczak, który smażony jest na tradycyjnej patelni tapa (gruz. ტაფა). Danie jest często doprawiane czosnkiem i tradycyjnymi gruzińskimi sosami, takimi jak baże, saciwi lub tkemali[30].
- Kurczak Czkmeruli (gruz. ჩქმერული) – duszony kurczak w sosie z roztopionego masła, śmietany, ostrej papryki, czosnku, soli i czarnego pieprzu[31].
- Kubdari (gruz. კუბდარი) – placek z farszem mięsnym i przyprawami, to danie pochodzące ze Swanetii. Może być zarówno z wołowiny lub wieprzowiny, ale najbardziej popularna wersja używa obu rodzajów. Ważne aby było to mięso krojone a nie mielone. Mięso przyprawia się czosnkiem, cebulą, kminkiem, kolendrą, kozieradką, pieprzem i solą[32].
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Czakapuli
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Kurczak Tabaka z orzechami laskowymi
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Kubdari
Desery
- Czurczchela (gruz. ჩურჩხელა) – nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku z winogron[1].
- Gozinaki (gruz. გოზინაყი) – słodkie danie z prażonych orzechów włoskich, cukru i miodu. Przygotowuje się je na Nowy Rok[33].
- (c) Georgia About, CC BY 3.0
Gozinaki
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b c d Kuchnia gruzińska. www.kaukaz.pl. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ a b c d e f g h i Informacje krajoznawcze. W: Gruzja, Armenia i Azerbejdżan – Magiczne Zakaukazie. Wyd. IV. Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2012, s. 76-79, seria: Przewodniki Bezdroży. ISBN 978-83-246-7447-3.
- ↑ a b c d Supra. W: Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller: Gaumardżos – opowieści z Gruzji. Warszawa: Świat Książki, 2011-05-18, s. 137-139. ISBN 978-83-247-2558-8.
- ↑ Андрей Азаров: Аджика (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Satsivi (ros.). georgianrecipes.net, 2014-04-03. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ a b c d Informacje o krajach – Gruzja. W: Sławomir Adamczak: Gruzja, Armenia i Azerbejdżan. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2013, s. 26-28, seria: Praktyczny przewodnik. ISBN 978-83-7642-141-4.
- ↑ Anna Janicka-Galant: Chaczapuri adżarskie u Starszyzny. obliczagruzji.monomit.pl. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Tim Burford: Georgia. Wyd. 3. Bradt Travel Guides, 2008-11-25, s. 65. ISBN 978-1-84162-261-3. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Аджапсандали (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Кавказская кухня. Кухня народов Северного Каваказа. Особенности национальных кухонь Закавказья. Холодные и горячие закуски. Супы, p. 7357
- ↑ Кавказская кухня. Мясные блюда, p. 7792
- ↑ Купаты по-имеретински (ros.). www.russianfood.com. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Андрей Азаров: Лобиани (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Darra Goldstein: The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. Wyd. 2. University of California Press, 1999, s. 156. ISBN 0-520-21929-5. [dostęp 2015-04-11]. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Лобио (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Darra Goldstein: The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. Wyd. 2. University of California Press, 1999, s. 21. ISBN 0-520-21929-5. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Мчади (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Anna Janicka-Galant: Mczadi kukurydziane – placuszki gruzińskie. obliczagruzji.monomit.pl. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Darra Goldstein: The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. Wyd. 2. University of California Press, 1999, s. 96. ISBN 0-520-21929-5. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Мужужи (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Michael Berman: Georgia Through Its Folktales. O Books, 2010, s. 112. ISBN 1-84694-279-9. [dostęp 2015-04-11]. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Пхали (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Андрей Азаров: Харчо (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Андрей Азаров: Чанахи (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Андрей Азаров: Чакапули (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Darra Goldstein: The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. Wyd. 2. University of California Press, 1999, s. 87. ISBN 0-520-21929-5. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Чахохбили (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Андрей Азаров: Хинкали (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Khashlama (ang.). georgianrecipes.net, 2013-11-19. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Darra Goldstein: The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. Wyd. 2. University of California Press, 1999, s. 102. ISBN 0-520-21929-5. (ang.)
- ↑ Андрей Азаров: Цыплёнок чкмерули (ros.). talerka.tv. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Kubdari (ang.). georgianrecipes.net, 2013-11-19. [dostęp 2015-04-11].
- ↑ Prażone orzechy z miodem (gozinaki). www.styl.pl. [dostęp 2015-04-11].
Media użyte na tej stronie
Autor: Themightyquill, Licencja: CC BY-SA 2.5
Adjaruli Khachapuri, a georgian bread filled with cheese and eggs
Autor: jules, Licencja: CC BY 2.0
Walnut sauce (also known as walnut paste) is a food paste made primarily from walnuts.
Megruli Chatschapuri
Autor: Lesya Dolyk, Licencja: CC BY-SA 2.0
Kharcho soup of beef with walnuts and rice. Georgian cuisine.
(c) Georgia About, CC BY 3.0
Chicken tabaka in hazelnut sauce (Georgian recipe)
(c) Georgia About, CC BY 3.0
Gozinaki, traditional Georgian walnut brittle
(c) Georgia About, CC BY 3.0
Лобио приготовленное с чабером садовым и аджикой
(c) salvagekat, CC BY-SA 2.0
Georgian cuisine: Pkhali, Badrijani and Ajika on table
Autor: Levan Gokadze (uploaded by Giorgi Balakhadze), Licencja: CC BY-SA 2.0
Kakheti, Georgia — Georgian Churchkhela
Autor: Sandra C from Canada, Licencja: CC BY-SA 2.0
832 Sheppard Ave W, Toronto
(c) Georgia About, CC BY 3.0
Kuchmachi with walnuts. A traditional Georgian dish