Kuguar (slang)
Ten artykuł od 2009-12 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Kuguar (ang. cougar), kuguarzyca[1], in. puma, kocica – potoczne określenie kobiety w średnim wieku, która umawia się z młodszymi mężczyznami. Obecnie określenie to oznacza również kobietę atrakcyjną, która ma udane życie seksualne, zawodowe i jest niezależna finansowo.
Na nazywanie w ten sposób kobiet umawiających się z (dużo) młodszymi mężczyznami wpłynęło postrzeganie tego zjawiska jako „drapieżnej” próby zaspokojenia apetytu seksualnego poprzez „polowanie”. Dyskusję na temat „kuguarów” wywołał serial ABC „Cougar Town: Miasto kocic” (w roli głównej Courteney Cox) opowiadający historię kobiety po czterdziestce, która zaczyna spotykać się z młodszymi mężczyznami.
Odbiór w kulturze
Określenie to jest różnie odbierane. Niektórzy uznają określenie „kuguar” za świadectwo postępującego równouprawnienia kobiet jak np. Valerie Gibson, autorka książki „Cougar: A Guide for Older Women Dating Younger Men” („Kuguar: przewodnik dla starszych kobiet spotykających się z młodszymi mężczyznami”)[2] która twierdzi: Kuguar to nowy gatunek samotnej kobiety w średnim wieku, pewnej siebie, wyrafinowanej, pociągającej, seksownej. To kobieta, która wie, czego chce. A chce młodszego faceta i mnóstwa dobrego seksu. Nie chce natomiast dzieci, stałego związku, zaangażowania. a inni uważają to określenie za poniżające dla kobiet jak np. Judith Warner, felietonistka New York Timesa na przykładzie serialu Cougar Town: Miasto kocic opisuje: Trudno mi wyrazić w słowach, dlaczego tak bardzo nie cierpię „Cougar Town: Miasto kocic”. To jak filmy o pijanych nastolatkach rozbierających się przed kamerą. To śmieszne i poniżające zarazem (...). Jules ewidentnie nie wierzy w siebie. Z trudem skrywa nienawiść do siebie samej. Nie sądzę, aby kobiety w wieku Courtney Cox chciały identyfikować się z kimś takim. Przecież to kompletna idiotka: narcystyczna, powierzchowna, emocjonalnie niedojrzała, małostkowa. Żałosna.[3]
Przykłady w popkulturze
Demi Moore w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "W" powiedziała: Nie nazywajcie mnie kuguarem, jestem raczej jak puma![4], czym nawiązała do jej małżeństwa z młodszym o 16 lat Ashtonem Kutcherem.
Kuguary na ekranie
- Klub Dzikich Kotek (2007), komedia – dwaj niemogący znaleźć pracy absolwenci college’u zakładają klub dla starszych kobiet.
- Cougar Town: Miasto kocic (2009), serial komediowy – świeżo rozwiedziona kobieta zaczyna umawiać się z młodszymi mężczyznami.
Przypisy
- ↑ Grzegorz Gustaw. Era kuguarzyc. „Ja My Oni. Poradnik psychologiczny «Polityki»”. 1 (1), s. 56–59, 10 lutego 2016. ISSN 1730-0525.
- ↑ Oficjalna strona pisarki. valeriegibson.com. [dostęp 2009-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-30)]. (ang.).
- ↑ Blog Judith Warner na stronie New York Times. opinionator.blogs.nytimes.com. [dostęp 2009-12-10]. (ang.).
- ↑ Demi Moore is a puma, not a cougar!, Mare Claire, 10 listopada 2009 (ang.).