Kult (zespół muzyczny)
Kult (2022) | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Wydawnictwo | |
Strona internetowa |
Kult – polski zespół muzyczny, grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 w Warszawie przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę, na bazie zespołu Novelty Poland[a].
Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, wykorzystuje też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem i często prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego. Zespół zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na teksty Kultu miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy)[2]; utwory zespołu z tego okresu uderzały w „system” rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z „systemem” opartym – według niego – na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.
Historia
Początki
Kult powstał na początku 1982 na bazie zespołów Poland (1979–1981) oraz Novelty Poland (1981), a do pierwszego składu weszli: Kazik Staszewski (Poland, Novelty Poland), Piotr Wieteska (Poland), Tadeusz Bagan (Novelty Poland) i Dariusz Gierszewski (Poland, Novelty Poland)[3]. Pomysłodawcą nazwy „Kult” był Tomasz Hornung (Novelty Poland)[4]. Przez pierwsze pół roku od uformowania składu grupa kompletowała swój repertuar, a pierwszym numerem, który nagrali, była „Krew Boga”[5]. 7 lipca 1982 w studenckim klubie „Remont” w Warszawie zagrali swój pierwszy koncert [6], na który sprzedano 14 biletów.
Po premierowym koncercie miejsce Gierszewskiego za perkusją zajął Norbert Kozakiewicz, a drugim gitarzystą został Alek Januszewski[6]. Wkrótce Januszewski i Bagan opuścili zespół, po czym założyli własną grupę Totentanz[6]. Jednocześnie do składu Kultu na kilka miesięcy dołączył Piotr Morawiec, jednak jego miejsce w listopadzie 1982 zajął Janusz Grudziński, który grał na fortepianie i wiolonczeli[7]. W pierwszej połowie lat 80. jeden koncert z Kultem zagrał, w charakterze gitarzysty, Piotr Klatt[8]. W tym okresie z zespołu odszedł Kozakiewicz, ponieważ urodziło mu się dziecko[8].
Kult w trzyosobowym składzie (Staszewski, Grudziński, Wieteska) napisał m.in. piosenki „Wspaniała nowina”, „Hej, czy nie wiecie” i „Religia wielkiego Babilonu”, które w kolejnych latach trafiły na pierwsze dwie płyty zespołu[8]. Jesienią 1983 muzycy zostali laureatami 4. Festiwalu Nowej Fali w Toruniu[8]. Niedługo później do składu dołączyli klawiszowiec Jacek Szymoniak i perkusista Tadeusz Kisieliński, i w takim składzie zrealizowali pierwsze nagrania w studyjne[9]. W 1984 zagrali na festiwalu Róbrege oraz nagrali demo z piosenkami: „Berlin”, „Ostatnia wojna”, „Wódka”, „Krew Boga” i „Venom”[10]. Ostatni utwór (pod nowym tytułem – „Piosenka młodych wioślarzy”) został umieszczony na składance Tonpressu pt. Jeszcze młodsza generacja, a nakręcony do niego teledysk emitowano w telewizji (m.in. w programie Wideoteka)[11]. Dzięki zdobytej w ten sposób rozpoznawalności Kult, wcześniej występujący jedynie w warszawskim „Remoncie” i toruńskiej „Od nowie”, zaczął otrzymywać propozycje grania koncertów w całej Polsce[12]. Ówczesnym menedżerem zespołu był Robert Witkowski[13].
Debiut fonograficzny
Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Tonpress wydali (w nakładzie 1,8 tys. sztuk) swój debiutancki singiel „Piloci / Do Ani”, a drugi z utworów stał się hitem i dotarł m.in. do pierwszego miejsca na Liście przebojów Programu Trzeciego[14]. Na początku 1986 z zespołu odeszli Jacek Szymoniak i Piotr Wieteska, a nowym liderem Kultu został Kazik Staszewski, który zaprosił do formacji basistę Ireneusza Wereńskiego i saksofonistę Pawła Szanajcę[15]. Latem odbyli pierwszą próbę w nowym składzie i stworzyli utwór „Polska”[16]. W lipcu wystąpili w koncercie „Rock Opole” towarzyszącym 23. Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu[17]. We wrześniu nagrali materiał na swój pierwszy album, nazwany po prostu Kult, który wydali czerwcu 1987. Zaprezentowali na nim utwory łączące brzmienia nowej fali z funkiem, afro i reggae[16]. Na płycie umieścili m.in. przeboje: „Krew Boga”, „O Ani” czy „Wspaniała nowina”, a także piosenki „Narodzeni na nowo”, „Zabierz mu wszystko” i „Mędracy”, do których Staszewski napisał teksty inspirowane filozofią Nowym Testamentem[16]. Repertuar z albumu w dużym stopniu zależał od aparatu cenzury, po której interwencji Kult zrezygnował z publikacji kilku piosenek, m.in. „Polska”, „Wódka” i „Hej, czy nie wiecie”[18].
Po wydaniu debiutanckiej płyty rozpoczęli pracę nad nowym materiałem. Zainspirowani twórczością grup Spear of Destiny i Fun Boy Three, do swojej muzyki wprowadzili silną sekcję dętą[19]. W sierpniu 1987 wystąpili na festiwalu w Jarocinie, na którym zagrali sześć numerów, w tym trwający ponad 20 minut „Tan”[20]. Dwa miesiące później nakładem Klubu Płytowego „Razem” wydali album pt. Posłuchaj to do ciebie, na którym umieścili m.in. piosenki „Wódka” (ale pod zmienionym tytułem – „Na całym świecie źle się dzieje, koledzy”) i „Hej, czy nie wiecie”; oba utwory pół roku wcześniej zostały odrzucone przez cenzurę[21]. Nad płytą pracowali z Kostkiem Joriadisem, który z uwagi na znaczny wkład w aranżacje został dopisany do listy współkompozytorów piosenek[22].
W tym okresie Kult grał regularne koncerty w warszawskim klubie „Hybrydy”[23]. Niedługo później z zespołu odeszli Paweł Szanajca i Tadeusz Kisieliński, którzy przeszli do grupy Izrael, wrócił za to Piotr Morawiec[24]. W grudniu 1988 zespół w odświeżonym składzie nagrał i wydał psychodeliczny album pt. Spokojnie, zarejestrowany w poznańskim studiu „Giełda” z gościnnym udziałem Szanajcy i Sławomira Pietrzaka, nowego sesyjnego gitarzysty Kultu[25]. Na płycie umieścili m.in. utwór „Arahja”, który stał się jednym z największych przebojów Kultu[26], a także piosenkę „Do Ani”.
Jeszcze w 1988 zagrali dwa pożegnalne koncerty, po czym zawiesili działalność Kultu. W tym okresie Robert Witkowski zakończył współpracę menedżerską z zespołem, a Kazik Staszewski wyleciał do Londynu w celach zarobkowych, jednak po niespełna czterech miesiącach wrócił do Polski i reaktywował Kult z odświeżonym składem, w którym znaleźli się gitarzysta Rafał Kwaśniewski (na miejsce Morawca, który wyemigrował do Londynu) i perkusista Piotr Falkowski[27]. W 1989 nakładem wytwórni Arston wydali album pt. Kaseta, którego nagranie sfinansował Staszewski [28]. Na płycie umieścili rockowy repertuar[29], m.in. przebój „Po co wolność”. W latach 80. odbyli również trasę koncertową z zespołami KSU, Milion Bułgarów, Moskwa, Róże Europy i Variété[29].
Wiosną 1989 wystąpili na koncercie wyborczym Waldemara Fydrycha, szefa Pomarańczowej Alternatywy[30]. Kilka miesięcy później miejsce Rafała Kwaśniewskiego w zespole zajął Mariusz Majewski, a do składu Kultu wrócił Piotr Morawiec[29]. Jeszcze w tym samym roku muzycy wydali swój pierwszy album koncertowy pt. Tan, na którym umieścili materiał zarejestrowany podczas pożegnalnych koncertów z 1988, a także wcześniej niepublikowane utwory. W grudniu 1989 przez sześć tygodni przebywali w Brazylii na zaproszenie agencji „Homem de Ferro”, która zorganizowała im kilka koncertów dla tamtejszej Polonii[31]. W trakcie pobytu w kraju zagrali w spocie reklamowym tamtejszego banku stanowego Parana[32]. Pod koniec lat 80. menedżerem Kultu był Marek Jaszczur[33].
Lata 90.
Latem 1990 zakończyli współpracę z Markiem Jaszczurem, a ich menedżerką została Katarzyna Przygoda[33]. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Zic Zac w 1991 wydali, kolejny sfinansowany przez Staszewskiego, rockowy album pt. 45–89[34]. Umieścili na nim przebój „Totalna militaryzacja” z pacyfistycznym przesłaniem oraz tytułową piosenkę, opisującą minioną epokę socjalizmu za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych dygnitarzy (Władysława Gomułki, (Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego), które zostały nałożone na podkład muzyczny[35]. Utwór „45–89” zyskał dużą popularność w rozgłośniach radiowych, szczególnie w Radiu Zet i Trójce[35]. Jeszcze w 1991 wystąpili na festiwalu w Jarocinie, odbyli trasę koncertową po Czechosłowacji (jako support zespołu Dunaj) oraz, ponownie nakładem Zic Zaca, wydali album pt. Your Eyes, którym powrócili do punkowych brzmień [36]. Płytę nagrali m.in. z udziałem Janusza Grudzińskiego (który na etapie pisania piosenek przebywał we Francji) oraz z nowym członkiem Kultu, Krzysztofem Banasikiem, który grał na instrumentach smyczkowych[37]. Na albumie umieścili m.in. piosenki: „Parada Wspomnień” o stanie wojennym i antyklerykalna „Zgroza”.
W latach 90. z zespołem współpracował menedżer i promotor Andrzej Bączyński, grupa ponadto podpisała kontrakt z wytwórnią S.P. Records Sławomira Pietrzaka oraz przeniosła próby z „Hybryd” do warszawskiej „Stodoły”[38]. W 1993 w odświeżonym składzie (do grupy dołączył perkusista Andrzej Szymańczak) nagrali i wydali album pt. Tata Kazika, na którym umieścili swoje interpretacje piosenek Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego[39]. Płyta została ciepło przyjęta przez słuchaczy i odniosła sukces komercyjny, rozchodząc się w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy[40], a w stacjach radiowych była promowana utworem „Baranek”. W tym samym roku ukazała się reedycja płyty pt. Spokojnie, wzbogacona o „Czarne słońca”, piosenkę napisaną przez Kult do filmu o tym samym tytule w reżyserii Jerzego Zalewskiego.
Wiosną 1994 odbyli trasę koncertową dla amerykańskiej Polonii, dla której przez dwa tygodnie występowali w Chicago i New Jersey[41]. Po powrocie z USA nagrali, a w październiku wydali album pt. Muj wydafca[42], na którym umieścili m.in. utwory: „Dziewczyna o perłowych włosach” (cover piosenki zespołu Omega „Gyöngyhajú lány”) i „Pasażer” (cover piosenki Iggy’ego Popa „The Passenger”) oraz nową wersję „Piosenki młodych wioślarzy”. W 1995 do zespołu powrócił Piotr Wieteska, tym razem w charakterze nowego menedżera, zajmując miejsce Katarzyny Przygody[43]. Jesienią i zimą 1995 nagrali, a w 1996 wydali album pt. Tata 2, stanowiący drugi zbiór piosenek Stanisława Staszewskiego, ale też śpiewane wersje wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które wykonywał ojciec Kazika Staszewskiego[44]. Album, promowany utworem „Kochaj mnie, a będę twoją” (nagranym z gościnnym udziałem Violetty Villas, rozszedł się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy[40].
W 1998 do składu dołączył trębacz Janusz Zdunek, z którym nagrali i wydali album pt. Ostateczny krach systemu korporacji, promowany przebojami: „Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy”, „Gdy nie ma dzieci”, „Dziewczyna bez zęba na przedzie” i „Komu bije dzwon”[45]. Ostatni z utworów zadedykowali Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście Kultu, który zmarł poprzez zadławienie się gumą do żucia podczas snu, choć pośrednią przyczyną jego śmierci były narkotyki[46]. Nowym perkusistą Kultu został Tomasz Goehs z formacji Kazik na Żywo. W 1998 zespół opuścił Janusz Grudziński, którego miejsce zajął Jacek Rodziewicz, z zawodu konserwator zabytków. Również w 1998 muzycy uczestniczyli w tworzeniu pierwszej składanki Muzyka Przeciwko Rasizmowi[47], firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, oraz zagrali pierwszą Pomarańczową trasę po Polsce, którą to od tamtej pory zaczęli odbywać rokrocznie w okresie jesiennym[48].
Lata 2000.
W 2001 nagrali i wydali dwupłytowy album pt. Salon Recreativo, na którym umieścili premierowy materiał i swoje stare piosenki w nowych aranżacjach[49][50]. Album promowali singlem „Brooklyńska Rada Żydów”, do którego zrealizowali teledysk. Media obawiały się emitowania tej piosenki, choć odnosiła się ona w tekście z życzliwością do Żydów, a MTV Polska zakazała emisji teledysku do utworu[51].
W maju 2003 do zespołu dołączył saksofonista Tomasz Glazik. 5 grudnia 2005 ukazał się nowy album Kultu pt. Poligono Industrial[52], który został wydany w dwóch wersjach: standardowej i rozszerzonej o dodatkową płytę DVD z dziesięcioma teledyskami zespołu. Singlami z albumu były „Kocham cię a miłością swoją” oraz „Pan Pancerny”, który poruszał tematy religijne. Album już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnął status złotej płyty. Sami muzycy, jak później przyznawali, nie do końca byli z niego zadowoleni, zwłaszcza że nagrywali go w atmosferze konfliktu (głównie między Banasikiem a Staszewskim)[53]. 6 marca 2008 Krzysztof „Banan” Banasik opuścił Kult, a do zespołu dołączyli Wojciech Jabłoński (gitara) i Jarosław Ważny (puzon)[54]. Miesiąc później zagrali trasę koncertową po Czechach z Danielem Landą[55].
Jeszcze w 2007 zaczęli pracować nad nowym wydawnictwem o roboczym tytule Concentrazion Gigantica[56]. Album pt. Hurra! wydali w 2009[57] i promowali go singlami: „Marysia” i „Amnezja”. Album osiągnął status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w nakładzie ponad 60 tys. egzemplarzy[58]. Płytę uzupełniał suplement Karinga – Hurra! Suplement. 5 lipca w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu. Koncert trwał ponad trzy godziny i był transmitowany przez Trójkę.
Lata 2010–2019
22 września 2010 w warszawskim Och-Teatrze Kult zagrał akustyczny koncert dla telewizji MTV, który został zarejestrowany i wydany w listopadzie tego samego roku na płycie pt. MTV Unplugged[59][60]. Album został sprzedany w ponad 60 tys. nakładzie i w ponad 10 tys. egzemplarzy na płytach DVD i blu-ray[58], a sprzedaż wszystkich nośników w poszczególnych zestawach przekroczyła 200 tys., za co muzycy odebrali certyfikat diamentowej płyty[61]. W 2011 odbyli europejską trasę koncertową, która obejmowała występy dla Polonii w Bristolu, Londynie, Hadze, Paryżu i Luksemburgu[62]. Zagrali też kilka tras koncertowych pod hasłem Kult Unplugged[63]. W maju 2013 wydali album pt. Prosto[64], który uzyskał status złotej płyty. Płytę promowali utworem „Układ zamknięty”, który nagrali na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Ryszarda Bugajskiego o tym samym tytule[65].
W październiku 2016 wydali album Wstyd, a do piosenki tytułowej nakręcili teledysk w stylu 360 stopni. W grudniu wydali minialbum pt. Wstyd. Suplement 2016.
W 2019 wystąpili na 25. Pol’and’Rock Festival. We wrześniu 2020 z zespołu odeszli Tomasz Glazik i klawiszowiec Janusz Grudziński[66][67], a ich miejsca w składzie zajęli Mariusz Godzina (saksofony)[68] i Konrad Wantrych (instrumenty klawiszowe)[69]. 6 listopada ukazał się album koncertowy Kultu zawierający materiał zarejestrowany w trakcie występu zespołu na Pol’And’Rock Festival 2019[70].
Od 2020
W 2021 ukazał się album Ostatnia płyta.
Wpływ na popkulturę
O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. 2000) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.
Muzycy
- Obecny skład zespołu
- Kazimierz Staszewski – teksty, śpiew, saksofony, sampler (od 1982)
- Piotr Morawiec – gitary, banjo (1982; 1983-1987; 1988-1989; od 1989)
- Ireneusz Wereński – gitara basowa (od 1986)
- Tomasz Goehs – perkusja, instrumenty perkusyjne (od 1998)
- Janusz Zdunek – trąbka (od 1998)
- Wojciech Jabłoński – gitary (od 2008)
- Jarosław Ważny – puzon (od 2008)
- Mariusz Godzina – saksofony (od 2020)[68]
- Konrad Wantrych – instrumenty klawiszowe (od 2020)[69]
Dyskografia
Albumy
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Certyfikat | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL | |||||||||
1987 | Kult
| – | |||||||
Posłuchaj to do ciebie
| 13[72] | ||||||||
1988 | Spokojnie
| – | |||||||
1989 | Kaseta
| 7[73] | |||||||
1991 | 45–89
| 12[75] | |||||||
Your Eyes
| – | ||||||||
1993 | Tata Kazika
| – |
| ||||||
1994 | Muj wydafca
| 17[77] | |||||||
1996 | Tata 2
| 13[79] | |||||||
1998 | Ostateczny krach systemu korporacji
| – | |||||||
2001 | Salon Recreativo
| 1[81] | |||||||
2005 | Poligono Industrial
| 1[82] |
| ||||||
2009 | Hurra!
| 1[84] |
| ||||||
2013 | Prosto
| 1[86] |
| ||||||
2016 | Wstyd
| 1[89] |
| ||||||
Wstyd. Suplement 2016
| 16[92] | ||||||||
2021 | Ostatnia płyta
| 1[93] |
| ||||||
„–” pozycja nie była notowana. Notowanie OLiS obowiązuje od 2000 roku. |
Albumy koncertowe
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Certyfikat |
---|---|---|---|
POL | |||
1989 | Tan
| – | |
2010 | MTV Unplugged – Kult
| 1[95] |
|
2017 | Made in Poland
| 2[98] |
|
Made in Poland II
| 44[101] | ||
2020 | Live Pol’and’Rock Festival 2019
| 1[103] |
|
„–” pozycja nie była notowana. Notowanie OLiS obowiązuje od 2000. |
Single
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | |
---|---|---|---|
LP3 [105] | SLiP [106] | ||
1986 | Piloci / Do Ani[107] | 11/1 | – |
1990 | 45–89[108] | – | – |
1998 | Panie Waldku, Pan się nie boi czyli lewy czerwcowy[109] | 1 | 6 |
Komu bije dzwon[110] | 1 | 1 | |
Gdy nie ma dzieci[111] | 1 | 1 | |
Dziewczyna bez zęba na przedzie[112] | 1 | 4 | |
2001 | Brooklyńska Rada Żydów[113] | 3 | 8 |
Łączmy się w pary, kochajmy się[114] | 8 | 18 | |
2003 | Kazelot[115] | – | – |
2005 | Kocham cię a miłością swoją[116] | 4 | 18 |
2006 | Pan Pancerny[117] | 20 | 20 |
2009 | Marysia[118] | 1 | 7 |
2010 | Karinga – Hurra! Suplement[119] | 6 | – |
2013 | Prosto[120] | 1 | – |
2016 | Dzisiaj jest mojej córki wesele[121] | 5 | – |
2017 | Madryt[122] | 1 | 28 |
Wstyd[123] | 2 | – | |
„–” pozycja nie była notowana. |
Notowane utwory
Rok | Tytuł | Pozycja na liście |
---|---|---|
LP3 [105] | ||
1985 | Piosenka młodych wioślarzy | 15 |
1987 | Krew Boga | 1 |
Hej, czy nie wiecie | 1 | |
Whenever I Go I Wanna Go With You | 25 | |
1988 | Arahja | 1 |
Niejeden | 4 | |
1989 | Patrz! | 7 |
1990 | Oni chcą ciebie | 15 |
Wysłannik | 16 | |
1991 | Parada wspomnień | 7 |
Rząd oficjalny (Generał Ferreira) | 1 | |
6 lat później | 3 | |
1992 | Marność | 5 |
Polska | 4 | |
Czterej głupcy | 14 | |
Czarne słońca | 4 | |
Dziewczyna się bała pogrzebów | 15 | |
1993 | Baranek | 7 |
Królowa życia | 14 | |
Marianna | 29 | |
1994 | Oczy niebieskie | 9 |
Lewe Lewe Loff | 11 | |
Psalm 151 | 47 | |
1995 | Dziewczyna o perłowych włosach | 21 |
1996 | Jeśli zechcesz odejść – odejdź | 5 |
2006 | Pan Pancerny | 20 |
2010 | Arahja (Unplugged) | 3 |
Amnezja | 1 | |
2011 | Mieszkam w Polsce (Unplugged) | 6 |
2013 | Układ zamknięty | 1 |
2014 | Dzisiaj jest mojej córki wesele | 5 |
2014 | Prosto | 1 |
2016 | Madryt | 1 |
Wstyd | 2 |
Teledyski
Rok | Tytuł | Reżyseria | Album | Źródło |
---|---|---|---|---|
1985 | „Piosenka młodych wioślarzy” | Hubert Taczanowski, Tadeusz Ciesielski | Jeszcze młodsza generacja | [124], s. 44–45 |
1992 | „Czarne słońca” | Jerzy Zalewski | Spokojnie (reedycja z 1993) | [124], s. 138 |
1993 | „Polska” | Yach Paszkiewicz | Posłuchaj to do ciebie | [124], s. 100 |
„45/89” | 45–89 | |||
„Czterej głupcy” | Your Eyes | |||
„Parada wspomnień” | Yach Paszkiewicz, Beata Dunajewska | [124], s. 100, 247 | ||
„Baranek” | Jerzy Zalewski | Tata Kazika | [124], s. 269 | |
„Oczy niebieskie” | Waldemar Szarek | promujący film Oczy niebieskie | [124], s. 304 | |
1994 | „Gaz na ulicach” | Muj wydafca | [124], s. 302 | |
1996 | „Jeśli zechcesz odejść – odejdź” | Łukasz Jankowski | Tata 2 | [124], s. 330 |
1998 | „Lewy czerwcowy” | Kazik Staszewski | Ostateczny krach systemu korporacji | [124], s. 362–364 |
„Komu bije dzwon?” | Kazik Staszewski, Piotr Wieteska | [124], s. 389 | ||
„Gdy nie ma dzieci” | Sławomir Pietrzak, Aleks Kłoś, Mateusz Szlachtycz | [124], s. 368–370 | ||
„Dziewczyna bez zęba na przedzie” | Sławomir Pietrzak | [124], s. 375 | ||
2000 | „Krutkie kazanie na temat jazdy na maxa” | Kazik Staszewski | Muj wydafca | [124], s. 312 |
2001 | „Brooklińska Rada Żydów” | Sławomir Pietrzak, Kazik Staszewski, Krzysztof Banasik | Salon Recreativo | [124], s. 412–414 |
„Łączmy się w pary, kochajmy się” (wersja zasadnicza) | Kazik Staszewski | [124], s. 418 | ||
„Łączmy się w pary, kochajmy się” (wersja homeopatyczna) | [124], s. 419 | |||
2005 | „Kocham cię a miłością swoją” | Sławomir Pietrzak | Poligono Industrial | [124], s. 458–459 |
„Pan Pancerny” | Sławomir Pietrzak, Jacek Kościuszko | [125][124], s. 475 | ||
2009 | „Marysia” | P. Krawczyk, P. Czapla, R. Szermanowicz | Hurra! | [126] |
2013 | „Układ Zamknięty” | Jacek Kościuszko | Prosto | [127] |
„Dzisiaj jest mojej córki wesele” | Sławomir Pietrzak | [124], s. 549 | ||
„Prosto” | Janek Pietrzak, Janek Gierach | [128][124], s. 553 | ||
„Dobrze być dziadkiem” | Sławomir Pietrzak | [129][124], s. 554 | ||
2016 | „Madryt” | Sławomir Pietrzak | Wstyd | [130][124], s. 571 |
„Wstyd” | Sławomir Pietrzak | [124], s. 574–575 |
Filmy
Rok | Tytuł |
---|---|
1993 | Tata Kazika
|
2019 | Kult. Film
|
Uwagi
- ↑ Zespół ten został założony we wrześniu w 1981 roku przez Kazika, a nazwa zespołu pochodziła od tytułu utworu Novelty, nagranego przez zespół Joy Division. W listopadzie 1981 odbył się jedyny koncert grupy, która po trzech miesiącach została rozwiązana.
Przypisy
- ↑ Maciej Sienkiewicz: Kult. culture.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 91.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 59.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 76.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 116–117.
- ↑ a b c Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 117.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 118–119.
- ↑ a b c d Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 120.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 120–121.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 122, 164.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 121–122, 124.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 124, 134, 164.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 159.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 123, 134.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 150–151.
- ↑ a b c Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 152.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 151, 157.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 126, 153.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 153.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 166.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 153–154.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 158.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 164.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 164–166.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 166–168, 170.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 168.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 159, 172, 174.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 180–181.
- ↑ a b c Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 176.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 218.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 183–185.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 184.
- ↑ a b Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 160.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 176, 181.
- ↑ a b Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 186.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 110–111, 189–190.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 165, 189.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 256–257, 259.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 226–227.
- ↑ a b Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 264.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 241–242.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 259.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 316–317.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 263–264, 268.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 291, 313–315.
- ↑ Leszek Gnoiński, Kult Kazika, Poznań 2001.
- ↑ „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” CIĄGLE GRA. KULTOWA PŁYTA 20 LAT PÓŹNIEJ, „Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”” [dostęp 2018-01-16] (pol.).
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 318.
- ↑ a b SALON RECREATIVO – KULT. muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 344.
- ↑ Robert Monik; red. Magda Głowala-Habel: Kult zagra w Radomiu. interia360.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ a b POLIGONO INDUSTRIAL – KULT. muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 382.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 384–385.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 391–392.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 385.
- ↑ a b HURRA! – KULT. muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ a b Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32–36, 2011-03-30. Warszawa.
- ↑ Kult gwiazdą akustycznego koncertu „MTV Unplugged”. zloteprzeboje.tuba.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ a b MTV UNPLUGGED – KULT. muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ MTV UNPLUGGED KULT DIAMENTOWĄ PŁYTĄ!!!. sprecords.com.pl. [dostęp 2011-03-20].
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 320–321.
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 390.
- ↑ a b PROSTO – KULT. muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
- ↑ Staszewski i Księżyk 2015 ↓, s. 408.
- ↑ Wirtualna Polska Media S.A , Zmiany w składzie Kultu. Muzyk odchodzi po 17 latach w zespole, open.fm, 1 września 2020 [dostęp 2020-09-01] (pol.).
- ↑ Kult, facebook.com [dostęp 2020-09-09] (pol.).
- ↑ a b Kult, facebook.com [dostęp 2020-09-04] (pol.).
- ↑ a b Kult, facebook.com [dostęp 2020-09-09] (pol.).
- ↑ https://www.facebook.com/165059003536464/posts/4604594819582838/.
- ↑ Kult w bazie Discogs.com (ang.)
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 07.09.2018 – 13.09.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-09-20]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 16.04.2021 – 22.04.2021. olis.onyx.pl. [dostęp 2021-04-29]. (pol.).
- ↑ Kult (2) - 45-89, Discogs [dostęp 2021-12-23] (ang.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 09.11.2018 – 15.11.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-11-22]. (pol.).
- ↑ S.P. Records. independent.pl. [dostęp 2013-03-12]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 11.12.2020 – 17.12.2020. olis.onyx.pl. [dostęp 2020-12-24]. (pol.).
- ↑ Kult – Tata 2. muzyka.wp.pl. [dostęp 2012-06-17]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 12.10.2018 – 18.10.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-10-25]. (pol.).
- ↑ Platynowe płyty CD przyznane w 1998 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-29] .
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 01.10.2001 – 07.10.2001. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-10]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 12.12.2005 – 18.12.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-10]. (pol.).
- ↑ Kult odebrał złota płytę. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-03-12]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 12.04.2010 – 18.04.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-04-23]. (pol.).
- ↑ „Hurra” PLATYNĄ!. sprecords.com.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 13.05.2013 – 19.05.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-05-24]. (pol.).
- ↑ Kult odebrał Platynową Płytę za album „Prosto” – TopGuitar. TopGuitar. [dostęp 2013-11-12]. (pol.).
- ↑ Kult zdradza szczegóły nowego albumu. „Wstyd” ukaże się 14 października. wprost.pl. [dostęp 2016-09-20]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 14.10.2016 – 20.10.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-10-27]. (pol.).
- ↑ Platynowe płyty CD przyznane w 2017 roku, ZPAV [dostęp 2017-01-25] .
- ↑ Kult – Wstyd. Suplement 2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 28.05.2021 – 03.06.2021, olis.onyx.pl [dostęp 2021-06-10] (pol.).
- ↑ Złote płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-08-11] .
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2010 – 28.11.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-14]. (pol.).
- ↑ MTV Unplugged Kult diamentową płytą. cgm.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ Przemysław Kokot: Kult przedstawia wyjątkowy album: „Made in Poland”. wyspa.fm. [dostęp 2017-08-28]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 08.09.2017 – 14.09.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-09-21]. (pol.).
- ↑ Złote płyty CD przyznane w 2019 roku, ZPAV [dostęp 2019-06-13] .
- ↑ Kult – Made In Poland 2: Premiera nowej koncertówki zespołu. eskarock.pl. [dostęp 2018-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-05)]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 15.12.2017 – 28.12.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-01-04]. (pol.).
- ↑ Joanna Chojnacka: Kult z nowym wydawnictwem. Materiał trafi do sprzedaży 6 listopada. antyradio.pl. [dostęp 2020-10-07]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 06.11.2020 – 12.11.2020. olis.onyx.pl. [dostęp 2020-11-19]. (pol.).
- ↑ Platynowe płyty CD przyznane w 2020 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-17] .
- ↑ a b Kult – Archiwum Listy Przebojów Trójki. lp3.pl. [dostęp 2010-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-29)]. (pol.).
- ↑ Kult – Archiwum Szczecińskiej Listy Przebojów. radio.szczecin.pl. [dostęp 2010-08-10]. (pol.).
- ↑ Kult -Piloci / Do Ani. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-09)]. (pol.).
- ↑ Kult – 45 / 89. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-17)]. (pol.).
- ↑ Kult – Panie Waldku, Pan się nie boi, czyli lewy czerwcowy. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)]. (pol.).
- ↑ Kult – Komu bije dzwon. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-17)]. (pol.).
- ↑ Kult – Gdy nie ma dzieci. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)]. (pol.).
- ↑ Kult – Dziewczyna bez zęba na przedzie. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-17)]. (pol.).
- ↑ Kult – Brooklyńska Rada Żydów. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-16)]. (pol.).
- ↑ Kult – Łączmy się w pary, kochajmy się. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-01)]. (pol.).
- ↑ Kult – Kazelot. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-16)]. (pol.).
- ↑ Kult – Kocham cię a miłością swoją. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)]. (pol.).
- ↑ Kult – Pan Pancerny. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-16)]. (pol.).
- ↑ Kult – Marysia. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-14)]. (pol.).
- ↑ Kult – Karinga – Hurra! Suplement. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)]. (pol.).
- ↑ Kult – Prosto. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-14)]. (pol.).
- ↑ Daniel Wolak , Dzisiaj jest mojej córki wesele – Kult – SPCDS 01/15 / 5908294644441 – CDs – 2015 :: Archiwum Polskiego Rocka, Archiwum Polskiego Rocka [dostęp 2017-02-01] (pol.).
- ↑ Madryt – Kult :: discogs, Discogs [dostęp 2017-02-15] (ang.).
- ↑ Kult (2) – Wstyd, Discogs [dostęp 2018-06-18] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Wiesław Weiss: Kult – biała księga, czyli wszystko o wszystkich piosenkach. Warszawa: Kosmos Kosmos, 2017. ISBN 978-83-942140-7-4.
- ↑ 15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-10]. (pol.).
- ↑ Zobacz nowy teledysk Kultu. muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-03-12]. (pol.).
- ↑ Kult – Układ Zamknięty. film.wp.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ PREMIERA: Kult „Prosto” – zobacz teledysk do najnowszego singla!. eskarock.pl. [dostęp 2016-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-29)]. (pol.).
- ↑ Kult „Dobrze być dziadkiem” – teledysk do nowego singla. eskarock.pl. [dostęp 2016-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-29)]. (pol.).
- ↑ Zobacz klip do piosenki „Madryt”. Kult powraca!. wpolityce.pl. [dostęp 2016-10-29]. (pol.).
Bibliografia
- Kazik Staszewski , Rafał Księżyk , Idę tam, gdzie idę. Autobiografia, Wydawnictwo Kosmos Kosmos, 2015, ISBN 978-83-942140-1-2 .
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona zespołu. [dostęp 2011-04-17]. (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Aotearoa, Licencja: CC BY 3.0
Członkowie zespołu Kult ze złotymi płytami za album Prosto w czasie podpisywania płyty 10 czerwca 2013 roku w warszawaskim klubie Kosmos Kosmos
Autor: Maciek80, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tomasz Goehs in concert with KULT (Wytwornia / Lodz / 26.10.2014)
Autor: , Licencja: CC BY 4.0