Kult roślin w Indiach

Kult roślin w Indiach ma długą historię. W religiach dharmicznych od tysiącleci wiele gatunków roślin pojawia się nie tylko w mitach, lecz również współcześnie stanowi istotną część kultu religijnego. Wielu z nich przypisuje się znaczenie magiczne i lecznicze. Prawie wszystkie rośliny uznane za święte wykorzystywane są również szeroko w ajurwedzie, tradycyjnym systemie medycyny hinduskiej.

Kwiaty, liście i owoce

Poszczególne części roślin (kwiaty, gałązki, liście, czasami owoce) są ofiarowywane podczas obrzędów w świątyniach. Powszechne w Indiach jest użycie pięciu rodzajów świętych liści podczas ceremonii religijnych:

  • pipalu
  • gularu
  • pilkhanu
  • bargadu
  • mango

Większość z roślin posiada symboliczny związek z jakimś bóstwem[1], np. niezwykle toksyczna i halucynogenna datura zostaje powiązana ze "straszliwym" (Bhajrawa) bogiem Śiwą, lotos z łaskawą boginią Lakszmi itd. Istnieje wiele wzmianek w Puranach, starożytnych tekstach mitologicznych. Łuk Kamy, boga miłości, jest ozdobiony kwiatami pięciu roślin: asioki, mango, navamal lika (Ixora parviflora), padmy - różowego lotosu (Nelumbe nucifera) i kamali, niebieskiego lotosu (Nympha stellata).

Istnieje wiele skodyfikowanych zasad stosowania kwiatów podczas obrzędów, np. z pewnymi wyjątkami nie używa się kwiatów, które spadły na ziemię, boginiom ofiaruje się najczęściej kwiaty w kolorze czerwonym itd. Obowiązują różne tabu: kwiatów sirisa (Albizzia lebbeck) nie można używać podczas pudży na cześć Ganeśa, zaś widźaja sala (Pterocarpus marsupium) w obrzędach na cześć Śiwy). Obrzędy wykonywane są w ściśle określonym czasie, tzn. zgodnie z tradycyjnym hinduskim kalendarzem świąt i wskazaniami astrologii indyjskiej.

Nazwa indyjskaNazwy botaniczneBóstwoZnaczenie kultoweGrafika
Tulsi, tulasiBazylia azjatycka, Ocimum tenuiflorumKrysznaUschnięte i opadłe liście tulasi ofiarowywane są Wisznu (Krysznie) wraz z pożywieniem podczas codziennych rytuałów. Intonuje się wtedy modlitwę Tulasi Pranam, której znaczenie jest następujące: "Ofiarowuję moje wielokrotne pokłony Wrindzie, Śrimati Tulasi Dewi, która jest bardzo droga Keśawie. O bogini, obdarzasz służbą oddania dla Kryszny i posiadasz najwyższą prawdę." Podczas wisznuickiej pudźi, liście składane jako ofiara upawastra (oznaczająca ubrania dla bóstwa)[2].
Tulsi
DhatūrāBieluń, DaturaŚiwa[3]Kwiaty datury często są widoczne w płomiennym kręgu, otaczającym tańczącego Śiwę; datura jest tabu dla Wisznu[1]
Devil's Trumpet, Horn of Plenty, Downy Thorn Apple (Datura metel).jpg
Amla, amalaka, ambala, nelliPhyllanthus emblica, Emblica officinalisBrahmaWyrosła z łez Brahmy
Amla
Dźuhi, usimalligaiJaśminDewiKwiaty jaśminu mogą być ofiarowywane wszystkim bóstwom
Jaśmin
Padma, pundarikaLotos Nelumbo nuciferaBudda, Lakszmi, MuruganSymbol czystości - dzięki mikroskopijnym strukturom woskowym na powierzchni nie przylega doń brud, mimo że rośnie w mulistych zbiornikach wodnych
Kwiat lotosu
Nil kamalaNymphaea stellata tzw. niebieski lotosLakszmiNymphaea stellata, Myanmar.jpg
Venu, bamsBambusŚiwa, WisznuAtrybut KrysznyBamboo Forest.jpg
PaćuliPaczuliKrysznaPaczuli rozpropagował na Zachodzie zwłaszcza ruch Hare Kryszna, według którego jest to roślina, którą zamieszkuje Kryszna[4].
Kwiaty paczuli
GańdźaKonopie indyjskie, Cannabis sativaŚiwaPalone rytualnie przez sadhu śiwaickich, zwłaszcza podczas święta Śiwaratri[5]
Cannabis
.
ĆandanaSandałowiecWszystkie bóstwaPastą z drzewa sandałowego naciera się posągi bóstw
Sandałowiec
HaldiOstryż, KurkumaDurgaPastą z kurkumy naciera się posągi bóstw, najbardziej spektakularny obrzęd tego typu odbywa się podczas Mahamasztakabhiśeka w Śrawanabelagola, gdy pastą z kurkumy nacierany jest olbrzymi kamienny posąg Gomateśwary[6].
Templekerala (27).jpg
GurhalKetmia róża chińskaKaliKwiaty hibiskusa ofiaruje się zwłaszcza podczas obchodów święta Durga pudźa[7]
Hibiscus rosa-sinensis.JPG
PanPieprz żuwny, pieprz betelowy, betel, Piper betleLakszmiJest obiektem kultu w tradycji Barui w Bengalu. Jego znaczenie religijne opisane jest w tekście Radźnirghantha[8]. Jego liście wykorzystywane są w trakcie hinduistycznej ceremonii ślubnej.Piper betle plant.jpg
KuśaTrawa kuśa, Desmostachya bipinnata, Pos cynosuroidesStosowana jest w prawie wszystkich ceremoniach pudźa i jadźńa
DurwaTrawa durwa, Agrostis linearisGaneśaJest ofiarowana Ganesi podczas obrzędów
KanerOleanderŚiwa DewiW Tamilnadu czasem jako sthalawryksza. Kwiaty ofiarowane zarówno Siwie, jak i Dewi (w przypadku oleandru, lotosu i róży kwiaty nie muszą być czerwone)[9]
Oleander
PalaśButea monospermaBrahma, Śiwa, Wisznu; KaliZ drewna robi się święte naczynia i laski bramińskie; czerwone kwiaty ofiarowane są podczas krwawych ofiar na cześć bogini Kali; liście (brahma pattra) służą braminom po inicjacji jako talerze do jedzenia; suche gałązki używane są podczas obrzędu homa[10].
Butea monosperma1.jpg
Pakur, pakar, pilkhan[11][12]Ficus lacorLiście należą do pięciu najbardziej świętych
Sim, soma latāSarcostema acidumSfermentowany sok tej rośliny spożywano rytualnie w starożytności pod nazwą soma[13]
Ak, arka, erukkuCalotropis giganteaŚiwaKwiaty ofiarowane są podczas Śiwapudźa
ArkaAsclepias giganticaRawi
IkhTrzcina cukrowaGaneśaJednym z atrybutów Ganeśa jest łuk zrobiony z łodygi trzciny cukrowej, z którego strzela ukwieconymi strzałami (puszpaśara), wskazując właściwą drogę[14]
Kaćnar[15]Bauhinia zmiennaŚiwaKwiaty ofiarowywane są Śiwie[16]
Nagalingam, nagapuszpamCzerpnia gujańskaŚiwaKwiat przypomina kaptur tysiącgłowej kobry nad ŚiwalingąAbrico de Macaco.JPG
AparadźitaClitoria ternateaDurgaKwiat przypomina żeńskie organy płciowe, z tego względu roślina jest uważana za wcielenie bogini Durgi[17].Clitoria MS4124.JPG
PannirGuettarda speciosaMurugan, Śiwa, WisznuW Tirućendur wiernym oferowany jest wibhutiprasadam (święty popiół) z liści panniru.Guettardia2.jpg
Punnai, sultan ćampaCalophyllum inophyllumMurugan, ŚiwaKwiaty są składane w ofierze Śiwie podczas porannej pudży

Drzewa

  • Kult drzew na Półwyspie Indyjskim datowany jest od czasów przedaryjskich. Drzewa symbolizują płodność, witalność i moc siły wegetacji[18].

Reprezentowały też łącznik pomiędzy niebiosami i ziemią[19].

  • Wzmianki o szczególnych drzewach obfitują w mitologii indyjskiej. W niebiańskim ogrodzie boga Indry, zwanym Nandana, znajduje się pięć specjalnie wyróżnionych drzew (pańćawryksza):
    • mandara (Erythrina sricta), której cień uwalnia od dolegliwości i zmartwień;
    • paridźata (Nyctanthes arbor-tristis);
    • samantaka, wzmacniająca męską płodność;
    • harićandana, czyli sandałowiec (Santalum album), który pomijając już piękny zapach, odstrasza złe duchy;
    • kalpataru, posiadające moc spełniania życzeń (Sisyrinchium bermudianum).

Niektóre drzewa związane są w z poszczególnymi bóstwami lub postaciami mitologicznymi, np. mędrzec Markandeja schronił się w konarach bargadu podczas potopu.

  • Kodeks prawny Manusmryti zawiera listę kar za krzywdzenie drzew[20].
  • W wielu świątyniach ważnym elementem kultowym jest święte drzewo, tzw. sthala wrykszam[21].
  • Niezależnie od kultu świątynnego, w Indiach zachowała się tradycja utrzymywania świętych gajów, co służyło między innymi zachowaniu gatunków szczególnie ważnych ze względu na swoje właściwości lecznicze. Przykładowo w Ghatach Zachodnich w stanie Maharasztra istnieje ponad 200 świętych gajów, zwykle poświęconych Matce Ziemi[18]. Zabronione są tam polowania, wypas zwierząt, a drewno pozyskać można dopiero jak drzewo uschnie.
  • Kult drzew stanowi również ważny element hinduizmu ludowego i śaktyzmu, według którego drzewa zamieszkują żeńskie duchy, zwane jakszi.
Nazwa indyjskaNazwy botaniczneBóstwaZnaczenie kultoweGrafika
Vata, wad, bargadFigowiec bengalski
(Ficus indica)
BrahmaSymbolizuje nieśmiertelność - dzięki swym korzeniom powietrznym może się rozrastać praktycznie w nieskończoność. Związany jest również z Kryszną, który bawił się pod nim w dzieciństwie
Banyan
Pippala, pipal, aśvatthaFigowiec pagodowy
(Ficus religiosa)
Budda, Wisznu, Śiwa[22]. | Według tradycji pod tym drzewem Budda osiągnął oświecenie. W hinduizmie drzewo to jest łącznikiem między ziemią a niebiosami oraz symbolem trimurti i wiedzy duchowej[23].
Pipal
Bilva, belKleiszcze smakowite (Aegle marmelos)Śiwa[24]Liście klejowca wykorzystywane są do celów rytualnych podczas święta Mahaśiwaratri. Wtedy dekoruje się nimi szczyt lingi w świątyniach śiwaickich.
Liście bilva
MatulingaCytron (Citrus medica)ŚiwaW hinduizmie drzewo to, pod nazwą sanskrycką matulinga, stanowi atrybut w przedstawieniach postaci boga Śiwy[25]. Symbolizuje niezliczone atomy, będące nasionami, z których powstał wszechświat[25].
Citrus medicus fruit.jpg
Śiwalingi, lingini[26]Dipocyclos palmatusŚiwaUżywane w magii sympatycznej - ponieważ nasiona przypominają kształtem męskie genitalia, znachorzy zalecają ich spożywanie ciężarnym kobietom, pragnącym urodzić męskiego potomka[27].
Harada, haritakiTerminalia chebulaIndraW mitologii: gdy Indra pił amrytę, kropla nektaru spadła na ziemię i wyrosła haritaki[28].Harra (Terminalia chebula) hanging fruit at 23 Mile, Duars, WB W IMG 5902.jpg
RudrakszaMala wąskolistna
(Elaeocarpus angustifolius)
ŚiwaZ owoców wykonuje się różaniec śiwaicki[29].
Kadamba[30]Neolamarckia cadambaRadha i Kryszna; Dewi (Parwati)Ze względu na powiązanie tego drzewa z historią miłości Radhy i Kryszny powszechnie jest uważane za drzewo zakochanych; niezależnie od tego wiele bogiń określanych jest atrybutem "kadamba vane vasini" (mieszkająca w gaju kadambowym)[31].
ParidźataNyctanthes arbor-tristisWisznu, LakszmiTo jedno z pięciu rodzajów drzew kalpawryksza rosnących w dewaloce. Jest wzmiankowane w micie amrytamanthana i Wisznupuranie.
AśokaSaraca indicaWisznu, BuddaW tekstach sanskryckich często mylona z drzewem śala, pod którym narodził się Budda Siakjamuni.
Sita-Ashok (Saraca asoca) flowers in Kolkata W IMG 4146.jpg
Dźambul, dźamun, dźambolanCzapetka kuminowa
(Syzygium cumini)
RamaRama podczas swego wieloletniego wygnania żywił się owocami drzewa dźambu, z tego powodu uważane są one, zwłaszcza w Gudżaracie, za pokarm bogów.
India Goa Jambul Fruit.jpg
MahuaMadhuca longifoliaŚiwa (Madhuca)Ze względu na swoją pożyteczność, drzewo to jest uznawane za święte przez członków leśnych plemion (tzw. Scheduled Tribes), którzy starają się je chronić.
Liście
Kela, KadaliBananowiec
(Musa paradisiaca)
Parwati, Nanda dewi, Kali, Lakszmi, Sakambhari i Wanadurga, Ganeśa.Wielowarstwowa łodyga bananowca jest symbolem znaczenia mantry Neti neti[32].

W kulcie jest używane podczas Lakszmi pudźy i Durga pudźy (wtedy jest kąpane i ubierane w szaty analogicznie jak posążki bóstw hinduistycznych). Z łodyg robi się ceremonialne bramy, zaś liśćmi pokrywa świąteczne pawilony.

Fiore di banano.jpg
AmraMango indyjskie
(Mangifera indica)
Murugan, Lakszmi, Gandharwa, Gowardhan[33]Liście mango używane są: w ceremoniach jadźńa, do dekorowania naczynia Lakszmi Ghata, jak również podczas hinduistycznej ceremonii ślubnej. Z drewna wykonuje się tron ceremonialny.
MANGO249.JPG
AmaltasStrączyniec cewiasty
(Cassia fistula)
ŚiwaŻółte kwiaty symbolizują szczęście zesłana przez Śiwę. Są wykorzystywane w rytuałach związanych z keralskim świętem Vishu
Cassia fistula.jpg
Kapur, KarpuraCynamonowiec kamforowy
(Cinnamomum camphora)
ĆandraW hinduizmie jego znaczenie kultowe zostało objaśnione w tekście Suśrutasamhita. Sutry wspominają również o rytualnym spożywaniu soku tego drzewa[34].

Cynamonowiec jest używany podczas hinduistycznej ceremonii ślubnej, jak również podczas ofiar ogniowych hawan i jadźńa.

Cinamommum camphora fruit.JPG
DeodarCedr himalajski
(Cedrus deodara)
ŚiwaCzczony zwłaszcza w Kaszmirze i Pendżabie. Nazwa sanskrycka deva-dara oznacza dosłownie "boskie drzewo". Według tradycji sam Śiwa medytował pod deodarem.
Cedrus deodara JPG1a.jpg
PalaChlebowiec różnolistny
(Artocarpus heterophyllus)
MuruganOwoce tego drzewa (dżakfrut) są jednymi z trzech owoców (oprócz mango i bananów) składanych w ofierze.
Artocarpus heterophyllus 1.jpg
AnarGranatowiec właściwy
(Punica granatum)
Lalita, Gauri, wszystkie bóstwaKwiaty używane w ceremoniach religijnych, owoce trzymane w estymie ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Istnieje przysłowie w hindi "ek anar, sau bimar" (Jeden granat na sto chorób).
NimMiodla indyjska
(Azadirachta indica)
ŚitalaKwiaty są spożywane rytualnie podczas noworocznych świat ugadi i gudhi padwa. Liście również wykorzystuje się podczas rytuałów Śitala pudźaNeem (Azadirachta indica) leaves & flowers in Kolkata W IMG 6199.jpg
SamiFigowiec benjamina
(Ficus benjamina)
HanumanDrewno wymagane w sztucznych ogniach w świątyniach Nepalu[35].Ficus benjamina B.jpg
Gular, dumriFicus racemosaJeden z pięciu najbardziej świętych liści, używanych podczas pudżyFicus racemosa fructescence.jpg
BerGłożyna pospolita
(Zizyphus jujuba)
RamaW Ramajanie stara kobieta o imieniu Sabari ofiarowała owoce beru Ramie i Lakszmanie. Drzewo ber jest czczone również w sikhizmie - rośnie na terenie Złotej Świątyni w Amritsarze[36].Ziziphus mauritiana fruit 2.jpg
SalaShorea robustaBuddaBudda urodził się i zmarł pod tym drzewemSal (Shorea robusta)- old leaf at Jayanti, Duars W Picture 122.jpg
Semul, ilavuBombax ceibaLakszmi ParwatiCzerwone kwiaty ofiarowane są Lakszmi lub ParwatiBombax-flower-leaf.jpg
ŚriphalaKokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera)WarunaZe względu na wszechstronne zastosowanie uważana za kalpawryksza (drzewo spełniające życzenia), orzechy kokosowe używane są podczas rytuałów.Cocos nucifera8.jpg
ĆampaPlumeria (Plumeria)DewiZwana "temple flower" lub "pagoda tree", drzewko często sadzone przy świątyniach i na cmentarzach buddyjskich i muzułmańskich jako symbol nieśmiertelności. Z kwiatów robi się girlandy zwane ćampakmala, jako dary ofiarne dla bóstw[37].Plumeria-1-KayEss-1.jpeg
ĆampakaMichelia champacaŚiwa. KamaDrzewo często sadzone wokół świątyń hinduskich. Jego kwiaty o żółtym kolorze, ofiarowane są Śiwie - wspomina o tym Adi Śankara[38].Magnolia1.jpg
Marudham, ardźunaMigdałecznik arjuna
(Terminalia arjuna)
MuruganCzczone jako sthalawrykszam w świątyni Dandajudhapani w Marudamalai (Coimbatore)TerminaliaArjunaMelpatti.jpg
Bakula, mahizham, kesaraMimusops elengiMurugan, Śiwa, Wisznu, wszystkie bóstwaKobiety pragnące urodzić chłopca zawieszają malutką kołyskę na drzewie, w przypadku innych życzeń należy przyczepić do tego drzewa nić; nitki te zdejmowane są po spełnieniu życzenia. Czczone również w dżinizmie i buddyzmie, drzewo to rośnie m.in. przy stupach w Amarawati i Sanći[21].Maulsari (Mimusops elengi) trees in Kolkata W IMG 2848.jpg
KuraWebera corymbosaMurugan, ŚiwaKobiety pragnące urodzić chłopca zawieszają malutką kołyskę również na tym drzewie; w świątyni Tiruvidaikali mleko oferowane jest świętej kobrze (naga), mieszkającej w dziupli drzewa sthalawryksza.
PadhiriStereospermum suaveolensMurugan UmaCzęsto jako sthalawryksza w Tamilnadu[39]
Vanni, samiProsopis spicigeraMurugan, DurgaDrzewo dające siłę do odniesienia zwycięstwa, czczone zwłaszcza podczas święta dasara[40].
Kal athiFicus retusaMuruganDrzewo czczone zwłaszcza w Tirupparankunram koło Maduraju, jednym z sześciu miejsc związanych z Muruganem (poślubił on tam Dewasenę).

Przypisy

  1. a b Hinduism Today - Authentic resources for a billion-strong religion in renaissance, hinduismtoday.com [dostęp 2021-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2008-08-07] (ang.).
  2. Louis Frédéric: Słownik cywilizacji indyjskiej. Przemysław Piekarski (red.nauk.). Wyd. 1. T. 2. Katowice: Wydawnictwo "Książnica", 1998, s. 331. ISBN 83-7132-370-0.
  3. Robert “Rio” Hahn, FRGS, FN’86: Swami’s Sacred Plant. A Report of Unprecedented Datura Use in Nepal (ang.). VERNAL EQUINOX 2003 VOLUME XII, NUMBER 1. [dostęp 2009-04-13].
  4. #1031906, www.organicthailand.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05].
  5. Indian Hemp Drugs Commission Report - Social and Religious Customs
  6. Loading, mysoretourism.org [dostęp 2018-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-07].
  7. Durga Puja, www.onlinedarshan.com [dostęp 2017-11-24].
  8. Gautam Chatterjee: Sacret Hindu Symbols. Wyd. 2. New Delhi: Shakti Malik, Abhinav ublications, 2001, s. 107. ISBN 81-7017-397-3. (ang.)
  9. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)].
  10. Butea monosperma (Lam.) Taub, iu.ff.cuni.cz [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  11. Herb Names. [dostęp 2009-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-21)].
  12. Welcome To Indian Medicinal Plants Database, National Medicinal Plants Board, www.medicinalplants.in [dostęp 2017-11-24].
  13. somā, iu.ff.cuni.cz [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  14. Himalayan Academy Publications - Loving Ganesha, www.himalayanacademy.com [dostęp 2017-11-24].
  15. Bauhinia purpurea | Fabaceae (pea, or legume family) » Bauhi… | Flickr, www.flickr.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  16. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-27)].
  17. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-15)].
  18. a b Myśl ekologiczna w hinduizmie. Człowiek jako część stworzenia. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 103, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  19. Świat boski. W: Marilia Albanese: Starożytne Indie. Natalia Ossowska (tł.). Wyd. 1. T. 1: Starożytne Indie. Historia kultury hinduskiej. Barcelona: Ediciones Folio S.A, 2007, s. 58, seria: Wielkie cywilizacje. ISBN 978-84-413-2748-1.
  20. Myśl ekologiczna w hinduizmie. Człowiek jako część stworzenia. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 103, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  21. a b Sacred Trees in Murukan Temples, murugan.org [dostęp 2017-11-24].
  22. I.8. Panchakroshi: Pilgrimage on Cosmic Route. W: Rana P.B. Singh, Pravin S. Rana: Banaras Region. A Spiritual & Curtular Guide. Wyd. 1. Varanasi: Indica Books, 2002, s. 169. ISBN 81-86569-24-3. Cytat: old holy fig trees (Ficus religiosa) associated with Shiva.
  23. Myśl ekologiczna w hinduizmie. Człowiek jako część stworzenia. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 102, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  24. 1 Aegle marmelos Correa, www.hort.purdue.edu [dostęp 2017-11-24].
  25. a b Agnieszka Sylwia Staszczyk: Tworzenie i konsekracja boskich przedstawień w sztuce hinduistycznej. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Nariton, 2007, s. 78, seria: Artystyczny Orient Seria Pracowni Sztuki Orientu UMK i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu. ISBN 978-83-7543-001-1.
  26. Lingini, Indian Medicinal Plants, www.indianetzone.com [dostęp 2017-11-24].
  27. Article By Pankaj Oudhia. [dostęp 2009-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-29)].
  28. Ayurveda plants Terminalia chebula. [dostęp 2009-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-30)].
  29. Hinduism Guide - Saranam | Rudraksha / RudrakshaBeads. [dostęp 2009-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-23)].
  30. The Hindu : Metro Plus Madurai : Nature’s unsung heroes. [dostęp 2009-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-02)].
  31. Immortal Kadamba Tree - Shakti Sadhana - IndiaDivine.org, www.indiadivine.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  32. Gautam Chatterjee: Sacret Hindu Symbols. Wyd. 2. New Delhi: Shakti Malik, Abhinav ublications, 2001, s. 104-105. ISBN 81-7017-397-3. (ang.)
  33. Gautam Chatterjee: Sacret Hindu Symbols. Wyd. 2. New Delhi: Shakti Malik, Abhinav ublications, 2001, s. 106. ISBN 81-7017-397-3. (ang.)
  34. Gautam Chatterjee: Sacret Hindu Symbols. Wyd. 2. New Delhi: Shakti Malik, Abhinav ublications, 2001, s. 111. ISBN 81-7017-397-3. (ang.)
  35. Religious and Spiritual Values of Forest Plants in Nepal, www.fao.org [dostęp 2017-11-24].
  36. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)].
  37. SAIJIKI FOR KENYA AND TROPICAL REGIONS: Frangipani, Plumeria, kenyasaijiki.blogspot.com [dostęp 2017-11-24].
  38. Umysłowa uczta Śiwy. W: Anna Rucińska: Hymny Siankary. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Miniatura, 2006, s. 83,151. ISBN 83-7081-710-6.
  39. » About srirealestates
  40. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-07)].

Media użyte na tej stronie

Cannabis 01 bgiu.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bogdan (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
cânepă
TerminaliaArjunaMelpatti.jpg
Autor: Shyamal, Licencja: CC BY 3.0
Large Terminalia arjuna in the Javadi Hills near Melpatti, Tamil Nadu
Abrico de Macaco.JPG

Jardim Botânico do Rio de Janeiro - Fevereiro de 2006

Descrição
Flor de Abricó de Macaco - Couroupita guianensis - Foto tirada no Jardim Botânico do Rio de Janeiro/Brasil com Sony Ericsson k750i exposição 1/60 abertura f/2.8
Madhuca indica (Mahua) in Hyderabad, AP W IMG 0068.jpg
Autor: J.M.Garg, Licencja: CC BY-SA 4.0
Honey tree, Butter tree, Madhuca, moha, mohua, madhuca, illuppai, kuligam, madurgam, mavagam, nattiluppai, tittinam, mahwa, mahua, mowa, moa or mowrah Madhuca longifolia var. latifolia in Hyderabad , India.
Butea monosperma1.jpg
Autor: Santosh Chandran from New Delhi, India, Licencja: CC BY 2.0
These are flowers of the tree called 'Butea monosperma' or more commonly called 'Flame of the Forest'. It is also locally called 'Palash' in India. A beautiful tree with flame red flowers, looks surreal in the midst of a forest.
Hibiscus rosa-sinensis.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
RudrakhsaFruit.jpg
(c) Kapilsubbu, CC-BY-SA-3.0
Taken by myself, Kapil Subramanian, not copyrighted, free for use.
Phyllanthus officinalis.jpg
Autor: L. Shyamal, Licencja: CC BY 2.5
Phyllanthus officinalis
Ziziphus mauritiana fruit 2.jpg
Autor: Ethel Aardvark, Licencja: CC BY 3.0
Ziziphus mauritiana fruit and foliage, Mount Archer National Park, Rockhampton
Photograph of Jaya Sri Maha Bodhi Anuradhapura Sri Lanka.jpg
Autor: A Derivative Work by MediaJet, from Images Credited above., Licencja: CC BY 2.0
Sacred Bodhi before c.1913 (color-corrected to remove red hue) and in the recent past.
Plumeria-1-KayEss-1.jpeg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ficus racemosa fructescence.jpg
Autor: Ethel Aardvark, Licencja: CC BY 3.0
Ficus racemosa fruit. Cauliflory
Bamboo Forest.jpg
Autor: annieo76 (Flickr profile), Licencja: CC BY 2.0
Bamboo
Starr 041014-0034 Calotropis gigantea.jpg
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Calotropis gigantea (habit). Location: Kahoolawe, Honokanaia
Ficus benjamina B.jpg

Stem of very large Ficus benjamina in the botanic garden at Peradenia, a suburb of Kandy (Sri Lanka).

Pozycja fotografa 7° 16′ 12,35″ N, 80° 35′ 41,04″ E Kartographer map based on OpenStreetMap. To i inne zdjęcia na: OpenStreetMap info

Other images of the same tree

Nymphaea stellata, Myanmar.jpg
Autor: worak, Licencja: CC BY 2.0
Blue water lily (Nymphaea capensis)
Templekerala (27).jpg
Autor: Photo: Soman, Licencja: CC BY 2.5
Hindu temple in Kerala. Two statues of snakes covered in turmeric and an oil lamp between them.
Fiore di banano.jpg
Autor: photo taken by Ilaria Camprincoli, Licencja: CC BY-SA 2.5
Fiore di banano (Musa ×paradisiaca), pianta del Giardino dei Semplici di Firenze
Starr 061223-2719 Bauhinia sp..jpg
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Bauhinia sp. (leaves and flowers). Location: Maui, Makawao
Magnolia1.jpg
Autor: El Denis Conrado, Licencja: CC-BY-SA-3.0
en la urbo Lavras, MG., Brazilo
Cocos nucifera8.jpg
Autor: Kurt Stüber [1], Licencja: CC-BY-SA-3.0

Species: Cocos nucifera
Family: Arecaceae

Image No. 9
Citrus medicus fruit.jpg
Autor: de:Benutzer:K reger (Klaus Reger), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fruit of the Citron (Citrus medicus). Originally uploaded to German wikipedia by de:Benutzer:K reger
Guettardia2.jpg
Guettarda speciosa, cultivated at resort, South Molle Island, Queensland, Australia
MANGO249.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Da~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mango, April 2005, ownn tree, own work
Santalum album (Chandan) in Hyderabad, AP W2 IMG 0023.jpg
Autor: J.M.Garg, Licencja: CC BY-SA 4.0
White or East Indian Sandalwood or Chandan Santalum album in Hyderabad , India.
Artocarpus heterophyllus 1.jpg
Autor: tomsaint11, Licencja: CC BY 2.0
Artocarpus heterophyllus
Flower & flower buds I IMG 2257.jpg
(c) I, J.M.Garg, CC BY-SA 3.0
Harshingar or Parijat Nyctanthes arbor-tristis in Kolkata, West Bengal,Gang Siuli in Odisha, India, Siuli in Assam, India.
Bombax-flower-leaf.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cinamommum camphora fruit.JPG
Autor: B.navez, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Camphor tree (Cinamommum camphora) - fruit, Réunion island
Clitoria MS4124.JPG
Autor: Marco Schmidt, Licencja: CC BY-SA 2.5
Flower of a Clitoria species. Ornamental plant in a garden in Pô, Burkina Faso.
Cassia fistula.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Peter1968 z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY 2.5

Photograph of the flowers of Cassia fistula, taken by myself

Larger version 1600x1200 463KB
Devil's Trumpet, Horn of Plenty, Downy Thorn Apple (Datura metel).jpg
Autor: This photo was taken by Dave Whitinger, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Devil's Trumpet, Horn of Plenty, Downy Thorn Apple (Datura metel 'Double Blackcurrant Swirl')
Pogostemon cablin 001.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Valérie75 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Pogostemon cablin 17 juin 2006

Vieux jardin botanique de Göttingen
India Goa Jambul Fruit.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Fredericknoronha (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Jambuls, or the jumblum (Java plum) fruit from Goa, India. Photo by Frederick "FN" Noronha. fredericknoronha@gmail.com
Nerium-oleander-20070918.JPG
Autor: Miwasatoshi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nerium oleander, cultivated, Arizona State University, Tempe, Arizona (Hayden Lawn)
Ocimum tenuiflorum1.jpg
Image of a Tulsi plant, also known as Holy Basil. I took the image myself in Aug 2006
Big Bangalore Banyan.jpg
Autor: Ramon, Licencja: CC BY-SA 2.0
Underneath the aptly named "big banyan tree". This single tree covers around 3 acres.
Big Banyan