Kultura Olmeków

Położenie miejscowości Olmeków

Ślady osad ludzkich w Ameryce, szacowane na lata 1600-900 p.n.e., znalezione na obszarach Wyżyny Meksykańskiej, przylegających do Zatoki Meksykańskiej. Zamieszkiwały je plemiona indiańskie nazwane umownie Olmekami, prowadzące pierwotnie na wpół koczowniczy tryb życia. Nie znali koła i nie używali zwierząt jucznych. Trudnili się rybołówstwem, myślistwem, także rolnictwem. Uprawiali dynię, fasolę, bawełnę, a głównie kukurydzę, której początki uprawy w Ameryce szacuje się na ok. 2700 r. p.n.e. Posiadali też umiejętność tkactwa i garncarstwa.

Sztuka Olmeków

Butelka w stylu olmeckim z Las Bocas (1100–800 p.n.e.)

Początki sztuki olmeckiej datowane są na 1200 r. p.n.e., najważniejsze stanowiska archeologiczne związane z Olmekami to San Lorenzo Tenochtitlán, La Venta, Tres Zapotes oraz Cerro de las Mesas.

Rzeźba

Olmekowie rzeźbili w kamieniubazalcie, jadeicie, serpentynicie lub nefrycie oraz w glinie. Wśród znalezisk olmeckich natrafiono także na drobne wyroby: biżuterię, posążki i figurki zwierząt i ludzi.

Bazalt był sprowadzany z odległości ponad 80 km, z gór Tuxtla, obsydian z gór Gwatemali (np. El Chayal lub San Martín Jilotepeque) lub ze stanu Puebla, z odległości 200 do 400 km. Również jadeit, serpentynit ani nefryt nie występują w miejscu rozwoju cywilizacji olmeckiej. Olmekowie szczególnie wysoko cenili jadeit.

Kamienne głowy

Głowa olmecka – skansen w La Venta

Z kulturą olmecką związane są ogromne głowy wykonane w kamieniu (są to być może wizerunki kapłanów Jaguara), wykonane z bazaltu. Wszystkie mają podobne, negroidalne rysy twarzy.

Religia

Z okresem rozwoju kultury olmeckiej związane jest powstanie religii wraz z panteonem bóstw przejętych później z różnymi modyfikacjami przez inne kultury Ameryki, narodziny państwa teokratycznego i hierarchizację społeczeństwa. Sądząc po ilości wyobrażeń ważną postacią związaną z mitologią olmecką był jaguar, najprawdopodobniej symbol sił natury. Przedstawiano go jako całą postać, głowę, paszczę lub człowieka z głową jaguara o ludzkiej twarzy. W La Venta odnaleziono maskę jaguara zrobioną jako mozaika z serpentynu. Zagadkowe jest ukrycie jej pod grubą warstwą cegieł (adobe). Pod cegłami natrafiono na warstwę 47 siekier z serpentynitu ułożonych na krzyż, na mozaice.

Piramidy

Wielka piramida w La Venta

Z tego okresu pochodzą też najstarsze stele kamienne i ołtarze. Olmekowie wznosili też platformy i postumenty z ubitej ziemi, często zmieszanej z cegłami adobe, przykryte płytami kamiennymi. Najstarsza piramida schodkowa została odkryta w Cuicuilco (w Meksyku). Jest to budowla na planie koła o średnicy 135,0 m i wysokości 20,0 m, na szczycie stał ołtarz lub świątynia. Piramida schodkowa pobudowana została także w La Venta. Niezbyt dokładnie jest znana rola tych piramid. Wiązane są najczęściej z symbolem nieba – siedziby bogów. Jednak po odkryciu w latach 1949-1952, pod piramidą Świątyni Inskrypcji w Palenque grobowca pogląd ten nie może być uznawany za ostateczny.

Rytualna gra w piłkę

Olmekowie zbudowali pierwsze boisko do rytualnej gry w piłkę (ullamalitzli).

Pismo

Z regionem Oaxaca (ok. 800 r. p.n.e.) wiąże się powstanie pisma "glificznego", jeszcze nie w pełni odczytanego. Stąd kultura Olmeków jest słabo rozpoznana.

Wpływ na równoległe kultury Mezoameryki i kwestia "pierwszeństwa"

Wśród badaczy nie została rozstrzygnięta kwestia, czy kultura Olmeków była tą pierwszą – "kulturą-matką", czy jedną z wielu podobnych. Choć niektóre wynalazki zostały dokonane poza Olmanem, to wśród innych kultur nie było osady mogącej się równać wielkością i stopniem skomplikowania struktury społecznej z San Lorenzo. Tu też wszystkie zdobycze cywilizacyjne, tak charakterystyczne dla Mezoameryki, znalazły zastosowanie, nieważne czy powstały na miejscu, czy zostały zaimportowane. Za to wpływy kultury Olmeków można znaleźć w Kotlinie Meksykańskiej, Dolinie Oaxaca, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, w Salwadorrze i Hondurasie[1].

Wpływ na późniejsze kultury Mezoameryki

Kultura Olmeków zanikła ok. 400 lat p.n.e. Na jej podstawach rozwinęły się późniejsze kultury tworzone przez mieszkańców Teotihuacanu, Zapoteków, Azteków, Tolteków i Majów, a także kultura epi-olmecka.

Przypisy

  1. Justyna Olko: Meksyk przed konkwistą, PIW, Warszawa 2010, s. 37-42

Bibliografia

  • Justyna Olko, Meksyk przed konkwistą, Warszawa: PIW, 2010, ISBN 978-83-06-03237-6, OCLC 751516689.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Olmeca head in Villahermosa.jpg
Autor: Glysiak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Head of Olmeca in Villhermosa Museum
Olmec-style bottle 1.jpg
Autor: Madman2001, Licencja: CC BY 2.5
Olmec-style ceramic bottle, painted; supposedly from Las Bocas, 1100 - 800 BC
La Venta Pirámide cara sur.jpg
Cara sur de la pirámide de La Venta (Olmec), Tabasco, México.
The Wrestler (Olmec) by DeLange.jpg
Autor: George and Audrey DeLange (see delange.org), Licencja: Attribution
A photo of "the Wrestler", an Olmec era figurine in the Museo Nacional de Antropología e Historia in Mexico City.
San Lorenzo Monument 3.jpg
Autor: Maribel Ponce Ixba (frida27ponce), Licencja: CC BY 2.0
San Lorenzo Monument 3 (also known as Colossal Head 3). Height: 178 cm. Museo de Antropología de Xalapa, Veracruz, Mexico.
CABEZA OLMECA
Olmec mask 802.jpg
Autor: Michel wal, Licencja: CC BY-SA 3.0
Olmec-style mask from Tabasco (Mexico). Musées Royaux d'Art et d'Histoire, Brussels (Belgium)
Señor de las limas 2.jpg
Autor: Mag2017, Licencja: CC BY-SA 4.0
The name is based in where it was found. Las Limas Veracruz, and is one of the most important works of the Olmec culture, since it is unique in its type. It is a sculpture carved in green stone. This piece is in the Museum of Anthropology of Xalapa, Veracruz.
WLA metmuseum Olmec Jadeite Mask 3.jpg
Autor: Wikipedia Loves Art participant "futons_of_rock", Licencja: CC BY 2.5

Mask, 10th–6th century B.C.
Mexico; Olmec
Jadeite; Overall: 6 3/4 x 6 5/16 x 6 5/16in. (17.1 x 16 x 16cm)
The Metropolitan Museum of Art, New York, Bequest of Alice K. Bache, 1977 (1977.187.33)

View at the Metropolitan Museum of Art website

Wikipedia Loves Art at the Metropolitan Museum of Art

This photo of item # 1977.187.33 at the Metropolitan Museum of Art was contributed under the team name "futons_of_rock" as part of the Wikipedia Loves Art project in February 2009.
Metropolitan Museum of Art

The original photograph on Flickr was taken by AlkaliSoapsplease add a comment to the original Flickr page whenever a use has been made on Wikipedia or another project.
Project galleries on Flickr: this institution, this team
Olmec Bird jug.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Madman2001 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Ceramic Olmec Bird Vessel with traces of red ocher. 12th–9th century B.C. Height 6.5 (16.5 cm).

Photo by Madman.