Kultura Thule

Mapa rozmieszczenia kultur arktycznych od 900 do 1500 roku

Kultura Thule – kultura pierwszych mieszkańców tundry arktycznej, którzy osiedlili się na Alasce, w pobliżu Cieśniny Beringa. Byli oni przodkami współczesnych Inuitów.

Pozostałości po kulturze Thule

Pierwsze plemiona polowały na woły piżmowe, nie korzystając jeszcze z zasobów morza. Stopniowo ludy te zostały zastąpione przez inne, które również żyły wokół Cieśniny Beringa. Największe ich skupisko znajdowało się na Wyspie Św. Wawrzyńca. Ludzie ci polowali na zwierzęta lądowe oraz na wieloryby i foki. Budowali duże łodzie pokryte skórą morsów lub fok, dzięki czemu mogli polować m.in. na krach. Wykonywali także sanie, by móc przemieszczać się po pokrytym śniegiem lodzie. Zimą mieszkali w niskich połowicznie zakopanych domach, których dachy umacniano kośćmi wielorybów. Stopniowo rozprzestrzenili się od Alaski po Grenlandię.

Zobacz też

Bibliografia

  • David Rootes, Wokół biegunów, Śladami odkrywców, Piotr Karaś (tłum.), Warszawa: Wyd. GeoCenter, 1996, ISBN 83-86146-83-4, OCLC 750953805.

Media użyte na tej stronie

Cambridge Bay Thule Site 1998-06-28.jpg
Autor: Ansgar Walk, Licencja: CC BY-SA 2.5
Thule Site (Copper Inuit) near Cambridge Bay (Victoria Island)
Arctic cultures 900-1500.png
Autor: Masae, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta grafika (historical map) (lub wszystkie grafiki w tym artykule bądź kategorii) powinny zostać przetworzone na grafiki wektorowe jako plik SVG. O zaletach grafik wektorowych można przeczytać na stronie Commons:Media for cleanup. Jeśli wersja SVG tej grafiki jest już dostępna, załaduj ją. Po załadowaniu SVG zamień ten szablon na stronie tej grafiki na szablon {{vector version available|nazwa nowej grafiki.svg}}.