Kultura esperanta
Ten artykuł od 2021-02 zawiera treści, przy których brakuje odnośników do źródeł. |
Kultura esperanta – kultura tworzona przez ludzi posługujących się językiem esperanto. Międzynarodowym symbolem esperantystów jest zielona gwiazda, znajdująca się na fladze esperanckiej.
Ze względu na swój międzynarodowy charakter kultura esperanta jest zróżnicowana. Na świecie wydawane są czasopisma i książki w języku esperanto. Istnieją stacje radiowe nadające audycje w tym języku (m.in. Polskie Radio do 15 grudnia 2006). Nadal przygotowywane są audycje, które można pobrać ze stron internetowych Pola Retradio en Esperanto. Dla pewnej grupy ludzi esperanto jest pierwszym językiem, porozumiewają się w domu w tym języku.
Istnieje oryginalna literatura w języku esperanto, tłumaczem na ten język był polski poeta Julian Tuwim. Istnieją także gazety esperanckie, takie jak Monato.
Esperanto jest obecne w Sieci – najstarsza grupa usenetowa poświęcona kulturze esperanta to soc.culture.esperanto. Jest wiele stron internetowych w języku esperanto – część z nich obejmował katalog DMOZ.
Istnieje Wikipedia w języku esperanto.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- http://www.esperanto.pl/ – największy polski wortal poświęcony językowi i kulturze esperanta (zawiera m.in. obszerną bibliotekę polskiej literatury w języku esperanto zarówno tłumaczonej jak i oryginalnej)
- http://www.pej.pl/ – oficjalny portal Polskiej Młodzieży Esperanckiej (Pola Esperanto-Junularo)
- Katalog DMOZ
- Pola Retradio en Esperanto
Media użyte na tej stronie
Esperancka flaga.
Autor: Przemysław Wierzbowski, Licencja: CC0
Wektoryzowany obraz starej esperanckiej nakleiki z zieloną gwiazdą i tekstem: "Esperanto – Język Międzynarodowy". Pierwotna nazwa esperanta brzmiała właśnie "Lingvo Internacia" – "Język Międzynarodowy".
Autor: photo © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Gothenburg (Göteborg), Sweden, The Language Cafe (Språkcafeet) on The Esperanto Square