Kuninkpert

Kuninkpert
ilustracja
król Longobardów
Okres

od 688
do 700

Dane biograficzne
Data śmierci

700

Ojciec

Perktarit

Matka

Rodelinda

Żona

Hermelindę

Dzieci

Liutpert

(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5
Tremissis Kuninkperta

Kuninkpert (również Cunibert lub Cunincpert) (ur. ?, zm. 700) – król Longobardów w latach 688–700. Był następcą swego ojca Perktarita, choć z tronem związany jako współrządca był od 678.

Prowadził wojnę z ariańskim buntem Alahisa, księcia Tarentu, a później Brescji, który walczył już z jego ojcem, a zbuntował się ponownie w 688 po śmierci Perktarita. Alahis opanował pałac królewski w Pawii i zamknął Kuninkperta w zamku na wyspie pośrodku jeziora Como. Jednak rządy Alahisa były uciążliwe i tyrańskie, więc utracił wsparcie ludu. W końcu w 689 Kuninkpert wystąpił z oddziałami z Piemontu i pokonał Alahisa i jego oddziały z regionu Wenecji w bitwie pod Coronate w zakolu rzeki Adda niedaleko Lodi. Alahis został rozgromiony i poległ w bitwie.

Kuninkpert walczył z wieloma powstaniami i buntami podczas swych rządów, włączając w to powstanie Ansfrida, uzupratora w księstwie Friuli, którego z powodzeniem podporządkował swemu zwierzchnictwu.

Udanie zakończył też schizmę w kościele włoskim między Akwileją a Grado.

Zmarł w 700, a następcą został jego młody syn Liutpert pod opieką regenta Ansprand, którzy zmagali się wieloma buntownikami. W czasie rządów Kuninkperta miało miejsce wiele wojen. Był pierwszym monarchą longobardzkim, który wybijał monety ze swoją podobizną.

Pojął za żonę Hermelindę pochodzącą z Anglii.

Bibliografia

  • Jerzy Strzelczyk: Longobardowie. Ostatni z wielkiej wędrówki ludów. V–VIII wiek. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2014, s. 71–72. ISBN 978-83-01-17837-6.

Media użyte na tej stronie

Cuninpert 688 700 king of the Lombard minted in Milan.jpg
Cuninpert_688_700_king_of_the_Lombard_minted_in_Milan
Cunincpert tremissis 612190.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 2.5

Lombardic Kingdom of Italy. Cunincpert. 688-700.

AV Tremissis (1.41 gm). Pavia mint.
DN CVNI-INCPE RX, diademed, draped and cuirassed bust right; in field to right, manus Dei
SCS MI-HAHIL :., St. Michael standing left, holding long cross.
Bernareggi, Il sistema economico e la monetazione dei Longobardi nell'Italia Superiore, pg. 138, 18; Gnecchi collection 3950; Arslan, Le monete dei Ostrogoti, Longobardi e Vandali, pg. 60, 43. Very rare. EF. ($3000)
Ex Aufhäuser Auction 14, (1998), lot 566.
In the early years of Lombardic settlement coinage seems to have been the product of local initiative, and only later in the 7th century was there an attempt to reestablish a royal monopoly. Cunincpert was the first Lombardic monarch to place his name and title explicitly on the coinage. The above specimen with the hand of God symbol recalls chapter 242 of Rothari's Edict of 643: " He who stamps gold or mints coin without the king's command shall have his hand cut off".