Kurow

Kurow
ilustracja
Państwo Nowa Zelandia
RegionCanterbury
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa konturowa Nowej Zelandii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kurow”
Ziemia44°43′59,98″S 170°28′00,00″E/-44,733328 170,466667
Portal Nowa Zelandia

Kurow jest miejscowością położoną nad rzeką Waitaki na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii, w rejonie administracyjnym Canterbury, 55 km od Oamaru.

Wieś leży przy drodze krajowej nr 83, w miejscowości ma także początek droga krajowa nr 82.

W pobliżu Kurowa znajdują się cenne zabytki maoryskiego malarstwa jaskiniowego, uważane za przedkolonialne (choć jedna z wersji przedstawia statek z rozpiętym lataczem i fokiem na forsztagu)[1], a inna fale tsunami. Biało-czerwone malunki umieszczone są na występach skalnych w Takiroa[2]. Te dzieła sztuki były wykonane na białawych skałach techniką malarską z użyciem czerwonej ochry na bazie tłuszczu ptasiego z pingwinów i innych ptaków.

W XIX w. w rejonie Kurowa zamieszkali osadnicy z Europy.

Według niektórych teorii nazwa miasta pochodzi od polskiej miejscowości o nazwie „Kurów”, według innych – że nazwa miasteczka wywodzi się od zniekształconej, maoryskiej nazwy pobliskiego wzgórza Te Kahurau, co u tubylców znaczy deszcz.

Przypisy

  1. Moved, travelblog.org [dostęp 2017-11-24].
  2. „Rock outcrops and fossil beds in nearby rolling hills are a distinctive part of the landscape, and there are Māori rock drawings at nearby Takiroa”, cytat z teara.govt.nz, które jest własnością Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa [1]

Media użyte na tej stronie

Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Kurow Bledisloe Street 002.JPG
Autor: Mattinbgn (dyskusja · edycje), Licencja: CC BY 3.0
Bledisloe St (New Zealand State Highway 83), the main street of Kurow, New Zealand