Kurzyniec

Kurzyniec lub Kogucia Ostroga
Państwo Polska
PasmoSudety
Góry Bardzkie
Grzbiet Wschodni
Wysokość528[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kurzyniec lub Kogucia Ostroga”
Ziemia50°29′49,675″N 16°45′25,103″E/50,497132 16,756973

Kurzyniec lub Kogucia Ostroga (niem. Hahnenschleife, 528 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w paśmie Gór Bardzkich, w Sudetach Środkowych.

Położenie

Wzniesienie położone jest w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, na krótkim grzbiecie odchodzącym od Bardzkiej Góry w kierunku północno-wschodnim stanowiąc jego kulminację[1]. Wznosi się na południowy zachód od centrum Barda.

Charakterystyka

Wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym wierzchołku, wznosi się na północnym krańcu Grzbietu Wschodniego, na północny wschód od Bardzkiej Góry, w postaci małego kopulastego wału o stromo opadających południowych, wschodnich i północnych zboczach[1]. Wzniesienie od Bardzkiej Góry, oddzielone jest płytką przełęczą 495 m n.p.m. Zbudowane jest z dolnokarbońskich szarogłazów i łupków ilastych, miejscami przechodzących w mułowce, należących do struktury bardzkiej[1]. Położenie oraz mało wyniesiony wierzchołek, czynią górę trudno rozpoznawalną w terenie. Cały szczyt i zbocza porastają rozległe lasy głównie świerkowe z domieszką buka i innych gatunków drzew liściastych oraz cisów i modrzewi[1]. Jedynie u północnego podnóża, nad brzegiem Nysy Kłodzkiej, ciągną się łąki i gdzieniegdzie zagajniki[1]. Wschodnim i zachodnim zboczem poniżej szczytu przebiegają leśne dróżki. Północnym zboczem wzniesienia na szczyt Bardzkiej Góry, Kalwarii, prowadzi z Janowca Polska Droga Krzyżowa, zbudowana po 1810 roku, gdy tereny należące do opactwa cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego zostały przejęte przez rząd pruski, w ramach sekularyzacji[1].

Szlaki turystyczne

Północnym i wschodnim zboczem wzniesienia prowadzi szlak turystyczny:

Przypisy

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 122, 123. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

mapa-Góry Bardzkie

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.