Kuujjuarapik

Kuujjuarapik
Flaga
Flaga
Państwo

 Kanada

Prowincja

Quebec

Region

Nord-du-Québec

Powierzchnia

8,16[1] km²

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


568
69,6 os./km²

Kod pocztowy

J0M 1G0

Położenie na mapie Quebecu
Mapa konturowa Quebecu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kuujjuarapik”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kuujjuarapik”
Ziemia55°17′N 77°45′W/55,283333 -77,750000
Strona internetowa
Portal Kanada

Kuujjuarapik jest najbardziej na południe wysuniętą inuicką wioską w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza „małą wielką rzekę”. Osada jest dostępna drogą lotniczą, a w niektórych miesiącach również drogą wodną[2]. Przyległa wioska Whapmagoostui jest zamieszkana przez około 800 mieszkańców, głównie Kri. Najbliższą wioską inuicką jest, odległa o 160 km w kierunku północno-zachodnim, Umiujaq. Inuici i Kri zamieszkiwali tereny nad Wielką Rzeką Wielorybią od dawna przy czym Inuici preferowali teren bezpośrednio przy wybrzeżu a Kri w głębi lądu.

Historia

panorama Kuujjuarapik

W 1820 roku Kompania Zatoki Hudsona otworzyła faktorię handlową, znaną jako „Great Whale River House”, „Great Whale River” i „Great Whale”[2]. Na mapach z 1851 i 1854 roku faktoria nosi nazwę „Whale River House” i „Whale House”. Misja katolicka powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku. W 1895 roku rząd federalny buduje stację meteorologiczną. Opieka medyczna i policja zostały zapoczątkowane w pierwszej połowie XX wieku. W tamtym czasie osada była zamieszkiwana tylko podczas letnich obozowisk.

W latach trzydziestych XX wieku Inuici porzucili nomadyczne życie na rzecz życia w wiosce. W 1940 roku armia amerykańska otworzyła bazę sił powietrznych wykorzystując jako robotników Inuitów i Kri. W 1941 roku placówka Kompanii Zatoki Hudsona została zamknięta. Po drugiej wojnie światowej, w 1948 roku, baza wojskowa została przekazana rządowi Kanady.

W ramach programu Mid-Canada Line[3], 1955 roku w osadzie zaczęła w działać stacja radarowa. Pomimo że była w użyciu tylko przez 10 lat, przyczyniła się do trwałego osiedlenia się Inuitów i powstania wioski.

W 1961 roku, gdy rząd Quebecu zdecydował nadać francuskie imiona miejscom na północy kraju, nazwa osady została zmieniona na Grande-Baleine, która to nazwa została zastąpiona rok później przez Post-de-la-Baleine. Kiedy wioska została formalnie zarejestrowana przybrała obecną nazwę, używaną od dłuższego czasu używaną przez Inuitów[4].

Obawiając się wpływu planowanych prac w związku z budową elektrowni wodnej, w 1982 roku przeprowadzono referendum, w którym większość Inuitów zdecydowała się przenieść do nowej wioski, Umiujaq, 160 km na północ. Duża część Inuitów przeniosła się tam w 1986 roku powodując znaczące mniejszenie liczebności osady[2].

Przypisy

  1. Statystyki rządowe Kanady.
  2. a b c Nunavik Tourism Association: Kuujjuarapik. [dostęp 2010-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-21)]. (ang.).
  3. Mid-Canada line była linią w poprzek Kanady, na której rozmieszczono serię radarów. Linia taka miała swoje uzasadnienie w czasach zimnej wojny więcej na Mid-Canada Line.
  4. Commission de toponymie Quebec: Kujjuarapik – historia i nazwnictwo.. [dostęp 2010-04-05]. (fr.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Canada location map.svg
Autor: Yug, Licencja: CC-BY-SA-3.0
cropped version of Carte administrative du Canada.svg for map location.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Whapmagoostui-Kuujjuarapik 1695.jpg
Partial view of Whapmagoostui and Kuujjuarapik, from the hills to the east
Flag of the Village Nordique de Kuujjuaraapik et Village Cri de Whapmagoostui.PNG
Autor: Xasartha, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Village Nordique de Kuujjuaraapik et Village Cri de Whapmagoostui (a Cree and Inuit first nation in Québec), which I made myself, based on the image on this (http://www.crwflags.com/fotw/flags/ca-qc-kw.html) page.
Canada Quebec location map 2.svg
Québec Province within Canada.