Kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa

Lech Wałęsa w czasie strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej

Kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwadomniemanie, które stało się motywem m.in. dla wielu publikacji książkowych i filmowych podejmujących próbę wyjaśnienia relacji Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, organem policji politycznej w PRL.

Od czasu przemian ustrojowych w Polsce pojawiały się zarzuty, że Lech Wałęsa współpracował z SB. W 2017 ekspertyza sporządzona na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej wykazała na podstawie badania pisma ręcznego autentyczność dokumentów, w których Lech Wałęsa miał zgodzić się współpracować z organem politycznym (pojawiły się także opinie to kwestionujące). Sam Lech Wałęsa konsekwentnie zaprzecza współpracy z SB.

Historia

Od drugiej połowy lat 70. w wypowiedziach byłych współpracowników Lecha Wałęsy pojawiają się oskarżenia o jego współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Takie zarzuty wysuwali Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jan Olszewski, Antoni Macierewicz, Andrzej Kołodziej, Alojzy Szablewski, Andrzej Bulc, Edward Mizikowski i inni działacze pierwszej „Solidarności”.

Edward Gierek w wywiadzie przeprowadzonym przez Janusza Rolickiego powiedział, że podczas strajków sierpniowych gen. Stanisław Kowalczyk przechwalał się, że Wałęsa jest jego człowiekiem. Gierek stwierdził, że „wtedy nie było powodu nie wierzyć jego zapewnieniom”[1].

Sprawa domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB po raz pierwszy pojawiła się na forum publicznym w związku z realizacją uchwały lustracyjnej Sejmu z 28 maja 1992 zgłoszoną przez Janusza Korwin-Mikkego. Uchwała zobowiązywała ministra spraw wewnętrznych do podania do dnia 6 czerwca 1992 pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, a także senatorów i posłów (...) będących współpracownikami UB i SB w latach 1945–1990[2].

4 czerwca 1992, realizując uchwałę lustracyjną Sejmu, minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz doręczył Konwentowi Seniorów Sejmu listę nazwisk 64 członków rządu, posłów i senatorów, którzy według zachowanych zapisów archiwalnych z czasów PRL byli ewidencjonowani przez UB lub SB jako ich tajni współpracownicy.

Nazwisko Lecha Wałęsy znalazło się na drugiej, dodatkowej liście dotyczącej dwóch osób o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. W tym samym dniu na posiedzeniu Sejmu RP poseł Kazimierz Świtoń ujawnił publicznie zawartość tej listy, mówiąc, że figuruje na niej prezydent Lech Wałęsa jako tajny współpracownik SB o pseudonimie „Bolek” (wypowiedź tę wykreślono z oficjalnego stenogramu na wniosek posła Jana Rokity[3]). Kancelaria Prezydenta RP przesłała oświadczenie prezydenta Lecha Wałęsy do Polskiej Agencji Prasowej, w której przyznawał się on do podpisania dokumentów o współpracy z SB, jednak po dwóch godzinach Kancelaria oświadczenie to wycofała.

Akta Służby Bezpieczeństwa znajdujące się w archiwach IPN i dotyczące Lecha Wałęsy są niepełne. Wiadomo, że w latach 1992–1994 Lech Wałęsa jako prezydent RP wystąpił do Urzędu Ochrony Państwa o ich udostępnienie. W 1996 stwierdzono brak części dokumentów i brak wypożyczonych mikrofilmów. Kilkadziesiąt ponumerowanych stron wyrwano – nie wiadomo, czy wróciły do MSW zdekompletowane[4], czy zniszczono je później, aby skompromitować Lecha Wałęsę (jak on sam stwierdził)[5]. Historycy IPN zarzucili Lechowi Wałęsie celowe uszczuplenie dokumentacji[6], jednak szef UOP z lat 1990–1992, Andrzej Milczanowski, stwierdził, że Lech Wałęsa otrzymał ją już zdekompletowaną[7].

Wyrokiem z 11 sierpnia 2000 Sąd Apelacyjny w Warszawie (V Wydział Lustracyjny) orzekł, że oświadczenie lustracyjne złożone przez kandydata na prezydenta RP Lecha Wałęsę jest zgodne z prawdą[8] w rozumieniu ustawy lustracyjnej z 11 kwietnia 1997[9].

16 listopada 2005 Lech Wałęsa otrzymał zaświadczenie nr 1763/05[10], wystawione przez IPN, w którym stwierdzono, iż przysługuje mu status osoby pokrzywdzonej w rozumieniu art. 6 ustawy o IPN z 18 grudnia 1998[11]. IPN przyznał Lechowi Wałęsie status pokrzywdzonego w drodze tajnego głosowania, w stosunku głosów 4:3[12].

4 czerwca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński w wywiadzie dla TV Polsat stwierdził, że TW Bolek to Lech Wałęsa[13]. W programie Kontrapunkt RMF FM i Newsweeka z 21 czerwca 2008 arcybiskup Tadeusz Gocłowski wyraził opinię, że określanie Lecha Wałęsy jako „Bolka” to grzech[14].

1 grudnia 2008 IPN upublicznił protokół z przesłuchania 18 listopada 2008 Edwarda Graczyka, byłego funkcjonariusza SB, osoby od dawna uchodzącej za zmarłą (w 2000 w uzasadnieniu do orzeczenia Sądu Lustracyjnego Edward Graczyk wymieniony był jako osoba nieżyjąca, co za tym dokumentem powtórzyli autorzy książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii). Edward Graczyk, funkcjonariusz przydzielony od grudnia 1970 w Gdańsku do kontaktów z Lechem Wałęsą, oświadczył, że Lechowi Wałęsie w dokumentach przypisany był pseudonim „Bolek”, że wręczył mu pieniądze jako zwrot poniesionych kosztów podróży, że w wyniku przekazanych przez Lecha Wałęsę informacji nikt nie ucierpiał oraz iż nie wie, czy na podstawie przedstawionych mu dokumentów Lech Wałęsa został zarejestrowany jako tajny współpracownik[15]. W osobnym oświadczeniu medialnym sam Edward Graczyk zaprzeczył, jakoby werbował Lecha Wałęsę na tajnego współpracownika[16].

15 kwietnia 2010 w procesie wytoczonym przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu z powództwa Lecha Wałęsy były major SB Janusz Stachowiak zeznał, że zarejestrował Lecha Wałęsę jako tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”, a jego zwerbowanie w grudniu 1970 odbyło się dobrowolnie i bez szantażu[17][18]. 31 sierpnia 2010 Sąd Okręgowy w Gdańsku (sąd I instancji) uznał, że były działacz związkowy Krzysztof Wyszkowski, zarzucając Lechowi Wałęsie współpracę z SB, nie naruszył dóbr osobistych byłego prezydenta[19]. Całkowicie odmienne stanowisko zajął w marcu 2011 Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sąd II instancji), który wyrok ten uchylił w całości i prawomocnie nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie powoda[20]. 21 kwietnia 2021 Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (której niezawisłość i bezstronność zanegował Europejski Trybunał Praw Człowieka[21]) uchyliła wyrok z 2011, nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za określenie go tajnym współpracownikiem SB[22][23].

W grudniu 2011 IPN przyznał, że na początku lat osiemdziesiątych SB fabrykowała dokumenty mające świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB, aby skompromitować go przed Komitetem Noblowskim. Podrabiano jego charakter pisma oraz dobierano odpowiednio papier, aby wyglądał na oryginalny[24].

W programie TVP Info Rozmowa dnia z 4 czerwca 2013 były członek komisji weryfikującej dokumenty obciążające polityków umieszczonych na liście Macierewicza, Artur Balazs, stwierdził, że po dokładnym przeglądzie pełnej wówczas jeszcze teczki Lecha Wałęsy nie znalazł w niej „niczego takiego, co mogłoby być dyskwalifikujące dla Lecha Wałęsy”, dodając: Wałęsa podjął pewną grę, natomiast nigdy nie było najmniejszej wątpliwości, po której stronie Lech Wałęsa jest. Mówię to jako człowiek, który widział te dokumenty. Taka jest prawda o Lechu Wałęsie[25].

Na 16 marca 2016 wyznaczono debatę na temat domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB w gdańskiej siedzibie IPN, której odbycie zainicjował 8 stycznia 2016[26] były prezydent, zapraszając do udziału w niej osoby publiczne utrzymujące, że był on współpracownikiem SB, w celu wyjaśnienia tej kwestii[27]. Ostatecznie jednak 3 lutego 2016 IPN wydał komunikat, w którym poinformował o odwołaniu debaty z powodu odrzucenia przez Lecha Wałęsę formuły spotkania zaproponowanej przez IPN[28]. Lech Wałęsa postanowił skierować pozew do sądu przeciwko IPN[29][30].

Zobowiązanie do współpracy z SB, zawierające domniemany podpis Lecha Wałęsy

17 lutego 2016 IPN przeszukał mieszkanie Marii Kiszczak, wdowy po Czesławie Kiszczaku. W wyniku przeszukania odnaleziono akta personalne i akta współpracy tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, datowane na lata 1970–1976, w oryginalnych okładkach. Dzień później prezes IPN Łukasz Kamiński na konferencji prasowej przekazał informację, że akta zawierają, między innymi, zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB, a także odręcznie podpisane przez niego pokwitowania odbioru pieniędzy[31]. Stwierdził też, że w opinii uczestniczącego w czynnościach weryfikujących eksperta (archiwisty IPN) dokumenty są autentyczne[32]. Sam Lech Wałęsa zakwestionował możliwość, aby dokumenty mogły zawierać prawdziwe informacje, lecz nie zdecydował się ujawnić prawdziwej jego zdaniem wersji wydarzeń; stwierdził też, że jako domniemane donosy mogły być według niego wykorzystane jego notatki zarekwirowane podczas rewizji, którym był poddawany[33]. 13 kwietnia 2016 w siedzibie IPN w Warszawie przedmiotowe dokumenty zostały okazane Lechowi Wałęsie, a ten zaprzeczył ich autentyczności[34][35]. Lech Wałęsa stwierdził także, że jako spreparowane donosy mogły zostać wykorzystane informacje z podsłuchów zakładanych na niego przez SB, gdy prowadził strajk w 1970[36].

18 lutego 2016 Anna i Adam Domińscy (córka i zięć Lecha Wałęsy) oraz Tomasz Szybowski powołali Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, przekonując, że Lech Wałęsa nie był agentem SB oraz chcąc bronić jego dobrego imienia[37].

25 lutego 2016 historyk Andrzej Friszke stwierdził, że „nie ma wątpliwości, że to są autentyczne akta i że chodzi o Lecha Wałęsę” i nie ma możliwości, aby zostały sfabrykowane przez SB[38].

31 stycznia 2017 IPN ogłosił, że w opinii biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie dokumenty przekazane przez Marię Kiszczak są autentyczne. Eksperci sporządzili 235-stronicową opinię. Materiałem porównawczym do ekspertyzy były 142 strony dokumentów podpisanych lub sporządzonych przez Lecha Wałęsę w okresie 1963–2016, ponadto przebadano sporządzone odręcznie dokumenty 10 funkcjonariuszy SB, których dane pojawiły się w przekazanych materiałach. Jednocześnie przekazane dokumenty w opinii biegłych nie zawierały śladów kopiowania i przerabiania, były również pozbawione elementów mogących świadczyć o próbie imitacji pisma innej osoby[39]. Zdaniem pełnomocnika Lecha Wałęsy prof. Jana Widackiego, ekspertyza niczego nie wyjaśnia. Wskazał on jednocześnie, że porównywanie obecnego pisma Lecha Wałęsy z materiałami z lat 70. (gdy było ono niewyrobione) nie ma wartości w kontekście oceny dokumentacji (gdzie pismo jest „o klasę wyższe”) i zapowiedział dalsze kroki w postępowaniu[40][41]. Ponadto tłumacze Lecha Wałęsy z lat 80. (Wojciech Kubiński i Anna Maria Mydlarska) ocenili, że styl językowy dokumentów głęboko różnił się od stylu przez niego wówczas prezentowanego, także podważając prawdziwość rzekomych donosów[42]. Prywatną opinię kryminalistyczną (zasięgniętą przez pełnomocników Lecha Wałęsy) podważającą rzetelność opinii IES wydał prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdzając, że zawiera ona nieuprawnione wnioski (opinię przesłano do prokuratora z IPN)[43]. Także współpracownik Lecha Wałęsy ze Stoczni Gdańskiej Klaus Bartel ocenił m.in., iż dokumenty zostały sporządzone przez różne osoby oraz podważył domniemanie o agenturalnym charakterze przesłuchań Lecha Wałęsy[44]. 23 czerwca 2017 pion śledczy IPN w Białymstoku umorzył śledztwo w sprawie podrobienia przez funkcjonariuszy SB na szkodę Lecha Wałęsy dokumentów z lat 1970–1974. 9 stycznia 2018 Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał zażalenie pełnomocników i nakazał kontynuację śledztwa[45], jednak 13 lipca tego samego roku zostało ono ponownie umorzone przez IPN[46]. W komunikacie z 11 kwietnia 2019 IPN ogłosił, iż kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa w pierwszej połowie lat 70. jest bezsporna[47].

W kulturze masowej

Temat współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa przedstawiono w filmach dokumentalnych: Nocna zmiana (1994), Plusy dodatnie, plusy ujemne (TVP 2005–2006, Telewizja Polska odmówiła emisji filmu), a w całości były jej poświęcone TW Bolek (Film Open Group, 2008) oraz Tajne spec. znaczenia[48] (TVN, 2010; TVN odmówiła emisji filmu).

O kontaktach Lecha Wałęsy z SB traktują następujące książki: SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii[49] (2008), Sprawa Lecha Wałęsy[50] (2008), Lech Wałęsa – idea i historia[51] (2009) i Wałęsa. Człowiek z teczki[52] (2013).

Zobacz też

Przypisy

  1. Edward Gierek: Przerwana dekada. Wywiad rzeka. rozmawiał Janusz Rolicki. Warszawa: Fakt, 1990, s. 206. ISBN 978-83-62121137.
  2. M.P. z 1992 r. nr 16, poz. 116.
  3. 1992. Noc kopert. wyborcza.pl, 5 czerwca 2007. [dostęp 2010-04-26].
  4. Antoni Dudek: Historia polityczna Polski 1989–2012. Kraków: Znak, 2013, s. 245. ISBN 978-83-240-2130-7.
  5. Wiktor Świetlik: Wojna na życiorysy Wałęsy. Prezydent pisze polemikę. polskatimes.pl, 21 czerwca 2008. [dostęp 2013-08-25].
  6. Historycy IPN: Wałęsa zabrał akta z teczki „Bolka”. tvn24.pl, 17 czerwca 2008. [dostęp 2016-08-18].
  7. Milczanowski: to nie Wałęsa zabrał dokumenty z teczki. wp.pl, 24 czerwca 2008. [dostęp 2016-08-18].
  8. Orzeczenie sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie wraz z uzasadnieniem wyroku w sprawie lustracyjnej Lecha Wałęsy. ipn.gov.pl, 11 sierpnia 2000. [dostęp 2016-12-24].
  9. Ustawa z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944–1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz.U. z 1997 r. nr 70, poz. 443).
  10. Alicja Karlic: Od Redakcji. polishweekly.com, 20 października 2010. [dostęp 2013-08-25].
  11. Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. z 2021 r. poz. 177).
  12. Igor Janke: Historycy na froncie. rp.pl, 6 czerwca 2008. [dostęp 2013-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 października 2013)].
  13. Lech Kaczyński: Wałęsa był „Bolkiem”. dziennik.pl, 5 czerwca 2008. [dostęp 2011-06-20].
  14. Gocłowski: Mówienie, że Wałęsa był „Bolkiem” to grzech. interia.pl, 15 kwietnia 2010. [dostęp 2013-08-25].
  15. Andrzej Arseniuk: Protokół z przesłuchania świadka, byłego funkcjonariusza SB Edwarda G.. ipn.gov.pl. [dostęp 2016-09-09].
  16. Nigdy nie dałem Wałęsie pieniędzy. wyborcza.pl, 12 października 2008. [dostęp 2010-04-20].
  17. Świadek w sądzie: Wałęsa był agentem „Bolkiem”. interia.pl, 15 kwietnia 2010. [dostęp 2013-08-25].
  18. Pełne zeznania w sprawie „Bolka”. wzzw.wordpress.com. [dostęp 2013-08-25].
  19. Cezary Gmyz, Jarosław Stróżyk: Wałęsę można nazywać TW. rp.pl, 31 sierpnia 2010. [dostęp 2013-08-25].
  20. Wałęsa okazał litość Wyszkowskiemu. wp.pl, 4 września 2012. [dostęp 2013-08-24].
  21. ETPCz: Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest niezależnym sądem. rp.pl, 8 listopada 2021. [dostęp 2022-06-18].
  22. Sąd Najwyższy: Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy za słowa o TW „Bolek”. gazetaprawna.pl, 21 kwietnia 2021. [dostęp 2022-06-13].
  23. Wyszkowski nazwał Wałęsę „Bolkiem”, ale nie musi przepraszać. Jest wyrok SN. gazeta.pl, 21 kwietnia 2021. [dostęp 2022-06-18].
  24. IPN: SB fabrykowała dokumenty nt. Lecha Wałęsy. onet.pl, 21 grudnia 2011. [dostęp 2015-12-22].
  25. Artur Balazs: widziałem pełną teczkę Wałęsy. Nie ma w niej nic dyskwalifikującego. wp.pl, 4 czerwca 2013. [dostęp 2013-08-25].
  26. Oświadczenie w związku z propozycją Lecha Wałęsy zorganizowania debaty o jego przeszłości. ipn.gov.pl, 14 stycznia 2016. [dostęp 2020-12-23].
  27. Katarzyna Moritz: Debata na temat przeszłości Lecha Wałęsy 16 marca w IPN. trojmiasto.pl, 26 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-27].
  28. Komunikat IPN w sprawie odwołania debaty dotyczącej związków byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. ipn.gov.pl, 3 lutego 2016. [dostęp 2020-12-23].
  29. Oświadczenie IPN ws. debaty z udziałem Lecha Wałęsy. onet.pl, 3 lutego 2016. [dostęp 2016-02-03].
  30. IPN: oświadczenie o współpracy Wałęsy z SB w materiałach z domu Kiszczaków. pap.pl, 18 lutego 2016. [dostęp 2019-04-11].
  31. IPN: W aktach jest zobowiązanie Wałęsy do współpracy z SB. rp.pl, 18 lutego 2016. [dostęp 2016-02-18].
  32. Agnieszka Sopińska-Jaremczak: Komunikat w sprawie oględzin pierwszej partii materiałów, zabezpieczonych przez prokuratora IPN w dniu 16 lutego 2016. ipn.gov.pl, 18 lutego 2016. [dostęp 2016-09-09].
  33. Lech Wałęsa: nie zostałem złamany, nigdy nie brałem pieniędzy. onet.pl, 19 lutego 2016. [dostęp 2016-02-19].
  34. Komunikat w sprawie okazania Lechowi Wałęsie teczki TW „Bolka”. ipn.gov.pl, 13 kwietnia 2016. [dostęp 2017-02-01].
  35. Wałęsa po wczorajszej wizycie w IPN: Tworzyliście te dokumenty w dobrej wierze. Nie wnoszę pretensji. gazeta.pl, 14 kwietnia 2016. [dostęp 2016-04-14].
  36. Wałęsa: Miałem wszędzie podsłuch. Ta maszyneria nazwana była „Bolek”. gazeta.pl, 19 stycznia 2017. [dostęp 2017-01-31].
  37. Ostra reakcja córki Lecha Wałęsy. Chce zatrzymać „obłęd Kaczyńskiego”. wyborcza.pl, 18 lutego 2016. [dostęp 2016-02-20].
  38. Kalina Chojnacka: Friszke o „Bolku”: "Powinien zmierzyć się z tymi dokumentami. Nie może negować czegoś, czego zanegować się nie da”. natemat.pl, 25 lutego 2016. [dostęp 2020-07-30].
  39. Informacja dotycząca opinii biegłych na temat akt TW „Bolka”. ipn.gov.pl, 31 stycznia 2017. [dostęp 2017-01-31].
  40. Katarzyna Bogdańska: Pełnomocnik Wałęsy: opinia ws. Wałęsy to niczego nie wyjaśnia. wp.pl, 31 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-01].
  41. Mecenas Widacki: to pismo jest za dobre na Wałęsę. wp.pl, 1 lutego 2017. [dostęp 2017-02-01].
  42. Sebastian Łupak: Tłumacze Lecha Wałęsy z lat 80.: Język z donosów nie jest w jego stylu. On nie mówił jak milicjant!. gdansk.pl, 18 lutego 2017. [dostęp 2017-02-23].
  43. Pełnomocnik Wałęsy: Jest opinia kryminalistyczna na temat dokumentów z teczki TW „Bolek”. interia.pl, 11 maja 2017. [dostęp 2017-06-03].
  44. Sebastian Łupak: Były stoczniowiec: Wałęsa był na SB 37 razy. Ale nie donosił. wp.pl, 2 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-20].
  45. Sąd uznał zażalenie pełnomocników Lecha Wałęsy. interia.pl, 9 stycznia 2018. [dostęp 2018-01-18].
  46. Akta „Bolka” podrobione „na szkodę Lecha Wałęsy”? IPN znowu umarza śledztwo. tvn24.pl, 13 lipca 2018. [dostęp 2018-07-14].
  47. W odpowiedzi na doniesienia medialne dotyczące współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. ipn.gov.pl, 11 kwietnia 2019. [dostęp 2020-01-23].
  48. Film w serwisie YouTube. [dostęp 8 maja 2021].
  49. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk: SB a Lech Wałęsa: przyczynek do biografii. Gdańsk: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2008. ISBN 978-83-60464-74-8.
  50. Sławomir Cenckiewicz: Sprawa Lecha Wałęsy. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2008. ISBN 978-83-7506-242-7.
  51. Paweł Zyzak: Lech Wałęsa. Idea i historia. Arcana, 2009.
  52. Sławomir Cenckiewicz: Wałęsa. Człowiek z teczki. Zysk i S-ka, 2013.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lech Wałęsa-Bolek.jpg
Fragment zobowiązania TW Bolka do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina 22.jpg
Autor: Giedymin Jabłoński, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina