Kwieciak sosnowiec

Kwieciak sosnowiec
Anthonomus varians
Paykull, 1792
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Gatunek

kwieciak sosnowiec

Kwieciak sosnowiec (Anthonomus varians Paykull nec (Gmelin 1790), 1792; Anthonomus phyllocola Herbst 1795; Anthonomus strandi Stierlin 1903) – chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych.

Rójka

Chrząszcze po przezimowaniu w ściółce pojawiają się na wiosnę.

Wygląd

Długość chrząszczy 2,5–3,4 mm, ciało owalne, czarne lub brunatne, ku przodowi wyraźnie zwężone, pokrywy czarne do czerwonobrązowych, pokryte jasnymi przylegającymi włoskami; czarny, drobno punktowany, lśniący i cienki ryjek; przedplecze grubo punktowane, uda czarne z ząbkiem.

Występowanie

Występuje na terenie całej Europy.

Pokarm

Chrząszcze odżywiają się miękiszem igieł wygryzając w nich otworki. Jesienią żerują na igłach zeszłorocznych, latem na igłach tegorocznych. Larwy żerują na męskich kwiatach sosen, rzadziej świerków. Kwieciak preferuje gatunki o dużych kwiatach. Sosna wydmowa jest częściej atakowana niż sosna zwyczajna, ponieważ posiada większe kwiaty męskie i kwitnie w młodym wieku.

Rozród

Samica składa jaja wiosną, w pączkach męskiego kwiatostanu sosen (lub świerków). Larwy kwieciaka sosnowca drążą kwiaty sosny przez 2–3 tygodnie, następnie przeobrażają się w poczwarki. Młode osobniki opuszczają kwiaty na przełomie czerwca i lipca i przystępują do żeru uzupełniającego.

Znaczenie

Ataki kwieciaków sosnowców w lipcu mogą spowodować duże straty tegorocznych igieł. Żer kwieciaka bardzo trudno odróżnić od żeru igłówki sosnowej (Thecodiplosis brachintera), igłówki Baera (Contarinia baeri) i borecznika sosnowego (Diprion pini). Większe szkody powoduje w silnie przerzedzonych drzewostanach młodszych sosen. Spotykany jest również w drzewostanach starszych.

Zobacz też