Kyōto Geihinkan
Wejście główne do Kyoto State Guest House | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | Kioto |
Adres | 23 Kyoto Gyoen, Kamigyo-ku, Kyoto City, Kyoto 〒602-0881 |
Typ budynku | rezydencja rządowa |
Styl architektoniczny | współczesny styl japoński łączący tradycję z nowoczesnością |
Architekt | Nikken Sekkei |
Wysokość całkowita | 11,17 m |
Powierzchnia użytkowa | 16 000 m² |
Rozpoczęcie budowy | 2002 |
Ukończenie budowy | 2005 |
Właściciel | rząd Japonii |
35°01′24″N 135°45′50″E/35,023333 135,763889 | |
Strona internetowa |
Kyōto Geihinkan (jap. 京都迎賓館; oficjalna nazwa ang. Kyoto State Guest House) – rezydencja gościnna w Kioto (Kyōto), jedna z dwóch rezydencji rządu Japonii, przeznaczona do przyjmowania gości zagranicznych na szczeblu państwowym, składających oficjalne wizyty. Drugą jest Pałac Akasaka Geihinkan w Tokio[1][2].
Opis
Rezydencja została wzniesiona we współczesnym stylu japońskim łączącym długą tradycję architektoniczną z metodami nowoczesnego budownictwa. W konstrukcji budynku wykorzystano stal, beton i najnowocześniejszą technologię, we wnętrzu w dużym stopniu – drewno i papier[3].
Rezydencja została zbudowana w 2005 roku jako obiekt służący przyjmowaniu wybitnych osobistości z całego świata w otoczeniu prezentującym japońską historię i kulturę. Konstrukcja oraz wyposażenie i wystrój wnętrz harmonizują z dziedzictwem Kioto i regionu oraz ze środowiskiem naturalnym. Jej wygląd zewnętrzny nawiązuje do dachów naczółkowych i prostego, surowego stylu sukiya-zukuri, stosowanego w pawilonach służących do ceremonii parzenia herbaty (cha-no-yu)[3].
Wykorzystano osiągnięcia wielu tradycyjnych rzemiosł, które reprezentują Kioto, w tym: stolarstwo sukiya-zukuri, tynkowanie, ogrodnictwo krajobrazowe, kirikane[a], brokat nishijin-ori[b], maki-e i laka)[3].
Główne drzwi wejściowe zostały wykonane z 700-letniego wiązu japońskiego (Zelkova serrata) z prefektury Fukui, a brązowe uchwyty ozdobiono drucianym motywem cloisonné z kumihimo (plecionym sznurem jedwabnym) z Kioto[3].
Ogród wokół rezydencji jest zaprojektowany tak, aby tworzył zharmonizowaną całość z otaczającymi budynkami. Ta starożytna filozofia architektoniczna, znana jako teioku-ichinyo („jedność budynku i ogrodu”), jest ważną częścią japońskiej estetyki architektonicznej i krajobrazowej[4].
Kyoto State Guest House jest otwarty dla ogółu zwiedzających przez cały rok, kiedy nie jest wykorzystywany do swojej głównej działalności polegającej na przyjmowaniu oficjalnych osobistości z zagranicy.
Historia
W 1990 roku, aby upamiętnić 1200. rocznicę założenia starożytnej stolicy Heian-kyō przypadającą w 1994 roku, pojawiły się we władzach tendencje do zbudowania rezydencji gościnnej, która mogłaby pełnić funkcje recepcyjne służące do podejmowania oficjalnych gości zagranicznych w tradycyjnym stylu japońskim w Kioto[5].
W październiku 1994 roku rząd wydał zgodę na budowę tego rodzaju obiektu spełniającego zarówno funkcje recepcyjne, jak i reprezentującego dziedzictwo kulturalne kraju. Jako miejsce najwłaściwsze do tego celu wybrano teren parku o nazwie Kyōto Gyoen (ang. Kyoto Gyoen National Garden)[5][c].
Galeria
- 1. Największa sala w rezydencji nazywa się Fuji-no-Ma (Sala Wisterii) jest wykorzystywana do organizacji bankietów w stylu europejskim i uroczystych powitań. Może pomieścić około 60 gości w cesarskim układzie bankietowym (z długimi stołami ustawionymi prostopadle do głównego stołu) lub 120 gości przy okrągłych stołach. Gobelin na ścianie, tkany techniką tsuzure-ori, tsuzure-nishiki (polichromowany gobelin), prezentuje 39 odmian japońskich kwiatów. Gobeliny tego rodzaju są zwykle tkane z jedwabiu na bawełnianej osnowie pokrytej jedwabnymi, złotymi lub srebrnymi nićmi. Dywan (dantsū) na podłodze przedstawia nawiane wiatrem płatki kwiatów wisterii (Wisteria floribunda) przedstawionych na gobelinie[6].
- 2. Ikebana w hallu wejściowym i parawan tworzący jej tło są zmieniane za każdym razem, zgodnie z gustami gości i specyfiką danego kraju[3].
- 3. Deski podłogowe są wykonane z japońskiego wiązu, zabezpieczonego przed zarysowaniami. Okna są wyposażone w ekrany shōji. Z prawej strony stoi na podłodze lampa andon wykonana z drewna i papieru japońskiego washi pochodzącego z miasta Mino[3].
- 4. Sala bankietowa w stylu japońskim o nazwie Kiri-no-Ma (Sala Paulowni). Przesuwne drzwi sali są ozdobione emblematem znanym jako go-shichi-no-kiri (trzy liście paulowni, siedem kwiatów na środku i po pięć na bocznych liściach), dawniej używanym jako prywatny emblemat rodziny cesarskiej, obecnie logo rządu japońskiego. Przyjęcia są urozmaicane koncertami na koto i pokazami tradycyjnych tańców w wykonaniu geiko i maiko[7].
- 5. Sala Juraku-no-Ma jest wykorzystywana jako poczekalnia dla dygnitarzy lub towarzyszących im delegacji, gdy odbywają się bankiety i spotkania ministerialne. Fotele stojące przy ścianie zostały wykonane bez gwoździ i metalowych części, przy użyciu tradycyjnej techniki stolarskiej z Kioto, a karmazynowa tapicerka (nishijin-ori), utkana w słynnej dzielnicy Nishijin w Kioto[8].
- 6. Sala Yubae-no-Ma służy do organizacji konferencji, spotkań ministerialnych, ceremonii parzenia herbaty w stylu ryūrei-shiki (ceremonia przy stolikach i krzesłach, zamiast siedzenia na tatami) oraz jako poczekalnia na bankiety. Nazwa Yubae-no-Ma pochodzi od połączonych nazw dwóch gobelinów, Hiei Getsuei i Atago Yūshō, wiszących na wschodniej i zachodniej ścianie sali. Gobelin Hiei Getsuei przedstawia światło księżyca nad górą Hiei, na wschód od Kioto, a Atago Yūshō – słońce zachodzące za górą Atago, szczytem na zachód od Kioto[9].
2. Ikebana w hallu wejściowym
Uwagi
- ↑ Kirikane → tradycyjna technika tworzenia wzorów dekoracyjnych poprzez nakładanie pędzelkami bardzo cienkiej folii metalicznej (złotej, srebrnej, platynowej), ciętej w paski lub inne kształty. Została opracowana do tworzenia dostojnego wyglądu szat i akcesoriów na posągach Buddy i buddyjskich obrazach. Obecnie technika ta stosowana jest również w wielu rodzajach rzemiosła.
- ↑ Początki nishijin-ori sięgają V i VI wieku. Historia nazwy (pochodząca od nazwy miejsca) wiąże się z dramatem rozproszenia społeczności tkaczy i zniszczeniem całego miasta w czasie wojny Ōnin (1467–1477). Po jej zakończeniu powrócili, aby wznowić produkcję. Od końca XV wieku nishijin-ori jest szeroko znaną metodą tkania przy użyciu barwionych nici, które można znaleźć m.in. w kimonach.
- ↑ Gyoen → ogród cesarski
Przypisy
- ↑ Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 321. ISBN 4-7674-2015-6.
- ↑ 新明解国語辞典. Tokyo: Sanseido Co., Ltd., 2018, s. 443. ISBN 978-4-385-13107-8.
- ↑ a b c d e f Main Entrance. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-07]. (ang.).
- ↑ Japanese Garden. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-07]. (ang.).
- ↑ a b About the Kyoto State Guest House. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-07]. (ang.).
- ↑ Fuji-no-Ma. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-06]. (ang.).
- ↑ Kiri-no-Ma. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-06]. (ang.).
- ↑ Juraku-no-Ma. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-07]. (ang.).
- ↑ Yubae-no-Ma. State Guest Houses. [dostęp 2022-02-07]. (ang.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
Japanese Garden in the Kyoto State Guest House
Autor: Lincun, Licencja: CC BY-SA 3.0
Map of Kyoto Prefecture, Japan.
Autor: , Licencja: CC BY-SA 4.0
Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa), Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Japan
Equirectangular projection.
Geographic limits to locate objects in the main map with the main islands:
- N: 45°51'37" N (45.86°N)
- S: 30°01'13" N (30.02°N)
- W: 128°14'24" E (128.24°E)
- E: 149°16'13" E (149.27°E)
Geographic limits to locate objects in the side map with the Ryukyu Islands:
- N: 39°32'25" N (39.54°N)
- S: 23°42'36" N (23.71°N)
- W: 110°25'49" E (110.43°E)
- E: 131°26'25" E (131.44°E)
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
Tapestry: Reika - On the wall is a work titled Reika, a tapestry designed by the nihonga artist Shikami Kiyomichi and woven in tsuzure-ori (polychrome tapestry) technique, depicting 39 varieties of Japanese flowers. The dantsu carpet on the floor shows windblown petals from the wisteria flowers depicted in the tapestry.
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
Japanese Garden in the Kyoto State Guest House
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
A Japanese Banquet Room Emblazoned with Goshichi no Kiri
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
Ikebana in Kyoto State Guest House
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
The floorboards in Kyoto State Guest House are Japanese elm, treated for scratch-resistance. There are no curtains in the facility. Instead, the windows are fitted inside with shoji screens.
Autor: 内閣府, Licencja: CC BY 4.0
Main Entrance of Kyoto State Guest House