Laboratorium Wyobraźni PPNT
Laboratorium Wyobraźni PPNT[1] – pierwsze w Poznaniu centrum nauki będące częścią Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Działa od 2015 roku[2].
Oferta
Laboratorium Wyobraźni PPNT[3] składa się z:
- Interaktywnej ekspozycji stałej, tzw. Wystawy Czerwonej[4]
- Interaktywnej ekspozycji czasowej, tzw. Wystawy Zielonej[5]
- Miejsca do samodzielnego eksperymentowania, tzw. Experymentarium
- Planetarium
Obydwie wystawy złożone są z eksponatów, które można samodzielnie uruchomić i za ich pomocą odkryć zagadnienia, związane m.in. z elektrycznością, archeologią, datowaniem radiowęglowym[6] ciśnieniem, optyką, ruchem czy nauką o kolorach. Największym wyróżnikiem Laboratorium Wyobraźni na tle innych centrów nauki w Polsce jest obecność animatora będącego do ciągłej dyspozycji gości, którego rolą jest przystępne wyjaśnianie zjawisk obserwowanych za pomocą eksponatów. Dzięki takiej organizacji zwiedzania, Laboratorium Wyobraźni demokratyzuje dostęp do wiedzy dbając o potrzeby odbiorców na każdym poziomie zaawansowania.
Wystawom tym przypisana jest sala do samodzielnego eksperymentowania, tzw. Experymentarium[4][7], w którym odbywają się warsztaty naukowe. Wśród różnorodnych tematów, jakie oferuje Laboratorium Wyobraźni znajdują się zajęcia z robotyki, genetyki, akustyki, chemii, fizyki czy biologii. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z danej dziedziny naukowej, którzy mają doświadczenie dydaktyczne. Forma zajęć dopasowana jest do możliwości poznawczych biorących w nich udział dzieci. W zajęciach mogą brać udział zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. Ideą Experymentarium jest zachęcanie gości do samodzielnego przeprowadzania analiz i badań oraz wyciągania wniosków z obserwowanych zjawisk.
Częścią Laboratorium Wyobraźni jest również Planetarium[8]. Pokazy każdorazowo prowadzi profesjonalny astronom, który przystępnie tłumaczy gościom prawa kosmosu. Planetarium oferuje tematyczne seanse dla dzieci i dorosłych oraz pokazy astronomiczne pozwalające poznać mapę nieba w konkretnym dniu i miejscu na Ziemi.
W Laboratorium Wyobraźni można również zorganizować imprezy urodzinowe dla dzieci[9][10].
Cele działalności
- popularyzacja nauk ścisłych poprzez prezentowanie zagadnień w lekkiej i przystępnej formie
- uzupełnianie i uatrakcyjnianie edukacji szkolnej
- upowszechnianie wyników badań naukowych wśród dzieci i dorosłych
- promocja wynalazków i osiągnięć naukowych
- zachęcanie do samodzielnego poznawania
- nauka krytycznego i logicznego myślenia
- integracja rodzinna i międzypokoleniowa
- ułatwianie dialogu przedstawicieli nauki z odbiorcami i społeczeństwem
- rozpowszechnianie sprawdzonych i naukowo udowodnionych informacji o otaczającym świecie
- demokratyzacja dostępu do wiedzy
Dostępność
Laboratorium Wyobraźni przeznaczone jest dla grup zorganizowanych, z którymi prowadzone są zajęcia w dni nauki szkolnej. W weekendy i dni wolne od nauki, Laboratorium Wyobraźni otwarte jest dla rodzin i gości indywidualnych. Warsztaty przeznaczone dla dorosłych[11] odbywają się w godzinach popołudniowych zgodnie z harmonogramem[12].
Współpraca
Laboratorium Wyobraźni jest członkiem krajowego Porozumienia Społeczeństwo i Nauka "SPiN"[13] oraz europejskiego stowarzyszenia ECSITE (European Network of Science Centres and Museums)[14].
Udział w wydarzeniach naukowych
Laboratorium Wyobraźni corocznie współorganizuje Poznański Festiwal Nauki i Sztuki[15], włącza się w inicjatywę SPiN Day[16], a także oferuje otwarte warsztaty w trakcie Pikniku z Wyobraźnią[17][18][19][20], największego wydarzenia o charakterze naukowym organizowanego w Poznaniu na świeżym powietrzu.
Lokalizacja
Laboratorium Wyobraźni znajduje się w Poznaniu, przy ul. Rubież 46 (dzielnica: Naramowice) w siedzibie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego[21].
Przypisy
- ↑ Laboratorium Wyobraźni – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Laboratorium Wyobraźni: Wielki eksperyment na wyobraźni - Gloswielkopolski.pl, www.gloswielkopolski.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Laboratorium Wyobraźni PPNT - Poznan.pl, www.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ a b WYSTAWA CZERWONA – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-13] (pol.).
- ↑ WYSTAWA ZIELONA – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe - Start, www.radiocarbon.pl [dostęp 2018-04-13] .
- ↑ EXPERYMENTARIUM II – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-14] (pol.).
- ↑ PLANETARIUM – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-14] (pol.).
- ↑ URODZINY – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Laboratorium Wyobraźni PPNT - Poznan.pl, www.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Smog – prawdy i mity tonące we mgle. Tylko dla dorosłych w Laboratorium Wyobraźni! - Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Wybór zajęć - Laboratorium Wyobraźni PPNT, bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (ang.).
- ↑ Porozumienie Społeczeństwo i Nauka "SPiN" - Strona główna | Facebook, pl-pl.facebook.com [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Ecsite | The European Network of Science Centres and Museums, www.ecsite.eu [dostęp 2018-04-13] (ang.).
- ↑ Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, festiwal.amu.edu.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki w Polsce – SPiN Day w LW – Laboratorium Wyobraźni, wyobraznia.ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ http://ppnt.poznan.pl/sukces-iv-pikniku-wyobraznia-zdjecia/
- ↑ Portal UAM - IV Piknik z Wyobraźnią, amu.edu.pl [dostęp 2018-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-19] .
- ↑ IV Piknik z Wyobraźnią – zobacz roboty, drony i eksperymenty naukowe - Gloswielkopolski.pl, www.gloswielkopolski.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Piknik z Wyobraźnią i otwarcie Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu - WP Wiadomości, wiadomosci.wp.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
- ↑ Poznański Park Naukowo-Technologiczny - usługi badawcze dla firm, wsparcie startupów, szkolenia, komercjalizacja wiedzy, współpraca z uczelniami, inkubator przedsiębiorczości, ppnt.poznan.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).