Lafcadio Hearn

Lafcadio Hearn
Koizumi Yakumo
小泉 八雲
Ilustracja
Lafcadio Hearn zawsze fotografował się z zamkniętymi oczami lub tylko z prawego profilu, wstydząc się bielma na lewym oku
Imię i nazwiskoPatricio (Patrick) Lafcadio Tessima Carlos Hearn
Data i miejsce urodzenia27 czerwca 1850
Lefkas
Data i miejsce śmierci26 września 1904
Tokio
Językjęzyku angielski, japoński
Dziedzina sztukiliteratura
podpis
Lafcadio Hearn z żoną
Muzeum Pamięci Lafcadio Hearna w Matsue
Dom, w którym mieszkał

Lafcadio Hearn (właściwie: Patricio (Patrick) Lafcadio Tessima Carlos Hearn, w języku japońskim: Yakumo Koizumi (jap. 小泉 八雲 Koizumi Yakumo; ur. 27 czerwca 1850 w Lefkas, zm. 26 września 1904 w Tokio) – pisarz tworzący w języku angielskim i japońskim, znany głównie z opisów kultury i folkloru Japonii.

W czasie pobytu w Japonii napisał wiele książek, z których najbardziej znany jest zbiór legend i opowieści niesamowitych Kwaidan, często wznawiany na całym świecie. Po czternastu latach od przybycia do Japonii Hearn umarł jako japoński pisarz narodowy. W przedmowie do tokijskiego wydania Kwaidanu z lat siedemdziesiątych XX w. napisano, że książka jest „tak japońska, jak haiku”.

Nie można go w pełni przypisać do żadnej narodowości, kultury czy religii. Był kosmopolitą, zafascynowanym kulturą afroamerykańską, japońską i francuską.

Życiorys

Wczesne lata życia

Urodził się na wyspie Leukada (Lefkas – stąd jego imię) jako syn irlandzkiego chirurga wojskowego Charlesa Hearna i Greczynki Rosy Antonii Kassimati. Został ochrzczony w obrządku prawosławnym.

W wieku 6 lat przeniósł się do Dublina, gdzie uczył się w katolickim College Durham (tu na skutek wypadku stracił wzrok w lewym oku). Wcześnie zetknął się z artystycznym środowiskiem Dublina.

Pobyt w USA

W 1869 przeniósł się do Cincinnati, Ohio, (USA), gdzie żył w skrajnej nędzy, co przypuszczalnie przyczyniło się do jego późniejszych problemów psychicznych (obsesja i paranoja). Znalazł w końcu pracę dziennikarza w lokalnej gazecie, gdzie jego wybitny talent pisarski umożliwił mu szybki awans zawodowy.

W 1876 związał się z Afroamerykanką Aletheą Foley, co wywołało skandal, ponieważ takie międzyrasowe konkubinaty były wówczas w Ohio prawnie zakazane. Z tego powodu zwolniono go z pracy i w następnym roku przeniósł się do Nowego Orleanu, gdzie do 1888 był dziennikarzem w gazecie „Times Democrat”. Głównym tematem jego twórczości stała się francuskojęzyczna miejscowa kultura kreolska i kult voodoo. Tłumaczył również nowele Guy de Maupassanta.

Pobyt w Japonii

W 1889 wyjechał do Japonii jako korespondent prasowy. Ten kraj go zafascynował. Postanowił tam pozostać i zatrudnił się jako nauczyciel języka angielskiego w Matsue (gdzie obecnie znajduje się muzeum Hearna). W 1891 ożenił się z córką miejscowego samuraja Setsu Koizumi, otrzymał obywatelstwo japońskie i zmienił nazwisko na Koizumi Yakumo.

W tym samym roku przeniósł się do Kumamoto, gdzie pracując jako nauczyciel, napisał swoją pierwszą książkę, poświęconą Japonii: Glimpses of Unfamiliar Japan (1894). Od 1896 do 1903 pracował jako wykładowca literatury angielskiej na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim. Znał doskonale język japoński i pisał także w tym języku.

Jego książki, poświęcone kulturze, folklorowi, obyczajom i wierzeniom Japończyków były bardzo popularne na Zachodzie i zaliczają się do pierwszych rzetelnych opisów Japonii okresu Meiji. Pół roku przed śmiercią zaczął wykładać na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Zmarł na atak serca.

Twórczość poświęcona Japonii

  • Glimpses of Unfamiliar Japan (1894); wydanie polskie Lotos: rzut oka na nieznaną Japonię, w dwóch częściach (1909)
  • Out of the East: Reveries and Studies in New Japan (1895)
  • Kokoro: Hints and Echoes of Japanese Inner Life (1896); wyd. polskie Ko-ko-ro (1906)
  • Gleanings in Buddha-Fields: Studies of Hand and Soul in the Far East (1897); wybór tekstów w wydaniu polskim Opowieści niesamowite i upiorne: ze zbiorku "Kwaidan"
  • Exotics and Retrospectives (1898)
  • Japanese Fairy Tales (1898)
  • In Ghostly Japan (1899)
  • Shadowings (1900)
  • Japanese Lyrics (1900)
  • A Japanese Miscellany (1901)
  • Kottō: Being Japanese Curios, with Sundry Cobwebs (1902)
  • Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things (1903), wyd. polskie Opowieści niesamowite i upiorne: ze zbiorku "Kwaidan" (1924); Kwaidan: Opowieści niesamowite
  • Japan: An Attempt at Interpretation (1904]); wydane pośmiertnie
  • The romance of the Milky Way: and other studies and stories (1905); wydane pośmiertnie

Po polsku wydano też zbiór Czerwony ślub i inne opowiadania (1925) zawierający teksty z Kwaidanu, Gleanings in Buddha-Fields, Kokoro i Out of the East.

Bibliografia

  • Jonathan Cott, Wandering Ghost: The Odyssey of Lafcadio Hearn (1991)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lafcadio Hearn Memorial Hall01st3200.jpg
Autor: 663highland, Licencja: CC BY 2.5
Lafcadio Hearn Memorial Hall in Matsue, Shimane prefecture, Japan
Lafcadio Hearns Old Residence01bs3200.jpg
Autor: 663highland, Licencja: CC BY 2.5
Lafcadio Hearn's Old Residence in Matsue, Shimane prefecture, Japan
Lafcadio Hearn.jpg
Lafcadio Hearn and his wife
Signature of Lafcadio Hearn (1850–1904).png
Signature of Lafcadio Hearn (1850–1904) from The National Cyclopaedia of American Biography, Volume I, 1893, page 409
Lafcadio hearn.jpg
Lafcadio Hearn in 1889