Lakshya

Lakshya
Gatunek

film wojenny, akcja, romans

Data premiery

18 czerwca 2004

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi

Czas trwania

186 minut

Reżyseria

Farhan Akhtar

Scenariusz

Javed Akhtar

Główne role

Amitabh Bachchan,
Hrithik Roshan,
Preity Zinta
Boman Irani
Amrish Puri
Om Puri

Muzyka

Shankar Ehsaan Loy
Javed Akhtar (teksty piosenek)

Produkcja

Ritesh Sidhwani

Dystrybucja

Sony Music India

Nagrody
2

Lakshya (tłumaczenie: Cel, inne tytuły – ang. Objective, niem. Mut zur Entscheidung) – indyjski dramat wojenny z wątkiem miłosnym wyreżyserowany w 2004 roku przez Farhan Akhtara. W rolach głównych Hrithik Roshan, Preity Zinta, Amitabh Bachchan, Om Puri i Boman Irani. Film jest fikcją opartą na historycznych faktach związanych z walkami o Kargil, z bitwą, która rozegrała się między Pakistanem i Indiami w 1999 roku w górach w stanie Dżammu i Kaszmir na granicy między obu państwami. Film zaprezentowano na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Marrakeszu w Maroku. Tematem filmu jest przemiana człowieka, jego odnalezienie celu w życiu i dorastanie do odpowiedzialności.

Fabuła

W 1947 roku podczas podziału Indii dokonanego przez Brytyjczyków, tuż przed opuszczeniem przez nich okupowanego dotychczas kraju, rodzina Shergill zmuszona została do ucieczki z Lahaur. Przyzwyczajeni do życia w pałacu, musieli odnaleźć się w 1-pokojowym mieszkaniu. Ojciec z pasją rzucił się w pracę przysięgając sobie, że jego dzieci nie zaznają biedy i zmienności losu. Teraz ma on dwóch synów. Udash zaangażował się z nim w prowadzenie biznesu rodzinnego, więc Karan (Hrithik Roshan) spokojnie może się oddawać próżniactwu. Czas wypełnia mu flirtowanie ze studentką Romilą Dutta (Preity Zinta) i włóczenie się z kumplami. Flirt zmienia się w miłość i marzenie o poślubieniu dziewczyny. Pierwszy raz Karan, żyjący dotychczas dniem dzisiejszym, myśli o przyszłości. Oglądając film akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem postanawia, ku zaskoczeniu rodziny, złożyć papiery do szkoły wojskowej. Trening okazuje się bardzo wyczerpujący i Karan poddaje się. Ucieka z powrotem do domu, do roli rozleniwionego beniaminka. Jego rodzina czuje się zawiedziona. Romila jest tak rozczarowana jego słabością, że odchodzi od niego. Upokorzony Karan decyduje się wrócić do szkoły wojskowej, aby udowodnić ojcu (Boman Irani) i dziewczynie, że może się stać silnym, zdecydowanym mężczyzną. Tym razem udaje mu się zakończyć szkolenie i zostaje przydzielony do trzeciego pendżabskiego pułku pod dowództwem pułkownika Sunila Damle (Amitabh Bachchan), który stacjonuje w Kaszmirze. Zaczyna się wojna z Pakistanem. Po ataku Pakistańczyków na drogę "National Highway 1A" w rejonie Kargilu zadaniem jednostki porucznika Karana jest zdobyć mający strategiczne znaczenie szczyt 5179. Przebiegiem akcji grożącej śmiercią żołnierzy jest żywo zainteresowana zaręczona z biznesmenem Manishem Kunj dziennikarka telewizyjna – Romila Dutta.

Obsada

Muzyka i piosenki

Muzykę do filmu stworzyło trio Shankar-Ehsaan-Loy, nagrodzone Nagrodami Filmfare za Dil Chahta Hai, Bunty i Babli, Gdyby jutra nie było, nominowane za film Misja w Kaszmirze. Teksty napisał Javed Akhtar.

Piosenkęśpiewa
Main Aisa Kyun HoonShaan
Agar Main KahoonUdit Narayan, Alka Yagnik
Kitni BaateinHariharan, Sadhana Sargam
LakshyaShankar Mahadevan
Kandhon Se Milte Hain KandheKunal Ganjawala, Vijay Prakash
SeparationInstrumentalny utwór
Kitni BaateinHariharan, Sadhana Sargam
VictoryInstrumentalny utwór

Nagrody Filmfare

Nominacje do

Nagrody

  • Nagroda Filmfare za Najlepsze Zdjęcia – Christopher Popp
  • Nagroda Filmfare za Najlepszą ChoreografięPrabhu Deva

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references