Lasy miejskie w Warszawie
Pierwszy odcinek podkastu Lasy Warszawy 23 marca 2019 | |
Problem z odtwarzaniem tego pliku? Zobacz strony pomocy. |
Lasy miejskie w Warszawie – kompleks lasów miejskich znajdujący się w obrębie miasta stołecznego Warszawy, zarządzany przez powołaną w 2007 roku jednostkę budżetową miasta pod nazwą Lasy Miejskie-Warszawa, pełniącą nadzór nad całością gospodarki leśnej na terenie stolicy.
Własność
W 2020 lasy w Warszawie zajmowały blisko 7 968 ha[1], co stanowiło ok. 15% powierzchni miasta. Rozmieszczone są one głównie na obrzeżach miasta w 27 kompleksach[2].
Lasy prywatne będące pod nadzorem Prezydenta m.st. Warszawy to około 3 200 ha, lasy stanowiące własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Jabłonna, Nadleśnictwo Drewnica, Nadleśnictwo Celestynów, Nadleśnictwo Chojnów) to powierzchnia około 1 300 ha[2].
Historia
Początki lasów miejskich w Warszawie to okres międzywojenny. W 1938 wykupiono z dóbr wilanowskich Las Kabacki na potrzeby rekreacji mieszkańców miasta. Wcześniej lasami miejskimi były już Las Bielański i Las Młociński (110 ha wykupione przez miasto już w 1907).
II Wojna Światowa przyczyniła się nie tylko do totalnego zniszczenia miasta, ale także zdecydowanie pogorszyła kondycję okolicznych lasów. Po zakończeniu wojny wśród architektów i urbanistów, wspieranych przez leśników, pojawiła się koncepcja zwiększenia lesistości miasta i otoczenia jej zielonym pierścieniem leśnym[2].
Koncepcja zyskała akceptację i 1949 r. zapadła decyzja, aby lesistość Warszawy wynosiła 23,5%[2].
Od roku 1950 lasy te stały się własnością Skarbu Państwa, a w 1963 zapadła decyzja o prowadzeniu odrębnej gospodarki leśnej miasta. Decyzją Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przekazano na rzecz miasta część kompleksów leśnych z Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Drewnica i Jabłonna oraz lasów samorządu miejskiego. Za gospodarkę w tych lasach odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych (MPRO). Zgodnie z ustawą o lasach z 1991 r. z późn. zm., Minister Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa decyzjami z dnia 18.11.1996 r. przekazał m.st. Warszawie niektóre grunty leśne Skarbu Państwa w bezterminowe użytkowanie dla potrzeb nauki, dydaktyki i masowego wypoczynku mieszkańców.
W roku 1995 w związku ze zmianą ustroju Warszawy, Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy obowiązki prowadzenia gospodarki leśnej i utrzymania tamże czystości przekazał Zarządowi Oczyszczania Miasta, w którym utworzono Dział Lasów. Jednocześnie grunty leśne o nieuregulowanym stanie prawnym we władaniu dawnych gmin warszawskich oraz lasy skomunalizowane zarządzane były przez gminy. W latach 1998–2002 dodatkowy nadzór nad gospodarką w lasach nie będących własnością Skarbu Państwa sprawował Starosta Warszawski. W roku 2002 zadania te przejął Prezydent m.st. Warszawy, w którego imieniu zadania te wykonuje Biuro Ochrony Środowiska. W 2007 powołano jednostkę budżetową Lasy Miejskie-Warszawa, która zarządza wszystkimi terenami leśnymi pozostającymi w gestii miasta[3].
W wyniku zmian granic Warszawy w latach 1951–2002, obszar miasta zwiększył się do około 512 km², a powierzchnia leśna do około 7 200 ha[2].
Organizacja
Lasy miejskie składają się ogółem z 27 kompleksów leśnych (zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa, Lasy Państwowe i inne jednostki):
- Las Dąbrówka Szlachecka oraz Las Henryków
- Choszczówka
- Las Białołęka Dworska
- Tarchomin
- Las Nowa Warszawa (zwany także Lasem Młocińskim)
- Las Młociny (zwany także Parkiem Młocińskim)
- Huta Warszawa
- Dęby Młocińskie
- Las Bemowski
- Las Lindego
- Las Bielański
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna
- Lasek na Kole
- Las Bródno
- Las Kawęczyn
- Las Mokry Ług
- Olszynka Grochowska
- Las Matki Mojej
- Las Sobieskiego
- Wiśniowa Góra
- Międzylesie
- Aleksandrów
- Karolew
- Rezerwat Morysin
- Rezerwat Skarpa Ursynowska
- Rezerwat Las Natoliński
- Las Kabacki
W zarządzie m.st. Warszawy znajduje się 15 kompleksów leśnych podzielonych na cztery obwody leśne (3650 ha):
- Obwód leśny Bielany-Młociny (838 ha)[4]:
- Las Bielański
- Las Lindego
- Las Nowa Warszawa
- Wydma Żerańska
- Las Młociny
- Białołęka
- Henryków
- Dąbrówka
- Obwód leśny Bemowo-Koło (556 ha)[4]:
- Obwód leśny Kabaty (903 ha)[4]:
- Obwód leśny Las Sobieskiego (1353 ha)[4]:
- Las Matki Mojej
- Olszynka Grochowska
- Las Bródno
- Las Sobieskiego
Inne informacje
Lasy Miejskie – Warszawa od 2008 prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Do 2015 jego siedziba mieściła się w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, od grudnia 2015 przy siedzibie jednostki w kompleksie leśnym Las Sobieskiego[5]. W maju 2015 roku zostało otwarte Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, znajdujące się w Lesie Kabackim[6].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Warszawa 2020. Raport o stanie miasta. W: Biuro Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy [on-line]. 2021. s. 10. [dostęp 2021-08-28].
- ↑ a b c d e Lasy Miejskie Warszawa – Lasy Warszawy, lasymiejskie.waw.pl [dostęp 2020-10-23] .
- ↑ Leśny Kompleks Promocyjny również w Warszawie. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 30 grudnia 2010. [dostęp 2019-02-20].
- ↑ a b c d Lasy Miejskie – Warszawa – Obwody leśne (pol.). lasymiejskie.waw.pl. [dostęp 2015-03-09].
- ↑ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. W: Lasy Miejskie – Warszawa [on-line]. lasymiejskie.waw.pl, 1 marca 2018. [dostęp 2019-08-27].
- ↑ Lasy Miejskie Warszawa – O naszym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, lasymiejskie.waw.pl [dostęp 2020-10-26] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Las Lindego w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśniej Lasów Miejskich w Warszawie przy ul. Rydzowej 1a, na skraju rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Las Kabacki w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Las Młociny (park Młociński) w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lasek na Kole w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dęby Młocińskie w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Grąd niski w rezerwacie przyrody Las Bielański w Warszawie
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY 4.0
Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich Warszawa. Zagadnienia poruszone w rozmowie:
Czym jest las, a co nim nie jest? Jaką rolę pełnią lasy w Warszawie? Kto zajmuje się lasem? Prywatne lasy - obowiązki właścicieli Skąd wzięły się lasy w Warszawie? Jak szybko las potrafi się zregenerować
Podkasty dla Wikipedii Lasy Warszawy dostępne są w czytnikach na iPhone, Androidem i w Spotify oraz w Wikimedia Commons. Poniżej linki Adres strony projektu - podkasty.info/lasywarszawy Adres strony Lasów Miejskich Warszawa Adres strony na facebook Adres RSS podkastów Adres strony w Wikipedii Itunes pod.link/1463634011 gopod.me/lasywarszawy
Podkasty Lasy Warszawy wyprodukowane zostały we współpracy z jednostką Lasy Miejskie - WarszawaAutor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Las Bródnowski w Warszawie