Lathi

Lathi (dewanagari: लाठी "kij") - indyjska sztuka walki przy użyciu kija o długości ok. 180 - 200 cm. Tego typu bambusowe kije są standardowym wyposażeniem indyjskiej policji, służącym zwłaszcza do rozpędzania demonstracji.

Historia

Kij ze względu na swą dostępność i łatwość posługiwania się jest jednym z najstarszych rodzajów broni. Trening z użyciem kija stanowił standardową część szkolenia wojowników w starożytnych Indiach. Ponieważ zasadniczo nie jest on bronią śmiercionośną, kij był również często stosowany w samoobronie przez kapłanów hinduistycznych i mnichów buddyjskich.

W czasach mogolskich grupy tzw. lathial (uzbrojonych w kije) pomagały zamindarom (właścicielom ziemskim) w pobieraniu podatków od opornych chłopów.

Lathi na wyposażeniu policji

W czasach rządów Brytyjczyków wprowadzili oni lathi jako standardową broń policji, szczególnie często używaną do tłumienia zamieszek. Standardowym wyrażeniem w języku angielskim stała się tzw. "lathi charge", [1] szarża policjantów uzbrojonych w bambusowe lathi w celu rozpędzenia protestującego tłumu.

W niepodległych Indiach i ościennych krajach lathi pozostały częścią wyposażenia policji. Szkolenie policjantów obejmuje również takie techniki użycia lathi, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa.[2] Spotkało się to z protestami obrońców praw człowieka.[3]

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Urban Dictionary: lathi-charge, www.urbandictionary.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  2. thesouthasian.org - Ce site est en vente! - Portail d'informations, www.thesouthasian.org [dostęp 2017-11-24].
  3. Indian Lathi : Indian Tradational Stick Fighting Martial Arts. [dostęp 2009-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-24)].