Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
Ilustracja
Ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla w 2008 r.
Nagroda za

osiągnięcia literackie

Przyznawana przez

Akademia Szwedzka

Lokalizacja

 Szwecja

Pierwsze rozdanie

1901

Strona internetowa

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – osoby wyróżnione przez Akademię Szwedzką literacką Nagrodą Nobla. Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895[1] roku jest przyznawana od 1901[2]. W latach 1901–2022 wyróżnionych zostało 119 osób[3].

Zasady przyznawania nagrody

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym[a][2]. Jako organ przyznający nagrodę Nobel wskazał Akademię Szwedzką. Została ona założona na wzór Akademii Francuskiej przez króla Gustawa III w 1786. Akademia składa się z 18 członków, znanych jako De Aderton („Osiemnastu”). W jej skład wchodzą szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy. Członkowie Akademii wybierani są dożywotnio[4]. Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, składający się z czterech lub pięciu osób, wybrany spośród członków Akademii na okres trzech lat[5].

Nazwiska kandydatów do wyróżnienia mogą być zgłaszane przez członków Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Nominacje pozostają niejawne przez 50 lat[6].

Cykl pracy

Cykl pracy nad przyznawaniem nagrody wygląda następująco[6]:

Wrzesień
Członkowie Komitetu Noblowskiego wysyłają około 600–700 formularzy do osób uprawnionych do nominacji. Nominacje muszą być zgłaszane do 31 stycznia następnego roku, nominujący nie mogą wystawiać własnej kandydatury, powinni także oprócz nazwiska, dołączyć motywację, jednak nie jest to wymagane[5]
Luty
Komitet tworzy listę i przekazuje Akademii do zatwierdzenia.
Kwiecień
Komitet wybiera 15–20 nazwisk kandydatów wstępnych do rozpatrzenia przez Akademię.
Maj
Komitet zawęża listę do 5 finalistów do rozpatrzenia przez Akademię.
Czerwiec–sierpień
Członkowie Akademii zapoznają się z twórczością kandydatów, członkowie Komitetu przygotowują raport na temat każdego z kandydatów.
Wrzesień
Dyskusja nad twórczością kandydatów.
Październik
Członkowie Akademii w głosowaniu większościowym wybierają jednego spośród piątki kandydatów.
Grudzień
10 grudnia w Sztokholmie odbywa się uroczysta Ceremonia Wręczenia Nagrody Nobla.

Statystyki

W latach 1901–2019 literacka Nagroda Nobla została przyznana 115 razy (siedmiokrotnie Nagrody nie przyznano), przy czym wyróżnionych zostało 119 osób. W latach 1904, 1917, 1966, 1974 Akademia Szwedzka nagrodziła po dwie osoby[3]. Do roku 2018 wśród laureatów znalazło się 15 kobiet[3]. Najmłodszym laureatem był nagrodzony w 1907 Rudyard Kipling (miał wówczas 41 lat), najstarszą wyróżnioną osobą była nagrodzona w 2007, Doris Lessing; w chwili ogłoszenia nominacji miała 88 lat[3].

Pierwszym laureatem literackiej nagrody Nobla został Sully Prudhomme. Otrzymał on wówczas 150 782 SEK, w roku 2022 wartość pełnej nagrody to 9 milionów SEK[7][8].

Do 2022 roku dwie osoby odmówiły przyjęcia nagrody. W 1958 Akademia nominowała Borisa Pasternaka, który początkowo zaakceptował wyróżnienie, później jednak odmówił ze względu na naciski władz ZSRR. Jean-Paul Sartre nie przyjmował żadnych nagród za swoją działalność literacką, czym motywował odmowę przyjęcia nagrody w 1964 roku[3].

Jedyny raz nagrodę przyznano pośmiertnie – w 1931 otrzymał ją Erik Axel Karlfeldt, od 1974 roku Statut Fundacji Nobla zabrania pośmiertnych wyróżnień, o ile śmierć nie nastąpiła po ogłoszeniu nominacji[3].

Zgodnie z wolą fundatora, laureaci mają być wybierani bez względu na ich narodowość; sama nagroda zaś ma charakter międzynarodowy. W latach 1901–2022 najczęściej nagradzani byli pisarze tworzący w języku angielskim (31 wyróżnień), następnie – francuskim (15 nagrodzonych) i niemieckim (14 laureatów)[3].

Nagroda

Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora[9]. Stockholms Konserthus jest gospodarzem uroczystości od 1926 roku[9]. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy. Nad tym obrazem umieszczona jest inskrypcja pochodząca z Eneidy:

Inventas vitam iuvat excoluisse per artes

Na dole medalu wygrawerowane jest imię i nazwisko nagrodzonego oraz napis ACAD. SUEC. oznaczający Akademię Szwedzką. Na odwrocie medalu umieszczona została podobizna fundatora[10]. Dyplom literackiej Nagrody Nobla nie ma stałego wyglądu. Rokrocznie, po ogłoszeniu nazwiska laureata, dyplom projektowany jest z odniesieniem do jego twórczości. Od 2004 za projekty dyplomów dla laureatów literackiego Nobla odpowiedzialna jest Karin Mamma Andersson[11]. Treść dyplomu jest niezmienna i jest ona kaligrafowana po szwedzku.

Lista laureatów

RokImię i nazwiskoPaństwo[b]JęzykUzasadnienie
1901Sully-Prudhomme.jpgPrudhomme, SullySully Prudhomme[12] Francjafrancuskiza „wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu”[13]
1902T-mommsen-2.jpgMommsen, TheodorTheodor Mommsen[14] Cesarstwo Niemieckieniemiecki„największy żyjący mistrz sztuki pisarstwa historycznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego monumentalnego dzieła Historia Rzymu,
1903Björnstjerne Björnson, 1901.jpgBjørnson, BjørnstjerneBjørnstjerne Bjørnson[15] Norwegianorweskiza „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha oraz za talent epicki i dramatyczny”[16]
1904Frédéric Mistral by Paul Saïn.jpgMistral, FrédéricFrédéric Mistral[17] Francjaoksytańskiza „świeżość i oryginalność pełnych natchnienia utworów poetyckich, prawdziwie oddających realia życia oraz ducha narodu”[18]
José Echegaray y Eizaguirre.jpgEchegaray, JoséJosé Echegaray[19] Hiszpaniahiszpańskiza „liczne zasługi dla odrodzenia tradycji hiszpańskiego dramatu”[20]
1905Henryk Sienkiewicz 02.jpgSienkiewicz, HenrykHenryk Sienkiewicz[21] Królestwo Polskiepolskiza „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”[22]
1906Carducci.jpgCarducci, GiosuèGiosuè Carducci[23] Włochywłoski„nie tylko za głęboką wiedzę i krytyczny umysł, ale przede wszystkim za twórczą energię, świeżość stylu i siłę liryczną, tak charakterystyczną dla jego poetyckich arcydzieł”
1907Kiplingcropped.jpgKipling, RudyardRudyard Kipling[c][24] Wielka Brytaniaangielskiza „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”
1908Rudolf Christoph Eucken.jpgEucken, RudolfRudolf Eucken[25] Cesarstwo Niemieckieniemieckiza „poszukiwanie prawdy, przenikającą wszystko siłę myśli, szeroki horyzont, bystrość i sugestywność, z którymi bronił on i rozwijał filozofię idealistyczną”
1909Selma Lagerlöf.jpgLagerlöf, SelmaSelma Lagerlöf[26] Szwecjaszwedzki„w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory”
1910Adolf Friedrich Erdmann von Menzel 042.jpgHeyse, PaulPaul Heyse[27] Cesarstwo Niemieckieniemieckiza „artyzm i idealizm, które demonstrował na przestrzeni całej swojej długiej i płodnej twórczo drogi jako poeta liryczny, dramaturg, powieściopisarz i autor znanych na całym świecie nowel”
1911Maurice Maeterlinck.jpgMaeterlinck, MauriceMaurice Maeterlinck[28] Belgiafrancuskiza „wielostronną działalność literacką, a w szczególności za utwory dramatyczne, wyróżniające się bogactwem wyobraźni i poetycką fantazją”
1912G Hauptmann.jpgHauptmann, GerhartGerhart Hauptmann[29] Cesarstwo Niemieckieniemiecki„przede wszystkim w uznaniu jego płodnej, różnorodnej i wybitnej działalności w dziedzinie sztuki dramatycznej”
1913Tagore, RabindranathRabindranath Tagore[30] Indie Brytyjskiebengalski i angielskiza „pełne głębokiego uczucia, oryginalne i przepiękne wiersze, w których z wyjątkowym mistrzostwem wyraziło się jego myślenie poetyckie, będące, według jego własnych słów, częścią literatury Zachodu”
1914nagrody nie przyznano[31]
1915Romain Rolland 1915.jpgRolland, RomainRomain Rolland[d][32] Francjafrancuskiza „wielki idealizm utworów literackich, za współczucie i za umiłowanie prawdy, z którą opisuje on różne charaktery ludzkie”
1916Verner von Heidenstam 1916.jpgvon Heidenstam, VernerVerner von Heidenstam[33] Szwecjaszwedzki„najbardziej widoczny przedstawiciel nowej ery w literaturze światowej”
1917Karl Gjellerup.jpgGjellerup, KarlKarl Gjellerup[34] Daniaduńskiza „różnorodną twórczość poetycką i wzniosłe ideały”
Henrik Pontoppidan.jpgPontoppidan, HenrikHenrik Pontoppidan[35] Daniaduńskiza „prawdziwe opisanie życia współczesnego Danii”
1918nagrody nie przyznano[36]
1919Carl spitteler 1905.jpgSpitteler, CarlCarl Spitteler[e][37] Szwajcarianiemieckiza niezrównany epos „Wiosna olimpijska”
1920Knut Hamsun.jpegHamsun, KnutKnut Hamsun[38] Norwegianorweskiza powieść „Błogosławieństwo ziemi”
1921AnatoleFrance.JPGFrance, AnatoleAnatole France[39] Francjafrancuskiza „błyskotliwe osiągnięcia literackie wyróżniające się wykwintnością stylu, głębokim humanizmem i prawdziwie galijskim temperamentem”
1922Jacinto Benavente y Martinez.jpgBenavente, JacintoJacinto Benavente[40] Hiszpaniahiszpańskiza „błyskotliwe mistrzostwo, z jakim kontynuuje tradycje hiszpańskiego dramatu”
1923Butler Yeats, WilliamWilliam Butler Yeats[41] Irlandiaangielskiza „uduchowioną twórczość poetycką, oddającą w najwyższej formie artystycznego ducha narodowego”
1924Władysław Reymont.jpgReymont, WładysławWładysław Reymont[42] Polskapolskiza „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi
1925George bernard shaw.jpgShaw, George BernardGeorge Bernard Shaw[43] Wielka Brytaniaangielski„za twórczość naznaczoną idealizmem i humanizmem, za przenikliwą satyrę, która często łączy się z wyjątkowym pięknem poetyckim”
1926Grazia Deledda 1926.jpgDeledda, GraziaGrazia Deledda[44] Włochywłoskiza „poetyckie dzieła, w których z jaskrawą plastycznością opisuje życie jej ojczystej wyspy, a także za głębię w podejściu do ludzkich problemów w całości”
1927Henri Bergson.jpgBergson, HenriHenri Bergson[45] Francjafrancuskijako „znak uznania dla jego jaskrawych i podtrzymujących wiarę w życie idei, a także dla wyjątkowego mistrzostwa, z jakim te idee były wcielane”
1928Sigrid Undset crop.jpgUndset, SigridSigrid Undset[46] Norwegianorweskiza „niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza”
1929Thomas Mann 1937.jpgMann, ThomasThomas Mann[47] Niemcyniemiecki„przede wszystkim za wielką powieść „Buddenbrookowie”, która stała się klasyką współczesnej literatury, i której popularność nieustannie rośnie”
1930Sinclair Lewis 1930.jpgLewis, SinclairSinclair Lewis[48] Stany Zjednoczoneangielskiza „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”
1931Erik Axel Karlfeldt.jpgAxel Karlfeldt, ErikErik Axel Karlfeldt[f][49] Szwecjaszwedzkiza „wybitne osiągnięcia literackie, w szczególności za idealizm, doskonałość artystyczną, a także niezwykłe połączenie duchowości i talentu, o czym świadczą jego książki”
1932John galsworthy.jpgGalsworthy, JohnJohn Galsworthy[50] Wielka Brytaniaangielskiza „wielką sztukę prozatorską której szczytem jest „Saga rodu Forsyte’ów
1933Ivan Bunin 1933.jpgBunin, IwanIwan Bunin[51] apatryda[52][g] (biała emigracja)rosyjskiza „surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej”
1934Luigi Pirandello 1934.jpgPirandello, LuigiLuigi Pirandello[53] Włochywłoskiza „twórczą śmiałość i wynalazczość w odrodzeniu sztuki dramaturgicznej i scenicznej”
1935nagrody nie przyznano[54]
1936Eugene O'Neill 1936.jpgO’Neill, EugeneEugene O’Neill[55] Stany Zjednoczoneangielskiza „prawdziwość i głębię utworów dramatycznych, traktujących w nowy sposób gatunek tragedii”
1937Roger Martin du Gard 1937.jpgdu Gard, Roger MartinRoger Martin du Gard[56] Francjafrancuskiza „siłę artystyczną i prawdę w przedstawieniu człowieka, a także najbardziej odczuwalnych problemów współczesnego życia”
1938Pearl Buck.jpgBuck, PearlPearl Buck[57] Stany Zjednoczoneangielskiza „wspaniały epicki opis życia chińskich chłopów i za biograficzne arcydzieła”
1939FransEemilSillanpää.jpgSillanpää, FransFrans Sillanpää[58] Finlandiafińskiza „głębokie przeniknięcie w życie fińskich chłopów i wyborne opisanie ich obyczajów w więzi z przyrodą”
1940nagrody nie przyznano[59]
1941nagrody nie przyznano[60]
1942nagrody nie przyznano[61]
1943nagrody nie przyznano[62]
1944Johannes Vilhelm Jensen 1944.jpgJensen, JohannesJohannes Jensen[63] Daniaduńskiza „rzadko spotykaną siłę i bogactwo poetyckiej wyobraźni połączone z duchowym umiłowaniem nauki i odrębnością stylu twórczego”
1945Gabriela Mistral-01.jpgMistral, GabrielaGabriela Mistral[64] Chilehiszpańskiza „poezję prawdziwego uczucia, czyniącą jej imię symbolem idealistycznych dażeń dla całej Ameryki Łacińskiej”
1946Hermann Hesse 1927 Photo Gret Widmann.jpgHesse, HermannHermann Hesse[65] Szwajcarianiemieckiza „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”
1947André Gide 1947.jpgAndré Gide[66] Francjafrancuskiza „głębokie i znakomite artystycznie utwory, w których ludzkie problemy przedstawione są z nieustraszonym umiłowaniem prawdy i głęboką przenikliwością psychologiczną”
1948T.S. Eliot, 1923.JPGEliot, Thomas StearnsThomas Stearns Eliot[67] Wielka Brytaniaangielskiza „wydatny wkład nowatorski we współczesną poezję”
1949Carl Van Vechten - William Faulkner.jpgFaulkner, WilliamWilliam Faulkner[68] Stany Zjednoczoneangielskiza „znaczny i unikatowy z artystycznego punktu widzenia wkład w rozwój współczesnej powieści amerykańskiej”
1950Russell1907-2.jpgRussell, BertrandBertrand Russell[69] Wielka Brytaniaangielskiza to, że jest „jednym z najbłyskotliwszych przedstawicieli racjonalizmu i humanizmu, nieustraszonym bojownikiem o wolność słowa i wolność myśli na Zachodzie”
1951Lagerkvist.jpgLagerkvist, PärPär Lagerkvist[70] Szwecjaszwedzkiza „siłę artystyczną i absolutną niezależność sądów pisarza, który próbował w swej twórczości odnaleźć odpowiedzi na wieczne pytania stojące przed ludzkością”
1952François Mauriac (1932).jpgMauriac, FrançoisFrançois Mauriac[71] Francjafrancuskiza „głęboką przejrzystość duchową i siłę artystyczną, którą ukazuje w swoich powieściach dramat ludzkiego życia”
1953Churchill portrait NYP 45063.jpgChurchill, WinstonWinston Churchill[72] Wielka Brytaniaangielskiza „wielkie mistrzostwo utworów o charakterze historycznym i biograficznym, a także błyskotliwą sztukę oratorską, z pomocą której bronił najwyższych ludzkich wartości”
1954Ernest Hemingway 1950 crop.jpgHemingway, ErnestErnest Hemingway[73] Stany Zjednoczoneangielskiza "mistrzostwo artystycznej narracji znacząco ukazanej ostatnio w utworze „Stary człowiek i morze” oraz za wpływ jaki wywiera na współczesny styl literacki."
1955Halldór Kiljan Laxness 1955.jpgLaxness, HalldórHalldór Laxness[74] Islandiaislandzkiza „wyrazistą siłę epicką, która odrodziła wielką sztukę prozatorską Islandii”
1956JRJimenez.JPGJiménez, Juan RamónJuan Ramón Jiménez[75] Hiszpaniahiszpańskiza „poezję liryczną, wzór wielkiego ducha i czystości artystycznej w hiszpańskiej poezji”
1957Albert Camus, gagnant de prix Nobel, portrait en buste, posé au bureau, faisant face à gauche, cigarette de tabagisme.jpgCamus, AlbertAlbert Camus[76] Francjafrancuskiza „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”
1958Boris Pasternak in youth.jpgPasternak, BorisBoris Pasternak[h][77] Związek Radzieckirosyjskiza „znaczące osiągnięcia we współczesnej poezji lirycznej, a także za kontynuowanie tradycji wielkiej prozy epickiej”
1959Salvatore Quasimodo 1959.jpgQuasimodo, SalvatoreSalvatore Quasimodo[78] Włochywłoskiza „poezję liryczną, która z klasyczną żywiołowością wyraża tragiczne doświadczenie naszych czasów”
1960Saint-John Perse 1960.jpgPerse, Saint-JohnSaint-John Perse[79] Francjafrancuskiza „wzniosłość i obrazowość”, które „odzwierciedlają uwarunkowania naszych czasów”
1961S. Kragujevic, Ivo Andric, 1961.jpgAndrić, IvoIvo Andrić[80] Jugosławiaserbsko-chorwackiza „siłę daru epickiego, pozwalającą w całej pełni odsłonić ludzkie losy i problemy związane z historią jego kraju”
1962JohnSteinbeck crop.JPGSteinbeck, JohnJohn Steinbeck[81] Stany Zjednoczoneangielskiza „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych”
1963Giorgos Seferis 1963.jpgSeferis, JorgosJorgos Seferis[82] Grecjagreckiza „wybitne utwory liryczne, oddające pokłon światu starożytnych Hellenów”
1964Jean-Paul Sartre FP.JPGSartre, Jean-PaulJean-Paul Sartre[i][83] Francjafrancuskiza „bogatą w idee, przesiąkniętą duchem wolności i poszukiwaniami prawdy twórczość, mającą ogromny wpływ na nasze czasy”
1965Михаил Александрович Шолохов.jpgSzołochow, MichaiłMichaił Szołochow[84] Związek Radzieckirosyjskiza „siłę artystyczną i prawdziwość epopei o dońskim kozactwie w przełomowych dla Rosji czasach”
1966Agnon.jpgAgnon, SamuelSamuel Agnon[85] Izraelhebrajskiza „głęboko oryginalną sztukę prozatorską, przenikniętą żydowskimi motywami ludowymi”
Nelly Sachs 1966.jpgSachs, NellyNelly Sachs[86] Szwecjaniemieckiza „wybitne utwory liryczne i dramatyczne, analizujące los narodu żydowskiego”
1967MiguelAngelAsturias.JPGAsturias, Miguel ÁngelMiguel Ángel Asturias[87] Gwatemalahiszpańskiza „wybitne osiągnięcia twórcze, u podłoża których leży zainteresowanie obyczajami i tradycją Indian Ameryki Łacińskiej”
1968Yasunari Kawabata 1938.jpgYasunari Kawabata[88] Japoniajapońskiza „mistrzostwo pisarskie, które oddaje istotę japońskiej świadomości”
1969Samuel Beckett, 1977.jpegSamuel Beckett[89] Irlandiaangielski/francuskiza to, że „w nowych dla dramatu i prozy formach ukazuje wzniosłość człowieka w jego skrajnym opuszczeniu”
1970
Alexander Solzhenitsyn in Moscow, December 1998.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #6624 / Yuryi Abramochkin / CC-BY-SA 3.0
Sołżenicyn, AleksandrAleksandr Sołżenicyn[90] Związek Radzieckirosyjskiza „siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji wielkiej literatury rosyjskiej”
1971Pablo Neruda.jpgNeruda, PabloPablo Neruda[91] Chilehiszpańskiza „poezję, która z nadzwyczajną siłą wyrażała los całego kontynentu”
1972
Bundesarchiv B 145 Bild-F062164-0004, Bonn, Heinrich Böll.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-F062164-0004 / Hoffmann, Harald / CC-BY-SA 3.0
Böll, HeinrichHeinrich Böll[92] Niemcy Zachodnieniemieckiza „twórczość, w której szeroki ogląd rzeczywistości łączy się z wielką sztuką tworzenia charakterów, twórczość, która stała się ważnym wkładem w odrodzenie niemieckiej literatury”
1973Patrick White writer.jpgWhite, PatrickPatrick White[93] Australiaangielskiza „epickie i psychologiczne mistrzostwo, dzięki któremu odkryty został nowy literacki kontynent”
1974Eyvind.JPGEyvind Johnson[94] Szwecjaszwedzkiza „sztukę powieściową, przeglądającą się w czasie i przestrzeni i służącą wolności”
Harry Martinson.jpgMartinson, HarryHarry Martinson[95] Szwecjaszwedzkiza „twórczość, w której jest wszystko – od kropli rosy po kosmos”
1975Eugenio Montale.jpgMontale, EugenioEugenio Montale[96] Włochywłoskiza „znaczące osiągnięcia w poezji, która odznaczała się przenikliwością oraz wyrażaniem zupełnie pozbawionych iluzji poglądów na życie”
1976Saul Bellow (Herzog portrait).jpgBellow, SaulSaul Bellow[97] Stany Zjednoczoneangielskiza „humanizm i subtelną analizę współczesnej kultury, łączące się w jego twórczości”
1977Vicentealeixandre.jpgAleixandre, VicenteVicente Aleixandre[98] Hiszpaniahiszpańskiza „wybijającą się twórczość poetycką, która odzwierciedla sytuację człowieka w kosmosie i we współczesnym społeczeństwie i stanowi świadectwo odrodzenia hiszpańskiej poezji w okresie międzywojennym”
1978Isaac Bashevis Singer (upright).jpgSinger, Isaac BashevisIsaac Bashevis Singer[99] Polska,
 Stany Zjednoczone
jidyszza „pełną uczucia sztukę prozatorską która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”
1979Odysseas Elytis 1974.jpgElitis, OdiseasOdiseas Elitis[100] Grecjagreckiza „twórczość poetycką, która w nurcie greckiej tradycji z odczuwalną siłą i intelektualną precyzją maluje walkę człowieka o wolność i niezależność”
1980Czesław Miłosz 2011(Lt, detail).jpgMiłosz, CzesławCzesław Miłosz[101]Polska Polska,
 Stany Zjednoczone
polskiza to, że „z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu”
1981Elias Canetti 2.jpgCanetti, EliasElias Canetti[102] Wielka Brytanianiemieckiza „utwory, odznaczające się światopoglądowym bogactwem i siłą artystyczną”
1982Gabriel Garcia Marquez 1984.jpgGarcía Márquez, GabrielGabriel García Márquez[103] Kolumbiahiszpańskiza „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”
1983William Golding 1983.jpgGolding, WilliamWilliam Golding[104] Wielka Brytaniaangielskiza „powieści, które dopomagają zrozumieć warunki funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie”
1984Jaroslav Seifert 1981 foto Hana Hamplová.jpgSeifert, JaroslavJaroslav Seifert[105] Czechosłowacjaczeskiza „przenikniętą zmysłowością, otwartością i bogactwem kreatywnej fantazji, która daje obraz ludzkiej niezłomności i wielostronności”
1985Claude Simon 1967.jpgSimon, ClaudeClaude Simon[106] Francjafrancuskiza „połączenie w swej twórczości porządków: poetyckiego i malarskiego”, a także za „głębokie zrozumienie roli czasów w przedstawieniu człowieka”
1986Soyinka, Wole (1934).jpgSoyinka, WoleWole Soyinka[107] Nigeriaangielskiza to, że „w szerokiej perspektywie kulturowej i z poetyckim kolorytem kształtuje dramat istnienia”
1987Joseph Brodsky 1988.jpgBrodski, IosifIosif Brodski[108] Związek Radziecki,
 Stany Zjednoczone
rosyjski (poezja), angielski (proza)za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą”
1988Necip Mahfuz.jpgMahfuz, NadżibNadżib Mahfuz[109] Egiptarabskizostał wyróżniony jako ten, „który przez swoje dzieła bogate w niuanse – które bywały realistyczne z fotograficzną precyzją, a czasami bywały dwuznaczne – stworzył arabski styl narracji, który można zastosować do całości gatunku ludzkiego”
1989Camilo José Cela Madrid 1996.jpgCela, Camilo JoséCamilo José Cela[110] Hiszpaniahiszpańskiza „bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka”
1990Paz0.jpgPaz, OctavioOctavio Paz[111] Meksykhiszpańskiza „namiętne pisarstwo z szerokimi horyzontami, cechującymi się inteligencją emocjonalną i humanistyczną uczciwością”
1991Nadine Gordimer 01.JPGGordimer, NadineNadine Gordimer[112] Południowa Afrykaangielskiotrzymała ją jako ta, która „przez swą wspaniałą epikę stała się wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości”
1992Derek Walcott.jpgWalcott, DerekDerek Walcott[113] Saint Luciaangielski„za poetycki całokształt wielkiej jasności, wspartej historyczną wizją, wynikiem wielokulturowego zaangażowania”
1993Toni Morrison.jpgMorrison, ToniToni Morrison[114] Stany Zjednoczoneangielskiotrzymała ją za to, że „w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości, przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”
1994Ōe, KenzaburōKenzaburō Ōe[115] Japoniajapońskiza „siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie”
1995Seamus Heaney (cropped).jpgHeaney, SeamusSeamus Heaney[116] Irlandiaangielskiza „dzieła o lirycznej piękności i etycznej głębi, które chwalą cuda dnia codziennego i żywą przeszłość”
1996Szymborska 2011 (1) (cropped).jpgSzymborska, WisławaWisława Szymborska[117] Polskapolskiza „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”
1997Dario Fo, Italian playwright.jpgFo, DarioDario Fo[118] Włochywłoskiotrzymał ją jako ten, który rywalizuje z błaznami średniowiecznymi w krytykowaniu władzy oraz popieraniu godności uciskanych
1998Saramago, JoséJosé Saramago[119] Portugaliaportugalskiza dzieło, które „przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia nam pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości”
1999Günter Grass auf dem Blauen Sofa.jpgGrass, GünterGünter Grass[120] Niemcyniemieckiotrzymał ją jako ten, którego „swawolne czarne bajeczki portretują zapomnianą twarz historii”
2000Gao Xingjian (2012, cropped).jpgXingjian, GaoGao Xingjian[121] Francjachiński„za dzieło o uniwersalnej istotności, gorzkim wglądzie oraz językowy geniusz, które otworzyły nowe ścieżki przed chińskim powieściopisarstwem i dramatem”
2001VS Naipaul 2016 Dhaka (cropped).jpgNaipaul, V.S.V.S. Naipaul[122] Wielka Brytaniaangielskijest uważany za „spadkobiercę Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”
2002Kertész Imre (Frankl Aliona).jpgKertész, ImreImre Kertész[123] Węgrywęgierskiza „powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki wobec brutalnej bezstronności historii”
2003J.M. Coetzee.JPGCoetzee, John MaxwellJohn Maxwell Coetzee[124] Południowa Afrykaangielskiksiążki laureata odznaczają się „analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”
2004Elfriede jelinek 2004 small.jpgJelinek, ElfriedeElfriede Jelinek[125] Austrianiemieckiza „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach”
2005Pinterfoto cropped.jpgPinter, HaroldHarold Pinter[126] Wielka Brytaniaangielskiza „odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku”
2006Orhan Pamuk redux.jpgPamuk, OrhanOrhan Pamuk[127] Turcjatureckinagrodzono pisarza, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”
2007Doris lessing 20060312 (square).jpgLessing, DorisDoris Lessing[j][128] Wielka Brytaniaangielski„jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”
2008Jean-Marie Gustave Le Clézio-press conference Dec 06th, 2008-2.jpgJean-Marie Gustave Le Clézio[129] Francja,
 Mauritius
francuskiza „nowe odkrycia, poetycką przygodę i sensualną ekstazę, badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”
2009Herta Müller Literaturfest München 2016.jpgMüller, HertaHerta Müller[130] Niemcyniemieckijako ta, „która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych”
2010Mario Vargas Llosa (crop 2).jpgLlosa, Mario VargasMario Vargas Llosa[131] Peruhiszpańskiza „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”
2011Transtroemer.jpgTranströmer, TomasTomas Tranströmer[132] Szwecjaszwedzkiza „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”
2012Mo Yan 1 2012.jpgYan, MoMo Yan[133] Chinychińskijako ten, „który z halucynacyjnym realizmem łączy opowieści ludowe, historię i współczesność”
2013Alice Munro.jpgMunro, AliceAlice Munro[134] Kanadaangielskijako „mistrzyni współczesnego opowiadania”
2014Patrick Modiano 6 dec 2014 - 23.jpgModiano, PatrickPatrick Modiano[135] Francjafrancuskiza „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”
2015Світлана Алексієвич (Київ, 2016) 08 (cropped).JPGAleksijewicz, SwiatłanaSwiatłana Aleksijewicz[136] Białoruśrosyjskiza „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”
2016Bob Dylan - Azkena Rock Festival 2010 2.jpgDylan, BobBob Dylan[137] Stany Zjednoczoneangielskiza „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”
2017Kazuo Ishiguro in 2017 01.jpgIshiguro, KazuoKazuo Ishiguro[138] Wielka Brytaniaangielskijako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”
2018[k][139]Olga Tokarczuk (2018).jpgTokarczuk, OlgaOlga Tokarczuk[140] Polskapolski„za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”
2019Peter-handke.jpgHandke, PeterPeter Handke[141] Austrianiemiecki„za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”
2020Louise Glück circa 1977.jpgGlück, LouiseLouise Glück[142] Stany Zjednoczoneangielski„za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualne istnienie powszechnym”
2021Abdulrazak Gurnah 2022 (cropped).jpgGurnah, AbdulrazakAbdulrazak Gurnah[143] Tanzania,
 Wielka Brytania
angielski„za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”
2022Annie Ernaux al Salone del Libro (cropped).jpgErnaux, AnnieAnnie Ernaux[144] Francjafrancuski„za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”

Uwagi

 1. Oryginalnie w języku szwedzkim: den som inom litteraturen har producerat det mest framstående verket i en idealisk riktning.
 2. Kraj podany na stronie Nobelprize.org (oficjalnej stronie Fundacji Noblowskiej), może różnić się od oficjalnej narodowości bądź kraju urodzenia laureata.
 3. Najmłodszy laureat.
 4. Laureat odebrał wyróżnienie w 1916.
 5. Laureat odebrał wyróżnienie w 1920.
 6. Wyróżnienie przyznano pośmiertnie.
 7. W swojej mowie noblowskiej określił się jako „wolny pisarz cudzoziemski”. W czasie uroczystości wręczania nagród przez króla Gustawa V salę udekorowano – ze względu na Bunina – tylko flagami Szwecji. W korpusie dyplomatycznym nie było ambasadora Rosyjskiej FSRR (Aleksandra Kołłontaj).
 8. Po wstępnej akceptacji, w wyniku nacisków władz państwowych, odmówił przyjęcia wyróżnienia.
 9. Laureat odmówił przyjęcia wyróżnienia.
 10. Najstarsza laureatka, w chwili wyróżnienia miała 88 lat.
 11. nagrodę przyznano w 2019 roku

Przypisy

 1. Nobelprize.org: The Will. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-18)]. (ang.).
 2. a b Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 3. a b c d e f g Nobelprize.org: Facts on the Nobel Prize in Literature. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2018-06-15]. (ang.).
 4. svenskaakademien.se: Members. The Swedish Academy. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 5. a b svenskaakademien.se: How Nobel Laureates in Literature are chosen. The Swedish Academy. [dostęp 2016-10-14]. (ang.).
 6. a b Nobelprize.org: Nomination and Selection of Literature Laureates. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 7. Nobelprize.org: The Nobel Prize Amounts. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2018-06-15]. (ang.).
 8. Nobelprize.org: The Nobel Prize Amounts 1901-2017. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2018-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-15)]. (ang.).
 9. a b Nobelprize.org: The Nobel Prize Award Ceremonies and Banquets. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 10. Nobelprize.org: The Nobel Medal for Literature. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 11. Nobelprize.org: The Nobel Diplomas. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 12. Nobelprize.org: Sully Prudhomme – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 13. Gayle A. Levy, Sully Prudhomme, [w:] Dictionary of Literary Biography, red. Clark Bruccoli, Cengage Gale, Detroit 2007, t. 332, s. 412.
 14. Nobelprize.org: Theodor Mommsen – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 15. Nobelprize.org: Bjørnstjerne Bjørnson – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 16. Hans H. Skei, Bjørnstjerne Bjørnson, [w:] Dictionary of Literary Biography, red. Clark Bruccoli, Cengage Gale, Detroit 2007, t. 329, s. 151.
 17. Nobelprize.org: Frédéric Mistral – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 18. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 14.
 19. Nobelprize.org: José Echegaray – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 20. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 16.
 21. Nobelprize.org: Henryk Sienkiewicz – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 22. Grzegorz Górny, Leksykon laureatów literackiej Nagrody Nobla, Agencja Wydawnicza Zebra, Kraków 1993, s. 18.
 23. Nobelprize.org: Giosuè Carducci – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 24. Nobelprize.org: Rudyard Kipling – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 25. Nobelprize.org: Rudolf Eucken – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 26. Nobelprize.org: Selma Lagerlöf – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 27. Nobelprize.org: Paul Heyse – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 28. Nobelprize.org: Maurice Maeterlinck – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 29. Nobelprize.org: Gerhart Hauptmann – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 30. Nobelprize.org: Rabindranath Tagore – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 31. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1914. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 32. Nobelprize.org: Romain Rolland – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 33. Nobelprize.org: Verner von Heidenstam – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 34. Nobelprize.org: Karl Gjellerup – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 35. Nobelprize.org: Henrik Pontoppidan – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 36. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1918. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 37. Nobelprize.org: Carl Spitteler – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 38. Nobelprize.org: Knut Hamsun – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 39. Nobelprize.org: FAnatole France – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 40. Nobelprize.org: Jacinto Benavente – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 41. Nobelprize.org: William Butler Yeats – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 42. Nobelprize.org: Wladyslaw Reymont – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 43. Nobelprize.org: George Bernard Shaw – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 44. Nobelprize.org: Grazia Deledda – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 45. Nobelprize.org: FHenri Bergson – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 46. Nobelprize.org: Sigrid Undset – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 47. Nobelprize.org: Thomas Mann – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 48. Nobelprize.org: Sinclair Lewis – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 49. Nobelprize.org: Erik Axel Karlfeldt – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 50. Nobelprize.org: John Galsworthy – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 51. Nobelprize.org: Ivan Bunin – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 52. La bombe glacée. W: Renata Lis: W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu. Sic!, 3 grudnia 2015, s. 147–184. ISBN 978-83-61967-84-2.
 53. Nobelprize.org: Luigi Pirandello – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 54. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1935. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 55. Nobelprize.org: Eugene O’Neill – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 56. Nobelprize.org: Roger Martin du Gard – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 57. Nobelprize.org: Pearl Buck – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 58. Nobelprize.org: Frans Eemil Sillanpää – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 59. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1940. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 60. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1941. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 61. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1942. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 62. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 1943. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 63. Nobelprize.org: Johannes V. Jensen – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 64. Nobelprize.org: Gabriela Mistral – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 65. Nobelprize.org: Hermann Hesse – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 66. Nobelprize.org: André Gide – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 67. Nobelprize.org: T.S. Eliot – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 68. Nobelprize.org: William Faulkner – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 69. Nobelprize.org: Bertrand Russell – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 70. Nobelprize.org: Pär Lagerkvist – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 71. Nobelprize.org: François Mauriac – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 72. Nobelprize.org: Winston Churchill – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 73. Nobelprize.org: Ernest Hemingway – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 74. Nobelprize.org: Halldór Laxness – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 75. Nobelprize.org: Juan Ramón Jiménez – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 76. Nobelprize.org: Albert Camus – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 77. Nobelprize.org: Boris Pasternak – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 78. Nobelprize.org: Salvatore Quasimodo – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 79. Nobelprize.org: Saint-John Perse – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 80. Nobelprize.org: Ivo Andrić – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 81. Nobelprize.org: John Steinbeck – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 82. Nobelprize.org: Giorgos Seferis – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 83. Nobelprize.org: Jean-Paul Sartre – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 84. Nobelprize.org: Mikhail Sholokhov – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 85. Nobelprize.org: Samuel Agnon – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 86. Nobelprize.org: Nelly Sachs – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 87. Nobelprize.org: Miguel Ángel Asturias – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 88. Nobelprize.org: Yasunari Kawabata – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 89. Nobelprize.org: Samuel Beckett – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 90. Nobelprize.org: Alexandr Solzhenitsyn – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 91. Nobelprize.org: Pablo Neruda – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 92. Nobelprize.org: Heinrich Böll – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 93. Nobelprize.org: Patrick White – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 94. Nobelprize.org: Eyvind Johnson – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 95. Nobelprize.org: Harry Martinson – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 96. Nobelprize.org: Eugenio Montale – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 97. Nobelprize.org: Saul Bellow – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 98. Nobelprize.org: Vicente Aleixandre – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 99. Nobelprize.org: Isaac Bashevis Singer – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 100. Nobelprize.org: Odiseas Elitis – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 101. Nobelprize.org: Czeslaw Milosz – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 102. Nobelprize.org: Elias Canetti – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 103. Nobelprize.org: Gabriel García Márquez – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 104. Nobelprize.org: William Golding – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 105. Nobelprize.org: Jaroslav Seifert – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 106. Nobelprize.org: Claude Simon – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 107. Nobelprize.org: Wole Soyinka – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 108. Nobelprize.org: Joseph Brodsky – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 109. Nobelprize.org: Naguib Mahfuz – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 110. Nobelprize.org: Camilo José Cela – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 111. Nobelprize.org: Octavio Paz – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 112. Nobelprize.org: Nadine Gordimer – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 113. Nobelprize.org: Derek Walcott – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 114. Nobelprize.org: Toni Morrison – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 115. Nobelprize.org: Kenzaburō Oe – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 116. Nobelprize.org: Seamus Heaney – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 117. Nobelprize.org: Wislawa Szymborska – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 118. Nobelprize.org: Dario Fo – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 119. Nobelprize.org: José Saramago – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 120. Nobelprize.org: Günter Grass – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 121. Nobelprize.org: Gao Xingjian – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 122. Nobelprize.org: V.S. Naipaul – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 123. Nobelprize.org: Imre Kertész – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 124. Nobelprize.org: J.M. Coetzee – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 125. Nobelprize.org: Elfriede Jelinek – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 126. Nobelprize.org: Harold Pinter – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 127. Nobelprize.org: Orhan Pamuk – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 128. Nobelprize.org: Doris Lessing – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 129. Nobelprize.org: Jean-Marie Gustave Le Clézio – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 130. Nobelprize.org: Herta Müller – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 131. Nobelprize.org: Mario Vargas Llosal – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 132. Nobelprize.org: Tomas Tranströmer – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 133. Nobelprize.org: Mo Yan – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 134. Nobelprize.org: Alice Munro – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 135. Nobelprize.org: Patrick Modiano – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-31]. (ang.).
 136. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2015. Nobel Media AB 2015. [dostęp 2015-10-08]. (ang.).
 137. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2016. Nobel Media AB 2015. [dostęp 2016-10-13]. (ang.).
 138. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2017. Nobel Media AB 2015. [dostęp 2017-10-05]. (ang.).
 139. The Swedish Academy postpones the 2018 Nobel Prize in Literature. Svenska Akademien, 2018-05-04. [dostęp 2019-02-01]. (ang.).
 140. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2018. Nobel Media AB 2019. [dostęp 2019-10-10]. (ang.).
 141. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2019. Nobel Media AB 2019. [dostęp 2019-10-10]. (ang.).
 142. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2020. Nobel Media AB 2020. [dostęp 2020-10-08]. (ang.).
 143. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2021. Nobel Media AB 2021. [dostęp 2021-10-07]. (ang.).
 144. Nobelprize.org: The Nobel Prize in Literature 2022. Nobel Media AB 2022. [dostęp 2021-10-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the German Empire.svg
Bundesflagge und Handelsflagge des Norddeutschen Bundes (1866-1871) und Reichsflagge des Deutschen Reiches (1871-1918)
Flag of Germany (1867–1918).svg
Bundesflagge und Handelsflagge des Norddeutschen Bundes (1866-1871) und Reichsflagge des Deutschen Reiches (1871-1918)
Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg
Autor: previous version User:Ignaciogavira ; current version HansenBCN, designs from SanchoPanzaXXI, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of Spain (1785-1873 and 1875-1931)
Flag of Italy (1861–1946).svg
Autor: F l a n k e r, Licencja: CC BY-SA 2.5
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Poland (1919–1928).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 1919-13 grudnia 1927 ustanowiona ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej, Dz. U. z 1919 r. Nr 69, poz. 416. Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "crimson" (#D91E3D, karmazyn). Proporcje 5:8.
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Greece (1822-1978).svg
Flaga Grecji (1822-1970 i 1974-1978)
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Guatemala.svg
The flag of Guatemala, official since 1871.
Flag of Spain (1977–1981).svg
Autor: Miguillen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag ok Spain (1977-1981)
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of South Africa (1928–1994).svg
Flag of South Africa, also known as the Oranje-Blanje-Blou, used from 31 maja 1928 until 27 kwietnia 1994
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
André Gide 1947.jpg
André Gide, Nobel laureate in Literature 1947
Yasunari Kawabata 1938.jpg
Yasunari Kawabata (born 14 June, 1899; died 16 April, 1972), pictured in a 1938 photograph, at his home in Kamakura
Pinterfoto cropped.jpg
Autor: Струјајое, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cropped version of the file Pinterfoto.jpg on Commons. Harold Pinter around 2007(?).
Elfriede jelinek 2004 small.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Ghuengsberg z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Elfriede Jelinek, Munich, 9.2004 (Foto: G. Huengsberg)
Günter Grass auf dem Blauen Sofa.jpg
Autor: Blaues Sofa from Berlin, Deutschland, Licencja: CC BY 2.0

Günter Grass. Beim Häuten der Zwiebel

Buchpremiere; Lesung und Gespräch Moderation: Wolfgang Herles

4. September 2006, 20 Uhr, auf dem Blauen Sofa im Berliner Ensemble
T-mommsen-2.jpg
en:Theodor Mommsen (d. 1903) www.geschichte.uni-osnabrueck.de
Pablo Neruda.jpg
Pablo Neruda (1904–1973)
Derek Walcott.jpg
Autor: Bert Nienhuis, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Derek Walcott, Nobel Prize in Literature 1992; picture taken at his honorary dinner, Amsterdam, May 20th 2008
Михаил Александрович Шолохов.jpg
Photograph of Mikhail Sholokhov from the 1930's.
Czesław Miłosz 2011(Lt, detail).jpg
100th Anniversary of Czeslaw Milosz (post stamp design, subject area)
Bob Dylan - Azkena Rock Festival 2010 2.jpg
Autor: Alberto Cabello from Vitoria Gasteiz, Licencja: CC BY 2.0
Bob Dylan, onstage in Victoria-Gasteiz, at the Azkena Rock Festival.
Szymborska 2011 (1) (cropped).jpg
Autor: Chancellary of the President of Poland, Licencja: GFDL 1.2
Wisława Szymborska
Henrik Pontoppidan.jpg
Henrik Pontoppidan, Nobel Prize for Literature 1917
British Raj Red Ensign.svg
The Star of India Red Ensign
Ernest Hemingway 1950 crop.jpg
American Author Ernest Hemingway aboard his Yacht around 1950
Henri Bergson.jpg
Henri Bergson
Samuel Beckett, 1977.jpeg
Samuel Beckett, 1977
Royal Standard of the Tsar of Poland (1815–1830).svg
Autor: Malarz pl, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flaga Króla Polski (jednocześnie Cara Rosji) w latach 1815-1830
MiguelAngelAsturias.JPG
Miguel Ángel Asturias
Louise Glück circa 1977.jpg
Portrait of Louise Glück used for a poster promoting a reading at the Poetry Center at the Museum of Contemporary Art in Chicago.
Isaac Bashevis Singer (upright).jpg
Autor: Original image: MDCarchives ; Cropped by Off-shell, Licencja: CC BY-SA 3.0
Isaac Bashevis Singer, Miami Book Fair International, 1988. Cropped version for using in collages
Jean-Paul Sartre FP.JPG
Jean-Paul Sartre (um 1950)
Eugene O'Neill 1936.jpg
Eugene O’Neill, Nobel laureate in Literature 1936
Annie Ernaux al Salone del Libro (cropped).jpg
Autor: 2cordevocali, Licencja: CC BY-SA 4.0
Annie Ernaux allo stand delL'orma editore al Salone internazionale del libro di Torino 2017.
AnatoleFrance.JPG
ANATOLE FRANCE
Grazia Deledda 1926.jpg
Grazia Deledda, Nobel laureate in Literature 1926
Russell1907-2.jpg
Bertrand Russell 1907
JSJoseSaramago.jpg
(c) Presidencia de la Nación Argentina, CC BY 2.0
From a poster for the premiere in Argentina of the short film La Flor mas grande del Mundo based on a story by the author.
Romain Rolland 1915.jpg
Romain Rolland, Nobel laureate in Literature 1915
Roger Martin du Gard 1937.jpg
Roger Martin du Gard, Nobel laureate in Literature 1937
Patrick Modiano 6 dec 2014 - 23.jpg
Autor: Frankie Fouganthin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Patrick Modiano in Börshuset in Stockholm during the Swedish Academy's press conference on 6 December 2014.
Joseph Brodsky 1988.jpg
Autor: Anefo / Croes, R.C., Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Joseph Brodsky
Peter-handke.jpg
Autor: "Wild + Team Agentur - UNI Salzburg", Licencja: CC-BY-SA-3.0
Peter Handke, österreichischer Schriftsteller
Churchill portrait NYP 45063.jpg
Winston Churchill, Prime Minister of the United Kingdom from 1940 to 1945 and from 1951 to 1955.
Eugenio Montale.jpg
Eugenio Montale.
Elias Canetti 2.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Elias Canetti
Flag of Italy (1946–2003).svg
Flag of Italy from 1946 to 2003, when exact colors were specified.
S. Kragujevic, Ivo Andric, 1961.jpg
Autor: Stevan Kragujević , Licencja: CC BY-SA 3.0 rs
Ivo Andrić, 1961. ,Autor fotografije Stevan Kragujević (po odobrenju Tanje Kragujević)
Paz0.jpg

Octavio Paz, Premio Nobel de Literatura. Fuente de la imagen: http://www.ensayistas.org/filosofos/mexico/paz/

Permitida para ser usada con fines educativos.
VS Naipaul 2016 Dhaka (cropped).jpg
Autor: Faizul Latif Chowdhury, Licencja: CC BY-SA 4.0
Photograph of Nobel Laureate V. S. Naipaul, speaking in Dhaka, Bangladesh
Björnstjerne Björnson, 1901.jpg
Björnstjerne Björnson. From a photograph taken in 1901. Björnson gave a tea-party at his daughter's house in Passy, and invited us. I hoped that possibly Alfred Dreyfus might be there, but he was not. However, I had the pleasure of seeing Colonel Picquard again, and we had a long talk together. Afterward, when I bade Björnson good-by, he stooped down and kissed me on my forehead before the roomful of people. Imagine my embarrassment at this unexpected and gratuitous token of friendship, but, the kisser being Björnson, every one knew that the accolade was merely the outpouring of a kind and good heart.
Doris lessing 20060312 (square).jpg
Autor: Elke Wetzig (square by Juan Pablo Arancibia Medina), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Doris Lessing, British writer, at lit.cologne, Cologne literature festival 2006, Germany.
Jean-Marie Gustave Le Clézio-press conference Dec 06th, 2008-2.jpg
Autor: Holger Motzkau , Licencja: CC BY-SA 3.0
Jean-Marie Gustave Le Clézio, Nobel Prize Laureate in Literature 2008, at a press conference at the Grand Hôtel in Stockholm
Abdulrazak Gurnah 2022 (cropped).jpg
Autor: Amrei-Marie, Licencja: CC BY-SA 4.0
Der Literaturnobelpreisträger Abdulrazak Gurnah im Gespräch auf der "Blauen Couch" im Rahmen von "Leipzig liest trotzdem". Ort: Kongresshalle am Zoo.
Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg
Flaga Niemiec o proporcjach 3:2
Eyvind.JPG
Författaren Eyvind Johnson. Johnson erhöll Nobelpriset i litteratur 1974 tillsammans med Harry Martinson samt var ledamot av Svenska Akademien från 1957-1976
Nadine Gordimer 01.JPG
Autor: Boberger. Photo: Bengt Oberger, Licencja: CC BY 3.0
Nadine Gordimer at the Göteborg Book Fair 2010
Rudolf Christoph Eucken.jpg
Rudolf Christoph Eucken (1846 – 1926), German philosopher, winner of the 1908 Nobel Prize for Literature
JohnSteinbeck crop.JPG
John Steinbeck visits LBJ at the oval office in the White House. In the original photo, to his left is Jon Steinbeck, his son shaking hands with LBJ between assignments in Vietnam and the White House.
Jacinto Benavente y Martinez.jpg
Jacinto Benavente y Martínez (1866 – 1954), spanish writer.
Toni Morrison.jpg
Autor: John Mathew Smith (celebrity-photos.com), Licencja: CC BY-SA 2.0
From Enoch Pratt Library January 29, 1998
© copyright John Mathew Smith 2001
Alice Munro.jpg
Autor: Andreas Vartdal - Andreasv z projektu norweski (nynorsk) Wikipedia, Licencja: CC BY-SA 2.5
This is version of the drawing File:Alice Munro teikna av Andreas Vartdal (cc-by-sa).jpg with contrast enhanced.
William Golding 1983.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
William Golding
Luigi Pirandello 1934.jpg
Luigi Pirandello, Nobel laureate in Literature 1934
Saul Bellow (Herzog portrait).jpg
Photo portrait of Canadian-American author Saul Bellow used for the first-edition back cover of Herzog (1964).
Seamus Heaney (cropped).jpg
Picture of the Irish poet and Nobel Prize winner Seamus Heaney at the University College Dublin, February 11, 2009.
Pearl Buck.jpg
Pearl S. Buck — Pulitzer and Nobel Prize-winning American author, in 1932.
Alexander Solzhenitsyn in Moscow, December 1998.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #6624 / Yuryi Abramochkin / CC-BY-SA 3.0
Writer Alexander Solzhenitsyn, winner of the Nobel Prize, at the celebration of his 80th birthday.
NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
Dario Fo, Italian playwright.jpg
Title: Dario Fo, Italian playwright

Creator(s): Gotfryd, Bernard, photographer Date Created/Published: November 1984. Medium: 1 photograph : color transparency ; 35mm (slide format) Reproduction Number: LC-DIG-gtfy-01272 (digital file from original) Rights Advisory: No known restrictions on publication. For information see "Bernard Gotfryd," (https://hdl.loc.gov/loc.pnp/res.592.gotf) Access Advisory: Please use digital image: original slide is kept in cold storage for preservation. Call Number: LC-GB05- 1272 [P&P] Repository: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA Notes: Title from slide mount and other caption information provided by the photographer. Photo agency: Newsweek. Gift; Bernard Gotfryd; 2004; (DLC/PP-2004:032). Subjects: Playwrights Format: Slides--Color--1980-1990. Part of: Bernard Gotfryd photograph collection (Library of Congress) Bookmark This Record:

https://www.loc.gov/pictures/item/2020730813/
Flag of Peru (state).svg
State Flag of Peru.
Karl Gjellerup.jpg
Karl Gjellerup, Danish writer, Nobel Prize 1917
Sigrid Undset crop.jpg
Sigrid Undset, Norwegian novelist awarded the Nobel Prize in Literature in 1928
Vicentealeixandre.jpg
Vicente Aleixandre, escritor español
Verner von Heidenstam 1916.jpg
Verner von Heidenstam, Nobel laureate in Literature 1916
Olga Tokarczuk (2018).jpg
Autor: Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73), Licencja: CC BY-SA 2.0
Olga Tokarczuk – polska pisarka
Kertész Imre (Frankl Aliona).jpg
Autor: Frankl Aliona, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kertész Imre (Budapest, 1929. november 9. – Budapest, 2016. március 31.[1]) Nobel- és Kossuth-díjas magyar író, műfordító.
Світлана Алексієвич (Київ, 2016) 08 (cropped).JPG
Autor: Sergento, Licencja: CC BY-SA 4.0
Svetlana Alexievich during lecture "Writing as a Monument to Suffering and Courage" in Taras Shevchenko Kyiv National University, Kyiv, 6 April 2016
Salvatore Quasimodo 1959.jpg
Salvatore Quasimodo
Albert Camus, gagnant de prix Nobel, portrait en buste, posé au bureau, faisant face à gauche, cigarette de tabagisme.jpg
Albert Camus, Nobel prize winner, half-length portrait, seated at desk, facing left, smoking cigarette
Gao Xingjian (2012, cropped).jpg
Autor: Jwh, Licencja: CC BY-SA 3.0 lu
Gao Xingjian, Nobel laureate in Literature, at Galerie Simoncini in Luxembourg, September 2012.
JRJimenez.JPG
Juan Ramón Jiménez.
Flag of Poland (1919–1927).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 1919-13 grudnia 1927 ustanowiona ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej, Dz. U. z 1919 r. Nr 69, poz. 416. Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "crimson" (#D91E3D, karmazyn). Proporcje 5:8.
Erik Axel Karlfeldt.jpg
Erik Axel Karlfeldt, Nobel Prize for Literature
Odysseas Elytis 1974.jpg
Odysseas Elytis in Rome
Orhan Pamuk redux.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 2.0
This photo is included in my '100 People I Photographed for the Creative Commons' set of my favorites shots out of the thousands of people I have photographed. (About David Shankbone)
Mo Yan 1 2012.jpg
Autor: Bengt Nyman, Licencja: CC BY 2.0
Mo Yan, Nobel Prize winner in literature 2012
Herta Müller Literaturfest München 2016.jpg
Autor: Heike Huslage-Koch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Herta Müller at Ludwig Maximilian University of Munich
Camilo José Cela Madrid 1996.jpg
Autor: Ricardoasensio, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Camilo_José_Cela_Madrid_1996
Lagerkvist.jpg
Pär Lagerkvist (1891-1974), Swedish author, portrait c. 1950.
Henryk Sienkiewicz 02.jpg
Polish writer and Nobel laureate Henryk Sienkiewicz (1846-1916)
T.S. Eliot, 1923.JPG
T. S. Eliot, photographed one Sunday afternoon in 1923 by Lady Ottoline Morrell
Kazuo Ishiguro in 2017 01.jpg
Autor: Frankie Fouganthin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kazuo Ishiguro in the Stockholm Stock Exchange during the Swedish Academy's press conference on December 6, 2017.
Flag of the Soviet Union (dark version).svg
(c) I, Cmapm, CC-BY-SA-3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1991) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
Claude Simon 1967.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Claude Simon
Boris Pasternak in youth.jpg
Борис Пастернак в гимназической форме
Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Nobel2008Literature news conference1.jpg
Autor: Prolineserver (talk), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Announcement of the Laureate of the Nobel Prize in Literature 2008 at the Swedish Academy in Stockholm by Horace Engdahl
J.M. Coetzee.JPG
Autor: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, Licencja: CC BY 2.5
John Maxwell Coetzee
Sinclair Lewis 1930.jpg
Sinclair Lewis, Nobel laureate in Literature 1930
Gabriel Garcia Marquez 1984.jpg
Autor: F3rn4nd0, edited by Mangostar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gabriel Garcia Marquez
Knut Hamsun.jpeg
Knut Hamsun (31 years old)
Mario Vargas Llosa (crop 2).jpg
Autor: power axle, Licencja: CC BY 2.0
Mario Vargas Llosa at XIII Prix Diálogo - Ceremonia de entrega
Bundesarchiv B 145 Bild-F062164-0004, Bonn, Heinrich Böll.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-F062164-0004 / Hoffmann, Harald / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
22.12.1981
Pressekonferenz mit Heinrich Böll und den emigrierten Prof. Juliusz Stronynowski (Polen) und Efim Etkind (Ефи́м Григо́рьевич Э́ткинд) (UdSSR) im Restaurant Tulpenfeld, Bonn.
Necip Mahfuz.jpg
Autor: Photo by Misr2009
Edited by .dsm., Licencja: CC BY-SA 3.0
Necip Mahfuz
Ivan Bunin 1933.jpg
Ivan Bunin, Nobel laureate in Literature 1933
Jaroslav Seifert 1981 foto Hana Hamplová.jpg
Autor: Hana Hamplová, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jaroslav Seifert Czech writer